Stíny mých otců

První díl románové trilogie o osudech autorčiných předků od roku 1672 až do doby zrušení nevolnictví v roce 1781. Autorka zahajuje své vyprávění o nejstarších známých členech rodu, tak jak se zachovaly záznamy ve studentské faře u Možděnic na Chrudimsku až do doby, kdy se Jan Šmahel rozhoduje opustit se synem Jakubem starý domov 4 generací. Autorka se soustřeďuje na vnitřní život hrdinů....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/14794/stiny-mych-otcu-14794.jpg 4.748

Osudy předků (1.)

Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno:, Československý spisovatel

Kniha Stíny mých otců

Danisek7

Knížka se mi líbila odpocinula jsem si u ni od hektickeho dn

aralka

Hezká kniha, při které si člověk uvědomí pomíjivost času a to, že jeden lidský život v dlouhé historii lidstva vůbec nic neznamená...to by si měl každý uvědomit.. můžeme být rádi, že žijeme v době, kdy nemáme starosti s robotou, těžkou prací na poli, sháněním živobytí, uzavíráním sňatků z rozumu bez lásky, utajováním své víry, epidemiemi moru atd. Ráda si přečtu i další díly, kde se dozvím, jak pokračovala historie rodu Šmahelových.. nicméně není to kniha, ze které bych byla tak říkajíc "na větvi", za mě lepší průměr - 4 hvězdičky :-)

Len2očka

Knížku jsem četla asi před 25 roky a líbila se mi velice,koupila jsem ji v té době za 5 korun vyřazenou z knihovny.Nyní jsem si ji s chutí přečetla znovu, a výsledek,NÁDHERA,patří mezi mé TOP knihy.

anet.vl

Četlo se jedním dechem!

ladislava6677
07.07.2018

Krasne napsana historie rodu pani spisovatelky,zajimave podrobnosti-napr.jak se zachranili jen stary mlynar a jeho vnuk v dobe epidemie moru..doporucuji!!!

Damato
17.08.2017

Přidávám se k těm, co sáhli nedůvěřivě po románu, protože mají paní Šmahelovou spojenou s mládím a louskáním jejích knížek s baterkou pod peřinou (úplně slyším mamku .... koukej zhasnout lampičku a spát, ráno vstáváš do školy ). A vzápětí se přidám k těm, co byli velice mile překvapeni. Moc se mi líbilo hlavně popisování takového toho všedního dne našich předků. Zvyky , na které se pozapomnělo, budování rodiny, vzájemná taková semknutost rodin, prostě nádherné čtení. Generaci od generace je to stejné, řeči našich babiček a dědů- " tak jak se máte vy, my se zdaleka neměli..." , a proč vlastně my tedy vlastně , při čtení takovýchto knih, romanticky sníme o tom jejich klidném životě bez televizí, mobilů a všech možných vymožeností? Oni také měli starosti a věřím, že nemalé, asi bych s nimi neměnila, jen občas bych chtěla nakouknout do tehdejší doby a vidět, jak se moji předci s tehdejším životem dokázali poprat.

27.02.2017

Helena Šmahelová na osudech svých předků ukázala na život v okolí Chrudimi a dala tak tomuto městu nádherný dar, který bohužel Chrudim nevyužila!

amysa
20.10.2016

Četla jsem na doporučení a moc jsem se těšila, protože jsem jako malá čtenářka přelouskala všechny autorčiny knížky... Ale tentokrát se pro mne nijak velký čtenářský zážitek nekonal, bohužel... Ničeho nelituji, jen zatím nemám chuť pokračovat ve čtení zbývajících dílů této trilogie... Sonda do těžkého života obyčejných lidí na prahu 17. a 18. století byla sice zajímavá, ale vypravěčský styl byl pro mě víceméně strohý, plochý a hodně dlouho mi trvalo, než jsem si na něj vůbec zvykla... Hodně se mi pletla i jména v jednotlivých generacích, ale to je vlastně jedna z mála rodinných tradic, která se od našich předků zachovala až do dnešních dnů...

Nadšeným čtenářům se tímto omlouvám a ty budoucí rozhodně neodrazuji, všechno se má jednou zkusit:-)

rodinné vztahy

Helena Šmahelová