Tajemství hedvábného vějíře

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Tématem rozsáhlého románu jsou vzpomínky staré dámy z významné čínské vesnické rodiny na průběh vlastního života, jež plasticky a působivě odrážejí běžný život, dávné tradice a zákony i postavení žen v 19. století v Číně. Hrdinka, původem z rolnické rodiny v jihozápadní provincii Chu-nan, prožila dětství v souladu s tradicí a právě díky místnímu tradičnímu zvyku navázala nevšední přátelství se stejně starou dívkou z odlišného společenského prostředí, které mělo trvat celý jejich život. Díky postavení dívek v rodinách, kde péče a láska jsou věnovány především synům, hrdinka od útlého dětství žila v izolaci a toužila po někom, kdo by ji měl rád, s kým by mohla mluvit a komu by mohla důvěřovat. V sedmi letech, kdy u děvčat začínal bolestivý proces podvazování chodidel, ve vybrané vrstevnici takovou osobu našla. V tradičním duchu obě celá léta toto přátelství pěstovaly a pro obě dívky to byl nejsilnější citový vztah, který za celý život prožily. Peripetie přátelství, které trvalo celé dětství a dospívání, a později pomáhalo oběma přežít osamělost i tragické okamžiky v manželství, zachycovaly hrdinky v dopisech na vějíři, psaných zvláštním tajným písmem, kterým se navzájem odpradávna dorozumívaly ženy v provincii Chu-nan. Znalost tohoto písma přinášela oběma dlouhá léta radost a útěchu, špatný výklad jednoho jediného znaku pak znamenal na dlouhá léta osudovou roztržku a pocit nesmírné ztráty. Příběh o ženském přátelství je i velice čtivým vyprávěním o životě v Číně, zaznamenává letmo i historické události 19. století, ale hlavně vypovídá o zvláštním světě tehdejších žen. Možno srovnat nejen s Goldenovou Gejšou, ale také třeba s Tajným deníkem čínské císařovny....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13844/big_tajemstvi-hedvabneho-vejire-vAQ-13844.jpg 4.4356
Žánr:
Literatura světová, Pro ženy, Historické romány

Vydáno: , Jota
Originální název:

Snow Flower and the Secret Fan, 2008


více info...
Nahrávám...

Komentáře (99)

Kniha Tajemství hedvábného vějíře

kilometr
13. března

Celkem zajímavé téma zpracováno naprosto nudným a zoufalým způsobem.Knihu jsem si vybral do letošní výzvy a vůbec to dočíst,byl úkol nadlidský.20%.

bernadeta9876
08. března

Autorka používala veľmi krásny poetický jazyk, pekné metafory a celkové vykreslenie celej kultúry je veľmi živé.
Aj keď druhá vec je, že v modernej dobe sa veľmi ťažko číta o kultúre, kde sa ženy bez slov podriaďujú svojim mužom.
A tu tak trochu končí pre mňa tá pridaná hodnota knihy, lebo postavy sú pre mňa trochu nedostatočne vykreslené a nedokázala som sa s nimi stotožniť tak ako by som sa mala.
Nedokázala som sa vžiť ani do jednej a ani jedna ma emotívne nejak nezasiahla.
Je to veľká škoda, lebo tento príbeh by si to zaslúžil.
Okrem toho postavy prechádzajú premenou, ktorá je tiež ťažkopádne uchopená a prejde bez nejakého hlbšieho vplyvu na čitateľa.
Možno je to tým, že je to autorkina prvotina a vôbec to nie je zlá kniha, ale na to aby ma emocionálne rozložila a stala sa úplne nezabudnuteľnou, takou teda nie je.
Určite ale stojí za prečítanie.


Njangu
06. února

Očekávala jsem od knížky víc. Po přečtení Čajové dívky, kde jsem skončila s úžasem a potřebou ochutnat Phu-er. Tak tady jsou moje pocity vlažnější.
Je to zajímavé čtení, ale celý příběh je pojatý jako vyprávění. Děj není v žádném okamžiku napínavý, neobjevují se žádné zvraty a tak nějak se skoro nic neděje. Nicméně je to asi ovlivněné chováním lidí v této době a místě. A tím to nabývá na zajímavosti.
Každopádně doporučuji si knížku přečíst, pokud vás zajímají místní poměry. A samozřejmě s ohledem, že se nejedná o životopis, ale román, aby to bylo příjemné ke čtení. Je to odlišnost od naší mentality, co vás nutí ke čtení.
Rozhodně se těším na další knížky této spisovatelky.

uzivatel6305
29. ledna

Překrásný příběh čínských žen v 19.století. Příběh o přátelství, zradě, hlubokých citech, krutostech spojených s čínskými tradicemi, kdy ženy neznamenaly téměř nic, jediné co mohly, bylo poddat se osudu a poslouchat jak své manžely, tak i všechny včetně rodičů a nakonec i dětí. Velmi jsem si to nádherné a smutné vyprávění užila, ale byla jsem neustále rozhořčená. Taková nespravedlnost! Určitě budu číst další a vy byste měli taky.

SumýšIrena
15. ledna

Tři hvězdy dávám za to, že jsem měla možnost seznámit se s čínskou kulturou a mentalitou z devatenáctého století. Zvyky a obyčeje byly popsány dokonale. Dej jako takový mě moc nebavil a hlavní hrdinka Lilie mi byla nesympatická. Nevím, jestli se někdy pustím do další knihy od této autorky.

Pisquosus
13. ledna

Zajímavé a neotřelé téma, které znám velmi povrchně, doba nedávná a přitom tak vzdálená.

Nedávám plný počet, protože bych uvítala popisy širší rodiny a manžela. V jeden moment se kniha stala monotónní a bez východiska, stálé tytéž chyby, stejně hrozné chování matek vůči dcerám, i když samotné si od svých matek hrozné zacházení vytrpěly. V jeden moment jsem si už přála knihu dočíst.

denib
09.12.2022

Velmi zajímavá sonda do myšlení čínských žen v 19. století. Do úplně jiného myšlení, než jaké znám. Všechny ty svazující zvyky a tradice počínaje svazováním chodidel, konče přístupem k dcerám jako ke zbytečným krkům na živení. Nejvíc mě asi dostalo, s jakou samozřejmostí to všichni prožívali. Jak jsem ráda, že nejsem v jejich kůži. Velmi dobře a čtivě napsáno. Autorku mám v oblíbených.

Lady S.
23.11.2022

Popravdě jsem od knihy čekala víc. Určitě ale nelituji toho, že jsem knihu přečetla, protože jsme se dozvěděla spoustu pro mě dosud nepředstavitelných skutečností o tehdejším životě žen v Číně.

1