Andi

Čtvrtý den až navěkyČtvrtý den až navěkyOndřej Neff

O autorovi jsem nikdy předtím neslyšela a to si říkám fanoušek sci-fi. Jsem ostuda. Navíc toho napsal opravdu dost. Že bych z povídek byla ale kdovíjak nadšená, se říci nedá. Hvězdičky dávám za skvělou čtivost, jde poznat, že je autor profesionál. Taky za nápady. Jenže on ten obsah, ti jeho hrdinové, ty závěry, úchylárny a další věci dokupy vytvořili něco pouze průměrně zajímavého.

včera

Na dvoře japonského vládceNa dvoře japonského vládceGiles Milton

O více než 100 stran ochuzená verze oproti originálu. Vyprávění je to čtivé, přesto napsané jakoby jednostranně. Pouze z pohledu jednoho Angličana o Angličanech, netuším kolik toho v české verzi oproti té anglické chybí, v této se zdá, že svým krajanům autor věnuje více pozornosti, než by si zasloužili - tedy pokud jde o podtitul knihy, kde se píše - "Dobrodružství prvních Evropanů v ostrovní říši" dočítáme se hlavně o Angličanech a jejich (s prominutím) neschopnosti cokoliv udělat, či vůbec pracovat. Budižkničemu, opilci, kurevníci - typičtí námořníci té doby. Je mi jasné, že je nadlidský výkon takovou chásku srovnat do latě. Nepovedlo se. Japonci měli ty námořníky/obchodníky/cizáky bez špetky snahy o aklimatizaci a přizpůsobení se místním zvykům ze své země vyštípat už dávno. A to nejen Angličany. (čest výjimkám - například Williamu Adamsovi) (Jezuity mezi výjimky nepočítám, protože ti se přizpůsobili jen proto, aby získali nové ovečky)

Rod země a krveRod země a krveSarah J. Maas

Tahle autorka u mě skončila. Dostala druhou šanci, je to větší hrůza než ten její "Dvůr." Ten byl jenom nudný. Tady se snažila o jakýsi "cool" jazyk, protože teď to napsala pro teens přece. Jediné co udělala bylo, že postavy jí mluvily sprostě a brali drogy. Nedoporučuji to tedy vůbec číst. A už vůbec si nepřeji, aby to četly děti. Při čtení knih se mi v případě "programovacího" obsahu zapne kontrolka. Dávám na intuici. Nelíbilo se mi ani oněch milion druhů a ras, v "Černé čarodějce" se to dalo, tady to bylo nepřehledné. Haló nad jejími knihami upřímně nechápu. Na téhle bichli se mi líbilo pouze jediné - obálka. Toť vše.

Pět jazyků láskyPět jazyků láskyGary Chapman

Super, je to srozumitelné, jednodušší čtení, vyšší hodnocení případně přidám poté, co vyzkouším psané v praxi

Daleko od hlučícího davuDaleko od hlučícího davuThomas Hardy

Odolala jsem se nejdříve podívat na film, aby mě ten vizuál neovlivňoval. Knihu jsem četla na dvakrát, protože mě hlavní hrdinka zpočátku neskutečně iritovala. Nechápala jsem, jak může mít Gabriel rád takovou krávu. Ale čtivost díla mě znovu přitáhla. Další věc, kterou jsem nechápala, byla hierarchie. Vlastníků hospodářství bylo všude možně plno, ale nikde jsem se nesetkala s příkladem, že by se zaměstnanci takto dobrovolně nechali ponižovat a podřizovali se. U nás bylo zvykem zaměstnavatele na vesnicích oslovovat "hospodáři, hospodářko." Určitě ne "pane, paní." Možná se to týkalo jen jí, ty její výstřelky a manýry, nechápu ale, proč to ostatní trpěli. Nelitovala jsem jí a vše, co se jí stalo, si zavinila sama svou hloupostí. Aspoň potom trochu zmoudřela a ponaučila se. Ten konec je moc zrychlený, údajně napsán na objednávku. Snad ho autor na poslední chvíli předělal, proto je tak odbytý? Hodnotím vysoko za velkou čtivost, příběh sám už tak zajímavý nebyl.

SilmarillionSilmarillionJ. R. R. Tolkien

Podivila jsem se, že knížku už dávno nemám uloženou ve vlastním seznamu TOP knih. Jak se to mohlo stát? Takový must-read pro fanoušky Středozemě, povedené a pěkné čtení.

Dámské kupéDámské kupéAnita Nair

Od poloviny knihy jsem byla přesvědčená o tom, že dám plný počet a drželo se mě to až na úplný závěr knihy, který to podělal. Nic ve zlém, kvůli několika posledních stran si knížka snížení hodnocení nezaslouží, jen se mi osobně nelíbil. Jinak je to velmi pěkná a čtivá kniha.
Tzv. "tradice" společnosti a náboženství ve světě svazují mnoho žen. Nakonec jsem ráda, že jsem se narodila v ateistické zemi.

Bezvýznamná ženaBezvýznamná ženaOscar Wilde

Jsem ráda, že to dopadlo tak, jak to dopadlo. "Bezvýznamné ženě" jsem fandila. Ale jinak to byla nuda na entou. Ideální manžel je podle mě mnohem vtipnější.

Kroniky prachuKroniky prachuLin Rina

To nadšení pro knihu upřímně nechápu, na tohle jsem čekala kdo ví kolik týdnů, než na mě v knihovně přišla řada? A to prosím pěkně fakt, že jde o knížku pro mládež beru v potaz. Rozuměla bych tomu, pokud by se to líbilo cílovkám, ale pro dospělé ženské, to je snad trochu moc. Vždyť se v té knize nic neděje. Pořád si tak čekám a doufám, že se začne něco dít, čtu dále. Už? Strana 150 a ono nic. To už jsem se do čtení moc dlouho nutila na to, abych tomu dala ještě šanci. Přeskočila jsem na posledních pár stran. O nic jsem nepřišla. Dopadlo to přesně tak, jak jsem si myslela, kniha byla předvídatelná jako naši politici.
Ou! Na to nesmím zapomenout. Pojetí doby (někdy za průmyslové revoluce?) bylo podle mě až moc moderní - bylo totiž čistokrevně feministické a spíše napsáno jazykem hodící se pro dnešní dobu. Ne pro 19. století. Tedy moderně pojatá blbost pro třináctky odehrávající se v době změn. Taky bylo nutné v každé druhé větě čtenáři připomínat, že ženy mají taky hlas, názor, taky mozek a mohou a umějí pracovat, jsou chytré a mohou studovat. Atd.
Dvě hvězdičky - Za skvělý překlad a za krásnou obálku. Tedy nic, za co by byla zodpovědná sama autorka.

Černá čarodějkaČerná čarodějkaLaurie Forest

Když jsem se podívala na autorčinu podobiznu v zadní části knihy, bylo mi hned jasné, že "čarodějnictví" sama praktikuje a má velkou fantazii - mám se tedy při čtení na co těšit. Téma mezidruhového rasismu zde bylo přitažené za vlasy, každopádně nějaká ta paralela s naší realitou tam bude, že ... Vyznat se v množství ras pro mě bylo zpočátku obtížné, s takovou představivostí jsem se setkala už jen v Nekonečném příběhu, jinak nikde. Dále bych se chtěla zmínit o pro mě podivném střídání cílových skupin. Vyprávění střídaly pasáže pro 10-13 leté slečny - romantická linka mi byla vyloženě protivná - s pasážemi pro dospělé. Bravurní zápletky, jazykové machinace, to jsem netušila, že má čeština tolik slov a možností, jak něco vyjádřit. Krásná obálka.

Ideální manželIdeální manželOscar Wilde

Příjemné překvapení. Vtipná dialogová komba jak mají být. Situační humor. Inteligentní drama, které si na jevišti dokážu představit. Pouštím se do dalšího autorova dramatu. - O smutném autorově osudu jsem neměla tucha, rozesmutnělo mě to -

Hovory s kočkouHovory s kočkouKate Solisti-Mattelon

Bylo to v mnoha směrech obohacující čtení, ale bohužel jsem nedostala odpovědi na všechny své otázky.

Jádro SlunceJádro SlunceJohanna Sinisalo

"Finské podivno." Aha, takže tak se tomu říká? Obsah knihy i zpracování mě opravdu překvapilo, všechno to střídání žánrů mě velmi zaujalo. Kniha na mě udělala dojem, navíc se četla jedna báseň.

Couchsurfing v Číně: Cesta přes obýváky nové supervelmociCouchsurfing v Číně: Cesta přes obýváky nové supervelmociStephan Orth

Vtipné a ještě jednou vtipné. Ten týpek fakt umí psát. Totiž, dokáže ulehčit těžkému tématu, vyprávění prokládá přirovnáními a co věta, to perla. Určitě se pustím i do Íránu, protože jeho knížky je radost číst. Poslední téma knihy - koncentráky pro muslimské Ujgury mě dostaly. Byla bych ráda, kdyby se tato skutečnost dostala mezi co největší počet lidí co nejdříve, vláda v regionu a celý ten režim se mi po přečtení knihy zdá strašný, jsem ráda, že tam nežiju.

Dopisy z planety ZeměDopisy z planety ZeměM. Twain (pseudonym)

Dopisy kolegům andělům na nebesa. A další autorovy zápisky a ták. Až na ty dopisy se mi zdálo, že si všechno píše spíš pro sebe jako terapii proti lidské blbosti. Dílo berte s nadhledem, jde o autorův pohled na věc. Ale no jó ta slepá víra pánbíčkářů ... něco na tom je, že jo ...

Zpěvy staré ČínyZpěvy staré ČínyBohumil Mathesius

Čínská poezie je ztracena v překladu. Přesto jsem ráda za vůbec nějaký překlad. Selekce básní z různých dob. Básničky jsou to ale bohužel pořád stejné dokola ... o stejných tématech napříč autory. Lidová vyprávění mám nejspíš poněkud radši - až na ty hororové prvky.

Potíže se ženamiPotíže se ženamiJacky Fleming

Čekala jsem to delší. Nebylo to špatné, čekala jsem taky i trošku něco jiného. Vesměs jde o to, že se autorka vysmívá patriarchální společnosti, ve většině případů samozvaným géniům a vůbec mužům, kteří nedokázali pochopit, případně nevěřícně žasli na tím, že žena má taky mozek ... Napsáno vtipnou formou.

ŠantaramŠantaramGregory David Roberts

Nóó?! Tak něco takového jsem teda nečekala! Příště, až vám známý doporučí knihu, že je hrózně super a zajímavá, přečtete si aspoň anotaci. Takže: prý "je to kniha plná moudrosti a filozofických otázek, duchovna a vůbec je to všechno zabalené do propracovaného příběhu." Zhruba tohle mi bylo řečeno! Otevřu tu BIBLI a dostanu mišmaš cestopisu po Indii s částečně autobiografickým románem napsaným kriminálníkem, který utekl z vězení. Chápu, pokud by byl nevinný a systém by po něm nespravedlivě šel. Jenže on zas tak nevinný nebyl, že ne? Bankovní loupeže nejsou zas taková hrůza, beru ohled na jeho minulost, jenže pak se v Bombaji zaplete do lukrativnějšího byznisu. A to už jsem fakt s prominutím na*raná, nemám nervy a žaludek na to číst jak jsme "my mafiáni vlastně hrózně fajn lidi." Dočetla jsem do části, kdy navštívili trh s otroky, konkrétně malý trh s dětmi, kde bylo napsáno, že je vlastně dobře, že tam jsou, protože tak mají alespoň šanci na nějaký život ... ! WTF? Jaký pak to život po prodeji asi tak je, prosím vás? To mi vysvětlete. Ani jsem se radši nechtěla dozvědět, jak to bylo dál ...
Hvězdička za čtivost a květnatý jazyk.

VladařVladařNiccolò Machiavelli

Copak je to tu za kecy, že jde o nadčasové dílo? Spousta částí už aktuální není a ani nemůže být - ve většině částí světa už vévodové a králové nejsou, nebo takhle - jsou! Někde. Ale nikdo se o ně nezajímá! Jen fanoušci monarchií a oná "šlechta" sama (dokonce se dodnes rozmnožují pouze mezi sebou) mno nic, odbíhám od tématu. Tedy Vladař. Pro onen počátek oficiálního novověku po průmyslovou revoluci ještě možná dobrý, ale pak už určo ne. No a fakt, že je v díle stále brána v potaz uchvatitelská tendence panovníků jako něco normálního se mi nelíbí. Anexe území je barbarství.
„Kdo ukradne háček na ryby, je popraven, kdo ukradne zemi, stane se prvním ministrem.“ — Mistr Čuang-c´
Toto byl původní komentář, ale prý obsahuje spoiler, nechápu kde ...

Tisíc kousků tebeTisíc kousků tebeC. Gray (pseudonym)

Přečteno v ten samý den, ve kterém mi knížka přistála v ruce. Čtení šlo samo. Souhlasím s některými komentáři níže, bylo by možná i lepší, kdyby to bylo více sci-fi pro dospělé, nevím jak to nazvat, než pro mláděž. V těch knížkách pro holky je na mě moc ťuťu muťu příběhu navzdory, když má zrovna dobře našlápnuto. Odebírám hvězdičku, páč jsem se nemohla nijak do postav ... ehm, nebyly tak reálné, nechci říct přímo vžít. Ale tak rozumíme si, ne?
Parádní zvraty v ději. Další díl možná někdy ... (v jiné alter realitě už možná hltám další díl, kdo ví? Omluva autorce sdílící tento časoprostor semnou, v této realitě to ale jen tak nebude). Jedna z lepších scifi pro mláděž. Ale jsou i lepší.

Volání mořeVolání mořeHector Malot

No, podle mě další kniha, která nemá v sekci pro děti a mláděž co dělat. Ok, pro mládež možná, ale pro děti rozhodně ne. Ani pro předčítání. Je to moc kruté a nemilosrdné. Spíš pro kluky a vlastně to ani nebylo nic moc. Myslím, že je to něco na způsob Olivera Twista. Holt, realismus. Aha? Koukám, že autor píše tedy hlavně o tomhle - o krutých osudech dětí, které se musely postarat samy o sebe. Je mi z toho trochu smutno.

ElantrisElantrisBrandon Sanderson

Jen jeden díl? Jako proč? Jo, aha. Proto jsem si tu fantasy přečetla. Dlouhé série nejsou nic moc pro mě. Moment. Ne, to není tenhle případ, pač je to jedna z těch knih, které chcete, abyste v onom světě i s postavami mohli zůstat déle. Jó, bylo tam pár blbostí, ale jako celek je to velmi promyšlená story, kterou si dokážu představit na plátně - spíš seriál. Děje se tam toho hodně, no a když ne více dílů, tak aspoň více stran.
Pokud jsou jeho další díla mnohem lepší, jak se tvrdí, rozhodně to vidím růžově. Určitě si od něj přečtu i něco dalšího.

Nemůžete za to vy, ale onNemůžete za to vy, ale onGeorgia Witkin

Doufala jsem, že svým relativně vysokým hodnocením pomůžu zvýšit ono hodnotící číselko, ale ono prd. Je to pořád modré. Nevadí, ale je to škoda, pač je ta knížka fakt čtivá a je tam dost zajímavých věcí. Ne, není to nic namířeno proti mužům, jak se může z názvu knihy zdát, spíš jen jde o autorčino pobízení k sebevědomí ženy. Víte, mnoho žen se shazuje a ponižuje. "I ty hloupá, nestojíš mu za to ... " apod. Tady se tvrdí, že to, že jste úžasná je fakt, teď jen najít chlapa, který to vidí. Pokud ne - nemůžete za to vy, ale on!

SanširóSanširóSóseki Nacume

Ještě že to nebylo tak dlouhé, dalo se to přelouskat. Některé postavy mě fakt štvaly. Nic, co by stálo za to si uchovat v paměti. Přečteno. Hotovo.

Svět klasické arabské literaturySvět klasické arabské literaturyJaroslav Oliverius

Příjemné překvapení. Velmi čtivé a profesionální. Uvažovala jsem mezi 4* a 5*. Rozhodla jsme se jít do plných, protože autor si na knize dal velmi záležet. Jak to, že je tohle teprve první komentář jako?!
------------
Co mě zarazilo byla část věnovaná "Živý, syn Bdícího. Příběh filosofa samouka" od Ibn Tufajla. Zde se píše, že jde o čistě filozofické dílo, rozebráno literárně ... No, četla jsem to. Bylo to spíše náboženské než filozofické, to si opravdu nedokážu představit, jak tedy potom vypadá takové čistě náboženské dílo ...

Všem klukům, které jsem milovalaVšem klukům, které jsem milovalaJenny Han

Sama nemůžu uvěřit, že to řeknu ... ale film byl lepší než kniha.
Jako první jsem viděla film, zde jsem se nechala zlákat vysokým hodnocením. Nemohla jsem se dočkat, až knížku dočtu. Byla nezáživná.

31.12.2020

Stopy mých otcůStopy mých otcůHelena Šmahelová

Zajímavější než díl předchozí. Ale úplně za srdce mě to nechytlo. Dávám hvězdičky za skvělé vyobrazení doby a jejích obyvatel. Doba se zrychluje, lidé začínají cestovat, stěhovat se. Chtějí od života něco víc. Už nejsou tolik nábožensky založení, národní obrození, průmyslová revoluce - i na vesnici se, sice pomalu, ale vše mění. Člověk s autorkou cestuje v čase.

SaturninSaturninZdeněk Jirotka

Vtipné. Coby humoristický román by být měl, žejo. Škoda, že toho Saturnina tam nebylo víc. Ale toš je to důležitá postava. Jakoby se ukázal na scéně jen aby ovlivnil všechno dění kolem, a najednou ho opět nebylo. Ale to motání se kolem ženské mě nudilo - už nevím jak se jmenuje, ta hlavní postava - , ale tlustá tetka Kateřina mi to vynahradila. Na facku bába, jsem ale důvěřivá. Asi bych jí skočila na špek.

Sen v červeném domě IISen v červeném domě IISüe-čchin Cchao

Pěkné. Po roce další díl a příští rok snad přijde na řadu i ten závěrečný. Věřím tomu, že posledních 40 kapitol jsou skutečně nalezené přepisy a překlady originálu, který napsal Cchao. Těším se na to. Jinak tento díl byl zajímavější, postavy se vybarvily. Už nemám ráda ty co jsem měla a na oplátku si oblíbila jiné.

04.12.2020

Vychováváme děti a rosteme s nimiVychováváme děti a rosteme s nimiNaomi Aldort

Zajímavá kniha, nové poznatky o dětech, přehledná. Vadilo mi, že se autorka často opakuje, ale děti jsou citlivé, je třeba s nimi zacházet opatrně, v tomto případě je tedy opakování matkou moudrosti.

11.11.2020