Toulavý autobus

kniha od:

Toulavý autobus https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/3227/bmid_toulavy-autobus-7g0-3227.jpg 4.2 532

Skupina velkoměstských turistů vystoupí z autokaru Na křižovatce rebelantů. Zdánlivě zde řidič zastavil jen aby jim pomohl načerpat duševní síly, a zatím se tu v celé nahotě projeví zmrzačené, plytké charaktery pasažérů, ať už to je číšnice Norma, bezduchý Pitchard a jeho frigidní žena, mladá dívka Mildred či agent Juana Chicoy, jinak majitel hostince a řidič místního autobusu. Zdá se, že jeho rebelantství je vzdorem člověka, který už nemá kam uniknout.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány , Doprava

Vydáno: , Alpress
Originální název:

The Wayward Bus , 1947


více info...

Komentáře (95)

Komentáře 95 Recenze 1

ctenarTimSiFr
ctenarTimSiFr
07.11.2023 5 z 5

Syrový popis děje s naprosto živým obrazem silnice po dešti prosvětlené západním sluncem a projíždějící Milenkou nastartovanou pěstěným nehtem

Ivule9
Ivule9
29.10.2023 4 z 5

Když ho miluješ, není co řešit. A tak já to mám se Steinbeckem :-) Baví mě, jak má vypozorované i ty nejdrobnější nuance lidských povah.

Toulavý autobus určitě není Steinbeckova nejlepší kniha, ale pořád je hodně dobrá. A vlastně jsem si celou dobu říkala, jak by se to dalo krásně přetavit do divadelní hry.

Děj se odehrává v pár dnech v Kalifornii, kdy skupinka rozmanitých cestujících vyráží na cestu starým autobusem, jehož řidičem je mexičan Juan Chicoy. Zrovna jsou obrovské záplavové deště a nastává dilema, zda riskovat cestu po nebezpečných mostech nebo se vydat starou trasou, kterou řidič nezná a neví, v jakém je stavu. To je vše k ději a právě do toho nám krystalizují povahy našich cestujících a Juana.

Já mám pocit, že i když Steinbeck popisuje úplně obyčejné věci, třeba benzínovou pumpu u cesty, udělá to tak, že vás maximálně vtahuje do příběhu.

"To chceš pít nalačno?"
"Ne, na všechno."


KnihovniceVěra
KnihovniceVěra
09.08.2023 4 z 5

Jen výborný spisovatel dovede psát poutavě o obyčejných lidech v bufetu a autobusu, bavila mě ta psychologická sonda do jejích duší.

mirektrubak
mirektrubak
08.08.2023 4 z 5

Steinbeck je mimořádně poutavý dokonce i tehdy, když píše o vyspravování okresní silnice. A co teprve, když se pustí do popisu lidí, jejich interakcí i introspekcí? No, tak to je pokaždé zážitek! Talent k tomu, podat svědectví o všech skrytých zákoutích naší psychiky a nadání lidského srdce k dobrému i zlému (řečeno slovy Ericha Fromma), ten opravdu má jako málokdo jiný!

Drobná knížka pokrývá prostor jednoho dne v jednom autobusu. Není to den pro nikoho tak úplně obyčejný, ale stejně na jeho začátku žádná z postav netuší, jak dlouhou cestu si na společné krátké trase projde. Autor totiž každého z hrdinů vybavil vnitřním neklidem, každého z nich postavil do situace, ve které se jejich vnitřní svět nějak láme nebo bortí, ve které se už dál nemůže za pravdivé a pevné považovat něco, co takové prostě není. A každého z nich, tak či onak, se donutí na sebe podívat jinak, nově. Něco se o sobě dozvědět. Nebo lépe řečeno: něco si o sobě přiznat, něco si připustit. Ne vždy to skončí radostnou katarzí a odhozením všeho falešného z minula, ale to je prostě proto, že Steinbeck nenabízí lacinou útěchu, ale nepřikrášlený pohled do temných komnat v nás. A že se každý z nás v někom z pasažéru nějak najde, o tom nepochybuji.
Stísněné prostředí nepohodlného otlučeného autobusu se mi vlastně jevilo jako výstižné vyjádření životů postav - není možné zcela ovládat směr jízdy, není snadné jej kdekoli opustit a není si dost dobře možné si vybrat, kdo v tom jede se mnou.

knihovniceVS
knihovniceVS
06.08.2023 4 z 5

Moc pěkný příběh. Skvělé a nadčasové ilustrace. A překlad, který to všechno zabil.

Prapodivná směsice lidovosti, rádoby dobráctví a kdoví ještě čeho. Mildreda, Karlík, černoch Jirka, vohrndíra, sháněnda, využitkování... Strašlivej slovosled, kostrbatý věty. Překlad z roku 1966, ale spíš to vypadá jak o sto let dřív. Nečetlo se mi to dobře.

konicekbily
konicekbily
29.05.2023 5 z 5

Skloubení téměř skoro žádného děje s půvabným popisem postupně měnících se míst děje, se sondami do mysli jednotlivých postav - to vše napsáno překrásným jazykem a perfektním stylem - je pochoutkou pro čtenáře. Děj se odehrává před sto lety, ale při troše fantazie bychom podobné postavy našli i v dnešním reálném životě. Nadčasové dílo nositele Nobelovy ceny za literaturu.

Kabuky
Kabuky
16.03.2023 5 z 5

Perfektní čtení.

IvcaIva
IvcaIva
24.02.2023 5 z 5

Čtivé a přitom k zamyšlení.

KubaHanzelin
KubaHanzelin
09.02.2023 4 z 5

Můj první Steinbeck, který mě hned chytnul a jen tak nepustil
Sice to není dokonalé, ale velmi lidské, kolikrát jsem jsem s postavách viděl sám sebe, nebo své blízké, známé..
Po dlouhé době kniha, která mi něco dala

bookworm
bookworm
21.08.2022 3 z 5

Nepridám sa svojím hodnotením k fanúšikom tejto knihy. Vôbec sa mi nepáčila. Celá cesta túlavým autobusom bola vlastne len o tom, kto z cestujúcich by si chcel s kým v tom autobuse vrznúť, postavy sú schématické, že som mala pocit, že ich všetky už poznám z nejakých iných priemerných príbehov. No čo. Nakoniec si podaktorí aj vrzli, niektorí z toho mali radosť, niektorí zas nie... koniec cesty, happy end.

ctenar2846
ctenar2846
12.07.2022 5 z 5

Už po chvilce jsem pochopil proč se autor ředí mezi velikány světové literatury. Velmi pěkný a přímý styl popisu okolní krajiny a situace té doby mne opravdu hodně oslovil. Co mě ale úplně dostalo bylo, jak málo stačilo k tomu aby mě autor seznámil s postavami románu. Během několika málo vět jsem měl pocit že je znám už hodně dlouho a hodně dobře. Byla skvělá myšlenka spojit lidi co spolu nemají vlastně téměř nic společného a ukázat co jsou vlastně zač a před čím ,,utíkají''.
Kniha stojí za přečtení všemi deseti, tak honem než Vám to ujede.

Teraesa
Teraesa
21.05.2022 4 z 5

Chvíľu mi trvalo, kým som sa stotožnila s charaktermi postáv, no oceňujem opis ich vnútorného sveta a tiež krásu prírody, ktorá sprevádza čitateľa pozdĺž celého príbehu.

Aykiru
Aykiru
15.04.2022 4 z 5

Další z mnoha Steibeckových sociologických studií, která je stejně zábavná a poutavá jako inteligentní a přesná. Tentokrát se setkáme se skupinou lidí, setkávajících se za jedno deštivého dne na místě velmi trefně a zároveň ironicky pojmenovaném Křižovatka rebelantů, která je po své po své dávno minulém rebelantském období už jen malým osamělým kouskem zdánlivého ráje.
To, co by mohl být začátek dobré grotesky, nebo zábavného románu, se postupem času zvrhne v nelítostný boj o zachování svého individualistického světa, své plytkosti a malosti tváří v tvář velkému světu a malému dobrodružství, které spíše než by společenství stmelilo, zapříčiňuje jeho rozpad.
Naprosté neschopnost protagonistů vystoupit ze svého vlastního já (nejen toho projevujícího se navenek, ale i toho vnitřního) a podívat se na svět očima jiného člověka je stejně bizarní jako bolestivou známkou rozpadu společnosti na vnitřní izolované jednotlivce, kteří sice vytváří jakési společenství, nikoliv však za účelem navázání vztahů, ale kvůli zrcadlu, ve kterém by se mohli vzhlížet a obdivovat.
Lítost, žádostivost a pohrdání jsou ve Steibeckově románu jediné city, které postavy vůči sobě jsou schopny projevit, a ještě ne kvůli jim samotným, ale kvůli pocitu nadřazenosti, kterou propůjčují.
Touha vyprostit se a uniknout se sklání pod náporem pokřiveného světa a vlastní únavy ze života, který jako by ztratil všechen lesk.
Toulavý autobus je příběhem malého rebelantství, které je jen přirozeným pudem uniknout ze života, který neslibuje nic jiného než pomalé umírání.

deirdre
deirdre
06.01.2022 5 z 5

Steinbeck ma vždy dostane svojou hlbokou ľudskosťou. Ako všetky jeho knihy, aj Túlavý autobus bol pre mňa luxusným čítaním.

SteveP1
SteveP1
22.12.2021 5 z 5

Prostě skvělé.

Liturgievpatek
Liturgievpatek
07.12.2021 5 z 5

Skvělý pohled do duše američanů. Skvělá a starší verze pčastníků zájezdu, mnohem inteligentnější a více obohacující. Krásný text, jako všechny Johnovy knihy.

boticelli
boticelli
15.11.2021 5 z 5

Vynikající záležitost! Stříbrný autobus a parádní sestava postaviček na cestě. Bez mobilů, bez internetu, jen s láhví Pepsi coly a jedním kufrem. Humor střídá lehké napětí a příběh ubíhá do dojemného finále.

ajaworld
ajaworld
22.08.2021 5 z 5

Tak tohle je pecka. Velice vtipné. Báječně rozkryté osobnosti jednotlivých protagonistů. Vyvstávají před Vámi tak plasticky...
Závěr je překvapivý.
Autor má neuvěřitelný dar slova. Budu hltat i další knihy autora. Tohle je moje druhá (1. byla O myších a lidech). Zatím mě nezklamal.

kap66
kap66
08.07.2021 4 z 5

Steinbeck je výborný, můj oblíbený. Tentokrát jen čtyři hvězdy, a to pouze proto, že v jiných jeho knihách jsem se v nějaké postavě dokázala najít či jsem aspoň některou obdivovala. Tady se to nedalo. Na druhou stranu: Steinbeck je mistr v zobrazení pochybností a falešného sebevědomí, ve schopnosti vzbudit ve mně k nějaké postavě soucit a vzápětí mi ho vzít, či naopak probudit ve mně k někomu silnou averzi a pak ji nahradit právě soucitem. Nádherné pohledy do krajiny kontrastují s vhledy do duší postav, z nichž bych šanci dala tak dvěma, ale odkopou se úplně všichni. Dostala mě děsivá „studie“ ženy, která se během večera propije do němoty.
Překlad z roku 1966 není špatný, ale jsem ráda, že se snad už upustilo od podivného nakládání s vlastními jmény: směs jmen přeložených (Ludva), tvarově počeštěných (Mildreda) a ponechaných v originále (Juan) je na nervy lezoucí; podobně mi vadil Lenda (co to má být?) a Jiří v Steinbeckově knížce O myších a lidech.

RaptoR
RaptoR
15.05.2021 5 z 5

John Steinbeck je prostě moje srdcová záležitost. Musím na něm obdivovat, jak s nonšalantní elegancí dokáže rozehrát osudy naprosto rozdílných lidí za naprosto banální situace a jen tak mimochodem zařídí, že do všech hrdinů se čtenář dokáže vcítit. Skutečný spisovatel objevující "sůl své země".

MarqueeMoon
MarqueeMoon
30.04.2021 5 z 5

Z tak obyčajného nápadu, vykúzliť vďaka postavám tak neobyčajne záživné čítanie, to chce riadny spisovateľský kumšt. Steinbeck by sa uplatnil aj ako výborný psychológ, čo zakaždým dokazuje. Extrémne bystrý, empatický pozorovateľ, ktorý poznal ľudí, veľa s nimi hovoril, pracoval, skúmali ch, odžil si s nimi svoje. V príbehu sa všetci viac či menej "vyfarbili" a všetky prirodzené zlé sklony ako pýcha, závisť, smilstvo či hnev pekne vyplávali na povrch vo vyhrotenej situácií. Podarená partička.

Pralinka1910
Pralinka1910
08.02.2021 4 z 5

John Steinbeck je mistr slova. I kdyby přepsal kandidátku některé naši čelní politické strany, bylo by to bezesporu zajímavé čtení. Trefné je tu v komentářích přirovnání k Účastníkům zájezdu! Mám vydání z roku 1966 na páté stránce je napsáno:
JOHN STEINBECK
TOULAVÝ AUTOBUS
——————————
Mladá fronta
Smena
Naše vojsko
Svět sovětů
????????
Autor by byl hodně překvapený!

Vydání má rozhodne nevšední obrázky. Když jsem došla k prvnímu, snažila jsem se ho z knihy odstranit. Byla jsem přesvědčena , ze se jedna o výlev fantazie některého z dřívejsich vlastníků a je mezi stránky pouze vsunut. Pak jsem zjistila, ze obrázků je více a všechny patří k vazbě.

Jack Bauer
Jack Bauer
27.01.2021 5 z 5

Kniha naprosto bez děje, akce a napětí a přesto se mě na ní něco líbilo. Krásně popsané různé charaktery postav s mnoha zajímavými postřehy ze života. Čte se sama. Určitě si od Steinbecka zase něco přečtu.

ludek.n
ludek.n
18.12.2020 4 z 5

Stainbeckův román se odehrává na pravidelné autobusové lince, pendlující mezi Nárožím povstalců a městem San Juan de la Cruz. Skupinka cestujících, v čele s řidičem Juanem Chicoyem, se vydává na cestu zrovna ve chvíli, kdy přívalové deště zvednou hladinu nedaleké řeky San Ysidro a hrozí nebezpečí, že rozbouřená voda strhne mosty. Pokud jste z výše uvedeného nabyli pocit, že Toulavý autobus je dějem nabitá, dobrodružná četba, nemohli byste se více mýlit. Koneckonců o příběh tu vlastně ani nejde. Spíše se jedná o jakousi skládačku životních konfrontací, postřehů, nadějí a zklamání jednotlivých protagonistů. Ti jsou na druhou stranu plnokrevní a natolik precizně vymodelovaní, že vám absence děje pravděpodobně nebude ani v nejmenším vadit. Steinbeck si vskutku výborně pohrál s jednotlivými charaktery a dokázal je učinit navýsost přitažlivými. Každý má cosi do sebe a každý ztvárňuje určitý archetyp moderní americké společnosti. Všem pak dominuje majitel Nároží povstalců a řidič autobusu Juan Chicoy, jehož pokus o únik je jako výkřik posledního mohykána, rebelantský a kouzelně upřímný. Toulavý autobus je příjemné čtení, kde se přehnaně nefilozofuje, neanalyzují se hlubiny lidské duše, ani se neběží o zlom krk za pochybným dobrodružstvím, a přesto má kniha mnohé co dát.

Cady
Cady
31.10.2020 2 z 5

Nějak jsem nepochopila smysl této knihy. Vše je nádherně a detailně popsáno, ale příběh se táhne neskutečně hlemyždím tempem... Nebo jen pomalu čtu xd (dočteno do 4. Kapitoly)

lerozka
lerozka
23.05.2020 5 z 5

Skvělá kniha

JarekPrchal
JarekPrchal
14.05.2020 5 z 5

Zlatá knížka, pozvedne náladu, odstraní chmurné myšlenky a čtenář se i poučí.

esma
esma
14.05.2020 5 z 5

Mám Steinbecka ráda a obdivuji jeho pozorovací talent. I zde, v této knize, nastíní skupinu různorodých lidiček a lidí, pak odkrývá jejich vnější slupky, do kterých se umí každý člověk jako chameleon balit a nakonec je vžene do konfrontace. Stačí menší krizová situace a vidíme jejich nahotu a ...hromadu slupek. Své postavy ale nezatracuje, dává každé z nich šanci na změnu. Steinbeck tu žádanou změnu podbarvuje slovem pokora : nápis nad jeskyní, kde autobus ustrnul, nebyl pouze nápis fanatického kněze, ale chtěl člověka nasměrovat k návratu k základním atributům lidství.

Endy17
Endy17
16.02.2020 5 z 5

John Steinbeck je mistrný vypravěč a jeho knihy neztrácí nic ze své aktuálnosti ani po mnoha desetiletích.

MaggieR
MaggieR
02.02.2020 5 z 5

Dokonalé Stainbeck-ové umenie opisu. Ja som tam stými ľuďmi sedela, videla som na ich tvárach každý detail, každý výraz a každý pocit. Cítila som dážď, slnečné lúče. Cítila som ich dych. Žiadne iné knihy ma nedostanú na dejisko úplne. Moja 4. jeho kniha a chcem viac.... Milujem ho.