Abroš Abroš komentáře u knih

Neviditelné kořeny Neviditelné kořeny Hynek Čapka

Po Zvuku slunečních hodin další KNIHA s příběhem z Baťova Zlína.SKVĚLÁ.A děkuji autorovi za konec jaký jsem si vždycky přál.Když to shrnu,H.Androníková Zvuk slunečních hodin,J.Pospíšil Hyeny,V.M.Havel Mé vzpomínky,P.Klabouchová U severní zdi,dohromady.Doporučuju,parádní práce.

17.04.2024 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Na knihy,kde je na obale samá chvála už se dívám opatrně.Čtivé,i napínavé zároveň.Autorka,podle mě dobře odhadla kdy už utnout začínající zdlouhavé omáčky.Kniha o samotě,beznaději,lásce a hlavně nezlomné síle žít.Po popisech lokalit,kde se děj odehrává,by se tam začalo líbit i mi:-).Opravdu dobře se to četlo.

19.06.2022 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Příběh obyčejných lidí,který nikdy nebude lehký. Kniha z neobvyklého a dosud moc nepopsaného prostředí-počátků hornictví na Karvinsku. Dobře čtivé, kniha se špatně odkládá.Taková rozvinutější hornická "SLEPÁ MAPA" :-) . Skvělé,

08.08.2021 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Koupil jsem ženě i všechny jiné dostupné knihy o bohyních.Je totiž bohyně.Užasně zpracovaná kronika žen léčitelek,pomocnic.Pomáhaly i škodily,některé.Dar se dá využít různě.Úplně se mi vybavilo jak jsme s babičkou jako děti chodili sbírat na valachách po kopcích bylinky(mateřídoušku,dobrou mysl,diviznu).KRÁSNÁ kniha

16.02.2020 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Připoměl jsem si dědovu sestru,která tam jako řádová sestra byla internovaná.Podrobnosti jsem ale nevěděl.Touhle knihou jsem aspoň získal jakousi představu jak to tenkrát mohly a prožívaly.Smutná doba,která se dala vydržet jen oddanou vírou.Skoro 700stran v knize,kde by každý uvedený rok vydal na samostatnou knihu.
Kniha velmi čtivá,která se špatně odkládá.

12.04.2023 5 z 5

Sofiin svět Sofiin svět Jostein Gaarder

Úžasná studnice vědomostí.Z téhle knihy jsem denně přečetl tak 2-3strany.Více se pro mě pro kvantum informací,abych to vstřebal nedalo.Doporučoval bych jako povinnou četbu na střední.

15.02.2020 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Moc pěkná kniha.Zajímavý -řeklo by se tuctový příběh z druhé světové války.Odehrávajíce v nacistickém Německu.Příběh vypráví smrt,takovým zajímavým nevtíravým,nesoudícím způsobem.Zajímavé skladby vět.Kniha se četla jedním dechem.Vyprávění,které je především o životě,který přínáší radostné i smutné události jedné německé dívenky.Smutku a beznaděje je v knize opravdu hodně.Ale také naděje a ta má podle mého spravedlivě navrch.
Opravdu silný příběh,jaký jsem dlouho nečetl.
"A odnesla jsem jeho duši,byla taková klidná a lehká a měl před sebou celou smrt"

02.04.2021 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Krásná kniha,smutný příběh.Moc pěkně napsané.Ty místa,kde ti lidé žili znám velmi dobře.

02.03.2020 5 z 5

Zvuk slunečních hodin Zvuk slunečních hodin Hana Andronikova

Neskutečná kniha.A myslím,že nedoceněná.
Krásný a smutný příběh o velké lásce.
Nádherné myšlenky.Odzbrojující popis osudové lásky.
Čtivé,pochopitelné..Jsem na kusy...Uf..Nedostává se mi slov.Skvělé.
Tahle kniha by měla patřit do zlatého fondu

12.10.2022 5 z 5

Děti Volhy Děti Volhy Guzel Jachina

Tichý Don od Šolochova končí asi v roce cca 1923.Tahle kniha na toto období nepřímo navazuje(od roku 1916).Hlavně navazuje na to,co se v Rusku dělo.
z knihy "Bach si prohlížel kolemjdoucí na pokrovských ulicích-a bylo mu jasné,že jejich rybí mlčenlivost a myší uspěchanost není způsobena pracovním nadšením,nýbrž strachem:všichni se něčeho báli,všichni před něčím utíkali".

A Guzel Jachina to pohádkově popisuje.Nádherná hra se slovy,nespěchající dílo,taky o obdivuhodné síle člověka jít dál nebo muset,aby obstál sám před sebou.

Já bych dokázal Volhu a její okolí popsat dvěma větami,autorka to dělá celou knihu a je to neskutečně krásné.Po Zvuku slunečních hodin od Hany Andronikové ,který je pro mě zážitek života,tak tahle kniha je pro mě minimálně zážitek roku.Určitě jsem ji nečetl naposled.

O téhle autorce si myslím ještě uslyšíme.Šolochov za Tichý Don dostal nobelovku a Hamsun za Matku Zemi taky.

28.12.2022 5 z 5

Dojemná kniha na citlivé téma,hlavně pro ty,co se s tím setkali.Takové pohlazení po duši.Podle mého by ani neměla být obsáhlejší,ostatní je na každém....

10.12.2021 5 z 5

Kniha,z jedné strany Stařík a z druhé Analfabetka.Bylo mi řečeno,že když přečtu jedno,nebude mě bavit druhé.Přečetl jsem obojí a náramně jsem se bavil.Jednoduchý sprintující děj bez nudy.Skvělé

17.02.2020 5 z 5

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

Uf,drsné.Čtivé,smutné,k uzoufání při vcítění do postižených.Inspirováno skutečnými osudy.Znal jsem člověka,jehož bratr tam leží taky.

04.11.2023 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Velmi čtivá kniha.Z pěkného prostředí Šumavy.Moc jsem fandil Sáře,ať se vyhrabe ze dna,do kterého ji jako malou holčičku svrhl její deviantní otec a neschopná matka a začne žít svůj,krásný život.

11.08.2020 5 z 5

Doktorka z domu Trubačů Doktorka z domu Trubačů Ilona Borská

Paní Borskou jsem si jako autorku oblíbil.Jako v případě knihy Osud jednoho čecha,skvěle zpracovaný příběh pozoruhodné osobnosti.Řadím ke skvělým knihám vzpomínek Vladimíra Vondráčka.

03.08.2023 5 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Dobře napsaná kniha o systémové zrůdě,která,řečeno nacistickou frází tzv."jen plnila rozkazy"

16.02.2020 5 z 5

Na smrt Na smrt Jozef Karika

To byl fičák.Cca 700 stran děje.Příběh dvou "kamarádů".Strhující,brutální příběh z dob předválečného,válečného Slovenska,vzestupu mafie v Americe a vzestupu nacismu v Německu.V knize se mihnou ti nejhorší z nejhorších,co měli co do činění s holokaustem,Himmler,Heydrich,Moll,Wirth a hlavně Mengele.Takhle vypadala praxe v Osvětimi.Šílené a nepochopitelné zároveň.
Takový příběh jsem nečekal,zařekl jsem se,že po knize Sobibor,Belžec,Treblinka,už mi o holokaustu stačí.
SHRNUTÍ:Tohle by si měli přečíst žáci než tam pojedou se školou.Kdo si přečte tuto knihu,nemusí číst další od pamětníků co Osvětim přežili.Je to stejné.
Jedna z nejlepších knih popisující chod Osvětimi,a nacistické vražedné mašinérie.
Laskavé bohyně II.

24.11.2021 5 z 5

Kniha vedena formou rozhovoru,který je víceméně profesním životopisem pana Šlachty.Takovým knihám se bráním,mám z nich depresi z toho,co si někteří politici a jiní mocipáni dovolí.Literární hodnota knihy-no nevím,účelem vedený rozhovor.Takových lidí jako pan Šlachta a pan Ištván by mělo být více..a moc si jich vážím a cením.

24.09.2020 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Další silná kniha od autorky.Psáno z pohledu nevinné německé ženy,která se provinila jen svou národností.A drtí ji soukolí nacismu,komunismu a démon vlástního otce.Není mnoho knih,které jsou psány z německého pohledu.Ikdyž jich přibývá.Jsem za to rád.Každá mince má dvě strany.Knihu by měl číst každý,koho zajímají českoněmecké vztahy.
Ve válkách trpí většinou nevinní,a za konkrétními zločiny nejsou ideologie,ale konkrétní lidé-zločinci.(Urban-Habermanův mlýn)

16.02.2020

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

Dobře čtivé.Jednoduché,výstižné.Ale moc vymazlené.Spíš pro čtenáře,kteří o tématu moc neví.Nicméně i tímhle se dá začít.
Můžu doporučit od Hanibala-S pečetí viny,a od Šmída-Cejch.

14.04.2023 5 z 5