zbožňuju_knihy zbožňuju_knihy komentáře u knih

Byla to tichá dívka Byla to tichá dívka Michele Campbell

Tedy číst kvalitní literaturu - třeba čtyři knihy od Remarquea, které jsem přečetla v krátkém čase za sebou - a pak si dát tohle..
Když jsem knihu začínala číst, byla jsem dost otrávená z toho, jak literatura upadla, je psána jako pro hlupáky, jsou tam chyby, všechno je vysvětlováno, jako když si člověk nic sám nedomyslí. Začátek knihy je směrován na náctileté: tváří se jako kniha pro mládež. Děj se postupně přesune, chytá jakýsi grif a vtahuje vás do děje. Konec je protahovaný a zbytečně zdlouhavý. V posledních dvou stranách nás chce autorka zřejmě šokovat, ano i já jsem byla šokovaná, že je už konečně konec.
Za mne lepší průměr, 3 a 1/2*

28.12.2019 3 z 5

Nebe nezná vyvolených Nebe nezná vyvolených Erich Maria Remarque (p)

Obsahuje spoilery:
Davam 4*, jelikoz mi konec prisel predvidatelny. V kratke dobe jsem precetla 4 knihy od EMR a zacinam byt pri cteni ponekud emocionalne otupela. Uz jsem smirena s tim, ze hlavni postava zemre.
Kniha je uzka, rychle prectena, pribeh se toci kolem uzivani zivota a jistoty smrti.
Pro mne poukazuje na to, ze zivot i smrt maji sva pravidla a i kdyz mame pocit, ze vime a jsme smireni, muze nas ledacos jeste krute prekvapit tam, kde bychom to zdanlive vubec necekali.

23.12.2019 4 z 5

Jiskra života Jiskra života Erich Maria Remarque (p)

Obsahuje spoilery:
Tak teď, po přečtení Remarquea, mám chuť změnit své hodnocení u některých knih jako je třeba Hana, Nabarvené ptáče, apod.
Počet * mi nestačí na hodnocení Jiskry života.

Začínám mít podezření, že hlavní postavy románů od EMR vždy na konci zahynou.

A co ke knize říct, co už nebylo řečeno..?
Přečetla jsem ji bez problémů, ale když jsem ji chtěla vyprávět známému, najednou jsem si uvědomila, že mám nejednu slzu v oku. To myslím, mluví za vše.

19.12.2019 5 z 5

Nezbytné věci Nezbytné věci Stephen King

Patřím mezi ty, kteří by si knihu užili i kdyby měla o 200 stran méně.
Je celkem jasné o co tu půjde a konec je také předvídatelný, úžasně natahovaný, tak jak to umí jen King: květnatě popsané vše. Zabíjení pavouka na 3 strany :-), apod.
Kniha se mi četla skvěle, ale chvílemi mě doháněla k šílenství zbytečným pitváním a popisováním, pro mne věcí někdy nepodstatných. Začátek 200 stran, kdy se jen popisuje: ano popisuje se tu celé město, ale místy mne odlétly myšlenky jinam a nemohu říci, že by mi chyběly nějaké informace..
Už jsem se nemohla dočkat, až přijde závěr.
Pro mne jsou geniální jeho povídky: asi u mě vítězí nad rozvleklými knihami.
Viděla jsem film a ten je proti knize, jak to už bývá - slabý.

15.12.2019 4 z 5

Jak zabít svého šéfa Jak zabít svého šéfa Shane Kuhn

Bohužel pro tuto knihu jsem ji četla po "Čas žít, čas umírat" od Remarque-a. A proto je pro mne tato kniha odpad. Lacině napsaný.
Mám pocit, že si někdo popletl přebal.

02.12.2019 1 z 5

Čas žít, čas umírat Čas žít, čas umírat Erich Maria Remarque (p)

Po přečtení knihy jsem přehodnotila starý názor na povinnou školní četbu a asi ji začnu pročítat.
Kniha je výborná, má skvělý děj a ve chvíli, kdy hlavní hrdina dostal dovolenku, již nebylo možné přestat číst.
A ten konec?
Chtěla bych dát 6*

21.11.2019 5 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Po zhlédnutí seriálu jsem se těšila na knihu. Překvapivě nepřišlo žádné velké wow!: seriál je věrnou kopií knihy, jsou tu jen drobné nuance a překvapivě bych si troufala tvrdit, že seriál je o fous lepší než knižní předloha (velká výjimka).
Čekala jsem více napětí, chvílemi mi přišel příběh nudný a "Historické poznámky.." by pro mne už být nemusely.
Další díl už kupovat nebudu.
Někdo tu srovnává s 1984.. tedy 1984 jsem četla několikrát a ta kniha mne naprosto pohltila. Ale toto.. je plné myšlenek a vzpomínek, nicméně i přesto je kniha čtivou a proto hodnotím za 4*.

16.11.2019 4 z 5

Pan Mercedes Pan Mercedes Stephen King

Velice dobré počtení, hezky napínavé. Ten konec mi přišel natahovaný, myslela jsem, že už to nevydržím :-D!

12.11.2019 5 z 5

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

Podivuhodně zajímavá kniha o sběru bylin. Kniha mne zaujala a byla překvapivě čtivá. Těším se na "Ke dnu".

05.11.2019 5 z 5

Misery Misery Stephen King

Dávám 4*: kniha výborná, ale místy pro mne dlouhá a části z knihy Misery pro Annie mě prostě nudily a otravovaly. Občas bylo těch myšlenkových pochodů na mne už příliš.

26.10.2019 4 z 5

Ukrytá Ukrytá Gytha Lodge

Taková milá detektivka. Skutečně mohla být kratší. Nepřekvapila, neurazila. Čekala jsem víc.. Chudák holka.

07.10.2019 4 z 5

Losos v kaluži Losos v kaluži Markéta Lukášková

Skvělá místy pro mne dojemná kniha. Začátek mne lehce odrazoval - působil pubertálně. Časem tento pocit odezněl.
Zajímavá představa pro posmrtný život. Proč ne?

05.10.2019 4 z 5

Krvavé jahody Krvavé jahody Jiří S. Kupka (p)

Prave jsem docetla knihu a nechavam ji vstrebat. Davam 3*, nesedl mi sloh, vadily mi chyby v textu. Bohuzel nevim proc, ale hruzy, kt pani Vera zazila, se mne nedotkly. Zaujal mne zacatek knihy a pak to slo dolu. Obavam se, ze je to zpracovanim a urcite i kauzou pravda/nepravda. Jsem toho nazoru, ze se hruzy z valky a z dob komunismu maji pretrasat a zustat v povedomi. Nechci nikomu ublizit, ale z teto knihy mam pocit, ze byl pouzit a sepsan vsechen dostupny material za ucelem zisku a tomu nehovim..

21.09.2019 3 z 5

Tajemství sídla Craven Manor Tajemství sídla Craven Manor Darcy Coates

Jedná se o knihu čtivou, nicméně konec je vysloveně pohádka pro dospělé. Autorka popustila uzdu své fantazie na maximum, jen upíři mi chyběli..

Bohužel se jedná o kopii knihy předešlé, shoduje se toho více než dost. Jakoby se autorka nemohla prve rozhodnout a tak napsala dvě verze stejného příběhu.

Za mě tedy slabší, ale číst se to dá, jen ten konec už je prostě moc.

10.09.2019 3 z 5

Nabarvené ptáče Nabarvené ptáče Jerzy Kosiński

Na začátku knihy jsem si říkala, že se jedná o brak a že jsem zase jednou skočila na špek. Neustálé popisování lidí, kteří jsou omezení, mě dovádělo k šílenství. Postupem knihy jsem si zvykla na to neustálé prchání z vesnice do vesnice, z bláta do louže. Mnoho situací mi připomnělo film "Volyň" nebo knihu "Mluviti pravdu".
Samozřejmě, že je to brutální a kruté a je to dobře, knihy mají být psány otevřeně a to obzvlášť ty, které popisují prožitky z dob války. Lidé žili na pokraji bídy, byli pošetilí a necitliví. Nikdo se nad ničím nepozastavoval.
Z celé knihy se mne nejvíce dotkl Doslov a jsem ráda, že v knize je. Zase jednou jsem si vzpomněla na "Farma zvířat" .
Byla jsem ráda, že autor vysvětlil, co ho k sepsání vedlo: dnes se kniha hodnotí jako drastická = chtějící co nejvíce zaujmout, lidé ani nevěří tomu, že by někdo takové brutality byl schopný.. Zatímco autor uvádí, že jeho kamarádi, kteří prožili válku, nazvali román "idylickou selankou"..

07.09.2019 5 z 5

Panda v nesnázích Panda v nesnázích Markéta Lukášková

Kniha zakoupena naprosto náhodně a počtení skvělé!
Konec knihy jsem zhltla jak malinu, popsání úzkostlivé poruchy na jedničku. Skvěle popsaný život rodičů no a ta příběhová linka z roku 52 nemá chybu. I ten Králíček mi tam seděl.
Dávám 5* a zkusím Lososa :-)
České autory moc nemusím a nevyhledávám, ale toto se zadařilo jo a koukám, že jsme s autorkou stejně staré, chci říct mladé :-D, klobouk dolů, povedlo se

05.09.2019 5 z 5

Černočerná tma Černočerná tma Stephen King

Vyborne psana kniha, vcetne doslovu. Zaslouzenych 5*

19.08.2019 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Tahle tenká brožura si zaslouží rozhodně 5*.
Jsem ráda, že jsem si ji přečetla a zakoupila.
Zanechala ve mně velký dojem.
Určitě doporučuji k přečtení.
Komunista ze mne nikdy nebyl a nikdy nebude...
Prasata.

10.08.2019 5 z 5

Do vody Do vody Paula Hawkins

Kniha je nedoceněná, příběh je dobrý, ale množství postav mu skutečně velice ubližuje. Když nečtete v kuse, nebaví vás otáčet zpátky stránky a pátrat, zda tahle osoba už se v příběhu objevila nebo kdo to je? Postupem knihy se příběh smrskne asi na pohled pěti osob, ale stejně zbytečná komplikace.

Proto dávám malý Spoiler, který by měl být na přebalu knihy, aby se Vám četlo lépe:

Jules: sestra mrtvé Nel
Louise: matka Katie a Joshe
Erin: vyšetřuje
Patrick: táta Seana
Helen: manželka Seana = snacha Patricka

Podobný strom by mi počtení zpříjemnil...
Knihu jsem zakoupila díky akci v knihkupectví, kdy mne vyšla zdarma, ale i za peníze bych nelitovala. Příjemná detektivka k vodě, okořeněná trochou záhad. Místy možná zbytečně proloženo vatou, ale dá se za 4*

27.07.2019 4 z 5

Servírka Servírka James M. Cain

Příjemná kniha, oddychová. Detektivku si představuji trochu jinak, ponechala bych žánr "Román".
Zakoupeno v Levných knihách za 49Kč, za ty peníze počtení vynikající. Četla jsem už lepší knihy, ale i mnohem horší.
Pořád mi vrtá hlavou, jestli náhodou opravdu všechny nezabila sama. Celkem by se jí to hodilo ...
Spisovatel se ve svých knihách drží jednoho scénaře a to: mladá žena, která má dilema se dvěma muži: jednoho miluje a druhý jí dává pocit finančního bezpečí.
Dávám 4*

13.07.2019 4 z 5