Tajemství hedvábného vějíře

Tajemství hedvábného vějíře https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13844/bmid_tajemstvi-hedvabneho-vejire-vAQ-13844.jpg 4 391 107

Tématem rozsáhlého románu jsou vzpomínky staré dámy z významné čínské vesnické rodiny na průběh vlastního života, jež plasticky a působivě odrážejí běžný život, dávné tradice a zákony i postavení žen v 19. století v Číně. Hrdinka, původem z rolnické rodiny v jihozápadní provincii Chu-nan, prožila dětství v souladu s tradicí a právě díky místnímu tradičnímu zvyku navázala nevšední přátelství se stejně starou dívkou z odlišného společenského prostředí, které mělo trvat celý jejich život. Díky postavení dívek v rodinách, kde péče a láska jsou věnovány především synům, hrdinka od útlého dětství žila v izolaci a toužila po někom, kdo by ji měl rád, s kým by mohla mluvit a komu by mohla důvěřovat. V sedmi letech, kdy u děvčat začínal bolestivý proces podvazování chodidel, ve vybrané vrstevnici takovou osobu našla. V tradičním duchu obě celá léta toto přátelství pěstovaly a pro obě dívky to byl nejsilnější citový vztah, který za celý život prožily. Peripetie přátelství, které trvalo celé dětství a dospívání, a později pomáhalo oběma přežít osamělost i tragické okamžiky v manželství, zachycovaly hrdinky v dopisech na vějíři, psaných zvláštním tajným písmem, kterým se navzájem odpradávna dorozumívaly ženy v provincii Chu-nan. Znalost tohoto písma přinášela oběma dlouhá léta radost a útěchu, špatný výklad jednoho jediného znaku pak znamenal na dlouhá léta osudovou roztržku a pocit nesmírné ztráty. Příběh o ženském přátelství je i velice čtivým vyprávěním o životě v Číně, zaznamenává letmo i historické události 19. století, ale hlavně vypovídá o zvláštním světě tehdejších žen. Možno srovnat nejen s Goldenovou Gejšou, ale také třeba s Tajným deníkem čínské císařovny.... celý text

Literatura světová Pro ženy Historické romány
Vydáno: , Jota

Snow Flower and the Secret Fan , 2008

Zuzvil
24.07.2018 4 z 5

Ke knize jsem se dostala úplnou náhodou a jsem za to vděčná, potřebovala jsem změna a ta v podobě historického románu z Číny 19. století byla skvělá. Tak nádherně obrazotvornou knihu už jsem dlouho nečetla, autorka mě bravurně uměla dostat do tehdejší doby a já měla pocit, že opravdu některé reálie dokážu vidět a to mi přijde neuvěřitelné. Příběh sám o sobě je také velice pěkný a srdcervoucí. Určitě doporučuji knihu k přečtení.

Křovinka
23.05.2018 4 z 5

Smutná, přesto dost zajímavá kniha, která stojí za přečtení ... doporučuji!

Maevie
03.04.2018 4 z 5

Historickým románům se vyhýbám velkým obloukem. Jsem ráda, že v tomto případě jsem se nechala přesvědčit a knížku vzala na milost. Největší kvalitu vidím v popisu prostředí a zvyků, který je doveden do nejmenších detailů.

lenkavildomcova
11.03.2018 4 z 5

Šílené zvyky, šílená pravidla. Neuvěřitelné, že se to opravdu takto dělo. Podvazování chodidel, je něco tak strašného, že si to nelze ani představit. Doporučuji přečíst.

Naias
03.01.2018

Predstava takého života je prvotriedny horor. Byť odsúdená k celoživotnej poslušnosti, tichému utrpeniu, knísaniu sa na zmrzačených nohách, pobyte v izbe so zamrežovanými oknami, byť dobrá len na rodenie synov a domáce práce... May Welland z Veku nevinnosti sa mi zdala zošnurovaná tradíciami, ale to je čajíček proti vtedajšiemu životu v Číne. Čo sa týka hlavnej hrdinky, je dokonalým príkladom brainwashingu. Od detstva do nej vtĺkali, že je bezcenná a ona tomu naozaj uverila. Nepochybovala, že ženin život má jediný cieľ - držať sa konvencií ako kliešť. Autorka zaujímavo opísala spôsob zmýšľania jednej z priateliek, ktorá sa plne vžila do svojej úlohy, zaujala vykázané miesto a k tomu istému nútila aj svoje okolie, presvedčená, že tak je to pre všetkých najlepšie. Zato druhá, hoci sa kvôli svojej milovanej laotung snažila, nedokázala znásilniť svoju osobnosť a bez reptania sa prispôsobiť svojmu údelu. Pri diametrálne odlišných postojoch a predovšetkým pri neschopnosti hlavnej hrdinky vcítiť sa do pocitov inak zmýšľajúcej ženy bolo neporozumenie medzi nimi a následný konflikt neodvratný.

Gity
06.07.2017 5 z 5

Tak to byl parádní výlet do exotické historie, do kultury mně naprosto neznámé. Moc jsem si to užila, dozvěděla jsem se spoustu nových informací. Téma mě tak zaujalo a pohltilo, že jsem si na internetu dokonce vyhledávala fotky "liliových nožek", abych měla představu o jejich podvazování přesnou.
Postava paní Lu mně byla hodně blízká - líbilo se mi, jak se zpětně dokázala zamyslet nad svým uplynulým životem, nad chybami, kterých se dopustila a jak svá pochybení a omyly dokázala přetavit do moudrosti. Doufám, že stejně jako paní Lu, zestárnu jednou také do klidné moudrosti.

Kryštofka
09.03.2017 4 z 5

Přečtete jedním dechem.

Ivaksa
11.12.2016 5 z 5

Jednoduchost knihy psaná ich formou je bohatě dorovnána barvitým líčením plným příměrů, typických pro čínskou literaturu. Jde jednoznačně o ženské čtení, čtení o ženách a jejich nejniternějším světě, který je jejich celým životem. At' už jde o bolesti fyzické z podvazováním chodidel, či radosti z vyšívání hedvábí, nebo silné prožitky vzájemného přátelství jež utrpí značné újmy, vždy se setkáváme se silným emočním popisem, který my ženy tolik milujeme.
Vřele chci na tomto místě doporučit další úžasné knihy tohoto typu, jež mě osobně také velmi potěšily. Půvabné ženy, Pavilon žen, Dobrá země.

rajen
27.06.2016 5 z 5

Mám ráda tento typ knih. Je to sice román, takže postavy i děj je smyšlený, ale přitom by se klidně takto mohl stát, protože autorka čerpá z reálné historie, téma má víc než kvalitně nastudované, takže se vlastně příjemnou formou dovíte něco z čínské historie. Příběh se odehrává v Číně 19. století a námětem jsou ženy. Můžete si udělat obrázek, jak tehdy ženy žily, jaké měly, nebo spíš neměly, možnosti ovlivnit svůj osud. Tím, do jaké rodiny se narodily, byl jejich celý osud zpečetěn. Utrpení je provázelo celý život, ať už fyzické nebo psychické. Pro evropské ženy, viděno dnešní optikou, je takové postavení a život svázaný tradicemi naprosto nepředstavitelný. Žena nemohla činit žádná vlastní rozhodnutí, nesměla mít vlastní názor, musela žít celý život v područí mužů i výš postavených žen, v jedné místnosti, bez možnosti vycházet i jen před dům. Dozvíte se drsnou realitu o podvazování chodidel. Věděla jsem, že něco takového se v Číně dělo, ale neznala jsem detaily. A ty mě dost šokovaly. Kniha odhalí i tajemství nu-šu, tajného ženského písma, jediného prostředku, jak mohly ženy mezi sebou komunikovat a udržovat přátelství. A to je hlavní téma knihy - přátelství mezi dvěma ženami, které bylo na celý život, tak silné, ale zároveň tak křehké, že jej mohlo zničit jedno malé nedorozumění. Velmi doporučuji k přečtení.

alabra
22.05.2016 5 z 5

Za touto přítažlivou knihou ve vidět velký kus práce, dát dohromady informace na dané téma, které není běžné, to chce víc než jen probrouzdat internet. Proto jsem tentokrát přelouskala i poznámky za textem, které trošku přiblížily obtížnost autorčiny práce. Pro nás svobodumilovné ženy naprosto nepředstavitelný styl života. Knihu hodnotím vysoce, protože mi poskytla plejádu informací, ke kterým se běžně člověk nedostane, v přítažlivém čtivém obalu.

evickakyticka
23.02.2016 3 z 5

Mám ráda, když ve mně kniha dokáže vzbudit pocity. Jakékoliv - špatné, i ty dobré. V této knize jsem jich našla bezpočet. Nejsem typická čtenářka románů pro ženy, ale tento byl opravdu zajímavý. Dozvěděla jsem se mnoho o zvycích v Číně a jen opravdu některé se mi líbí. Líbí se mi především jména, která v překladu znějí tak krásně. Líbí se mi hluboké přátelství mezi ženami a to je asi tak vše. Ale na druhu stranou jsem byla nemile překvapena tématem podvazování nohou. Jak krutý a bolestný zvyk. Nedalo mi to a vyhledala jsem nějaké informace i na internetu. Jak jsem byla překvapena z obrázků ukazujících tuto krutou pravdu... Také silně zakořeněné zvyky, jako hierarchie domácnosti v Číně, by pro nás Evropany byly jen ztěží proveditelné.

Hodnotím průměrem, protože jsem postrádala více popisu kraje, kniha byla velmi jednoduše psaná a důraz se kladl spíše na zvyky a přátelství hedvábného vějíře.

midlajs
06.12.2015 5 z 5

Konecne jsem se zase dockala. Pribeh, ktery vas absolutne vtahne do sveta a nemate sanci myslet na vsednost svych dnu (coze to zitra uvarim?). Jiny kraj, jiny mrav. A je az s podivem jak vse zeny zvladaly ustat svuj osud. Neco na tom je...drzet se pravidel a bude se Ti zit snadneji... Co dostala Snezny kvitek za rany od zivota, jeste ted je mi za ni smutno. Lilie mela takove stesti.....

Bezantina
02.09.2015

Hezký příběh z období Číny 19. století. Velmi přesné popsání koloběhu tradičního života žen v tehdejší době. Pro mě je absolutně nepředstavitelné, že bych celý život strávila s ostatními ženami z rodiny zavřená v jedné místnosti, bez možnosti vyjít svobodně a bez bolestí ven. A také jsem ráda, že dnešní muže v naší kultuře sexuálně vzrušují větší ňadra a ne droboulilinké bolestizpůsobující zdeformované zhnisané a zapáchající pozůstatky chodidel..

morava
26.03.2015 5 z 5

Tato kniha se mi vryla hluboko do srdce, Doporucuji opravdu vsem. V pribehu je toho hodne, cinske tradice, pokora, ucta,pratelstvi,hodne dlouho po precteni, jsem se myslenkama musela vracet k teto knize.Tuto knihu mam doma v knihovne v holandskem jazyce, chystam se ji precist i v cestine.

MichelleS
20.03.2015 5 z 5

Čekala jsem lehce romantické čtení s dávkou exotiky a dostala jsem krásný příběh o přátelství. Postavení ženy ve zcela jiné kultuře, než je nám vlastní, bylo jistě nezáviděníhodné, namísto citu jen poslušnost a dodržování tradic. Sněžný kvítek z vnějšího pohledu strádala a upadala v opovržení, přesto měla dar lásky a svobodnou mysl. Lilie dosáhla bohatství a váženého postavení, v těžkých chvílích jí tradice a poslušnost byly jistotou a pomocí, i když omezovaly její pochopení a vcítění se do pocitů a jednání její lao-tchung. Jaká škoda zahodit upřímné přátelství kvůli malému nedorozumění a vlastní uražené ješitnosti.

gossipavlina
05.03.2015 5 z 5

Písmenkový koncert z pera Lisy See.
Parádní čtení, krásný příběh o přátelství a zajímavý pohled na život v Číně v 19.století. Takové množství zvyklostí a rituálů dodržovali, že snad ani neměli čas na normální život.
Určitě doporučuji k přečtení.

silazwyku
12.12.2014 4 z 5

poutavý, okouzlující a znepokojující příběh...

PomněnkaPrvní
01.12.2014 5 z 5

Toto je kniha, na kterou nezapomenete. Autorka scény vykreslila tak, že je vidíte před sebou jako živé. Jeskyni, řezníkův dvorek, dívčí pokoj. Je to kniha o statečné a pokorné ženě (kterou bych já nikdy nebyla ;)
Tuto knížku řadím ke svým srdcovkám. I když jsem "čtečkařka", jako jednu z mála vyvolených ji mám papírovou v knihovně. Když jsem se ji kdysi rozhodla věnovat blízkému člověku, po čase jsem si ji zase musela koupit, protože mně prostě v knihovně chyběla.
Kniha byla zfilmována - Xuehua yu Mishan (anglický název Snow Flower and the Secret Fan)

Helenicka
14.01.2014 5 z 5

Krásné čtení.

BooksLucyKing
29.09.2013 5 z 5

Úžasná kniha. Nenechala mě chvíli v klidu, musela jsem číst a číst. Nikdy by mě nenapadlo, jak to tehdejší ženy měli těžké.

Čína tradice zfilmováno tajemství izolace osudy žen

Lisa See
americká, 1955
2010  88%Tajemství hedvábného vějíře
2020  89%Čajová dívka z Kolibříkové ulice
2021  93%Ostrov žen moře
2010  81%Dívky ze Šanghaje

Kniha Tajemství hedvábného vějíře je v