Yorika Yorika komentáře u knih

Orel a had Orel a had Ludmila Vaňková

To pravé pro milovníky české historie.Pokračování výborné série o slavném císaři a králi.Hlavní hrdinové nejsou jen suchopárné postavy,jak je známe z hodin dějepisu ale díky autorce jsou opravdové a dýchají životem.Skvělé.

Jednooký král Václav I. Jednooký král Václav I. Vlastimil Vondruška

Tento král možná neměl tak zajímavý a bouřlivý život jako jeho otec,přesto však kniha je napsána tak poutavým způsobem,že se čte doslova sama.Pan Vondruška opět nezklamal.

22.05.2013 4 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Zřejmě proto,že jsem tuto knihu četla až v dospělém věku,mě její děj zas až tak nenadchl.Rowlingová sice stvořila jedinečný pohádkový svět ale kniha je napsána poměrně suchým stylem a v některých pasážích mi připadala až nudná.Snad se to s dalšími díly a přibývajícím věkem hlavních hrdinů změní k lepšímu.

22.05.2013 3 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Syrový autentický příběh.Neuvěřitelné,jak drogy dokáží změnit psychiku člověka a udělat z něj doslava chodící lidskou trosku,pro kterou díky touze po droze,nic není nemorální.Síla této knihy spočívá v její kruté opravdovosti.

Sto roků samoty Sto roků samoty Gabriel García Márquez

.Magická.Zvláštní.Komlikovaná přesto čtivá.Jednoduše geniální :)

04.05.2013 4 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Přiznám se,že jsem k této knize přistupovala se značnou nedůvěrou.Má realistická povaha odmítala věřit,že by mě toto téma mohlo zaujmout.Kniha mě však dostala.Tak jsem se do děje začetla,že jsem se nemohla odtrhnout.A co víc-autorka mě téměř přesvědčila,že bohyně skutečně uměly čarovat. :)

03.04.2013 5 z 5

Kdo na kamenný trůn Kdo na kamenný trůn Ludmila Vaňková

Pokračování příběhů o životě Přemysla Otakara I.Děj velmi dobrý,jen mi vadila přehršle historických postav,ve kterých dalo práci se někdy vyznat a pochopit jejich vzájemné vztahy a přílišné politikaření.Ale taková byla doba.Je dobře,že se o naší bohaté historii píše a paní Vaňková o ní psát umí.

25.03.2013 3 z 5

Hrozny hněvu Hrozny hněvu John Steinbeck

Pokud dnes někdo mluví o krizi,měl by si přečíst právě tuto knihu.Drama 30.let v kombinaci se Steinbeckovou brilantní charakteristikou postav a dojemným příběhem.Snad jen ten konec byl jiný než jsem čekala.

24.03.2013 4 z 5

Něžná je noc Něžná je noc Francis Scott Fitzgerald

Celou knihu jsem čekala,že se něco stane a ono se nestalo nic.A tak předností této knihy je především výborná charakteristika postav.Příběh je už trochu chudší.

24.03.2013 3 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Smutný příběh s hořkým koncem.Obdivuji autorku,že se pustila do tohoto nelehkého a dlouho tabutizovaného tématu.Jaké rozporuplné reakce tato část naší historie stále ještě vyvolává, jsme se mohli přesvědčit v nedávných prezidentských volbách.Bohužel však lidé,kteří by tuto knihu především měli číst,si ji nikdy nepřečtou.A to je také hořký příběh.

24.03.2013 5 z 5

Nizozemě Nizozemě Joseph O'Neill

Trochu zvláštní kniha.Nezáživná.Dělalo mi problémy pořádně se začíst.Nechat se pohltit příběhem.Možná je to tím tématem knihy jejímž jádrem jsou události kolem 11.září.Z pohledu hlavní postavy knihy holandského imigranta si Američané uvědomili,že jsou také pouze obyčejní smrtelníci.Člověk je již ale jaksi přesycen informacemi kolem této události.

23.03.2013 3 z 5

Zajatci - život za ostnatými dráty Zajatci - život za ostnatými dráty Guido Knopp

Kniha popisující osudy německých zajatců a civilistů,které semlelo soukolí války.Kniha je hodně faktická a na můj vkus příliš suchopárná.Přesto je dobře,že takovéto knihy existují.Pohled z druhé strany barikády je vždy poučný.

Wolf Hall Wolf Hall Hilary Mantel

Další z mnoha knih popisující tudorovské období,které hýřilo intrikami,politikařením i násiliím.Kniha je na můj vkus příliš faktická a proto není tak strhující,jak by si příběh zasloužil.Ale milovníci historických románů si jistě přijdou na své.

23.03.2013 4 z 5

Udělej si ráj Udělej si ráj Mariusz Szczygieł

Kniha pro Poláky o Češích.Nebo i pro Čechy?Jistě je přínosné poznat,jak se nás dívají za hranicemi.Jen mi vadilo,že většina knihy se zabývala postojem Čechů k Bohu.Postoj k víře a náboženství to je podle mého názoru jeden z hlavních rozdílů mezi námi a Poláky.A na této knize je to vidět.

Sputnik, má láska Sputnik, má láska Haruki Murakami

Pěkné.Ale Norskému dřevu se přesto nevyrovná.Obzvlášť konec knihy mě docela zklamal.

Schindlerův seznam Schindlerův seznam Thomas Michael Keneally

V době nepředstavitelných zvěrstev,zvrácenosti,krutosti a beznaděje byl Schindler malým ale jasným světélkem naděje,lidskosti a milosrdenství.A to i přesto,že jeho zhýralý život plný zábavy a krásných žen již tak lichotivý nebyl.Buďme mu proto vděční za každý život,jenž se mu podařilo zachránit.

23.03.2013 4 z 5

Bílí negři Bílí negři Ingvar Ambjørnsen

Drsný příběh o lidech z ulice,kteří se musí každodenně potýkat s existenčními porblémy i odlišností,která je odsouvá na okraj společnosti.A cesta z tohoto kolotoče beznaděje je zatím v nedohlednu....

Cestou krále Cestou krále Ludmila Vaňková

Skvělé zakončení triologie o jednom z největších českých králů.Škoda,že se ten lesk a sláva českého národa již asi nevrátí.

13.03.2013 3 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Dojemná kniha plná emocí,odehrávající se v těžkých časech krize v tehdejší Americe.Autorovi se podařilo na nevelkém prostoru 110 stránek vykreslit tragiku tehdejší doby a na příběhu obyčejných dělníků ukázat nelehký život lidí.Silná kniha.

13.03.2013 4 z 5

Toulavý autobus Toulavý autobus John Steinbeck

Skvělá kniha.Steinbeck je výborný psycholog a charakteristiky jeho postav jsou jako vždy velmi dobré.Baví mě sledovat,jak lidé z autobusu v důsledku nestandartní situace ztrácejí zábrany a na povrch vyplouvají jejich skutečné ne vždy pěkné povahy a pohnutky.

12.03.2013 4 z 5