Toulavý autobus

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Skupina velkoměstských turistů vystoupí z autokaru "Na křižovatce rebelantů". Zdánlivě zde řidič zastavil jen aby jim pomohl načerpat duševní síly, a zatím se tu v celé nahotě projeví zmrzačené, plytké charaktery pasažérů, ať už to je číšnice Norma, bezduchý Pitchard a jeho frigidní žena, mladá dívka Mildred či agent Juana Chicoy, jinak majitel hostince a řidič místního autobusu. Zdá se, že jeho rebelantství je vzdorem člověka, který už nemá kam uniknout....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/3227/toulavy-autobus-7g0-3227.jpg 4.2389
Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, Alpress
Orig. název

The Wayward Bus, 1947

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (65)

Kniha Toulavý autobus

Přidat komentář
druzickaster
03. prosince

Vynikající plejáda bezvýznamných lidí a jejich osudů a smýšlení a chování i při krásné vyhrocené situaci. Obdivuju um napsat dílo téměř bez děje a přitom stejně člověk čte a čte až se pročte k závěru knihy, úmyslně nepíšu ke konci, protože děj v této knize žádný konec nemá, je to jako by čtenář na malou chvilku nakoukl za oponu, a co se děje dál se potom už nedozví a mmlže se jen dohadovat. Za sebe můžu říct, že mě kniha bavila velmi a vřele doporučuji.

Dolina
25. listopadu

Pomalý výlet do hlav skupiny lidí. Z některé psychoanalýzy až mrazilo.

meluzena
16. listopadu

Moc pěkná knížka.
Výborně vylíčené postavy, mistrně propracovaná psychologie postav a jejich vztahů. Skoro se nechce věřit, že kniha je stará víc než 80 let (za což vděčí i vynikajícímu překladu (četla jsem vydání z roku 2000)).
Vřele doporučuju.

DeepSea21
22. října

Kvalitní knížka.
Atmosférická a postavy celkem sympatické.
Dobře popsané myšlenkové pochody a psychologie lidí.

Lessana
18. července

Môj tretí Steinbeck a teraz už viem, že aj posledný. Nie preto, že by to bolo zle napísané. Ani nie preto, že by príbeh nebol napínavý a pútavý. To naopak. Je to napísané zručne a od príbehu sa nedá odtrhnúť. Sledujete nielen deje, ale i myšlienkové pochody jednotlivých postáv. Autor ich obnažil úplne - až pod kožu. Nikoho neidealizuje, všetkým strháva masky. Čitateľ má tak možnosť sledovať, akí sú, žiaľ, ľudia aj dnes - takí ako vtedy. Pred druhými sa tvária na jedno, no vo vnútri túžia po čomsi inom. Divadlo fungujúceho, ba až ideálneho manželstva hrajú až do úplného vyčerpania a často aj smrteľných chorôb. Cítia, že to nie je správne, že tým škodia druhým i sebe, ale napriek tomu nemajú silu zmeniť svoj život. Nepočúvajú svoj vnútorný hlas, svoju intuíciu. A to mi u Steinbecka chýba - postavy, ktoré by sa neriadili len rozumovou úvahou a kalkuláciou, ale čistým srdcom. Hneď by z jeho kníh šiel iný pocit! Takto je to "len" pútavá a, žiaľ, stále aktuálna štúdia nešťastných ľudí, stratených vo svete a tápajúcich v stereotypoch a tzv. istotách, avšak bez iskry poznania a skutočnej duchovnej sily.

jprst
29. května

I v této knize Steinbeck opět dokazuje, že vykreslit charaktery a myšlenkové pochody jednotlivých postav umí naprosto bravurně. A to je i jeden z důvodů úspěšnosti a nadčasovosti jeho knih. Stačí se totiž trochu zamyslet a možná, že by člověk podobné typy postav našel i kolem sebe.

Cabiria
09. května

Je to tak skvěle napsané, že se vám vůbec nechce dát hrdinům příběhu na konci sbohem, asi jako byste měli opustit přátele. A to přesto, že to nejsou žádní extra kladní hrdinové.
Jsou to lidé, jejichž duše mají svá temná zákoutí, a autor se nebojí je zcela upřímně a někdy navíc i vtipně objevovat.

Steinbeck je prostě mistr slova. A jeho překladatelé vlastně taky.

Inka063
05. května

Stejně jako v románu O myších a lidech autor prokázal, že děj knihy nemusí být nabit akčními zápletkami. Ale musí se to umět.
Po cestě z Kalifornie kamsi k mexickým hranicím a zvlášť pak poté, co autobus s malou skupinou různých lidí zapadne v hlubokém výmolu, se v celé své "kráse" projevují a krystalizují jejich povahy, projevy, názory. Bohužel, nedostatek odvahy, zvyk, touha po pohodlí a civilizaci je mocnější i pro jediné dvě osobnosti, v nichž zbyla trocha rebelantství.
Steinbeck byl opravdu mistrem v pozorování a v psychologii. Opět čtenářský zážitek.

1