U štěstí dam

Románový příběh prodavačky z obchodního domu v Paříži. Na pozadí hospodářské problematiky Zola zobrazuje klíčení lásky v srdci mladé, prosté a hluboce citově založené dívky, prodavačky velkého módního pařížského domu k majiteli obchodního domu, jejímu zaměstnavateli. Svou lásku prožívá hrdinka v prostředí, kde flirt a chvilkové milostné vzplanutí jsou všední věcí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44835/u-stesti-dam-r2O-44835.jpg 4.4124

Rougon-Macquartové 11.

Vydáno, Odeon

Au Bonheur des Dames, 1883

Kniha U štěstí dam

Slůník
18.07.2019

Barvité popisy chodu obrovského obchoďáku potěší všechny shopaholiky ????

evask
11.05.2019

Zola prokázal výborné znalosti vedení obchodního domu, člově by věřil, že pracoval jako ředitel, přinejmenším jako prodavač někde v textilu. Téma konkurenčního boje - stále aktuální. A jednání, charakter postav románu, to taky odpovídá současnosti. Snad jen ta Denisa je tak slušná, obětavá, hodná a solidní, takovou čistou duši už dnes nepotkáme.
Zola je Pan spisovatel.

Sarhem
31.10.2017

První kniha, kterou jsem od Zoly četla a můžu říct, že mě dostala a navnadila na další jeho díla. Kniha je čtivá, nadčasová a příběh Denisy a Moureta je hezky romantický. Denisa rozbíjí předsudky o tom, jak by měla vypadat mladá žena, která chce něčeho dosáhnout, ale na druhou stranu mi vadilo, že je víceméně pasivní a není průbojná. A Mouret... Charismatický chlapík, kterého jsem si zamilovala. I proslulé Zolovy popisy míst a okolí nebyly nudné. Za mě naprosto skvělá kniha.

Katranis
03.07.2017

Romantika v krajce zašitá, protknutá nití oddělující vrstvy jedné švadlenky a jednoho majitele obchodního domu uprostřed kouzelné Paříže. První obchodní centrum, kde vzkvetla skutečná láska nejen k brokátovým látkám.

MaxK
21.05.2017

Pokud jste si mysleli, že mnohé dnešní obchodnické triky a marketingové akce jsou výdobytkem nedávné doby, budete vyvedeni z omylu. Velké reklamní akce, prodávání pod cenou, likvidace malých specializovaných obchodníků, cenové války, uspořádání obchodního domu tak, abyste museli projít kolem zboží, které koupit nechcete a mnozí ho pak koupí, rozdávání balonků zdarma dětem pro nalákání jejich rodičů ke koupím, celé dny strávené v obchodním domě, nesmyslné utrácení vedoucí až ke zruinování domácích rozpočtů, to vše Zola popsal již v roce 1883.

venora
15.02.2017

tady bych asi dala i šest hvězdiček, kdyby to šlo. Velmi čtivé, ale hlavně neuvěřitelně nadčasové, popis vzniku a rozmachu obchodu takřka v dnešním stylu. Mouret s zákazníky, resp. zákaznicemi, skvěle pracuje a vždy je dostane tam, kde je chce mít. Oba hrdinové byli sympatičtí, asi si v nich každý může najít to svoje, i když hlavním hrdinou tohoto příběhu je spíš samotný obchodní dům.

ivousekk
03.02.2017

Knížka mi zprostředkovala skvělý pohled do života v Paříži ke konci 19. století. A především do života obchodního domu. Velice mě překvapilo, jak už před 150 lety skvěle pan Mouret pracoval se zákazníky, tedy hlavně se zákaznicemi :), jak si je připoutal a už nepustil. Neskutečně propracovaný marketing, který určitě mnoho lidí pracujících právě v marketingu překvapí.
Hodně zajímavý byl i pohled do života lidí, do jejich pracovních vztahů (docela peklo), tak do vztahů osobních (hooodně uvolněných).
A co se týče Denisy, ta holka mě pěkně rozčilovala. Kolikrát jsem měla chuť jí dát pár facek, ať už se konečně probere, ať je víc rázná, průbojnější, sebevědomější. Osobně stydlivé, zakřiknuté, uťápnuté, bázlivé, šedé myši nemusím, proto pro mne nebyla hrdinkou, se kterou bych se ztotožnila. A proto jsem ani nechápala, že po ní Mouret tak šílel.
Také bych ubrala na množství popisu, pro mne ho bylo opravdu hodně. Ale i přesto bylo kniha zajímavá a určitě stojí za přečtení.

Skarcen
01.01.2017

Nejkrásnější kniha. Zola čtenáře drží jako Mouret své zákaznice ve Štěstí dam. Denisa je milá dívka, která dokazuje, že dívky nemusí vypadat, jako by vypadly z časáku, aby něčeho dosáhly a byly i respektovány. No a Mouret...charismatický a atraktivní osoba, ve který si každý najde něco, kvůli čemu si ho zamiluje.
Jedna z nejlepších knih, co jsem četla. Zola se rozhodně zařazuje do mé tabulky TOP spisovatelů a nemůžu se dočkat, až od něj přečtu více skvostů.

Poslední žid
Poslední žid