Sofiin svět

Norský učitel Jostein Gaarder kombinací zdánlivě neatraktivních témat, jako jsou dějiny filosofie a příběh dospívání patnáctileté dívky, vytvořil knížku, která slaví mezi čtenáři neuvěřitelný úspěch; vzápětí po svém norském vydání vyšla v desítkách zemí a v roce 1995 se stala nejprodávanější knihou na světě.

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/108569/big_sofiin-svet-5PA-108569.jpg 4.41410
Literatura naučná, Filozofie, Pro děti a mládež

Vydáno: , Albatros (ČR)

Sofies verden, 1991

Kniha Sofiin svět

jadunka

Sofiin svět mi byl doporučen k učení jak na střední, tak na vysoké, a dostala jsem se k němu až teď, po pár letech. Praktická příručka, co se týče filosofie, ale nemyslím si, že bych si z toho byla nyní schopna cokoli zapamatovat, to bych si to musela přečíst několikrát a asi důkladněji.

jordys
11.12.2022

Pro děti nevím, na střední bych si z toho už něco odnesl a rozhodně by to bylo přínosnější než ZSV, z toho si pamatuju akorát tu zkratku předmětu. Po přečtení dobrý pocit, ale za týden bude všechno pryč. Potřeboval bych touto formou celou knížku o každé zmíněné filozofii.

Standa24
06.12.2022

Knihu jsem četl už několikrát, poprvé když jsem studoval na gymnáziu. Tentokrát jsem se k ní vrátil hlavně díky čtenářské výzvě. Kniha může posloužit jako první zdroj informací o dějinách filosofie pro středoškolské studenty nebo jako doplňující zdroj informací. Navrhoval bych doplnit ještě kapitolu o Schopenhauerovi a Nietzschem.

Le_Tereza
15.11.2022

Je to naučná literatura a tak je potřeba k tomu přistupovat. Není to oddechové čtení před spaním. Četla jsme to v době, když jsme na střední škole probírali filozofii. Díky tomu jsem se mnohem lépe orientovala.

vaskajiras
03.08.2022

Myšlenka skvělá, promyšleno téměř geniálně, krásně postmoderně provrstvené, plné paradoxů a odkazů, jen škoda, že je to tak špatně napsané. Četla jsem to hlavně kvůli té filozofii, příběh mě moc nezajímal a asi do poloviny knihy jsem o něm neměla zrovna vysoké mínění. Zvrat spočívající v odhalení toho, kdo je Hilda a major a jak to celé ve skutečnosti je, mě však přiměl můj názor trochu poopravit a začal mě bavit i příběh samotný. Tohleto vrstvení typu kniha v knize miluju a tady to překročilo hranice mých očekávání. Ale stejně si pořád myslím, že by si to zasloužilo být lépe napsané... styl se mi fakt nelíbil, působí to jako psané pro malé děti, přestože po knize čtenáři většinou nesáhnou dříve než na střední, Sofie i ostatní postavy se často chovají nelogicky, Albertovy výklady jsou hrozně rušivým způsobem prokládány úplně zbytečnými Sofiinými komentáři typu "to je zajímavé, povídejte, teď mi asi vysvětlíte, co to znamená, viďte, no to snad ne, ještě chvíli povídejte a stane se ze mě přesvědčená existencialistka" atd. Celkově bych však řekla, že plusy převažují nad mínusy, dějiny filozofie jsou tu vysvětleny opravdu stravitelným způsobem, a jak bylo řečeno v samotné knize, dál už si musí každý čtenář poradit sám, ale aspoň má základ, který mu pomůže orientovat se ve světě a kriticky hodnotit vše, co čte nebo slyší, než něčemu slepě uvěří...

Akinimod25
03.07.2022

Nápad výborný, ale děj se opravdu táhne. Měla jsem problém knihu dočíst a už bych se k ní asi ani nevrátila.

_Knihomolka_
01.07.2022

Jsem moc ráda, že jsem od knihy dostala odpovědi na spoustu svých otázek a něco nového jsem se zase dozvěděla. Nejdříve jsem se ale obávala toho, že kniha na mě bude moc odborná a bude mít strukturu školní učebnice. V tom jsem se naštěstí mýlila. Autor totiž knihu pojal formou vyprávění určené pro patnáctiletou zvídavou Sofii, takže vše bylo srozumitelné. Také jsem Gaardena obdivovala v tom, že do knihy zahrnul velkou většinu informací (provázené trochou té filozofie), které by měl člověk znát, nebo o nich mít alespoň nějaké to povědomí.

Kabuky
11.06.2022

Velmi vhodný doplněk k filosofii pro studenty středních škol.