Tajná zahrada

Mary je ošklivá, protivná, rozmazlená a všichni o ní říkají jen to nejhorší. Když osiří, je poslána ke strýci na ponuré panství, jehož chodbami se v noci nese žalostný nářek. Dům však stojí uprostřed nádherné anglické krajiny, v níž žije v chudé chaloupce malý Dickon, který dokáže rozmlouvat se zvířaty, a čeho se dotkne, to začne kvést. Mary s jeho pomocí nejenže odhalí původce tajuplného pláče, ale promění téměř mrtvou zahradu v kouzelný kout vyzařující nadpřirozenou, oživující sílu. Podaří se jí zvrátit neblahý osud, vznášející se nad panstvím už celá léta? Zkrácené a upravené vydání....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31692/tajna-zahrada-owL-31692.jpg 4.3107

The Secret Garden (1911)

Pro děti a mládež, Dívčí romány
Vydáno:, Knižní klub

Annkag

Knižku som čítala ako dospievajúca.
dostal ma príbeh dievčatka ktorému rodičia umreli a tak bola poslaná k strýkovi kde je všetko akosi tmavé,bez života a radosti zo života.
Spriatelí sa s Dickonem a spolu objavia záhradu,ktorá je roky zamknutá a bez života.Bola to záhrada o ktorú sa staral jej strýko s manželkou.Tá však umrela a strýko na záhradu zanevrel.Mary s Dickonem .
Zistí že v dome je ešte chlapec menom Colin-strýkou syn,ktorý je pribúdaný na ložku.
Priatelstvo s Mary a Dickonem a starostlivost o záhradu mu vráti chut do života.
Nakoniec Mary vráti chut do života i strýkovi,ktorému pripomenie krásu záhrady a ukáže mu že jeho syn je to najcennejšie čo mu po manželke ostalo.
krásny príbeh ku ktorému som sa vždy rada vrátila.

blazkoma

Čtení jsem si užívala, až je mi líto, že jsem knihu nečetla už jako dítě.

Hun
27.07.2017

Slabší kniha Burnettové. Opravdu velké množství nelogičností a nesmyslných motivací postav. I na dětskou knihu, kde se jinak leccos snese, je to prostě moc.

Elen telemna
19.04.2017

Knížka je moc pěkná. Má jednoduchý děj a je hezky napsaná. Ale nejhezčí na této knížce je, že se autorce podařilo vystihnout tu krásnou atmosféru jara a přírody. Při čtení jsem cítila ten svěží vzduch venkova a měla jsem chuť vyběhnout ven, do té krásné a voňavé přírody, a skákat a smát se a utíkat a létat v krásném jarním dni. Život je krásný a já jsem to společně s Mary v knize poznala. A všem, kdo si tuto knihu budou číst, přeji, aby z ní měli tak krásný prožitek, jako jsem měla já.

kristyna.b
10.02.2017

nebylo to špatné, děj klidný, četlo se to snadno

AllyKumari
29.08.2016

Jako dítě mne tato kniha naprosto okouzlila, a jako dospělou se jí to povedlo opět. Má zvláštní kouzlo, které se těžko popisuje, musí se jen vnímat a cítit. Dovolte mi však vypůjčit si citaci Marshy Normanové o tom, proč právě Tajná zahrada je tak milovaným kouskem literatury: "Kromě toho, že to byl příběh, byl to hlavně slib. A ten slib byl, že pokud jste tak opuštění jako Mary Lennoxová, můžete najít místo, kam patříte. Pokud utrpíte ztrátu, i tak hroznou jako je ta Maryna, můžete ji přežít. Pokud věříte jako ona, pak můžete růst."

Lessana
29.03.2016

Tento kúzelný a citlivý príbeh učinil z tejto útlej knižky najobľúbenejší literárny text môjho detstva. Počas čítania i po ňom človek jednoducho musí vybehnúť do záhrady a tešiť sa z vôní, farieb, okopať, čo treba, vyplieť, čo netreba... :) Slovom - krása!

kata5121
17.01.2016

Úžasné čtení, stejně jako Malá princezna.

Nielada
10.10.2015

Kniha s okouzlující atmosférou staré Anglie. Při jejím čtení toužíte procházet se po rozlehlých vřesovištích a větrem si nechat pročistit hlavu, ponořit se do mlžných oparů a vystoupit z nich přímo u tajemného starobylého přepychového domu či prosté chalupy plné zdravých malých Angličanů:-)

Nejdříve mě trochu zklamalo, že je to pouze zkrácená verze originálu, ale po přečtení rozumím tomu, proč to tak je. Neobvyklý příběh se chvílemi rozvíjí poněkud rozvláčně a tak trochu nudí. Ovšem vzápětí naštěstí přijde vždy silná část, která čtenáře nadchne a postrčí děj dopředu.

Knihu velmi doporučuji kvůli hodnotám, kterými je nabita.Líbí se mi hezká směs psychologického vykreslení dětských postav, reality a pohádkovosti. Těším se na další autorčiny počiny.

Hawkey
21.07.2015

Krásné, něžné, inspirativní a hřejivé.. nejen pro děti. Oceňuji příjemný styl vyprávění a postavu Dickona. Moc krásný vývoj osobností bez nutnosti fantastických zázraků.

Nogriko
14.12.2014

Přestože, je to kniha pro děti, přečetla jsem ji velmi rychle. Byla jako milé pohlazení, které i dospělému dokáže připomenout, že svět a příroda kolem nás je báječné místo k životu.

ladyfromskye
21.08.2014

Milá knížka, která naučí děti, jak se chovat k lidem i k přírodě. Obojího je přitom dnes hodně potřeba. A kdo ví, třeba i dospělí si vezmou nějaké poučení k srdci. Některým, a znám jich bohužel více, než by se mi líbilo, by to více než prospělo!

aalexiis
15.08.2014

Viděla jsem film a hned mi bylo jasné, že si jednou příběh i přečtu. Nakonec bylo z jednou docela brzy, protože se knížečka objevila v Knižním klubu a já zajásala. Je to příběh plný naděje a krásy, kouzel a prostého života, snahy a změn. Pro každého člověka, který věří! Ať už v cokoliv.

Roselunda 1928
04.05.2014

tato kniha me uchvatila, kdyz jsem ji cetla poprve, ale kdyz ji otevru ted, nudi me to, nedokazu se do toho vzit... ale dobry napad, autorko!:)

Poutnice
16.04.2014

knihu jsem jako dítě nikdy nečetla - možná bych ji ani neocenila, ale teď na mě moc zapůsobila. Přestože jde o knihu pro děti, mě se moc líbila a chystám se jí pořídit do vlastní knihovničky, abych ji mohla číst s dcerou.
Mám ale jedno velký proti - měla jsem vydání, které je plné chyb, překlepů, slova jsou ve větách sem tam přeházená nebo dvakrát za sebou, což pro malého čtenáře nejspíš nebude zrovna ulehčení čtení a nepřispěje to ani k tomu, aby si knihu (nebo čtení celkově) oblíbil.

zipporah
15.02.2014

Jedna z lepších kníh, dala by som aj štyri hviezdičky, ale nepáči sa mi prítomnosť náboženstva, chápem, že "terapia" duchovným svetom je nutná v našej civilizácii, no myslím, že popri mocnom účinku prírody, ktorú tak opakovane vyzdvihuje, bolo toto už fakt zbytočné....

anibeni
31.01.2014

Toto je prostě knižní lahůdka, která je i tolik let od svého vydání stále krásně čtivá... Příběh potěší nejen děti, ale i dospělé..

katynais
29.01.2014

Knížka pro děti, ale určtiě potěší i dospěláka, hezky jsem se u ní odreagovala

Wanderer
14.09.2013

Veľká škoda, no Tajomná záhrada ma až tak neočarila ako sa to podarilo Malej princeznej. Aj tak však ostáva mojou srdcovkou, túto knihu a príbeh jednoducho milujem. Je zvláštne, ako niečo tak jednoduché môže byť tak čarovné, a ako dlho vám to dokáže ostať v srdci.

מיכאל
03.09.2013

Krásná knížka. Jsem celkem ráda, že jsem jí objevila až teď jako dospělá. Mám dojem, že jako dítě bych jí plně nedocenila. Colinův proslov o kouzlech se stal mojí mantrou.

terkas2001
29.07.2013

Tato kniha se mi moc líbila. Byla napínavá a dobrodružná. Ale přeskakovala jsem pasáže, kde pořád a pořád dokola popisovala krajinu a taky to, kde se cokoli opakovalo... Jinak fakt super!

Liiiii
01.04.2013

Tahle knížka mě nabila novou energií na nový rok.... Nesmírně se těším na jaro až budu moct běhat po vřesovištích a dýchat čerstvý vzduch jako Mary a Dickon. A i když mi je tak třikrát víc než těm komu je tato knížka určená, tak mě okouzlila natolik, že si jí přečtu určitě ještě několikrát. Je kouzelná! Doslova.

sabanka
03.01.2013

Jak neskonale já miluji tuto sérii.... Krásné retro klasické příběhy....

Yalka
02.01.2013odpad!

Nikdy nepochopím, jak se tenhle příběh může být tak oblíbený. Osobně bych ho nedala číst žádným dětem. Na Amazonu je to jedna z nejstahovanější knih z těch, které jsou v public domain, je v první desítce, i v jiných žebříčcích boduje. Také zde má vysoké procentní hodnocení.
Sice je to jeden z klasických příběhů od Burnettové, ale pro mě traumatizující kniha, jejíž čtení mě (hned od první stránky) skoro fyzicky bolelo. Dvě děti, o které se od jejich nejútlejšího věku nikdo nezajímá (obě z dobře situovaných rodin!), jejichž rodiče by měli dostat vyliskáno za zanedbávání, a které zákonitě musí trpět citovou deprivací, která se dá těžko napravit...
Tak tyto dvě děti se potkají (za divných okolností), nakonec se spřátelí a vše se v dobré obrátí? Nezanedbatelnou roli přitom hraje... Konečně někdo empatický, kdo vstoupí do jejich života??? Ne, ne, nebojte: v hlavní roli v napravení těch chudáčků (v pojetí autorky ovšem rozmazlenců) je příroda anglického venkova. Cože??? Bouchám hlavou do stolu...
Hrozné.
K tomu přihoďte vědro lidové moudrosti a selského rozumu a máte to celé.
Dočetla jsem to jen z trucu a taky proto, že jsem to četla v angličtině, tak jsem to nechtěla vzdát.
A ta závěrečná pointa! Au!!! Spoiler: otec přijme své jediné dítě zpět do svého života teprve, až to se uzdraví? To vážně nikomu ze čtenářů nevadí?

Od autorky mám ráda hlavně Malou princeznu a mrzí mě, že zatím není přeložená do češtiny. Ta je totiž v rámci žánru velmi dobrá. Malého lorda znám také, ten mi přišel roztomilý a úsměvný (už v dětství jsem při čtení chápala, že je to kýč). Ale toto? Toto se fakt nepovedlo. Odpad!

MAGY
30.11.2012

Tahle knížka je knížka , která mě přesvědčila , že čtení není nuda , ale zábava ! : )

Eneo
03.04.2012

Jedna z mých prvních knížek, které mě v dětství přesvědčily, že čtení stojí za to.

Vlče
12.02.2011

Toto je naprosto kouzelná kniha! Mám doma její první překlad do češtiny z roku 1921 a je naprosto dokonalý.
Tento, co vyšel nově je taky dosti dobrý. Je to prostě nový překlad, který se moc neliší od prvního, což je fajné. Jelikož jsem držela v rukou knihu, která vyšla chvíli po zfilmování , tak jsem velice ráda, že už dětem a dorostu necpou do rukou sesekanou knihu, ale celou knihu tak, jak ji autorka napsala! :)

Alix

Rozmazlená a egoistická malá Mary žije s rodiči v Indii, ale po nenadálé smrti rodičů je poslána do Anglie ke svému strýci. Je sama a nikdo ji nemá rád. Pak si najde kamaráda a začne objevovat tajemství velkého domu, v němž bydlí a tajemství skryté a zanedbané zahrady. Mary se začne pomalu měnit a tím se mění i život na celém panství.