Závoje mlhy

Závoje mlhy https://www.databazeknih.cz/img/books/76_/76436/bmid_zavoje-mlhy-ctv-76436.jpg 4 40 7

Deník a verše dvorní dámy Deník, pokrývající úsek deseti měsíců, je ohlédnutím za důležitým údobím v autorčině osobním životě, kdy začínala její čtyřletá známost s princem Acumičim, synem císaře Reizeie a nevlastním bratrem zesnulého prince Tametaky-předchozího milence paní Izumi (978- asi 1038)

Andi
30.09.2020 4 z 5

Milostná psaníčka, po smrti jejího milého smutné básně a mezi tím vším izuminy výmysly a představy. Ale z toho se zase nadělalo povyku, vždyť 1000 let není přece vůbec tak dávno.

LaVieEnRose
27.04.2020 5 z 5

Na knihu jsem narazila, když jsem náhodou naladila Stránky na dobrou noc na Čr Vltava. Tohle krásné provedení (v podání Martin Fingera a Andrey Elsnerové) mi úplně učarovalo, takže jsem si Závoje mlhy musela hned přečíst. Velmi se mi líbí vypravěčský styl i spojení poezie a prózy, obojí odlišné od toho, na co jsem zvyklá z podobných evropských děl. Také se mi líbí propojení vnitřního života s přírodou, které je patrné hlavně u postavy paní.

Teckovana
22.11.2019 3 z 5

Deník zrodu křehkého vztahu dvou japonských šlechticů plný krátkých veršovaných vzkazů. Kniha je vhodná zejména pro příznivce tradiční japonské poezie a lyrických textů o přírodě, ostatní čtenáře hledající romantiku, akci a zajímavý příběh asi příliš nezaujme. Pokud máte zálusk na Příběh prince Gendžiho, tohle je podobný literární styl ze stejné historické epochy, je ale výrazně komornější a stručnější, asi jako jedna kapitola z románu o Gendžim. :-)

Siwan
12.07.2017 5 z 5

Vždycky když si na tuhle knihu vzpomenu, něco se ve mně zachvěje. Mám ji spojenou s láskou :-)

linaroth
31.05.2015 3 z 5

Milostný příběh převyprávěný (dnes již) poměrně nezvyklou formou. Romantické čtivo, které má ode mě všechny hvězdičky hlavně za to, že i po tisíciletí dokáže zaujmout. Kdyby kniha vyšla tento rok, nejspíš bych nad ní jen nevšímavě mávl rukou.

notburga
30.09.2014 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. K půvabnému textu prokládanému krátkými záblesky poezie se vracím znovu a znovu.

Raphael
04.06.2012 4 z 5

Zajímavý zjišťovat, že před tisíci lety spolu zamilovaní komunikovali podobně jako mi přes icq, facebook. Jen s tím rozdílem, že si psali dopisy a své city a nálady halili do hávu poezie.

japonská literatura japonská poezie rozhlasové zpracování

Izumi Šikibu
japonská, 978 - 1036