Toulavý autobus

Skupina velkoměstských turistů vystoupí z autokaru "Na křižovatce rebelantů". Zdánlivě zde řidič zastavil jen aby jim pomohl načerpat duševní síly, a zatím se tu v celé nahotě projeví zmrzačené, plytké charaktery pasažérů, ať už to je číšnice Norma, bezduchý Pitchard a jeho frigidní žena, mladá dívka Mildred či agent Juana Chicoy, jinak majitel hostince a řidič místního autobusu. Zdá se, že jeho rebelantství je vzdorem člověka, který už nemá kam uniknout....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/3227/toulavy-autobus-7g0-3227.jpg 4.2389
Vydáno, Alpress

The Wayward Bus, 1947

Kniha Toulavý autobus

druzickaster
03. prosince

Vynikající plejáda bezvýznamných lidí a jejich osudů a smýšlení a chování i při krásné vyhrocené situaci. Obdivuju um napsat dílo téměř bez děje a přitom stejně člověk čte a čte až se pročte k závěru knihy, úmyslně nepíšu ke konci, protože děj v této knize žádný konec nemá, je to jako by čtenář na malou chvilku nakoukl za oponu, a co se děje dál se potom už nedozví a mmlže se jen dohadovat. Za sebe můžu říct, že mě kniha bavila velmi a vřele doporučuji.

Dolina
25. listopadu

Pomalý výlet do hlav skupiny lidí. Z některé psychoanalýzy až mrazilo.

meluzena
16. listopadu

Moc pěkná knížka.
Výborně vylíčené postavy, mistrně propracovaná psychologie postav a jejich vztahů. Skoro se nechce věřit, že kniha je stará víc než 80 let (za což vděčí i vynikajícímu překladu (četla jsem vydání z roku 2000)).
Vřele doporučuju.

DeepSea21

Kvalitní knížka.
Atmosférická a postavy celkem sympatické.
Dobře popsané myšlenkové pochody a psychologie lidí.

Lessana

Môj tretí Steinbeck a teraz už viem, že aj posledný. Nie preto, že by to bolo zle napísané. Ani nie preto, že by príbeh nebol napínavý a pútavý. To naopak. Je to napísané zručne a od príbehu sa nedá odtrhnúť. Sledujete nielen deje, ale i myšlienkové pochody jednotlivých postáv. Autor ich obnažil úplne - až pod kožu. Nikoho neidealizuje, všetkým strháva masky. Čitateľ má tak možnosť sledovať, akí sú, žiaľ, ľudia aj dnes - takí ako vtedy. Pred druhými sa tvária na jedno, no vo vnútri túžia po čomsi inom. Divadlo fungujúceho, ba až ideálneho manželstva hrajú až do úplného vyčerpania a často aj smrteľných chorôb. Cítia, že to nie je správne, že tým škodia druhým i sebe, ale napriek tomu nemajú silu zmeniť svoj život. Nepočúvajú svoj vnútorný hlas, svoju intuíciu. A to mi u Steinbecka chýba - postavy, ktoré by sa neriadili len rozumovou úvahou a kalkuláciou, ale čistým srdcom. Hneď by z jeho kníh šiel iný pocit! Takto je to "len" pútavá a, žiaľ, stále aktuálna štúdia nešťastných ľudí, stratených vo svete a tápajúcich v stereotypoch a tzv. istotách, avšak bez iskry poznania a skutočnej duchovnej sily.

jprst

I v této knize Steinbeck opět dokazuje, že vykreslit charaktery a myšlenkové pochody jednotlivých postav umí naprosto bravurně. A to je i jeden z důvodů úspěšnosti a nadčasovosti jeho knih. Stačí se totiž trochu zamyslet a možná, že by člověk podobné typy postav našel i kolem sebe.

Cabiria

Je to tak skvěle napsané, že se vám vůbec nechce dát hrdinům příběhu na konci sbohem, asi jako byste měli opustit přátele. A to přesto, že to nejsou žádní extra kladní hrdinové.
Jsou to lidé, jejichž duše mají svá temná zákoutí, a autor se nebojí je zcela upřímně a někdy navíc i vtipně objevovat.

Steinbeck je prostě mistr slova. A jeho překladatelé vlastně taky.

Inka063

Stejně jako v románu O myších a lidech autor prokázal, že děj knihy nemusí být nabit akčními zápletkami. Ale musí se to umět.
Po cestě z Kalifornie kamsi k mexickým hranicím a zvlášť pak poté, co autobus s malou skupinou různých lidí zapadne v hlubokém výmolu, se v celé své "kráse" projevují a krystalizují jejich povahy, projevy, názory. Bohužel, nedostatek odvahy, zvyk, touha po pohodlí a civilizaci je mocnější i pro jediné dvě osobnosti, v nichž zbyla trocha rebelantství.
Steinbeck byl opravdu mistrem v pozorování a v psychologii. Opět čtenářský zážitek.