Sebranka

Sedmiletý klučina, který není schopen mluvit, pokud do toho nepočítáme nekonečné opakování předpovědi počasí a echolalické odpovědi… Roztomilá holčička, kterou její biologičtí rodiče týrali, a proto má poškozený mozek a nedokáže číst… Desetiletý „drsňák“, který na vlastní oči viděl, jak jeho nevlastní matka zabila jeho otce, a který putuje od jedněch pěstounů k druhým… A nakonec plachá dvanáctiletá dívka, která do speciální třídy přišla z katolické školy. Co je její problém? Je těhotná. Čtyři děti, z nichž každé si už stihlo prožít svoje, se sejdou v jedné třídě, aby se společně učily nejen číst a počítat, ale také překonat své problémy, nebo se s nimi „jenom“ vyrovnat. Dílčí úspěchy i neúspěchy, drobné radosti, ale také neshody a dohadování jsou v téhle třídě na denním pořádku. Co se mohou v takové třídě naučit? Třeba to, že si mohou vzájemně pomáhat a brát ohledy na druhé. Čtivý příběh nesourodé čtveřice dětí a jejich učitelky, která občas překročí hranice své profese a do jejich osudů se vžívá více, než by se od ní čekalo, osloví čtenáře předchozích knih Torey L. Hayden. Kniha je určena zájemcům o skutečné příběhy s psychologickou tematikou a lidem, kteří se věnují práci s dětmi s handicapem a poruchami chování. Torey L. Hayden je autorkou řady velmi úspěšných románů, které představují skutečné příběhy z prostředí škol pro děti s poruchami chování. Pracuje jako speciální pedagožka a rodinná terapeutka. Žije v USA. V Portálu vyšly její knihy Spratek, Dračice a mazánek, Zvíře a Tygřice....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/16_/161924/sebranka-161924.png 4.8126

Semebody Else´s Kids (1981)

Vydáno:, Portál

Chesterton

Autorka nás okamžitě přenese do svého světa, který je bohatý, krásný, barevný, laskavý a jemný i složitý, tvrdý a krutý. Její pravdivost "nevěděla jsem" a upřímnost v hledání cesty je inspirací pro každého ať pedagoga nebo jen rodiče. Ať speciálního nebo "obyčejného";)
Každý může najít inspiraci pro kontakt s dětmi i sám se sebou!!
Díky Torey. Snad přece jen někdo ještě v Čechách něco vydá, když prý Portál už neplánuje. . .

maryland

krasne, poutavy pribeh.. byla bych moc rada, kdyby se Torey zase nekdy ukazala v cesku, abych ji mohla rict, ze je neuveritelna spisovatelka a opravdu velky clovek

intelektuálka
25.12.2017

Najít obětavou a empatickou učitelku není snadné. Ani v případech dětí, které jsou buď vinou genetiky nebo nepěkného zacházení odlišné.
Autorka poctivě vykresluje nesnadnou výuku s těmito dětmi. A dělá to s láskou.
Je to o trpělivosti a důslednosti, tuto knihu by si měl přečíst každý rodič.

Kloky
06.08.2017

Krásná a dojemná kniha, která mi ukázala, že jsou mezi námi andělé, autorka je jedním z nich. Po dlouhé době mě rozplakala kniha, dojalo mě, jak to autorka s dětmi umí a každou překážku zvládne využít ve prospěch svých žáků.
Zajímavé je, že inkluze se v USA řešila už v 70. letech. My se ji dneska snažíme pojmout stejně, jako tenkrát v Americe, ale už tady se ukazovalo, že dětem s handicapem (rozhodně nemyslím handicap tělesný!) začleňování spíše škodí. Zákony dělají lidé, kteří si nedovedou představit, jak se cítí děti, které jsou oproti spolužákům pozadu, i když se moc snaží. Doufám, že přijde doba, kdy nám půjde o dítě a ne o zákon...

Gretka66
23.05.2017

Nezapomenutelná a skvělá kniha. Plná zajímavých postřehů a myšlenek,ale hlavně mám z té knihy pocit,že děti,ať zdravé nebo se spec.poruchou nás dospělé někdy dokáží svým vnímáním světa,lidí,okolí,pocitů..atd. naučit víc než by se na první pohled zdálo. Jsou přímější.

hamstergraf
26.04.2017

Zcela mimo svou profesi se již déle snažím proniknout do problematiky handicapovaných lidí, autistických dětí a podobně. Nedařilo se. Teprve nedávno jsem poznal dobrou vílu, která mě ukázala cestu. Také tím, že mě navedla na Torey Hayden a její dílo. Zatím jsem přečetl jen Sebranku. Ale jedním dechem, jinak to ani nešlo. Obraz soukromého života spisovatelky, zacházení se zraněným autistou v nemocnici, lpění na školních osnovách, to jsou jen některé detaily, které se mi vryly nesmazatelně do paměti... A naproti tomu obraz toho, čeho lze dosáhnout trpělivostí a citlivým přístupem. Ale i průnik do současnosti, když si člověk uvědomí, jak málo se pro "zvláštní" děti a pro handicapované lidi vůbec dělá. Že nebýt dobrovolníků, kteří jim pomáhají, byl by jejich život o hodně horší.
Děkuji T. Hayden za její knihu, budu pokračovat četbou dalších.
Děkuji kamarádce E., že mně tuto autorku ukázala a vůbec, že mě přivedla na tuto cestu, i když dál už musím jít, bohužel, sám.

Aveli
09.02.2017

Další knížka od Torey, co se mi moc líbila. Obdivuji jak si dokáže zachovat ve vypjatých situacích chladnou hlavu, ale zároveň v knize ukazuje i své chyby. Jen mě trochu mrzelo, že některé děti jako Lori byly popisovány velmi podrobně ale jiné, jako například Tomaso, ne.

bookemma
21.12.2016

Torey Hayden by mohla psát učebnici pro speciální pedagogy. Její knihy jsou napsané poutavě, s citem, sálá z nich opravdová láska a porozumění vážně narušených dětem. Myslím, že právě ona mě přivedla ke speciální pedagogice. Děkuji, Torey.

lea735
08.11.2016

Torey, mám ráda. Nesmírně ji obdivuji , pro její vytrvalost , optimismus a je to dar od boha který ona má. Knížky jsou čtivé , krásné a poučné. Schází mi pouze Dračice a mazánek přečíst . Vše přečteno ,S pokorou , úžasem a humorem píše a nenásilně mi odhalila svět , který my nevidíme a nebo nechceme vidět. Dětem , které neměly to štěstí na hodné rodiče, kteří by měli o ně zájem , bych Torey jako učitelku ze srdce přála. Díky Torey

sporran
29.08.2016

Opět pěkná kniha od Torey Hayden přesně tak, jak jsme zvyklí. Jen jsem se musela juknout, kdy vyšla, protože mi v této knize přijde, že dost často píše, že neví jak dál. Tak jsem si říkala, jestli to není jedna z prvních knížek. Vzhledem k vydání originálu, tak je mi to jasné. Kniha přečtená cca za jeden a půl dne na dovolené. Doslova zhltnutá. Knihy od Torey rozhodně doporučuji. Navíc vyvolávají hodně otázek ohledně onemocnění, výuky, přístupů k těmto dětem. Prostě by to bylo na odbornou přednášku. :-) Ráda bych věděla, co je dobré, co jak řešit atd. Ale to je velké sousto, spíše na mé vlastní hledání... Těším se na další knížku. Dávkuji si je cca po půl roce a toto byla poslední. Tak doufám, že ještě bude nějaká vydaná v Čechách.

lenkaabooks
31.07.2016

Tuto knihu nelze číst jinak než s krabicí papírových kapesníků po ruce. Skláním se před paní učitelkou. Takto s narušenými dětmi pracovat, na to musí mít člověk talent. Torey Hayden se dětem obětuje, v pozadí je její soukromý život, přítel její obětavost nevydýchá. Strašlivá scéna je v nemocnici, kdy si autista Boo rozřízne jazyk a lékař mu ho zašívá bez anestezie, jelikož tyhle děti jsou přece jako zvířátka, bolest si neuvědomují, tedy nač na ně plýtvat drahými léky.
Silné, krásné čtení.

oskli
06.07.2016

První kniha od této autorky, kterou jsem četla. Pak už jsem cíleně četla jednu za druhou a teď zoufale čekám, až vyjde něco dalšího. Kniha musí zaujmout kohokoli, kdo se zabývá speciální pedagogikou, psychologií, nebo jakkoli pracuje s dětmi, ale je čtivá naprosto pro kohokoli. Perfektně zpracované téma, skvělý vypravěčský talent. Rozhodně 100 %

Madlenka24
16.05.2016

Knihy od Torey L. Hayden jednoduše zbožňuji. Jsou čtivé, napsané s optimismem a lehkostí a přitom líčí osudy nevinných dětských dušiček, které se už v raném věku dostaly do spárů nepřízně osudu. Ani Sebranka není výjimkou. Autorka v ní barvitě popisuje nejen řadu užitečných pedagogických technik, ale i svou frustraci a bezmoc, na niž při práci s těmito dětmi často naráží.

dark.ma93
02.04.2016

Její knihy patří mezi moje oblíbené. Je krásné, jak se někdo dokáže takhle ponořit do své práce s tak narušenými dětmi a ještě je milovat. Je to těžká práce, ale ona to nevzdá a má radost z každé maličkosti. Líbí se mi, že tak barvitě popisuje techniky práce s dětmi. To je výjimečné a vidí se to u málokoho. Kniha je pro mě hodně poučná a zajímavá, protože kloubí dobrý styl psaní s opravdu zajímavým dějem, který je poučný.

Bablu
08.03.2016

Skvělá, čtivá a poučná knížka.

qydko
03.02.2016

Knihy od Torey Hayden zbožňuju. Tato byla moje čtvrtá a pořád mi připadají úžasné. Cit a pochopení, které u této dámy nalézají "trochu jiné" děti, mě dojímají až k slzám. S dětmi pracuju celý život a tyto knihy mě utvrzují v tom, že není nic krásnějšího než dítě, kterému dáte do života trochu štěstí a naděje.

Bybyla
28.12.2015

Diky takovymto knizkam muj obdiv k lidem, pracujicim s detmi s jakymkoliv handycapem stale roste. Opet jsem si pri cteni prosla fazi smutku, nadeje, zklamani, nadseni....jako vzdy u knizek teto autorky.

cie
07.11.2015

Nelze udělit jinak než plný počet! Přečteno jedním dechem, nádherná kniha! Byla moje první od této autorky a určitě ne poslední!

Nikuskaaa
24.07.2015

Já tuhle autorku prostě miluju. kniha je naprosto luxusní!!!

momo01
24.12.2014

Je o tom, jak s láskou přistupovat i k "jiným" dětem. O tom, jak se nevzdát. Jak mít radost i z malých pokroků a jak je vidět. A o tom, jak rozvíjet v dětech to dobré.
Zpočátku měla pro mě kniha trochu pomalejší rozjezd, ale pak postupně gradovala, až jsem se do příběhu Tor a jejich dětí vžila a nechala se zcela pohltit jejich příběhem.

suzanka
26.10.2014

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla.. Od maturity se do ničeho pořádně nemůžu začíst (přes rok!!) a teď konečně, naprosto mě ta knížka pohltila:) .. už se nemůžu dočkat, až si půjčím další od autorky, moc doporučuji!!:)

Helena Lacková
06.10.2014

Skvělá kniha. Pro mě byla hodně citově náročná, místy jsem měla potřebu mlátit hlavou do polštáře, této ženě by měli postavit sochu.

Alma-Nacida
10.07.2014

Pro mě asi jedna z nejlepších autorčiných knih, hodně mě zasáhl příběh Lori, i z osobní zkušenosti mám dojem, že takováto na první pohled neviditelná postižení jsou hrozná právě v tom, že má okolí sklon ten handikep bagatelizovat.

Atheal
20.05.2014

Zase jednou jsem Toreyinu knížku přečetla na jeden zátah a zase jednou mě dojala k slzám. Kéž by na každé škole byl speciální pedagog dávající do své práce tolik nadšení a oddanosti jako tahle báječná Američanka.

Burnettka
30.04.2014

Výborná kniha, velmi čtivá. Akorát mě docela mrzí, že konec neměl nějaké rozuzlení v problémech dětí. Ovšem, i tak to neztrácí na kvalitě.

horstova
05.02.2014

Sotva jsem knihu otevřela, už mě nepustila. Dychtím po dalších řádcích.

Peace
02.02.2014

Autorku obdivuji! Nejen pro spisovatelský um, který nezapře, ale především pro práci, kterou dělá s dětmi. Super kniha!

Zorka
28.12.2013

Další z knih Torey Hayden, která člověka chytne za srdce. Obsahuje několik příběhů dětí, jejichž osudy nejsou jednoduché. Obdivuji pedagogické postupy autorky, její intuici, klid, s jakým řeší velmi obtížné situace, obdivuji, jak krůček po krůčku dokáže zdánlivě "ztracené" děti zase "najít". A přestože se mnohým mohou zdát její úspěchy jako drobné, jsou to pro mě malé zázraky. Kniha (stejně jako všechny od této autorky) je velmi pěkně napsaná, dobře se čte, je v ní kus srdce. Je vidět, že pro Torey Hayden je její práce posláním. Občas se člověku chtělo při čtení také "vymýt špínu z očí"...

RADOST
22.09.2013

Při četbě se ve vás probudí spousta emocí. Snaha pochopit, touha pomoci, vztek a bezmoc. A také veliká vděčnost i pokora, že něco podobného nepotkalo vaše děti. Oceňuji autorčinu tvorbu, kterou nás seznamuje s dětskými traumaty i svou nelehkou prací.

Alca007
22.09.2013

mám ráda tvorbu Torey.
Knížka je to náročná, krásná, zajímavá. Člověka to vtáhne do děje.
Přenese do učebny jako by tam seděl s nimi. Obdivuji její práci a její odhodlání.