Vězeň času

Tom Hazard má neuvěřitelné tajemství. Na pohled možná vypadá jako obyčejný jednačtyřicetiletý muž, ve skutečnosti však žije už několik století. Na vlastní kůži prožil mnohé – hrál divadlo se Shakespearem v alžbětínské Anglii, účastnil se zaoceánských výprav s kapitánem Cookem, popíjel s Fitzgeraldem v Paříži 30. let... Měnil identity, aby přežil bez prozrazení, ale nyní se ho minulost pokouší dohonit. Jednou provždy se bude muset rozhodnout, zda zůstane v minulosti uvězněn či konečně začne žít v současnosti. Ocitáme se s Tomem v Londýně, kde přijímá místo učitele dějepisu – ideální pro někoho, kdo zná dějiny doslova z první ruky. Ve škole potkává šarmantní učitelku francouzštiny, která mu pořádně zamotá život. Protože jediné, co Tom nesmí, je zamilovat se. Vězeň času je milostný příběh procházející staletími a kontinenty. Originální román o tom, že kdybychom měli dostatek času, nejspíš bychom žili šťastně až do smrti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/376427/big_vezen-casu-W2H-376427.jpg 4127

Vydáno: , Metafora

How to Stop Time, 2017

Kniha Vězeň času

jaroiva

Asi chyba, že jsem knížku četla až dlouho poté, co jsem si ji pořídila, a to až po Půlnoční knihovně, kvůli které mám u autora už nastavenou laťku trochu výš.
Začátek mě i chytnul, ale postupné vysvětlování bylo zdlouhavé, i když v některých částech mi připadalo ploché.
Celkově se tak knížka dostala na šedý průměr. Přestože některé myšlenky jsou k zamyšlení, jako komplet mě nepřesvědčila. Svůj výtisk pošlu někam dál do knihobudky.

Alma-Nacida

Milé překvapení, knihu jsem koupila za pár kaček v Levných knihách a bohatě jsem si tu cestu staletími užila. Nebylo to jen oddychové dobrodružství, kniha aspiruje s úspěchem na nějaký ten filozofický přesah. Postava Toma je uvěřitelná a zajímavá, hvězdu ubírám za konec, který se mi zdá trochu uspěchaný. Celkově ale hodnotím knihu jako hodně čtivou, zajímavou a propracovanou.

Zuzvil

Ze začátku jsem byla hodně nadšená, zaujal mě námět netradičního pojetí cestování časem, zhruba v půlce knihy mě nadšení ale opouštělo, pasáže mi přišly zdlouhavé a většina hlavních postav mi začala být „jedno“, což pro mě nevěstí nic dobrého. Jejich popis mi přišel velmi plytký a nevytvořila jsem si k nim během čtení žádný vztah. A tak se to střídalo celou knihu, jako na horské dráze, nadšení (především části, kde hlavní hrdina byl ve společnosti Shakespeara) střídala nuda a nucení se do čtení (především části ze začátku 20. století). Celkově tedy hodnotím knížku průměrně, ale jedna věta se mi líbila velmi: "Tehdy jsem měl pocit, že je všemu konec. A dnes mám pocit, že tohle je začátek". No a také musím ještě dodat, že samotný (filozofický) závěr knihy se mi zdál povedený velmi.

xmilek

Originálně pojaté "cestování" časem, ke kterému nepotřebujete žádný stroj ani DeLorean. Stačí mít to štěstí, že se narodíte s indispozicí dlouhověkosti. Nechybí zde ani setkání s reálnými postavami naší historie.

salamandrina

Tentokrát opravdu lze soudit knihu podle jejího coveru...

Ouplň

Ke knize jsem přistupovala jako k oddechové četbě a protože mám ráda cestování časem, řekla jsem si, že by to snad nemusela být špatná volba. Bohužel jsem nedokázala navázat vztah s postavami, dramatické situace u mě nevyvolávaly pocity napětí ani soucit a láska mi také nepřipadal uvěřitelná. Souhlasím s komentářem Danago (níže), že přeskakování příběhu opravdu nepomohlo. Nebylo místo k rozvinutí psychologie postav, takže všechny emoce jakoby by pluly jen na povrchu.
Kniha se čte rychle a nevylučuji, že by jiného čtenáře nemohla zaujmout. Zkuste a uvidíte sami. Já se asi výhledově začtu do Esejí Michela de Montaigne, které do svého příběhu Matt Haig zapracovává.

Kenan
14.11.2021

Tom se narodil v 16. století a v knize se s ním setkáváme ve 21. století. Je mu tedy přes 400 let. Stane se součástí společenství, které sdružuje podobně "postižené" lidi, kde je hlavním pravidlem přežití nezamilovat se. Často se vrací do minulosti, kde se setkal s historickými osobnostmi i obyčejnými lidmi. S dlouholetými zkušenostmi se zamýšlí nad proudem času a změnami, které čas přinesl a často řeší otázku žití či nežití. Zajímavá kniha.

18LenkA12
22.09.2021

Kniha plná akce, napnelismu a dobrodružství. Velice originální zpracování času. Díky všem kombinacím, které autor použil (zvraty, pravda, tajemnost,...) nutí kniha číst dál a dál jedním dechem a moc se od ní nedá odtrhnout. Příběh jsme prožívala s hlavním hrdinou a celou dobu jsme mu držela palce, aby se mu povedlo to co si předsevzal. Mohu jen doporučit