Yorika Yorika komentáře u knih

Sedm manželů Evelyn Hugo Sedm manželů Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid

Celý náš život je sérií různých rozhodnutí. Záleží jen na nás, jak ho prožijeme. Naplníme všechna ta očekávání, které od nás naše okolí vyžaduje ? Nebo v sobě přece jen najdeme odvahu jít si svou vlastní cestou i když může být klikatá a hrbolatá ? Takové poselství jsem si z knihy odnesla já.
Evelyn není dokonalá. To nemůže být nikdo. Přesto jsem ji obdivovala za její houževnatost a oddanost lidem, které milovala.
I když tento žánr příliš nečtu, tato kniha mě chytla za srdce. Třeba se bude líbit i vám.

04.06.2023

Náhradník Náhradník Princ Harry (p)

Mediální humbuk, který se rozpoutal kolem této knihy, vyvolává v potencionálním čtenáři představu, že se jedná o naprostou bombu, jenž rozmetá Buckinghamský palác na kusy. Nu... Nestalo se tak. První dvě třetiny knihy Harry popisuje své ranné mladí, léta studií ,službu v armádě. Život ve zlaté kleci. A musím přiznat, že mi jeho psaní přišlo sympatické. Citlivý kluk, který až příliš brzy přišel o mámu. Říkala jsem si. A pak přišla poslední část knihy a s ní... Meghan. A najednou se sympaťák v mých očích proměnil v ukňouraného, zamilovaného blázna. No... Hodně štěstí princi.

28.05.2023 3 z 5

Chata ve Švýcarsku Chata ve Švýcarsku Julie Caplin

Oddychová četba. Natolik oddychová, až mě ukolébala ke spánku. Sníh. Dorty. Princ na bílém koni. Sníh. Dorty. Princ na bílém koni. Citlivější jedince můžou z té sladkosti rozbolet zuby.
Jedna hvězdička za povedenou obálku

11.12.2022 1 z 5

Byli jsme tu vždycky Byli jsme tu vždycky Filip Titlbach

Velice potřebná kniha. Více takových knih. Zdá se, že naše společnost, stále trpí předsudky a nesnášenlivostí, vůči LGBT lidem a je mi z toho smutno. Dokud to tak bude a dokud bude mít část naší společnosti pocit, že má právo určovat, jak mají druzí žít svůj život, je velice důležité, dát takovým knihám prostor. Věřím, že tato kniha nebude od Filipa poslední a ještě nějaký ten literární počin spáchá.

20.10.2022 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Těšila jsem se. Opravdu jsem se nemohla dočkat, až si Bílou Vodu přečtu. Z knihy mám však smíšené pocity. Téma knihy se mi líbí. Jak už zde bylo ale několikrát zmíněno, je docela matoucí, že čtenář musí neustále odhadovat co je fikce a co skutečnost. Některé dějové zvraty, jsou opravdu ,, hodně osudové." Naopak si myslím, že bylo dobré poukázat na to, že v církvi jsou také jen lidé, více či méně ochotní k hříchu a spolupráci. Někteří natolik opilí svou mocí...Čím vyšší postavení, tím větší opilost.
Čekala jsem však, že se autorka bude více držet historické skutečnosti. Kniha je napsána opravdu s velkou fantazií. Také je v ní hodně postav, přičemž jejich charaktery by si zasloužily lepší propracování.
Smekám kloubouk před všemi těmi hodinami, jenž autorka věnovala pátrání v archivech. Musela to být mravenčí práce. Z knihy jsem trochu rozpačitá, stopu však ve mně zanechala.

01.06.2022 3 z 5

Politický proces s Miladou Horákovou a spol. Politický proces s Miladou Horákovou a spol. Karel Kaplan

Z tohoto monstrprocesu běhá mráz po zádech. Třináct lidí, které semlelo kolo nemilosrdného fanatismu, hlouposti, nadřazenosti a tyranie. Toto je černá skvrna v naší historii. Při čtení knihy, jsem zažívala vztek, bezmoc i nepochopení absurdity celého procesu. Klobouk dolů před autorem. Sběrem informací k napsání knihy, musel strávit moře času. Smutná četba.

Pět neděl v balónu Pět neděl v balónu Jules Verne

Na těch Verneovkách prostě něco je. Četba mi umožnila vrátit se v čase a být zase malou holkou která snila o dobrodružstvích v dalekých krajích, které Verne dokázal tak poutavě popsat. V dospělosti si čtenář už více všímá těch drobných nedokonalostí, které sem tam z knihy vykukují. Být tak znovu malým dítětem a umět snít. Příjemná nostalgie.

Sweetwater Sweetwater Knut Faldbakken

Pokračování a vyvrcholení prvního dílu. Charaktery postav jsou pořád stejně zajímavé i děj se drží stále na dobré úrovni . Některé zvraty překvapí, přesto to všechno nakonec spěje k znepokojivému konci. Je to však děsivé, protože se příběh v dnešní době zdá až příliš reálný.

Soumračná země Soumračná země Knut Faldbakken

Ta kniha je tak reálná, až z toho jde mráz po zádech. To co se ještě nedávno zdálo jen fikcí, může se stát nepříjemnou skutečností. Kniha působí nadčasově. Je psána svěží formou, charaktery postav čtenáře baví. Zajímavý příběh.

Stropy Stropy Zuzana Brabcová

Není to jednoduchá četba. To vůbec. Je těžké rozlišit co je skutečnost a co už bludné představy nemocného mozku.
Prostředí léčebny je depresivní a bezútěšné. Potvrzuje naše představy, jenž jsme o takových místech vždy měli. Po dočtení zůstává jen hořká pachuť v ústech a možná i soucit s hlavní hrdinkou. Jedno přečtení však stačí. I tak to byla fuška.

30.05.2022 3 z 5

Čtivá literatura faktu. Příběh, jsem jako člověk pocházející ze Slezska, v povědomí měla. Tato událost rozhodně není tak známá jako třeba Lidice i když lidská tragédie v Životicích není o nic menší. Soudruhům se prostě nehodil - možná i kvůli složitosti tohoto kraje, kde se vždy prolínaly, české, polské i německé vlivy - tento příběh do jejich chápání světa.
Je dobře, že ho Karin Lednická znovu připomíná. Takové události by nikdy neměly zapadnout pod nánosem prachu.

29.05.2022 5 z 5

Musíme si promluvit o Kevinovi Musíme si promluvit o Kevinovi Lionel Shriver

Znepokojivá kniha především pro všechny rodiče.
Opravdu se člověk se sklonem ke zlu už rodí, nebo ho formuje svět , ve kterém žije? A co když přes veškerou snahu, prostě nelze zabránit událostem, které musí neodvratně přijít? Takový příběh si nechce nikdo prožít. Mrazivé čtení.

28.02.2022 4 z 5

Steve Jobs Steve Jobs Walter Isaacson

Géniové jsou komplikování. Jobs nebyl výjimkou. Čtivě napsaný životopis o Adamovi a jeho jablku. Napsaný tak umně, že zaujme i technologického ignoranta. A to je nejlepší vizitka knihy.

12.12.2021 4 z 5

Lanovka nad Landekem Lanovka nad Landekem Petr Čichoň

Knížku jsem četla, bo jsem rodačka. Bo znám historické souvislosti a k drsnému slezskému kraji mám citové pouto.
Možná právě proto jsem z knihy zklamaná. Tak nějak postrádám smysl příběhu. Politická linka mi nešla vůbec pod nos. Nezáživné a pro mě těžko uvěřitelné.
Možná kdyby se děj více točil kolem folklorních postav v druhé lince příběhu, kniha by vyzněla lépe. Jušiš !

12.12.2021 2 z 5

Divoký kluk Divoký kluk Paolo Cognetti

Autor je má krevní skupina. Popis pocitů, které člověk zažívá v horách, daleko od civilizace dobře znám a není nic krásnějšího, než splynutí s okolní přírodou a toulky po horských výšinách. Alespoň pro mě. Pokud patříte k podobně postiženým jedincům, kniha se vám bude líbit. Pro ostatní bude možná trochu nudná. Toto se totiž musí zažít.

12.12.2021 5 z 5

Z Izrastiny s láskou Z Izrastiny s láskou Jakub Szántó

Na knihu je potřeba si udělat čas. Rozhodně to není rodokapsová četba. Kniha se čte dlouho a její stránky vyžadují plnou čtenářovu pozornost.
Konflikt na Blízkém východě je komplikovaný a pro nezaujatého pozorovatele těžko pochopitelný.
Autor se snaží přiblížit příčiny i historii konfliktu. Dělá to lidskou, srozumitelnou formou. Po četbě knihy jsem konečně alespoň trochu pochopila souvislosti. Kvalitní literatura faktu.

05.12.2021 5 z 5

Na knize oceňuji, že dává tipy na traily, které by mě předtím ani nenapadlo vyhledávat. Obrazová příloha je jako vždy kouzelná. Ta barevnost je návyková.
Nutno podotknout, že Lůca je cestovatelka nikoliv spisovatelka. I když mě popisy cest bavily, knize chybí jakási celistvost a ukotvenost. Jako inspirace dobrý.

05.12.2021 3 z 5

Superpozice Superpozice Kat Kaufmann

Čím více stran knihy jsem přečetla, tím více mi unikal děj příběhu. Bylo to tak zmatené a depresivní, až jsem nabyla dojmu, že takovýto příběh se dá pochopit jen s několika promile ruské vodky v krvi. Ale vlastně tomu rozumím. Hledání sebe sama je fuška.
Ale abych nebyla jen negativní. Některé myšlenky v knize mě zaujaly a dokonce jsem se přistihla, že o nich přemýšlím. Zvláštní kniha.

05.12.2021 2 z 5

Sedem manželov Evelyn Hugovej Sedem manželov Evelyn Hugovej Taylor Jenkins Reid

Na tuto knihu jsem slyšela spoustu pozitivních ohlasů a po jejím přečtení mohu říci, že právem.
Autorce se podařilo napsat příběh tak přesvědčivě, až jsem měla nutkání věřit, že postava Evelyn Hugo je skutečná.
V kulisách filmového prostředí se odehrává drama velké lásky. A tomuto páru prostě musíte fandit.
Odvaha být šťastným. To je téma, které se jako červená nit line celým příběhem.
Jediné, co mě na této knize mrzí je to, že stále nemá překlad v češtině.

05.12.2021 5 z 5

Cesta k nesvobodě Cesta k nesvobodě Timothy Snyder

Po přečtení této knihy, se už nikdy nebudu na internetové diskuze dívat tak jako dřív. Kniha doslova otevírá oči a člověk si dává věci do souvislosti tak, jak by ho předtím ani nenapadlo. A přitom se to zdá tak jasné.
Jen se potvrzuje, proč je dnešní globální svět tak propojený a proč se nás věci, které se odehrávají těsně vedle nás, dotýkají stejně jako ty za oceánem.
Výborná kniha.

27.09.2021 5 z 5