Andi Andi komentáře u knih

Couchsurfing v Rusku - Aneb jak jsem málem začal rozumět Putinovi Couchsurfing v Rusku - Aneb jak jsem málem začal rozumět Putinovi Stephan Orth

Sama mám s couchsurfingem zkušenost, je to kolikrát opravdu dobrodružné, na téhle výpravě po Rusku jsem se bavila, teším se na Irán. Čtivé, vtipné, zajímavé.

29.01.2020 4 z 5

Princ a chuďas Princ a chuďas Mark Twain (p)

Jsou pohádky a "pohádky". Občas se opravdu podivím, když najdu knížku plnou násilí a jiné ehm - dospělácké - věci, v knihovně pro mláděž. "To tady nemáme, to bude v mláděži." Už od první stránky mi bylo jasné, že tohle je jedna z knih, která v mládeži nemá co dělat.
Aha, u téhle knížky jsem dycky měla za to, že jde o pohádku, a to prosím tu opravdickou! Ne tak docela. Netušila jsem do čeho jdu, nakonec to bylo dobrý, páč to dobře dopadlo, snadný jazyk a zlo bylo potrestáno.

29.01.2020 3 z 5

P.S. Líbíš se mi P.S. Líbíš se mi Kasie West

Miloučké, myslela jsem si, že celou knihu bude tápat, kdo je ten neznámý, to by mě kniha ale moc zklamala. Páč to bylo už od začátku jasné jako facka - kdo to bude.
Je fajn, že se to i trochu zamotalo, že tam aspoň trochu i o něco šlo. Sáhla jsem po správné knížce, když jsem chtěla něco milého, nenáročného, co dobře dopadne.
Jsem otevřená možnosti si od autorky, až bude nálada na slaďáky, něco dalšího přečíst.

26.12.2019 4 z 5

Ďábel nosí Pradu Ďábel nosí Pradu Lauren Weisberger

Snad všichni nejdříve viděli film. A pak v postavách viděli všechny ty herečky a herce stále před sebou. Měla jsem to stejně, srovnávala jsem, líbilo se mi, že ve filmu je vesměs všechno co v knize - jen úplně jinak! Doslova si s tím pohráli. V knize se něco někomu stane, ale ve filmu se to stane postavě jiné. Film si i možná trochu věci přibarvoval, ale zastoupení je trefné. Kniha čtivá, většina postav hrozně nesympatických, třeba Christian. Ta kamarádka alkoholička, vlastně všichni. I ta kráva Miranda. Vlastně všichni tam byli hrozní. Ale byla to sranda.

26.12.2019 4 z 5

Jedenáct minut Jedenáct minut Paulo Coelho

Váhala jsem mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, je to pěkné počtení. Tak tedy tři a půl.
Vše pěkně odsejpá, děj má hlavu i patu - s poněkud zmatenou hlavní hrdinkou, která pořád mění rozhodnutí, ale to jí samozřejmě musíme odpustit, protože se hledá, hledá samu sebe a odpovědi.
Mám ráda šťastné konce, ale tento se mi zdál nedotažený, urychlený.
Zápisky z deníku hrdinky si přečtu znovu, jsou tam zajímavé poznatky o lásce a v mnoha věcech se z knihy můžeme přiučit.

04.12.2019 4 z 5

Srdce Srdce Edmondo de Amicis

Tři a půl hvězdičky. Páč je to pěkná kniha, vesměs o pěkných věcech - z každodenního života jednoho malého školáka a jeho spolužáků během jednoho školního roku. Silně vlastenecká - Garibaldi je king, Itálie je ta nejkrásnější krajina na světě. Vše italské je skvělé. Každý Ital je skvělý. Každé italské jídlo i pití je skvělé. I ta francouzská bageta je v Itálii lepší. I čínská rýže. Pochybujete snad? A tak to máme. Zůstalo jim to dodnes.
Naštěstí se v knize nepánbíčkuje, píše se o lidech a lidských ctnostech, o tom jak je důležité být spravedlivý a chovat se pěkně k ostatním.

16.11.2019 3 z 5

Edda Edda neznámý - neuveden

Kravina. Jen samá pýcha, zloba, smilstvo, závist a další hnusy. Toto tu nazýváte "kulturní zlato", tak se chovají ti takzvaní bohové a hrdinové té jejich mytologie. Vražda ze žárlivosti sem, pomsta vraždou tam. Proč ne, že. Nádhera. Dočteno zhruba do necelých 2/3, pak už jsem na to neměla náladu ani žaludek, opravdu ne. Bez některých titulů by se svět obešel, tohle je jeden z nich.
Překlad musel zabrat spoustu času. Někomu někdy někde. Za pěkné a čtivé verše tedy děkuji, obsah ale - to už je jiné kafe.

20.10.2019 odpad!

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Hodnotila jsem jako 5 555. čtenář, to je skvělé číslo.
Jsem unesená, nadšená a víc než spokojená. Knížka mi dodala novou energii do žil. Toto není obyčejná kniha, kterou napsal obyčejný autor, jde o poselství pro mnoho lidí, kteří chtějí naplnit svůj Osobní příběh - dá Vám mnoho - v případě, že jste knihu otevřeli v ten pravý čas.
A pokud nechcete, alespoň si určitě užijete čtení pěkného příběhu.

20.10.2019 5 z 5

Radikální odpuštění Radikální odpuštění Colin C. Tipping

Něco se čte samo - třeba tato knížka. Až jsem ale nakonec zjistila, že mi osobně, nemá moc co dát. Každopádně doporučuji, neprohloupíte.
PS. - Jsou tam takové ty trefné poznámky o životě a chytrá souvětí hodící se pro citáty na facebook - pro alternativce, sluníčkáře a hipíky jako dělané ... není zač.

14.10.2019 3 z 5

Podivné počasí v Tokiu Podivné počasí v Tokiu Hiromi Kawakami

Tak melancholické, tak jiné. Svižné čtení plné zajímavých setkání dvou lidí, kteří se postupně sbližují. Oddechovka. Líbila se.
Je to snad, pokud si z toho udělám srandu, trochu jako turistický průvodce pro cizince - "nahlédnutí do japonské kuchyně a mnohem více" v příběhu. ;)

14.10.2019 4 z 5

Leonardo da Vinci Leonardo da Vinci Susanne Rebscher

Pěkné, krásný design, stručné povídání o Lionardovi a čím se zabýval.
Jen bych vytkla to zrcátko, nemuseli bychom číst zrcadlově snad na každé stránce.

30.09.2019 4 z 5

Kulti Kulti Mariana Zapata

Jejich vztah jsem jim vůbec nevěřila. Někdo tu psal, že do poloviny knihy Sal řešila jen fotbal, ale kdepak, spíš než fotbal řešila jen a pouze toho týpka, a to prosím jen a pouze CELOU knihu. Kulti toto, Kulti tamto. Poblázněná přerostlá puberťačka - (na její obranu, když jsem poblázněná, mám to stejně).
Četlo se to svižně, skoro samo, proto jsem se rozhodla knihu dočíst.
Ke konci jsme se dočkali červené knihovny, která byla tak detailní, až jsem se červenala a šecko raději přeskočila, ještě bych z toho pak nemohla usnout.
Příběh je to velmi jednoduchý, zbytečně mnoho stran, ale fajn oddechovka.

26.09.2019 3 z 5

Carpe Diem - Reedice Carpe Diem - Reedice Robert Fabian

Přečetla jsem půlku, s tím, že nakonec dočtu, ale už se na to nedostalo. A ani nedostane. Chtěla jsem si přečíst něco nového, byl to pro mě nový žánr, čtivé to taky bylo, ale nedělo se tam nic, co bych neviděla už v tisíce filmech, kde jsou vojáci. Třeba by to ještě nabralo na obrátkách, ale už jsem na to neměla nervy, ani ty prvky sci-fi to nezachránily.

31.08.2019 2 z 5

Předehra k Nadaci Předehra k Nadaci Isaac Asimov

Asimov skvěle píše - za to plus, jedno překvapení tam bylo, za to má další plus, ale jinak předvídatelné a stejně mě nas*al ten konec, páč jsem nepochopila jak to slečna myslela ...

27.08.2019 4 z 5

Cesta do Itálie Cesta do Itálie Matěj Milota Zdirad Polák

Dobrá, křivdila bych panu Polákovi, kdybych hodnotila hůř, protože mám ráda cestopisy - a i Itálie je mi blízká.
Putoval a putoval. Celé ty části, kdy popisoval kdejaký kostel a co v něm bylo, jsem přeskakovala, pač mě křesťanství nezajímá. Tedy i celou kapitolu o těch římských a celou o Vatikánu. Kniha mi ledacos dala, spíše jde o zajímavosti - líbila se mi část o Pompejích a tak různě cestování po Amalfi. Neapol mě nijak nepřekvapila. Mám jistou nechuť k pánbíčkářům - což Neapolitáni jsou. A jsou dodnes. Ani autorovi se jejich životní styl moc nezamlouval. Pořád křičí jeden přes druhého, mlátí ženy. A jsou bordelářští. Mlátí je i dnes? (v knize Geniální přítelkyně, kde se děj odehrává v 60. letech - ano, mlátí je stále) V těch ulicích se mimo centrum nedá chodit, všude se válí odpadky. Tedy, věřím, že nejsou takoví všichni, a je tam taky spousta imigrantů. Tedy jak by řekl pan autor - cizozemců.
Normální to pán, nelíbilo se mi, že v každé jedné části neopomněl napsat co si myslí o půvabech místních žen a dívek, já bych mu to takhle určitě nevydala. Naštěstí tam toho nebylo tolik. Spíše zajímavá knížka.
Pěkný český jazyk. Latinu v knize by mohl někdo dopřeložit a uff, jsem ráda, že už to mám zasebou.

08.08.2019 2 z 5

Mezopotámie: Ve službách velekněžky Mezopotámie: Ve službách velekněžky Veronika Válková

Příběh to byl opět super čtivý a zajímavý. Ale:
Ocitneme se v Akkadské říši, několik tisíc let v minulosti, abychom zjistili, že tehdá, stejně jako dnes, tam lidi jen pánbíčkujou. Tehdá mnoha bohům, dneska jednomu. Je mi z toho smutno. I z toho příběhu, tak nějak. Bára pomáhala tyranovi, dobyvateli, otrokáři a vrahovi ... jo, tu šlo o to, že díky své prozíravosti zachránila tisíce lidí. To beru.
Beru i to, že bylo běžné rozšiřovat svá území a vyhlazovat kde jaké obyvatelstvo jinde, brát si válečné zajatce ... Ale prosím vás, tohle je přece kniha pro děti a mládež. Velekněžku tam málem znásilnili, i nějaká ta krev. Prý pro čtenáře od 9ti let.
Dále, co mi ale nešlo přes žaludek: ty modlitby bohům. Ta jejich jména. Proč bylo slovo "had" kurzívou? A to prosím pokaždé. To znamená, že paní autorka nemá ty zelené potvory ráda? ALE (nalezené a přeložené?) modlitby akkadským a sumerským bohům zveřejňuje .... to mi nejde na rozum ...

04.08.2019 odpad!

Egypt - V nitru pyramidy Egypt - V nitru pyramidy Veronika Válková

Pěkný příběh, snad se mi zdál trošku zmatený, mnoho jmen které zněly stejně, rozhodně bych do příběhu pro děti nezahrnula (spoiler) smrt jedné z hlavních postav. Ráda tuhle sérii čtu, s chutí se pustím i do dalšího Bářina dobrodružství.

03.08.2019 3 z 5

Jak myslí milionáři Jak myslí milionáři T.Harv Eker

Zakoupeno a přečteno několik let zpátky. Jedna z těch lepších knih zabývajících se rozvojem myšlení. JENŽE: netřeba rozdělovati lidstvo na - ty co myslí správně, a tudíž se díky tomu mohou stát ó milionáři, a na ty druhé. První sorta je jako my všichni, jen s více penězi. Toť vše. Kniha je skvěle a čtivě napsaná, proto doporučuji. Ale ty nadpisy kapitol a části, že milionáři myslí takto, chudina takto. Jo, prý to není osobní, psal autor v úvodu. Rady i příklady jsou skvělé, ale přece nemusíte osobnostně růst jen proto, že chcete ty miliony. Takže knihu netřeba brát doslova. Navíc:
Ty miliony mohou mít třeba za prodej drog, a vůbec podnikavé typy vesměs stejně jen vydělávají love v odvětvích, které podporují systém a propastný rozdíl - mezi těmi co peníze mají a těmi druhými - jen jaksi přiživují. A vůbec, spíše mezi nimi najdeme hlupáky a snoby než ty, se kterými se dá normálně bavit.
Berme knihu s nadhledem, ale i přesto si zaslouží být v nejedné domácí knihovně.

20.07.2019 5 z 5

Štěstí ve stínech Štěstí ve stínech Lynn Flewelling

Je to pro děti a mládež? Protože to není v informacích nadepsáno.
Vesměs tuctová fantasy, magie, čarodějové, hrdinové, nádech středověku a tajemna. Tak jak to máme rádi, ale tahle knížka byla na můj vkus moc temná. Nelíbilo se mi téma smrti, měla jsem při čtení občas strach a divné pocity, jako bych spíš četla jakýsi horor, než fantasy. A mimo tyto hrůzné pasáže šlo o knížku pro větší děti.
Další díly se číst rozhodně nechystám.

10.07.2019 2 z 5

Sen v červeném domě I Sen v červeném domě I Süe-čchin Cchao

Knihu s tak tenkými listy jsem v ruce už dlouho nedržela, ale co jsem se dočetla byly pěkné básně, které některé postavy vymýšlely, trošku jsem se ztrácela v těch čínských jménech, páč vypadaly všechny stejně. Zajímavý historický román o lidech, kteří celý den nic nedělali, jen zaháleli a nechávali se obskakovat služebnictvem. Tedy, o tom ta kniha byla. Vlastně vůbec o ničem, ale hvězdičky dávám autorovi za to, že dokázal na tolika stranách pro postavy něco vymyslet, to je mi umění, psát stovky stránek o ničem.
Na další díl se možná někdy v budoucnu dostane. Kdo ví kdy.

15.06.2019 3 z 5