Tajemství hedvábného vějíře

Tématem rozsáhlého románu jsou vzpomínky staré dámy z významné čínské vesnické rodiny na průběh vlastního života, jež plasticky a působivě odrážejí běžný život, dávné tradice a zákony i postavení žen v 19. století v Číně. Hrdinka, původem z rolnické rodiny v jihozápadní provincii Chu-nan, prožila dětství v souladu s tradicí a právě díky místnímu tradičnímu zvyku navázala nevšední přátelství se stejně starou dívkou z odlišného společenského prostředí, které mělo trvat celý jejich život. Díky postavení dívek v rodinách, kde péče a láska jsou věnovány především synům, hrdinka od útlého dětství žila v izolaci a toužila po někom, kdo by ji měl rád, s kým by mohla mluvit a komu by mohla důvěřovat. V sedmi letech, kdy u děvčat začínal bolestivý proces podvazování chodidel, ve vybrané vrstevnici takovou osobu našla. V tradičním duchu obě celá léta toto přátelství pěstovaly a pro obě dívky to byl nejsilnější citový vztah, který za celý život prožily. Peripetie přátelství, které trvalo celé dětství a dospívání, a později pomáhalo oběma přežít osamělost i tragické okamžiky v manželství, zachycovaly hrdinky v dopisech na vějíři, psaných zvláštním tajným písmem, kterým se navzájem odpradávna dorozumívaly ženy v provincii Chu-nan. Znalost tohoto písma přinášela oběma dlouhá léta radost a útěchu, špatný výklad jednoho jediného znaku pak znamenal na dlouhá léta osudovou roztržku a pocit nesmírné ztráty. Příběh o ženském přátelství je i velice čtivým vyprávěním o životě v Číně, zaznamenává letmo i historické události 19. století, ale hlavně vypovídá o zvláštním světě tehdejších žen. Možno srovnat nejen s Goldenovou Gejšou, ale také třeba s Tajným deníkem čínské císařovny....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13844/big_tajemstvi-hedvabneho-vejire-vAQ-13844.jpg 4.4278
Literatura světová, Pro ženy, Historické romány

Vydáno: , Jota

Snow Flower and the Secret Fan, 2008

Kniha Tajemství hedvábného vějíře

veriszv

Jedna z těch knih, které člověka obohatí nejen o poutavý příběh jednoho přátelství, ale i o spoustu zajímavých informací.
Kniha, která otevírá čtenáři ženský svět Číňanek, plný bolesti a krutého zacházení.
Velké téma je zde svazování ženských chodidel, což je takové utrpení, o kterém se moc dobře nečte a člověku se nad tou zbytečnou bolestí spíš tají dech. Ale je zde poodhaleno i tajemství ženského písma a nebo třeba hierarchie a tradice v čínské rodině.
Jazyk je místy až poetický a je to takové pomalé vyprávění, které nevím jak by se mi četlo, ale v podobě audioknihy se mi poslouchalo velmi dobře.
Pokud vás zajímá čínská kultura a chcete do ní trochu více nahlédnout, tak tuhle knihu určitě zkuste.

zimolka
16.12.2021

Na toto téma jsem ještě nic nečetla, příběh si budu pamatovat asi hodně dlouho.

Bustedka
25.11.2021

Místy drsné a místy tajemné. U popisu podvazování chodidel a lámání kostí se mi dělalo fyzicky zle. Kniha je o postavení žen v Číně v 19. století. Psané zvláštním ale přitažlivým jazykem. Pohltilo mě to.

agatha2
11.11.2021

Poslech audioknihy

Já jsem knihu četla již podruhé, tentokráte jsem si vybrala četbu ušima a knihu mi předčítala skvělá herečka Dagmar Čárová. Opět mě příběh pohltil, nešlo přestat poslouchat. A přiznám se, že poslech mi sedl asi více, než kdysi četba. Autorka má totiž takový zvláštní styl psaní, celkem strohý na můj vkus. Nicméně v rámci poslechu mi to vadilo méně, než kdysi při klasické četbě. Je to má třetí autorčina kniha a dá se v ní vysledovat v něčem podobný scénář, ale díky tomu, že se vždy dozvím spoustu zajímavých informací o této naprosto odlišné kultuře, to autorce ráda odpustím.

Danago
26.09.2021

Tato knížka mě dostala, krásná, smutná, dojemná , moudrá. Pro mě něco naprosto nového, neznámého. Moc se mi líbila. Podívám se po dalších knížkách od autorky.

Mi--LADA
14.09.2021

Z obsahového hlediska, jak to chodilo v Číně a popisování jejich tradic super, o to se opírá to nejkvalitnější a nejzajímavější z románu. Jinak není spisovatelka velká romanopiskyně, která umí vyfabulovat úžasné příběhy bez historických berliček, které jsou samotné dramatické dostatečně, aby to utáhlo celou knihu. Obávám se, že napsat příběh ze současného banálního města nebo vesničky by už jí tak dobře nevyšlo. Prostě má takovej styl. Vybere si kulturu, o které zbytek světa nemá v běžné populaci hlubší ponětí, připlete historické skutečnosti a na to nasadí příběh o rodině a ženském dlouholetém přátelství. Píše jedním stylem s podobnými zápletkami. Kdyby to byla první kniha, hodnotím výš. Po příběhové stránce to už je snad čtvrtá knížka, tak trochu jiná (jiný stát), přitom tak trochu na jedno brdo (kostra příběhu).
Jako seznamka s Čínou 19.st. a postavení žen jinak dobrý a nanejvýš zajímavé. Jen na strhující, zde zmiňovanou Gejšu, to nemá ani náhodou.

ElikaS
09.09.2021

Musím říct, že se mi knížka hodně líbila. Příběh je poměrně drsný a pro mě naprosto nepochopitelné, čemu byly ženy ještě relativně nedávno vystavovány jen kvůli tradici. A asi ještě nepochopitelnější je, jak to mohly matky dobrovolně dělat svým dcerám, když věděly, čím si projdou.
Pro mě byla knížka především poměrně fascinujícím pohledem do myšlení tradičních Číňanů, pro které byla tradice a povinnost na prvním místě.
Samotný příběh je především o přátelství dvou dívek a později žen, který je krásný, dojemný i smutný. Celkově ve mě kniha vyvolala celou řadu emocí a moc se mi líbila.

Rézi
02.09.2021