Ostrov žen moře

kniha od:

Ostrov žen moře https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463691/bmid_ostrov-zen-more-2cr-463691.jpg 4.6 159
Koupit Koupit eknihu Bazar

Mi-dža a Jong-suk, dvě dívky žijící na korejském ostrově Čedžu, jsou nejlepšími přítelkyněmi, které však pochází z velmi odlišného prostředí. Když už jsou dost staré, začnou pracovat v potápěčském týmu tvořeném pouze ženami z vesnice, v jejichž čele stojí Jong-sučina matka. Jakmile se dívky ujmou pozice začínajících potápěček, uvědomují si, že stojí na prahu vzrušujícího života plného povinností, ale také smrtelného nebezpečí.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Historické romány

Vydáno: , Jota
Originální název:

The Island of Sea Women , 2019


více info...

Komentáře (48)

Komentáře 48 Recenze 4

markej
markej
07.09.2023

Ostrov žen moře nás zavádí na jihokorejský ostrov Čedžu, který je proslulý ženskými potápěčkami a lovkyněmi mořských plodů zvaných henjo. Jong-suk prožije život, který je výrazně ovlivněn historií její země, a to ve 30. a 40. letech minulého století okupací země Japonci, následuje druhá světová válka a po ní období občanské války a umělého rozdělení Koreje na Jižní a Severní. Hrdinka se dožívá i moderní doby, které příliš nerozumí, v níž modernizace válcuje a ničí tradiční způsob života, včetně výjimečných potápěček henjo.

Jong-suk se odmalička přátelí s Mi-dži, ovšem jejich pevné přátelství se vinou vnějších okolností a událostí v průběhu doby mění, od neporozumění přechází po jedné tragické události až k nenávisti, jež ovlivní celou Jong-sučinu rodinu včetně jejích dětí.

Ačkoli se mi kniha líbila a dávám jí poctivé čtyři hvězdy, musím říct, že z autorčiných knih, které jsem zatím četla (Tajemství hedvábného vějíře a Čajová dívka z Kolibříkové ulice) mě tato chytla za srdce asi nejmíň. Připadalo mi, že v knize je více hlušších míst a místy na mě bylo popisování politické situace až příliš podrobné, ačkoli chápu autorčinu snahu všechno čtenáři co nejlépe přiblížit.

Hodnocení: 4* z 5*

Marki019
Marki019
17.07.2023 5 z 5

Nádherně psaná kniha. Nemám slov, určitě zůstane v mé knihovně.


Vrbická1999
Vrbická1999
12.07.2023 5 z 5

Tato kniha mě dostala do kolen. Dojemné, krásné, smutné. Kniha má v sobě spoustu bolesti, zármutku, utrpení, ale také radosti do života a ženské síly.
Po přečtení ve mě zůstal pocit, že ženy dokážou vše.

Janina2609
Janina2609
14.05.2023 5 z 5

"Osmkrát padneš, podeváté vstaneš"

Tohle úsloví, které v knize pronesla To-Seng své snaše, hlavní hrdince Jong-Suk, přesně vystihuje život henjo-potapěček z výhradně ženského spolku na korejském ostrově Čedžu.

Příběh je nejen o přátelství, nenávisti, vině a odpuštění, jak se dočtete na obálce knihy, ale dozvíte se podrobnosti i o masakru na Čedžu v roce 1948, při němž zemřelo až 30 tisíc lidí.

Tahle kniha mě naprosto pohltila, je tak krásná, ale tak smutná
Doporučuji všem k přečtení.

soupik2012
soupik2012
30.03.2023 3 z 5

Opravdu mě překvapuje tak vysoké hodnocení u této knihy, protože já se teď ze svého subjektivního pohledu chystám napsat, že paní Lisa See moc psát neumí. Zaujalo mě téma tohoto románu a v žádném případě nelituji, že jsem se do jeho četby pustila. Dozvěděla jsem se totiž mnoho nových zajímavostí. Ale bavila jsem se pomálu. Autorka zvolila osvědčený způsob vyprávění. Minulost, jako hlavní dějovou linku a přítomnost, která postupně odhaluje neodkrytá tajemství z této minulosti. Román je to krásný a téma velice zajímavé, ale je to tak strašně ucajdaně napsané. Některé zcela obyčejné situace jsou popisovány velice zdlouhavě a mnohé se navíc hned několikrát v románu opakují. Děj se díky tomu, až neskutečně vleče. Ani audiokniha se příliš nepovedla, paní Ivana Milbachová má totiž značné potíže se správným frázováním.

kusma
kusma
20.03.2023 5 z 5

Kniha mě zaujala názvem, krásnou obálkou a tím, že o tomto tématu nic nevím. A byla jsem opravdu velmi přelvapena, čím si obyvatelé této země museli projít. Že i jižní Korea má svou černou minulost. Ke knize: čtivě napsaný příběh dvou žen, kamarádek. Nemohla jsem se odtrhnout, moc se mi líbil styl vyprávění. Určitě si od autorky přečtu další knihy. Knihu doporučuji.

Vojslava
Vojslava
15.01.2023 4 z 5

Knížka mi hodně stylem i zpracováním připomněla předchozí Čajovou dívku, ale měla něco navíc. Stejně zajímavý byl náhled zase do jiné oblasti (znala jsem ji jen jako položku z křížovek, a to ještě jen jako "japonskou potápěčku", o nichž byla zmínka v doslovu), ale přidaná tematická hodnota bylo téma ne-odpuštění, ne-zapomínání, které dávají textu náboj až do konce. A pointa jen na jednom jediném řádku... Každopádně četba zajímavá, plynulá, opět poctivě zpracovaná co do informací - moje celkem oblíbená kategorie "příběh s přidanou hodnotou".

Martina157
Martina157
15.01.2023 5 z 5

Přečteno jedním dechem, oprávněně vysoké hodnocení této knihy.

simca9342
simca9342
14.01.2023 5 z 5

První kniha od autorky, další seznámení. Nekončíme, v přátelském "rohovoru" budeme jistě pokračovat.
Henjo - čínský výraz pro ženy moře . Umí se potápět do velkých hlubin a lovit plody moře v jeho vodách.
Ale o tom tahle kniha není. Je to hlavně příběh stare ženy, která se ve vzpomínkách, které nejsou zrovna hezké vrací do dob, kdy žila jako malá s rodinou a babičkou ve velkém domě. Ve vesnici, kde stejně jako většina obyvatel patřila k jedné ze 7 společenství potápníků. Kromě porce odvahy k prvnímu potopení se musí skrývat před japonskými vojáky. V čase jsme se přesunuli do r.1938- Japonci napadají vesnice a místní Korejce kromě jídla připravují o životy. Vzpamatovat se z takového masakru trvá rok, ale děj po útoku žraloků postupně dostává opět klidný nádech moře . Doporučuji!

ElikaS
ElikaS
11.01.2023 5 z 5

Wow, tak tohle byla síla. Už předchozí knížky autorky se mi líbily, ale tahle mi přišla nejsilnější.
O Koree jsem z historických souvislostí věděla jen úplné základy, takže mi knížka značně rozšířila obzory a dozvěděla jsem se spustu nového. Mentalita místních obyvatel mi přišla v mnoha ohledech naprosto nepochopitelná, ale zajímavá.
Knížka je napsaná tak, že vzbuzuje silné emoce, třeba popis incidentu 43 byl brutální, syrový s neskutečně emotivní.
Knížku rozhodně doporučuji

NorthFinder
NorthFinder
02.01.2023 5 z 5

Procítěný, realistický až naturalistický příběh ostrovní obyvatelky Čedžu. Prolínající se rodinné a přátelské vztahy, drsné prostředí, pro nás neobvyklé obyčeje, válka všech druhů. Zajímavě popsaný historický příběh s dosahem do naší doby. Někdy až mrazící po zádech. Kniha stojí za přečtení stejně jako i další romány spisovatelky. Rozšiřuje obzory. Doporučuji.

Safrika
Safrika
13.12.2022 3 z 5

Hrozne zdlouhave, na me opravdu dost… posledni stranky jsem probrecela, casem zkusim i jinou od autorky. Kazdopadne mi v hlave zustala, v noci jsem diky ni mela i zly sen a par noci se me myslenky do pribehu vracely.

Mindy
Mindy
08.12.2022 5 z 5

Po Čajové dívce se mi dostala do rukou další kniha této autorky a já jsem znovu nadšená. Děj knihy nás zavádí opět do Asie, tentokrát je to Korea, a jedná se o nesmírně zajímavý příběh o ženách, které se věnují potápění a lovení v moři, čímž živí své rodiny.
Taky jsem se hodně dověděla o korejské historii, o které jsem tedy nevěděla skoro nic - o Incidentu 43 jsem slyšela poprvé a při čtení mi doslova běhal mráz po zádech.
Je to úžasná a obohacují kniha, po jejímž dočtení jsem si musela hned na tabletu vyhledat dokumenty o henjo a ostrově Čedžu.

AndreaOn
AndreaOn
16.11.2022 4 z 5

Já vlastně nevím, narozdíl od Čajové dívky a Tajemství vějíře se mi kniha nelíbila tak moc, rozhodně bylo zajímavé se dozvědět zase něco o jiné kultuře, ale prostě mě to tak moc nebavilo jako přechozí knihy.

Imor
Imor
12.10.2022 5 z 5

Korejská historie, která vás jak ohromí, tak šokuje. Příběh nejen o přátelství, ale i o ohromné píli, skromnosti a cílevědomosti. Nádherně napsaná kniha, která vám nedovolí nepřemýšlet o jejím obsahu.

Pengi
Pengi
07.09.2022 5 z 5

zaś krasne preaneseni do historie asijskeho statu o kterem jsem nemela ani paru ..

Lisa See nezklamala

Lucienka220
Lucienka220
25.08.2022 5 z 5

Kdo všechno pochopí, vše odpustí.

Román nás zavede do exotického prostředí korejského ostrova Čedžu během dvacátého století. Do přečtení románu jsem znala jen japonské lovkyně perel ama z křížovek. Nyní jsem se seznámila s potápěčkami henjo, jejich tradicemi a kulturou. Velmi se mi líbilo, jak henjo respektují životní cykly v moři a chovají se k jeho darům s úctou. Podívala jsem se i na dokument čt o ostrově Čedžu, takže jsem si mohla porovnat, zda se má představa lišila od skutečnosti.

Příběh vztahu dvou přítelkyň, henjo, se odvíjí na pozadí událostí dvacátého století a je jimi ovlivňován a určován (pro mne bylo zajímavé, že hrdinky byly stejný ročník jako moje halmang). A že dějiny Koreje v dvacátém století jsou velice dramatické. Při líčení následků incidentu 43 mne mrazilo...princip kolektivní viny je stále používaný v Severní Koreji, zemi, ze které je jen pár znepokojivých svědectví... Je to pokaždé násilí páchané lidmi u moci na spoluobčanech.

Je to příběh o odpuštění, provinění, hlubokém přátelství, krásném a nebezpečném povolání. V knize je mnoho zajímavých pasáží se zvyky, šamanskými obřady a přiléhavými příslovími. Autorka si musela dát velkou práci s vyhledáním všech těchto reálií.

broskev28
broskev28
06.08.2022 4 z 5

Na rozdíl od Čajové dívky mi u téhle knihy trvalo o něco déle, než jsem se začetla. Po Pačinku to byla v krátkém čase už druhá kniha o historii Koreje (navíc souběžně čtu také rozhovory N. Špitálníkové se severokorejskými uprchlíky) a já jsem opět byla lapena.
Profese, o níž jsem kdysi mlhavě něco zaslechla - a je celkem jedno, zda ji označujeme henjo, čamsu nebo čamnjo - ale vůbec jsem si nedovedla představit, co to obnáší. Ale hlavně jak zásadně se v těch místech proměňuje společenské uspořádání, všude jinde striktně patriarchální, jak se mění ženská svoboda a sebevědomí. Ostrov Čedžu byl v jihovýchodní Asii možná jediným místem, na němž bylo narození děvčátka vítáno se stejnou radostí, jako příchod chlapce (ovšem i ten byl důležitý, jak jsem posléze zjistila, i když ne jako živitel rodiny, ani jako rozsévač semene). A kolik přísloví mají na ostrově Čedžu: když zasadíš červené boby, sklidíš červené boby.
Skvělé vyprávění: neuvěřitelné, exotické - tolik detailů každodenního života ostrovanů, množství jejich bohyň (značka Samsung má pro mě nyní zcela jiný význam), výsostně ekologické soužití s vepři, obilnina zvaná bér. A vedle toho všudypřítomné sociální vazby: přátelství, láska, rodina, společenství. Historické události, bezmoc tváří v tvář nenávisti a násilí, Incident 43? Bylo hrozné zjistit, že "prasečí paznehti" byli nakonec tolerantnější než vymítači rudých, jakkoli ti druzí byli přece spoluobčané, příslušníci téhož národa.
Opravdu neuvěřitelné čtení, doporučuju, ve shodě např. s komentáři orinka3, intueri, intelektuálka, vendula5352, meluzena.

"Když se narodí děvče, je to oslava, když chlapec, je to rána."

kaja77
kaja77
29.05.2022 4 z 5

Autorka mě nadchla v předchozí knize Tajemství hedvábného vějíře, to byla opravdu báječná knížka, takže na její novinku jsem se velmi těšila....pro našince je to neskutečná exotika, ostrov Čedžu, způsob života, ten místní matriarchát nematriarchat, exotická jídla (všechny ty ušně, ježovky a další mořské příšerky a kaše z nich, byly pro mé představy celkem silné kafe :) vlastně i historie ostrova, všechno to šokující násilí, které se vážně stalo..uf to bylo velmi silné. Přiznávám, že mi občas některá korejská jména dala zabrat. Celkově ale mega rozšíření obzorů, pomocí googlu se člověk podívá jak ostrov vypadá, jak vypadají dnešní potápěčky henjo ..no super.

Zorka
Zorka
14.04.2022 4 z 5

Autorka dokáže vždy vybrat skvělé téma, to se jí opravdu nedá upřít. Příběh nejstarších potápěček světa je neotřelý, velmi originální, na pozadí historicky doložitelných (a opravdu děsivých) skutečností vzniklo velmi zajímavé dílo, které stojí za přečtení.

Chesterton
Chesterton
23.03.2022 3 z 5

"Kdo je šťastný ve třech letech, bude šťastný do osmdesátky."
Podepisuji komentáře soukroma + Sidonka3 a odkládám. Neskutečně roztahané, byť místy rozhodně zajímavé detaily. Nahlédnout na Čedžu a poznat natolik odlišnou kulturu mě lákalo, ale styl autorky to za mě naprosto zabil. Vysokému hodnocení úplně nerozumím. Musela jsem se hodně nutit do čtení. Třeba dám autorce ještě šanci v jiné audioknize. . . .

jirina4159
jirina4159
03.03.2022 5 z 5

Všechno už tady bylo řečeno, tak jenom dodám opravdu zaujme a nepustí až do konce. Zajímavé čtení o jiné zemi, zvycích a životě žen, pro většinu Evropanek nepředstavitelné.

Leona333
Leona333
21.02.2022 4 z 5

Ano, souhlasím s tím, že toto je více ženská kniha. Souhlasím i s tím, že je v ní spousta bolesti, společenských zvyků, historický faktů k ostrovu Čedžu a k jeho odvážným obyvatelkám - potápěčkám, hejnu.
Hlavně souhlasím s tím, že to je silný příběh o přátelství, zodpovědnosti, bohužel také o ztrátách..., o vytvoření si kolem sebe bezpečných, imaginárních zdí, které zabraňují ostatním, aby nám mohli ublížit. Také je o úsilí a čekání v odpuštění, které se vždy nemusí dostavit... Kniha je pro mne i cizokrajným místem, kde život ve 20. století, mohl být stejně tak těžký, jako kdekoliv jinde, nebo naopak ještě mnohem více těžší...
Kniha za přečtení a rozšíření si obzoru..., rozhodně stála.

iška
iška
19.02.2022 5 z 5

Výborné. Velmi čtivá beletrie, která zároveň poučí o historii. O ženách henja jsem vlastně nic nevěděla. Znala jsem fakt, že Korea byla rozdělena na Severní a Jižní, ale co vše bylo v pozadí ... a navíc je tu úžasná psychologická linka o vině a odpuštění. Mohu jen doporučit.

Rind
Rind
10.02.2022 4 z 5

Já to mám prostě ráda. Poutavý příběh z exotického prostředí. Nahlédla jsem do společenství henjo - ženských potápěcích skupin, které jsem znala jen z křížovek. Dozvěděla jsem se něco z korejské historie. Musela jsem si ty místa vyhledat a prohlídnout. Občas pro jistotu najít definici výrazů, např. olle.
A pak samotný příběh:
„Z Ku-sun vyzařoval soucit, když se na mě upřeně dívala. Bolelo mě, že se nemohu změnit a nemohu odpustit, ale musela jsem lpět na svém hněvu a hořkosti z úcty k těm, které jsem ztratila.“
Příběh mj. dvou přítelkyň, které se milovaly, jak kamarádky mohou. A příběh o tom, že jedna milovala víc a o tom, jaké to je, když se člově rozhodne, že nemůže odpustit a pochopit.

zuzad
zuzad
07.02.2022 4 z 5

Velmi zajímavý náhled na tradiční korejské henjo a jejich nelehký život v rytmu historických událostí ostrova Čedžu. Mám ráda tyto knihy s tzv. "přidanou hodnotou", kdy se kromě příběhu můžu dozvědět i něco nového.

Peter73
Peter73
06.02.2022 5 z 5

Výborná kniha. Autorka hovorí o histórii ostrova Čedžu druhej polovice 20. storočia, o práci potápačiek - henjo. Kniha je skôr určená ženskému čitateľovi, Lisa See si dala s prácou okolo realít veľmi záležať, dej je pretkaný históriou Kórey. Hovorí o priateľstve dvoch žien a ich následnom rozkole. Kniha je miestami až drasticky krutá, ale taký ťažký bol život lovkýň mora. Kniha sa mi páčila, zaujal ma život potápačiek henjo, ale hlavne je to vynikajúci historický román.

orinka3
orinka3
02.01.2022 5 z 5

Pevné přátelství Jong-Suk a Mi-dži, hlavních hrdinek knihy, sledujeme od jejich dětství až do zralého věku. Skládám hlubokou poklonu autorce knihy za to, jak pečlivě shromáždila všechna možná fakta o henjo a jejich nebezpečné, tvrdé práci při ošetřování podmořských polí a sklízení plodů z nich. Ještě nikdy jsem nečetla ani neviděla, co všechno to obnáší. Také rodinný život těchto žen zasluhuje velkou úctu. Na nich leželo břímě, jak uživit celou svou rodinu včetně (podle mě) víceméně zahálejících manželů. O incidentu 43 jsem nikdy neslyšela. O to víc byl pro mě šokující. Jen velká duševní síla mohla překonat takovou hrůzu, aby člověk zůstal nezlomený a pokračoval ve jménu rodiny, o kterou takovým způsobem přišel. Román je po každé stránce úžasný a mimořádně čtivý. Zasluhuje daleko víc hvězdiček.

meluzena
meluzena
10.11.2021 4 z 5

Velmi ženská knížka. V románovém příběhu dvou kamarádek se dozvídáme spoustu reálií o ostrově Čedžu – o tradici henjo (lovkyň–potápěček) živících své rodiny a dějinách, které semlely kdekoho. Původní nezávislost ostrova vystřídala japonská okupace a pak američtí „ochránci“, jejichž krutost si s Japonci moc nezadala, a kteří v médiích „pravdivě informovali“ o všech událostech. Jen o 7 let trvající genocidě s nic neříkajícím názvem „Incident 43” se pod trestem smrti nesmělo mluvit 50 let. A aby toho nebylo málo, nakonec přichází modernizace – elektřina, televize, splachovací záchody, střechy z vlnitého plechu – a všechno tradiční jde do kopru, protože mladí chtějí mít pohodlný život (jako všude jinde na světě).
Autorka odvedla mravenčí práci, načetla stovky a stovky stran a shlédla množství dokumentů, navštívila pamětníky, vědce a „místa činu“ (zdroje vypisuje v doslovu).
Když knihu budete brát jako „román pro ženy“, můžete si ji dost užít. Příběh je to drsný i bohatý jako život sám. Je to ale hlavně příběh o ženách, takže se to tam hemží bohyněmi, lidovými příslovími a ženskou moudrostí.
Ale ta spousta korejských jmen… A korejské výrazy pro výbavu henjo... Pokud už musely zůstat korejské, uvítala bych slovníček či obrázky.
---
„Kdo je šťastný ve třech letech, bude šťastný do osmdesátky.”
---
„Každá žena, která vstupuje do moře, si nese na zádech rakev.”
---
– A kde je můj manžel? Práce v továrně je určitě lehčí než ta, co musím zastat já.
– Manžel ti aspoň posílá peníze!
– Jenomže je příliš daleko, aby zamíchal hrnec.

gossipavlina
gossipavlina
09.11.2021 5 z 5

Woaw, já jsem chvilkami i ztrácela dech. Po dočtení hledám slova, kterými bych mohla vyjádřit své pocity a pokusit se ohodnotit knihu.
Během čtení mi běhal mráz po zádech. Z mnoha věcí, které se v knize děly.
Bylo to super!
Doporučuji!!!

tereza1198
tereza1198
07.11.2021 4 z 5

Je to síla. Kniha je skvěle napsaná. Ani nevím, jak to popsat. Jiná kultura, jiné obyčeje, obrovská síla žen a kult ohledně předků a moře. Vůbec jsem netušila, že na tom Korejci byli tak zle. Válečné hrůzy a okupace. Co lidé dokážou udělat jiným lidem. A je jedno kdo byl na jaké straně. Trpěli všichni. Hlavní hrdinka má můj obdiv a chápu její chování v pozdějších letech. On život není černobílý a ani se nedá žít bez nějakého toho hříchu. Nečetlo se to lehce, ale stálo to za to.

vendula5352
vendula5352
14.10.2021 5 z 5

Oficiální popis knížky zdaleka nenaznačuje, že jde o velmi silné dílo popisující drastickou historii ostrova Čedžu. Román je o to čtivější, když je dramatické dění 20. století propleteno s osobními příběhy ústředních ženských postav a jejich rodin. "Incident 43", jeho koreny a jeho eskalace je kapitolou, u které běhá mráz po zádech. Zároveň motivuje k detailnějšímu studiu poválečného dění nejen v Koreji. V druhé polovině knížky více rezonuje otázka ublížení, odpuštění a pochopení, na kterou autorka nediktuje vlastní odpověď, ale nechává čtenáře hledat vlastní východisko,což je velmi příjemné. Kniha je velmi čtivá, velmi smutná, ale určitě si ji jednou přečtu znovu!

Ola-la
Ola-la
12.10.2021 5 z 5

Hodne ctive, pro mne bylo malinko obtizne se obcas orientovat v korejskych jménech, ktera jsou preci jen pro nas dost exoticka. Ale byl to silny pribeh. Zanechal ve mne po deksi dobu takovy ten pocit: jak tohle nekdo dokazal prezit se zdravym duchem??

ADE138
ADE138
06.10.2021 5 z 5

Nevěděla jsem nic o potápěčkách z Koreje. O poválečném vývoji v Jižní Koreji jsem měla velmi povrchní povědomí. Vím, že paní See píše o zvláštních ženách a jejich neobyčejných, exotických a pro mě i tajemných životech. Knihu velmi doporučuji. Skvělé téma, skvěle napsané!

Marika Vanova
Marika Vanova
27.09.2021 5 z 5

Této knize by náleželo deset hvězd, je neskutečná a moc jí doporučuji.

Ivanule
Ivanule
26.09.2021 5 z 5

Nádherná dojemná kniha začátek pro mě byl takový, že jsem nejdřív nemohla pochopit o čem přesně z těch názvů jako olle, hejno, atd. vlastně všem jde, ale potom se příběh krásně rozjel a já nemohla a nemohla přestat číst...Krásný příběh o velkém přátelství dvou odlišných dívek, jejich osude a zatrpklosti a ten konec...Ten konec !!!!Vypadá to, že jsem objevila další oblíbenou autorku, už i její první přečtená kniha od ní (Tajemství hedvábného vějíře) byla vynikající a já už se těším na další

Coco3
Coco3
10.09.2021 5 z 5

V závěru knihy jsem plakala. Prostě jsme jen lidé, omylní, chybující. Hrdinka měla můj neskutečný obdiv, netuším, jestli bych tohle všechno, co jí potkalo, zvládla a dokázala žít dál. Ale matky toho unesou opravdu hodně. Moc děkuji Lise See za další zajímavou knihu, podnětný exkurz do komunity, historie, která je mi velmi vzdálená a neznámá. Ale uspořádání hejno se mi moc líbilo. Zatím mě žádná její kniha nezklamala, i když top je tato a Tajemství hedvábného vějíře. Její knihy se mi nečtou úplně lehce, na jeden zátah, často nutí k zamyšlení, čehož si opravdu cením. Těším se na nějakou další!

intueri
intueri
16.08.2021 5 z 5

Další přečtená kniha Lisy See a další nádherný příběh z netradičního prostředí, za kterým stojí nemalé úsilí autorky sesbírat informace, navštívit později vylíčená místa a hlavně poznat tamější obyvatelé... Děkuji za tuto snahu! Velmi ráda jsem se dozvěděla zase něco nového z dějin - tentokrát Korejských - něco fascinujícího ze života nezdolných žen moře - henjo - a něco krásného o ženském společenství - komunitě potápěček.

bigben
bigben
16.08.2021 5 z 5

Užasný příběh několika generací korejských žen, jejichž obživou je moře...vůbec jsem nevěděla, že henjo existují, v jakých poměrech žily a žijí...doporučuji...

intelektuálka
intelektuálka
13.08.2021 4 z 5

Víte vůbec, kdo jsou "henjo" - ženy moře ?

Já to samozřejmě nevěděla, ale odpověď mi dala tato kniha ....

Z daleké země, z ostrova Čedžu - ze země, kde má žena naprosto jiné postavení ....
Nejedná se o matriarchát, ale o společenství, jejímž ústředním bodem jsou ženy ....

Jako hlavní téma je zde přátelství dvou dívek - Mi-džu a Jong-suk, které se potápí, aby zajistily obživu rodině ....

Silné ženy, silný příběh přátelství - ale také dějiny, které jejich rodiny zasáhnou ....

Není to jednoduché čtení - ale dalo mi spoustu informací o této zemi ....