Andi Online Andi komentáře u knih

Julie mezi slovy Julie mezi slovy Petra Dvořáková

Tohle je kniha pro dospělé, díte by to nikdo nečetlo. Nebo spíš takhle, kniha pro předčítání, pokud chcete svého caparta v některých věcech poučit. Jaká je ale pravděpodobnost, že zrovna vy máte doma to zvídavé mrně, které zajímají dluhy a dentální hygiena?

02.07.2020 3 z 5

Země žen Země žen Vladimír Páral

Nadhodnocené. Přemýšlela jsem, jestli si knížka vůbec zaslouží, abych nad komentářem přemýšlela, jak to napsat, abych vyjádřila své myšlenky správně. Snad se autorovi nelíbí srovnávání s "muži pod ochranou", ale moc beletrií na tohle téma není, nebo o tom nevím? Tedy srovnávám, a páni autoři odpustí. Merleho kniha má otřesný konec, Země žen nemá žádný konec, těžko říct co je horší. Oba pánové mají naprosto scestnou představu o tom, jak by ten matriarchát vypadal, oba autoři si na vysoké pozice dosadili chlapy v sukni, tedy patriarchát jen s trochu rozdílným názvem. V Zemi žen to bylo trochu lepší - Páral to ženské myšlení chápe trochu víc, ale stále bída. Ale co se mi opravdu líbilo - a co mi v Merleho knize chybělo - bylo, že si Páral uvědomuje, že dokud bude jedno pohlaví nadřazeno druhému (a je opravdu jedno jestli tak nebo onak), nebude lidstvo nikdy svobodné. Nó, tak jsem se nakonec rozepsala.

02.07.2020 2 z 5

100 dní štěstí 100 dní štěstí Fausto Brizzi

Na začátku to bylo dost přímé a trochu tuctové, ale naštěstí se to zlepšilo a příběh se vyvinul v čtivou "podívanou". Opravdu mě zajímalo jak to s hlavním protagonistou dopadne (nepamatuju si jméno). Kniha má jedno velké plus - je neuvěřitelně vtipná.

02.07.2020 4 z 5

Panství Downton Panství Downton Jessica Fellowes

Seriál sám se mi zdál nudný, tedy jsem zhlédla pouze první sérii a viděla film. Spíš mi přišlo zajímavější se dovídat více o té době, ve kterých se seriál odehrává. Těch věcí tam bylo nespočet a to je právě super. Je to pěkně a kvalitně zpracovaná kniha.

02.07.2020 4 z 5

Nad nefritovou tůní jasný svit Nad nefritovou tůní jasný svit Chan-šan

Tohle si tak vysoké hodnocení nezaslouží, protože se mi pánové nezdáli nijak zvlášť osvícení jak bylo uvedeno v předmluvě či co a jakže se na pány prý pohlíží. Dokonce je nazývají mudrci? Proč? Šlo o dílo, kterých je v čínské klasice jako pampelišek - jsou všude. Nic zajímavého. Pěkných básní bylo jen pár. Hvězdičky jsou za práci ostatních, kteří básně shromáždili.

02.07.2020 3 z 5

Jediný Jediný Richard David Bach

Nemůžu se ubránit dojmu, že byla kniha zavádějící, nebo jen opravdu moc geniální na mé znalosti o světě jež nedosahují takové výše, abych psané pochopila. Takže, když si to převedu do mé řeči a přidám si tam trochu té fantastiky, je to úžasná story, která pro mě byla radost číst. Zažrala jsem se do čtení tak, že jsem to přečetla za den. Přinesla si z knihovny, a večer už bylo dočteno. Nemohla jsem se od toho odtrhnout. To už se mi dlouho nestalo.

23.05.2020 4 z 5

Láska, vztahy a přátelství Láska, vztahy a přátelství Don Miguel Ruiz (p)

Tohle se dá přelouskat za pár hodin, protože je to stručné. Jakoby nedodělané, člověk sice čte zajímavé věci, každý tam najde to své, jenže už se nedovíte co dál - rada, měli byste tohle a tohle, ale už neříká jak na to. Jestli je to cíleně napsáno tak, aby si na to každý přišel sám? Uvedu příklad, namátkově teď knížku někde otevřu: "Vaše cena závisí na tom, jak milujete sami sebe, a Život tuto cenu respektuje. Milujete-li se hodně, vaše cena je vysoká." Čtete dále a čekáte, jak vám napíše o tom, jak se tedy milovat, jak milovat sám sebe ... a ono nic. Takhle to bylo mnohokrát, prostě mi to nějak nesedlo. Taková: "Domysli si sám já už musím napsat další věci a pak ještě musím jít vařit polívku" ...

23.05.2020 3 z 5

Tom Jones Tom Jones Henry Fielding

Příběh je to jednoduchý - je prostě o klukovi co má rád holku. Ale abych autorovi nekřivdila, pěkně příběh rozvinul, zamotal a dalších postav je tam taky dost.
Nesouhlasím z komentářem "MilujuV.Huga", že vydání Omega je nečitelné, nevím jestli čtenář/ka četla snad i jiná vydání, jiné lepší verze? Četlo se mi to dobře. Ale stejně by mě zajímalo jak zněl úplně první český překlad.
Dvakrát nebo třikrát se mi při čtení zdálo, že autor změnil dění. Jednou vymyslel pro postavu takový sled, ale pak změnil pohnutky postavy a důvody jejich konání. Každopádně mu to můžu s klidem odpustit, protože cit a um autora je při čtení znát.

22.05.2020 4 z 5

Jsem holka. Co s tím? Jsem holka. Co s tím? Holly Bourne

Nejsem feministka, ale feminismus byl přesně ten důvod, proč jsem si knihu koupila. Jen tuhle. Z celé trilogie. Pač anotace a témata předchozích knih mě moc nezaujala. Doufala jsem, že netřeba číst předchozí díly, že to nemá na dějství v této knize vliv. A super, opět trefa do černého - nemá.
Vtipné a velmi zajímavé. Překvapivé, super záležitost. Líbilo se mi zpracování i hlavní hrdinka. Ale netřeba číst znovu. Ze začátku jsem se nemohla začíst, uvažovala jsem, že se na čtení vyprdnu, ale jsem ráda, že jsem to neudělala.

08.05.2020 4 z 5

Cesta pokojného bojovníka Cesta pokojného bojovníka Dan Millman

Anotace je vesměs koukám nic neříkající. Ve zkratce, jde o autobio román, hlavní postavou je student, gymnasta jménem Dan. Má vše co si mladý muž může přát - úspěch, popularitu, krásnou přítelkyni, ale přesto není šťastný. Jednoho večera pozná muže, který mu změní život. Ukáže mu "jiný" svět, stačí se jen dívat jinýma očima? Dan pozná, že cesta k sobě samému a trvalému štěstí je cesta trnitá.

02.05.2020 5 z 5

Společenský katechismus I Společenský katechismus I Jiří Stanislav Guth-Jarkovský

Ale tak vlastně si to zaslouží i ty 4 hvězdičky, protože je to vtipné a čtivé. Zajímavé kuriozity ze světa etiketu nedodržujících Čechů, pravidel je tam habaděj až hanba se děj! To aby člověk od rána do večera jen uvažoval nad tím, jestli náhodou někde na návštěvě nedržel vidličku špatně a jestli se tvářil dostatečně přívětivě. Tohle se nikdy normálně uvažující člověk nemůže naučit, vlastně jsem ráda, že tydlencty pravidla my Češi nijak zvlášť nedodržujeme. Vše by se mi zdálo moc strojené a nespontánní.
Knihu jsem přečetla, protože mám ráda historii odívání a dějiny každodennosti. Pravděpodobně si někdy v budoucnu přečtu i druhý díl.

08.04.2020 4 z 5

Japonsko a jeho lid Japonsko a jeho lid Alois Svojsík

Na komentář k něčemu takovému musí mít člověk náladu a inspiraci. Nemám ani jedno, každopádně to bude snazší okomentovat než ono čtení. V seznamu - Právě čtu - jsem měla e-book verzi rozečtenou rok a půl. Na čtení musela být nálada, protože odbýt to čtení jen tak letem světem by byla škoda. Je to totiž veledílo - zejména pro ty co mají Japonsko a jeho kulturu rádi.

04.04.2020 5 z 5

Adriena aneb Život paní de La Fayette Adriena aneb Život paní de La Fayette André Maurois

Skvěle napsáno, ale tak tenké stránky a malá písmenka jsem dlouho neviděla. Naštěstí mě to bavilo. Po knize jsem sáhla, protože mám ráda reálie 18. století, Adrienne měla zajímavý život, vesměs se (podle této fantas-biografie) obětovala pro ostatní. Ale nelíbilo se mi číst tak velebně a pochvalně o jejím manželovi, který byl určitě zajímavá osobnost, ale zednář je zednář. Fuj. Velmi čtivé dílo. Paráda.

30.03.2020 4 z 5

Posel Posel Markus Zusak

Hm. To, že pomáhal lidem bylo opravdu zajímavé, spíš se mě ale zdálo, že ten "někdo" pomáhal celou dobu jen Edovi, aby se dal dohromady a dospěl. Povedlo se. No a k tomu se jako bonus pomohlo i lidem okolo Eda a pár dalším. Co na knize velmi oceňuji je nápad. Pěkný příběh, pěkně napsané.

30.03.2020 4 z 5

Moudrost zvířat: poučení z duchovního života zvířat Moudrost zvířat: poučení z duchovního života zvířat Linda Bender

Ze 4 hvězdiček jsem nakonec ještě jednu ubrala. Jednu hned po přečtení, za ten zbytečně dlouhý doslov pana překladatele, druhou za "okecávačky" kolem horké kaše a o zvířatech ani vidu ani slechu.
Opravdu, ty části, kde se autorka věnovala pouze zvířatům byly "vzácné", ale o to jsem si čtení užívala. Praktická část - cvičení jak komunikovat se zvířaty - se mi líbily nejvíce. Autora je očividně křesťansky založená a já ty panbíčkářské kecy moc nemusím. Spousta okecávaček "a já to mám takhle, v mém životě tohle", každopádně, z autorky jde její láska ke zvířatům a k životu obecně cítit na sto honů.
- překlad byl skvělý o tom žádná - ale 30 stran jako doslov? Škoda papíru.

30.03.2020 3 z 5

Vězeň času Vězeň času Matt Haig

Od autora jsem přečetla i "autobiografické" dílo - Důvody, proč zůstat naživu - to byl důvod, proč jsem hrábla i po téhle beletrii, líbil se mi totiž autorův styl psaní a zajímalo mě, jak sám implementuje svou minulost (panika, deprese, úzkost) do svého hrdiny - Toma.
Jo, je to čtivé, děj odsejpá, zajímavé bylo i přeskakování v čase - spousta flashbacků z Tomova života, ale přesně tohle mě fascinovalo, jakým čtivým způsobem to autor dokázal napsat. Nikde jsem se v ději neztrácela, vše bylo promyšlené do detailu.
Nechápu jak v mohla hlavní postava v tom svém depresivním psychickém stavu žít tak dlouho - a z toho plyne: Mínusy - nedotažený konec. (spoiler) Najednou se objeví Marion (pěkné jméno) a Tomovi je najednou hej ... konec.

30.03.2020 3 z 5

Důvody, proč zůstat naživu Důvody, proč zůstat naživu Matt Haig

Šla jsem takhle do knihovny vrátit jednu knížku a tohle si prostě jen tak leželo u paní na pultu, vezmu, namátkou, uvidím. A super věc. Napadlo mě, že jde o vtipnou oddechovku, a helemese - ono je to o týpkovi co trpěl/trpí? depresemi a jak se s tím vyrovnat. Zajímavé. Netušila jsem, jak to ti lidé mají - tak jsem zase o něco chytřejší. Navíc jsem ráda, že v knížce jsem našla i odpovědi na některé své osobní otázky. Tak děkuji za napsání knížky, asi si od autora přečtu i tu jeho novou beletrii.

05.03.2020 4 z 5

Čtyři pilíře smyslu života Čtyři pilíře smyslu života Dan Millman

Přijela mi ze skladu v knihovně úplně omylem, páč jsem chtěla autorovu prvotinu, a jak to tak bývá, nevěřím na náhody, prostě jsem napsala špatně signaturu. A co? Přečteno za pár hodin, to když jsem čekala u lékaře až se otevře ordinace, protože jsem přijela dříve a knihu jsem doklepala potom doma. Matně si vybavuji o čem knížka byla, přestože jsem to četla předevčírem. Vím, že tam byly i fajn pasáže nebo trefná moudra, ale stejně tak jako většina autorů, nejdříve přijdou s něčím extra, co lidem mnoho dá (netvrdím, že tahle knížka nedá ostatním, ale za mě nic), ale pak už autoři píšou snad jen proto, aby si vydělali. Cesta pokojného bojovníka vyšla v roce 1995, tahle v roce 2011. Zdá se mi to, nebo píše pořád dokola o tom samém?

05.03.2020 2 z 5

...o psu nemluvě ...o psu nemluvě Connie Willis

Super příběh, zajímavě zamotaný, vtipný a vůbec - ten typ děje, který se jen tak nenajde. Doporučuji každému. Je škoda, že kniha u nás není tak známá, určitě si zaslouží větší ohlas a více čtenářů. To by bylo super, více smíchu ve světě udělá divy.

08.02.2020 5 z 5

Couchsurfing v Rusku - Aneb jak jsem málem začal rozumět Putinovi Couchsurfing v Rusku - Aneb jak jsem málem začal rozumět Putinovi Stephan Orth

Sama mám s couchsurfingem zkušenost, je to kolikrát opravdu dobrodružné, na téhle výpravě po Rusku jsem se bavila, teším se na Irán. Čtivé, vtipné, zajímavé.

29.01.2020 4 z 5