Andi Andi komentáře u knih

U štěstí dam U štěstí dam Émile Zola

Zhruba před 10 lety jsem četla Zabijáka v rámci povinné četby ve škole, pamatuji se jak mě velmi překvapila čtivost dílka, dokonce jsem se i začetla. Nana už tak zajímavá nebyla, každopádně styl psaní autora je mi sympatický, U štěstí dam jsem četla společně se svou sestřenkou, děj byl zajímavý a poutavý. Ale trpěla jsem tím jak málo dobrých postav tam bylo.

10.11.2020 4 z 5

Stíny mých otců Stíny mých otců Helena Šmahelová

Pomalejší start, klidnější vyprávění, jakoby si pak autorka vzpomněla, že má (asi) omezený počet stran a tak příběh nabral rychlejší spád. Najednou se generace střídaly jedna za druhou, to pomalejší tempo mi více vyhovovalo. Přečtu si i další díl, už na mě čeká na komodě.

28.10.2020 3 z 5

Křest svatého Vladimíra / Král Lávra / Tyrolské elegie / Epigramy Křest svatého Vladimíra / Král Lávra / Tyrolské elegie / Epigramy Karel Havlíček Borovský

Škoda, že Křest není dokončen, líbil se mi nejvíce. Elegie jsou na můj vkus moc smutné, husina. Epigramy jsem prosvištěla, Lávra byl fajn. Pěkné čtení ke kávičce.

28.10.2020 3 z 5

Sebranka Sebranka Torey L. Hayden (p)

Při čtení ukápla ne jedna slza. Opravdu zajímavá knížka, čte se jedna báseň, na takovou jsem ještě nenarazila.

Sestry Makiokovy Sestry Makiokovy Džuničiró Tanizaki

Ty dvě nejmladší jsou mi tedy pěkný oříšek. Štvaly mě obě dvě, Jukiko taková slabá chudinka, Koisan sobecká mrška, která všem kolikrát pěkně zatopí. Možná to přeháním, možná se to ostatním čtenářům takto nejevilo, postavy v knize jsou totiž všechny velmi reálné a komplexní. Každopádně chválím tento autorův počin. Je velmi čtivý a povedený. Co mi ale na jednu stranu vadilo bylo, že šlo o počin přizpůsobený cizincům, tedy psáno tak, aby se to bledým tvářím ze "západu" zdálo atraktivní.

28.10.2020 5 z 5

Závoje mlhy Závoje mlhy Izumi Šikibu

Milostná psaníčka, po smrti jejího milého smutné básně a mezi tím vším izuminy výmysly a představy. Ale z toho se zase nadělalo povyku, vždyť 1000 let není přece vůbec tak dávno.

30.09.2020 4 z 5

Dívka, která chtěla zachránit knížky Dívka, která chtěla zachránit knížky Klaus Hagerup

Na knížkách pro děti mě zajímají hlavně ilustrace. Tady jsou opravdu zvláštní, snad se mi občas zdály až strašidelné. Ale vnitřní deska je pěkná, jsou tam poličky s knihami, bez Anny, a na konci jsou ty samé poličky a mezi nimi Anča, jak si mezi nimi hoví a celá září. To se mi opravdu líbilo. Příběh je to jednoduchý, nezajímavý. Když se v hlavě vrátím do minulosti a vzpomenu si, co jsem četla, napadlo mě, jestli by mě jako děcko tahle knížka vůbec něčím zaujala ... nejspíš ne.

08.09.2020 3 z 5

Můj otec byl MIB Můj otec byl MIB Jan van Helsing (p)

Hrůza. To jsem opravdu nečekala, souhlasím s předchozím komentátorem, kniha obsahuje snad všechny konspirace na světě, problém je v tom, že i sám autor skočil tomu týpkovi Jasonovi na špek. "Zveřejníme toho tolik, přehltíme je informacemi, že jim (i tobě, Helsingu) půjde hlava kolem." Tolik stran totiž očividně nebyl ani Helsing sám schopen zkontrolovat, myslím, že to byl záměr. Nevím, jak se k tomu dílu staví, ale z rozhovoru s Jasonem v úvodu knihy jsem zpozorovala, že byl množstvím obsahu nadšený. Velká chyba!
Mám na to čuch. Párkrát jsem už totiž na knihy obsahující lži a dezinfomace vyzrála. Pozor pozor, je to trilogie Hovory s Bohem a Ženy, které běhaly s vlky. Koupila jsem si je, achjo. Škoda peněz vážení, protože NE, tohle opravdu není literatura obsahující osvětu. Byly napsány přesně z opačného důvodu. Aby vás zmátly.
Spoustu konspirací znám snad doslova, ale v této knize byly vyloženě kecy. Není divu, že se mnoha lidem nelíbila. Helsingu, dávej si pozor ... BŮH ví na čí straně ten Jason Mason ve skutečnosti stojí.

28.08.2020 odpad!

Tajné společnosti - válka svobodných zednářů Tajné společnosti - válka svobodných zednářů Jan van Helsing (p)

Při čtení bylo poznat, že si zpovídaný pán dává pozor na to, co říká a kolikrát odpověděl vyhýbavě nebo prostě jen žvanil a nic při tom neřekl. Přesto prozradil o té tajné společnosti dost informací, ale to jen proto, že v dnešní době už není třeba nic skrývat, jdeme do finále.
Koukám, že kniha je už 10 let stará, v té době byl ten jejich světový řád ještě nasnadě, ale mám pro vás dobrou zprávu, nevyjde jim to, karta se obrátila.

28.08.2020 4 z 5

Tolkienovy říše - Obrazy Středozemě Tolkienovy říše - Obrazy Středozemě J. R. R. Tolkien

Obrázková knížka, zajímalo mě, jak si umělci a fanoušci představovali Tolkienovu Středozem před vznikem filmů, a víte co? Tvůrci filmu minimálně čtvrtinu odkoukali od těchto starších obrázků - třeba Hobitín a Galadriel (podle mě). Vtipné ale bylo, že snad každý obrázek zobrazující trpaslíky byl alá Sněhurka a trpaslíci měli na hlavě špičaté čepičky ...

28.08.2020 3 z 5

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

Žil byl jeden ZEDNÁŘ, který napsal sérii knih na objednávku. O koho jde? No přece o Dana Browna, který ví více než běžný občan či jinak - běžný spisovatel. Odkud informace vzal? Žeby z první ruky, ano přesně tak. Knihu jsem si přečetla proto, že se mi líbil film, něco je v knize jinak, každopádně málokdy hodnotím film jakožto lepší verzi, v tomto případě kniha za filmem tristně zaostává. První půlka knihy je fakt super, jenže pak to začne. Vlastně od té chvíle kdy Langdon vypráví o TEMPLÁŘÍCH se mi kniha přestala líbit. A kdo že je ta pokrevní linie, o které se v knize pořád hovoří? Já vám to povím: Přece MEROVEJCI - potomci ŠALAMOUNA po současnost, jedna z Iluminátských rodin. Nic, co by normálně uvažujícího člověka chytilo za srdce, pač i kdyby se "ukázali" lidstvu, bánbíčkáři by jim stejně nevěřili a pro ty ostatní by to bylo jen z bláta do louže.

26.08.2020 3 z 5

Podivuhodné příběhy z čínských tržišť a bazarů Podivuhodné příběhy z čínských tržišť a bazarů Jaroslav Průšek

Některé povídky se mi líbily, zejména ty detektivní. Ale mnohé z nich byly nudné, některé až strašidelné - nadpřirozené děje ... příčilo se mi číst o prodeji žen a otroků, o ženinách a hárémech, celkově o diskriminaci žen jak prase. To mají z toho, že se nechali zlákat Konfuciovými kecy. Zajímavý doslov o vzniku profesionálního vypravěčství ve středověké Číně.

26.08.2020 3 z 5

Sága rodu Forsytů 1-3 Sága rodu Forsytů 1-3 John Galsworthy

Párkrát jsem knihu zavřela s tím, že je to moc zdlouhavé. Natahované to ale nebylo, později mi došlo, že mi některé postavy prostě jen nejsou sympatické, naneštěstí šlo o postavy, které nás provází celou knihu. Mno jo, třeba mám na mysli Irenu. Hlavně tu. Nechápala jsem to zaujetí mnohých její osobou, kolikrát až nábožné. Pěkných ženských je sice všude plno, ale pan autor připodobňoval knižní Irenu své skutečné velké lásce ... tak mu to odpouštím. Na začátku pomalejší čtení a tempo, jakoby opravdu dokázal zachytil ducha doby a jak léta ubíhala, s náladou 20. let přišla kýčovitost a další mi protivná postava - Fleur.
Mé hodnocení při čtení stoupalo tak až se stalo, že jsem nechtěla, aby vyprávění skončilo. Na pokračování už se nechystám, já totiž Fleur na dalších 800 stranách v "Moderní komedii" opravdu nebudu schopna vystát.

18.08.2020 5 z 5

Krutá hra o tvé zdraví Krutá hra o tvé zdraví Tomáš Kašpar

Doporučeno od mamky, která tu knížku zhltla jedním dechem, toš říkala jsem si, co tak najednou ty změny v jídelníčku ... každopádně jsem za to ráda, protože starat se o své zdraví je alfa a omega, taky "povinností" každého z nás, svěřit své zdraví farmamafii je riskantní. Tedy jsem v tomhle s autorem zajedno. První kniha od autora, obohacující, svižné čtení, nutí zastavit se a přemýšlet, děkujeme.

13.08.2020 4 z 5

Manželovo tajemství Manželovo tajemství Liane Moriarty

Spletenec, který se pomalu rozplétá. Ale třeba linie Tess se mi zdála nadbytečná - několikrát jsem měla pocit, že je děj uměle natahován, jen aby se něco dělo. Pěkný závěr, boží mlejny melou. Epilog byla zajímavá perlička.

03.07.2020 3 z 5

Společný byt Společný byt Danielle Steel

Oddechovka. Moje první kniha od autorky. Ale celkem 3* se jí v knize stalo, že zaměnila jednu postavu za jinou. Konkrétně Sashu za Claire. Holt hodně jmen, 4 kamarádky a plno chlapů kolem. Děj se navíc odehrává v NY, takže taková jiná knižní verze Sexu ve městě.

03.07.2020 3 z 5

Tajná zahrada Tajná zahrada Frances Hodgson Burnett

Pěkná kniha o dětech, které se samy dokázaly vyhrabat ze *****, protože ti, kteří by se o ně měli starat nejvíce, na ně kašlali. Taky se mi líbilo, že autorka se zmínila o tom, že to jaký máme a nemáme život - to jsme si vytvořili každý sám tím jak myslíme, všechno je v hlavě. Knížka by se dětem asi nelíbila, nebo spíše až větším dětem - zejména děvčatům.

03.07.2020 4 z 5

Děvčata z Rijádu Děvčata z Rijádu Rajaa Alsanea

Jak tak čítám, ty holky tam mají úplně stejný problém s chlapama, jako my tady - je jich jako šafránu. Knížka mi přišla do ruky vhod, protože mě opravdu zajímalo, jak to s těmi vztahy v Saudi je. Koukla jsem na autorku, je krásná, ale je škoda, že má tolik plastik - nejspíš nos, botox ve rtu určitě. Proč to ty ženské dělají?

02.07.2020 4 z 5

Sedm démonů Sedm démonů Barbara Wood

Mnó. Když tak nemáte co číst a dáte na radu knihovnice. Bylo deštivo, ven se jít moc nedalo, hrozilo, že se potok i přehrada přelije, tak jsem si četla. Moc nadpřirozené, to knize ubralo na věrohodnosti, začátek zajímavý, prostředek se číst dal - to jo, ale ten konec, marjá, to jsem se chytala za hlavu. Jsem ráda, že už mám to čtení za sebou.

02.07.2020 2 z 5

Běh času Běh času Anne Tyler

Jsem trochu mimo z toho závěru, já bych se rozhodla jinak. Kniha ze života. Líbilo se mi, že autorka v situacích, kde bylo přítomno více lidí vypisuje co si jednotlivé postavy myslí.

02.07.2020 3 z 5