Andi

Přečtené 174Čtvrtý den až navěky
červen 2010 - duben 2021
Čtvrtý den až navěky 1987, Ondřej Neff

O autorovi jsem nikdy předtím neslyšela a to si říkám fanoušek sci-fi. Jsem ostuda. Navíc toho napsal opravdu dost. Že bych z povídek byla ale kdovíjak nadšená, se říci nedá. Hvězdičky dávám za skvělou čtivost, jde poznat, že je autor profesionál. Taky za nápady. Jenže on ten obsah, ti jeho hrdinové, ty závěry, úchylárny a další věci dokupy vytvořili něco pouze průměrně zajímavého.


Na dvoře japonského vládce
březen - duben 2021
Na dvoře japonského vládce 2003, Giles Milton

O více než 100 stran ochuzená verze oproti originálu. Vyprávění je to čtivé, přesto napsané jakoby jednostranně. Pouze z pohledu jednoho Angličana o Angličanech, netuším kolik toho v české verzi oproti té anglické chybí, v této se zdá, že svým krajanům autor věnuje více pozornosti, než by si zasloužili - tedy pokud jde o podtitul knihy, kde se píše - "Dobrodružství prvních Evropanů v ostrovní říši" dočítáme se hlavně o Angličanech a jejich (s prominutím) neschopnosti cokoliv udělat, či vůbec pracovat. Budižkničemu, opilci, kurevníci - typičtí námořníci té doby. Je mi jasné, že je nadlidský výkon takovou chásku srovnat do latě. Nepovedlo se. Japonci měli ty námořníky/obchodníky/cizáky bez špetky snahy o aklimatizaci a přizpůsobení se místním zvykům ze své země vyštípat už dávno. A to nejen Angličany. (čest výjimkám - například Williamu Adamsovi) (Jezuity mezi výjimky nepočítám, protože ti se přizpůsobili jen proto, aby získali nové ovečky)


Chvalozpěv na ženu-zahradu
únor - duben 2021
Chvalozpěv na ženu-zahradu 2001, René Depestre


Pět jazyků lásky
? - únor 2021
Pět jazyků lásky 2002, Gary Chapman

Super, je to srozumitelné, jednodušší čtení, vyšší hodnocení případně přidám poté, co vyzkouším psané v praxi


Dámské kupé
? - únor 2021
Dámské kupé 2003, Anita Nair

Od poloviny knihy jsem byla přesvědčená o tom, že dám plný počet a drželo se mě to až na úplný závěr knihy, který to podělal. Nic ve zlém, kvůli několika posledních stran si knížka snížení hodnocení nezaslouží, jen se mi osobně nelíbil. Jinak je to velmi pěkná a čtivá kniha. Tzv. "tradice" společnosti a náboženství ve světě svazují mnoho žen. Nakonec jsem ráda, že jsem se narodila v ateistické zemi.


Prastarý meč
? - únor 2021
Prastarý meč 2016, Rick Riordan

Dala jsem tomu šanci. Zbytečně. Zhruba kolem sté stránky jsem to zavřela. Nevím, asi jsem na to moc stará. Přesto dám pár hvězdiček - a to za hlášky a čtivost.


Šťastná hvězda
? - únor 2021
Šťastná hvězda 2002, Mika Waltari

Vzdala jsem to. Říkala jsem si, že už jsem za půlkou, tak to dočtu, to by byla škoda nedočíst, ale přemlouvala jsem se až moc dlouho na to, abych to vydržela až do konce. Mikaelova šťastná hvězda je až neuvěřitelně a nereálně "šťastná", takový život by člověk snad ani nemohl zažít, být součástí takových hrůz, pokaždé přežít a nejen to, dokonce si přilepšit. Absurdita a neskutečnost tohoto díla je pro mě obrovské mínus. Jsem fanoušek "velkolepého století", tak jsem se na druhý díl těšila, ale za mě velké zklamání.


Cesta po Řecku I
? - únor 2021
Cesta po Řecku I 1973, Pausanias

Tohle kniha pro fanoušky antického Řecka. A to já nejsem. Přečteno letem světem, pouze kapitoly, které mě zaujaly svým nadpisem. Rozhodně bych dílo nebrala jako věrohodný pramen, člověk si do svých prací ostatně může napsat kde co...


2001: Vesmírná odysea
? - únor 2021
2001: Vesmírná odysea 1997, Arthur Charles Clarke

Nedočteno, nedokázala jsem se začíst.


Elementum
? - únor 2021
Elementum 2016, Jiří Dittrich

Tohle není čtení pro mě. Nevím proč jsem si od toho tolik slibovala, je to YA jako vyšité. Tedy spíš pro děti a mládež. Některá díla - fantasy, sci-fi YA - jsou na (podle mě) lepší a vyšší úrovni než Elementum, každopádně jsem ráda, že i tomhle žánru u nás vyšlo něco tak oblíbeného. Dílo je to čtivé a rozumím tomu, že se spoustě lidem kniha líbila. No, mně ne. Přemlouvala jsem se ke čtení už od začátku, ale po str. 70 jsem to vzdala. Hvězdička za nápad.


Šántárám
? - únor 2021
Šántárám 2006, Gregory David Roberts

Nóó?! Tak něco takového jsem teda nečekala! Příště, až vám známý doporučí knihu, že je hrózně super a zajímavá, přečtete si aspoň anotaci. Takže: prý "je to kniha plná moudrosti a filozofických otázek, duchovna a vůbec je to všechno zabalené do propracovaného příběhu." Zhruba tohle mi bylo řečeno! Otevřu tu BIBLI a dostanu mišmaš cestopisu po Indii s částečně autobiografickým románem napsaným kriminálníkem, který utekl z vězení. Chápu, pokud by byl nevinný a systém by po něm nespravedlivě šel. Jenže on zas tak nevinný nebyl, že ne? Bankovní loupeže nejsou zas taková hrůza, beru ohled na jeho minulost, jenže pak se v Bombaji zaplete do lukrativnějšího byznisu. A to už jsem fakt s prominutím na*raná, nemám nervy a žaludek na to číst jak jsme "my mafiáni vlastně hrózně fajn lidi." Dočetla jsem do části, kdy navštívili trh s otroky, konkrétně malý trh s dětmi, kde bylo napsáno, že je vlastně dobře, že tam jsou, protože tak mají alespoň šanci na nějaký život ... ! WTF? Jaký pak to život po prodeji asi tak je, prosím vás? To mi vysvětlete. Ani jsem se radši nechtěla dozvědět, jak to bylo dál ... Hvězdička za čtivost a květnatý jazyk.


Kroniky prachu
? - únor 2021
Kroniky prachu 2019, Lin Rina

To nadšení pro knihu upřímně nechápu, na tohle jsem čekala kdo ví kolik týdnů, než na mě v knihovně přišla řada? A to prosím pěkně fakt, že jde o knížku pro mládež beru v potaz. Rozuměla bych tomu, pokud by se to líbilo cílovkám, ale pro dospělé ženské, to je snad trochu moc. Vždyť se v té knize nic neděje. Pořád si tak čekám a doufám, že se začne něco dít, čtu dále. Už? Strana 150 a ono nic. To už jsem se do čtení moc dlouho nutila na to, abych tomu dala ještě šanci. Přeskočila jsem na posledních pár stran. O nic jsem nepřišla. Dopadlo to přesně tak, jak jsem si myslela, kniha byla předvídatelná jako naši politici. Ou! Na to nesmím zapomenout. Pojetí doby (někdy za průmyslové revoluce?) bylo podle mě až moc moderní - bylo totiž čistokrevně feministické a spíše napsáno jazykem hodící se pro dnešní dobu. Ne pro 19. století. Tedy moderně pojatá blbost pro třináctky odehrávající se v době změn. Taky bylo nutné v každé druhé větě čtenáři připomínat, že ženy mají taky hlas, názor, taky mozek a mohou a umějí pracovat, jsou chytré a mohou studovat. Atd. Dvě hvězdičky - Za skvělý překlad a za krásnou obálku. Tedy nic, za co by byla zodpovědná sama autorka.


Rod země a krve
? - únor 2021
Rod země a krve 2020, Sarah J. Maas

Tahle autorka u mě skončila. Dostala druhou šanci, je to větší hrůza než ten její "Dvůr." Ten byl jenom nudný. Tady se snažila o jakýsi "cool" jazyk, protože teď to napsala pro teens přece. Jediné co udělala bylo, že postavy jí mluvily sprostě a brali drogy. Nedoporučuji to tedy vůbec číst. A už vůbec si nepřeji, aby to četly děti. Při čtení knih se mi v případě "programovacího" obsahu zapne kontrolka. Dávám na intuici. Nelíbilo se mi ani oněch milion druhů a ras, v "Černé čarodějce" se to dalo, tady to bylo nepřehledné. Haló nad jejími knihami upřímně nechápu. Na téhle bichli se mi líbilo pouze jediné - obálka. Toť vše.


Edda
? - únor 2021
Edda 1962, neznámý, neuveden

odpad!

Kravina. Jen samá pýcha, zloba, smilstvo, závist a další hnusy. Toto tu nazýváte "kulturní zlato", tak se chovají ti takzvaní bohové a hrdinové té jejich mytologie. Vražda ze žárlivosti sem, pomsta vraždou tam. Proč ne, že. Nádhera. Dočteno zhruba do necelých 2/3, pak už jsem na to neměla náladu ani žaludek, opravdu ne. Bez některých titulů by se svět obešel, tohle je jeden z nich. Překlad musel zabrat spoustu času. Někomu někdy někde. Za pěkné a čtivé verše tedy děkuji, obsah ale - to už je jiné kafe.


Silmarillion
? - únor 2021
Silmarillion 2008, J. R. R. Tolkien

Podivila jsem se, že knížku už dávno nemám uloženou ve vlastním seznamu TOP knih. Jak se to mohlo stát? Takový must-read pro fanoušky Středozemě, povedené a pěkné čtení.


Daleko od hlučícího davu
prosinec 2020 - únor 2021
Daleko od hlučícího davu 1981, Thomas Hardy

Odolala jsem se nejdříve podívat na film, aby mě ten vizuál neovlivňoval. Knihu jsem četla na dvakrát, protože mě hlavní hrdinka zpočátku neskutečně iritovala. Nechápala jsem, jak může mít Gabriel rád takovou krávu. Ale čtivost díla mě znovu přitáhla. Další věc, kterou jsem nechápala, byla hierarchie. Vlastníků hospodářství bylo všude možně plno, ale nikde jsem se nesetkala s příkladem, že by se zaměstnanci takto dobrovolně nechali ponižovat a podřizovali se. U nás bylo zvykem zaměstnavatele na vesnicích oslovovat "hospodáři, hospodářko." Určitě ne "pane, paní." Možná se to týkalo jen jí, ty její výstřelky a manýry, nechápu ale, proč to ostatní trpěli. Nelitovala jsem jí a vše, co se jí stalo, si zavinila sama svou hloupostí. Aspoň potom trochu zmoudřela a ponaučila se. Ten konec je moc zrychlený, údajně napsán na objednávku. Snad ho autor na poslední chvíli předělal, proto je tak odbytý? Hodnotím vysoko za velkou čtivost, příběh sám už tak zajímavý nebyl.


Bezvýznamná žena
únor 2021 (02.-07.)
Bezvýznamná žena 1927, Oscar Wilde

Jsem ráda, že to dopadlo tak, jak to dopadlo. "Bezvýznamné ženě" jsem fandila. Ale jinak to byla nuda na entou. Ideální manžel je podle mě mnohem vtipnější.


Černá čarodějka
leden - únor 2021
Černá čarodějka 2019, Laurie Forest

Když jsem se podívala na autorčinu podobiznu v zadní části knihy, bylo mi hned jasné, že "čarodějnictví" sama praktikuje a má velkou fantazii - mám se tedy při čtení na co těšit. Téma mezidruhového rasismu zde bylo přitažené za vlasy, každopádně nějaká ta paralela s naší realitou tam bude, že ... Vyznat se v množství ras pro mě bylo zpočátku obtížné, s takovou představivostí jsem se setkala už jen v Nekonečném příběhu, jinak nikde. Dále bych se chtěla zmínit o pro mě podivném střídání cílových skupin. Vyprávění střídaly pasáže pro 10-13 leté slečny - romantická linka mi byla vyloženě protivná - s pasážemi pro dospělé. Bravurní zápletky, jazykové machinace, to jsem netušila, že má čeština tolik slov a možností, jak něco vyjádřit. Krásná obálka.


Hovory s kočkou
? - únor 2021
Hovory s kočkou 2004, Kate Solisti-Mattelon

Bylo to v mnoha směrech obohacující čtení, ale bohužel jsem nedostala odpovědi na všechny své otázky.


Ideální manžel
leden 2021 (24.-27.)
Ideální manžel 2007, Oscar Wilde

Příjemné překvapení. Vtipná dialogová komba jak mají být. Situační humor. Inteligentní drama, které si na jevišti dokážu představit. Pouštím se do dalšího autorova dramatu. - O smutném autorově osudu jsem neměla tucha, rozesmutnělo mě to -


Jádro Slunce
leden 2021 (23.-24.)
Jádro Slunce 2015, Johanna Sinisalo

"Finské podivno." Aha, takže tak se tomu říká? Obsah knihy i zpracování mě opravdu překvapilo, všechno to střídání žánrů mě velmi zaujalo. Kniha na mě udělala dojem, navíc se četla jedna báseň.


Dopisy z planety Země
leden 2021 (22.-23.)
Dopisy z planety Země 1987, M. Twain (pseudonym)

Dopisy kolegům andělům na nebesa. A další autorovy zápisky a ták. Až na ty dopisy se mi zdálo, že si všechno píše spíš pro sebe jako terapii proti lidské blbosti. Dílo berte s nadhledem, jde o autorův pohled na věc. Ale no jó ta slepá víra pánbíčkářů ... něco na tom je, že jo ...


Zpěvy staré Číny
leden 2021 (21.-22.)
Zpěvy staré Číny 1949, Bohumil Mathesius

Čínská poezie je ztracena v překladu. Přesto jsem ráda za vůbec nějaký překlad. Selekce básní z různých dob. Básničky jsou to ale bohužel pořád stejné dokola ... o stejných tématech napříč autory. Lidová vyprávění mám nejspíš poněkud radši - až na ty hororové prvky.


Couchsurfing v Číně: Cesta přes obýváky nové supervelmoci
leden 2021 (16.-21.)
Couchsurfing v Číně: Cesta přes obýváky nové supervelmoci 2019, Stephan Orth

Vtipné a ještě jednou vtipné. Ten týpek fakt umí psát. Totiž, dokáže ulehčit těžkému tématu, vyprávění prokládá přirovnáními a co věta, to perla. Určitě se pustím i do Íránu, protože jeho knížky je radost číst. Poslední téma knihy - koncentráky pro muslimské Ujgury mě dostaly. Byla bych ráda, kdyby se tato skutečnost dostala mezi co největší počet lidí co nejdříve, vláda v regionu a celý ten režim se mi po přečtení knihy zdá strašný, jsem ráda, že tam nežiju.


Vladař
listopad 2020 - leden 2021
Vladař 2007, Niccolò Machiavelli

Copak je to tu za kecy, že jde o nadčasové dílo? Spousta částí už aktuální není a ani nemůže být - ve většině částí světa už vévodové a králové nejsou, nebo takhle - jsou! Někde. Ale nikdo se o ně nezajímá! Jen fanoušci monarchií a oná "šlechta" sama (dokonce se dodnes rozmnožují pouze mezi sebou) mno nic, odbíhám od tématu. Tedy Vladař. Pro onen počátek oficiálního novověku po průmyslovou revoluci ještě možná dobrý, ale pak už určo ne. No a fakt, že je v díle stále brána v potaz uchvatitelská tendence panovníků jako něco normálního se mi nelíbí. Anexe území je barbarství. „Kdo ukradne háček na ryby, je popraven, kdo ukradne zemi, stane se prvním ministrem.“ — Mistr Čuang-c´ Toto byl původní komentář, ale prý obsahuje spoiler, nechápu kde ...


Potíže se ženami
? - leden 2021
Potíže se ženami 2017, Jacky Fleming

Čekala jsem to delší. Nebylo to špatné, čekala jsem taky i trošku něco jiného. Vesměs jde o to, že se autorka vysmívá patriarchální společnosti, ve většině případů samozvaným géniům a vůbec mužům, kteří nedokázali pochopit, případně nevěřícně žasli na tím, že žena má taky mozek ... Napsáno vtipnou formou.


Volání moře
leden 2021 (08.-16.)
Volání moře 1984, Hector Malot

No, podle mě další kniha, která nemá v sekci pro děti a mláděž co dělat. Ok, pro mládež možná, ale pro děti rozhodně ne. Ani pro předčítání. Je to moc kruté a nemilosrdné. Spíš pro kluky a vlastně to ani nebylo nic moc. Myslím, že je to něco na způsob Olivera Twista. Holt, realismus. Aha? Koukám, že autor píše tedy hlavně o tomhle - o krutých osudech dětí, které se musely postarat samy o sebe. Je mi z toho trochu smutno.


Tisíc kousků tebe
leden 2021 (15.-16.)
Tisíc kousků tebe 2017, C. Gray (pseudonym)

Přečteno v ten samý den, ve kterém mi knížka přistála v ruce. Čtení šlo samo. Souhlasím s některými komentáři níže, bylo by možná i lepší, kdyby to bylo více sci-fi pro dospělé, nevím jak to nazvat, než pro mláděž. V těch knížkách pro holky je na mě moc ťuťu muťu příběhu navzdory, když má zrovna dobře našlápnuto. Odebírám hvězdičku, páč jsem se nemohla nijak do postav ... ehm, nebyly tak reálné, nechci říct přímo vžít. Ale tak rozumíme si, ne? Parádní zvraty v ději. Další díl možná někdy ... (v jiné alter realitě už možná hltám další díl, kdo ví? Omluva autorce sdílící tento časoprostor semnou, v této realitě to ale jen tak nebude). Jedna z lepších scifi pro mláděž. Ale jsou i lepší.


Nemůžete za to vy, ale on
06. leden 2021
Nemůžete za to vy, ale on 2015, Georgia Witkin

Doufala jsem, že svým relativně vysokým hodnocením pomůžu zvýšit ono hodnotící číselko, ale ono prd. Je to pořád modré. Nevadí, ale je to škoda, pač je ta knížka fakt čtivá a je tam dost zajímavých věcí. Ne, není to nic namířeno proti mužům, jak se může z názvu knihy zdát, spíš jen jde o autorčino pobízení k sebevědomí ženy. Víte, mnoho žen se shazuje a ponižuje. "I ty hloupá, nestojíš mu za to ... " apod. Tady se tvrdí, že to, že jste úžasná je fakt, teď jen najít chlapa, který to vidí. Pokud ne - nemůžete za to vy, ale on!


Sanširó
prosinec 2020 - leden 2021
Sanširó 1996, Sóseki Nacume

Ještě že to nebylo tak dlouhé, dalo se to přelouskat. Některé postavy mě fakt štvaly. Nic, co by stálo za to si uchovat v paměti. Přečteno. Hotovo.


Svět klasické arabské literatury
prosinec 2020 (18.-30.)
Svět klasické arabské literatury 1995, Jaroslav Oliverius

Příjemné překvapení. Velmi čtivé a profesionální. Uvažovala jsem mezi 4* a 5*. Rozhodla jsme se jít do plných, protože autor si na knize dal velmi záležet. Jak to, že je tohle teprve první komentář jako?! ------------ Co mě zarazilo byla část věnovaná "Živý, syn Bdícího. Příběh filosofa samouka" od Ibn Tufajla. Zde se píše, že jde o čistě filozofické dílo, rozebráno literárně ... No, četla jsem to. Bylo to spíše náboženské než filozofické, to si opravdu nedokážu představit, jak tedy potom vypadá takové čistě náboženské dílo ...


Všem klukům, které jsem milovala
listopad - prosinec 2020
Všem klukům, které jsem milovala 2015, Jenny Han

Sama nemůžu uvěřit, že to řeknu ... ale film byl lepší než kniha. Jako první jsem viděla film, zde jsem se nechala zlákat vysokým hodnocením. Nemohla jsem se dočkat, až knížku dočtu. Byla nezáživná.


Elantris
listopad - prosinec 2020
Elantris 2017, Brandon Sanderson

Jen jeden díl? Jako proč? Jo, aha. Proto jsem si tu fantasy přečetla. Dlouhé série nejsou nic moc pro mě. Moment. Ne, to není tenhle případ, pač je to jedna z těch knih, které chcete, abyste v onom světě i s postavami mohli zůstat déle. Jó, bylo tam pár blbostí, ale jako celek je to velmi promyšlená story, kterou si dokážu představit na plátně - spíš seriál. Děje se tam toho hodně, no a když ne více dílů, tak aspoň více stran. Pokud jsou jeho další díla mnohem lepší, jak se tvrdí, rozhodně to vidím růžově. Určitě si od něj přečtu i něco dalšího.


Stopy mých otců
listopad 2020 (15.-27.)
Stopy mých otců 1985, Helena Šmahelová

Zajímavější než díl předchozí. Ale úplně za srdce mě to nechytlo. Dávám hvězdičky za skvělé vyobrazení doby a jejích obyvatel. Doba se zrychluje, lidé začínají cestovat, stěhovat se. Chtějí od života něco víc. Už nejsou tolik nábožensky založení, národní obrození, průmyslová revoluce - i na vesnici se, sice pomalu, ale vše mění. Člověk s autorkou cestuje v čase.


Saturnin
říjen - listopad 2020
Saturnin 2008, Zdeněk Jirotka

Vtipné. Coby humoristický román by být měl, žejo. Škoda, že toho Saturnina tam nebylo víc. Ale toš je to důležitá postava. Jakoby se ukázal na scéně jen aby ovlivnil všechno dění kolem, a najednou ho opět nebylo. Ale to motání se kolem ženské mě nudilo - už nevím jak se jmenuje, ta hlavní postava - , ale tlustá tetka Kateřina mi to vynahradila. Na facku bába, jsem ale důvěřivá. Asi bych jí skočila na špek.


Sen v červeném domě II
říjen - listopad 2020
Sen v červeném domě II 1988, Süe-čchin Cchao

Pěkné. Po roce další díl a příští rok snad přijde na řadu i ten závěrečný. Věřím tomu, že posledních 40 kapitol jsou skutečně nalezené přepisy a překlady originálu, který napsal Cchao. Těším se na to. Jinak tento díl byl zajímavější, postavy se vybarvily. Už nemám ráda ty co jsem měla a na oplátku si oblíbila jiné.


Vychováváme děti a rosteme s nimi
listopad 2020 (02.-11.)
Vychováváme děti a rosteme s nimi 2010, Naomi Aldort

Zajímavá kniha, nové poznatky o dětech, přehledná. Vadilo mi, že se autorka často opakuje, ale děti jsou citlivé, je třeba s nimi zacházet opatrně, v tomto případě je tedy opakování matkou moudrosti.


Sestry Makiokovy
? - říjen 2020
Sestry Makiokovy 1977, Džuničiró Tanizaki

Ty dvě nejmladší jsou mi tedy pěkný oříšek. Štvaly mě obě dvě, Jukiko taková slabá chudinka, Koisan sobecká mrška, která všem kolikrát pěkně zatopí. Možná to přeháním, možná se to ostatním čtenářům takto nejevilo, postavy v knize jsou totiž všechny velmi reálné a komplexní. Každopádně chválím tento autorův počin. Je velmi čtivý a povedený. Co mi ale na jednu stranu vadilo bylo, že šlo o počin přizpůsobený cizincům, tedy psáno tak, aby se to bledým tvářím ze "západu" zdálo atraktivní.


1