Na plechárně

kniha od:

Na plechárně https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/3224/bmid_na-plecharne-vi9-3224.jpg 4.3 678
Koupit Koupit eknihu Bazar

Nevázané příhody hrdinů novely Na plechárně, jedné z nejoblíbenějších a nejhumornějších Steinbeckových knih, dávají jen stěží tušit, že se rodila během válečných let v Evropě, odkud se její autor v návalech osamělosti a nostalgie ohlížel za svým kalifornským domovem. Steinbeckovi, vracejícímu se k prostředí a životní filosofii zachyceným již v úspěšné novele Pláň Tortilla, se v ní zdařilo nejen živě zobrazit mikrokosmos ulice kalifornského Monterey s jejími nezapomenutelnými obyvateli, ale dotknout se i temnějších stránek lidského života a připomenout vazby osudově poutající člověka ke světu přírody. I po bezmála šedesáti letech od svého vzniku tak osudy Macka a jeho „mládenců“, doktora, hokynáře Li Čonga, malíře Henriho i děvčat z podniku paní Dory zůstávají přesvědčivým a čtenářsky vděčným svědectvím o Steinbeckově schopnosti vcítit se do jejich světa a zachytit jej tak, „aby z nich život nevyprchal“.... celý text

Série:

Cannery Row 1.


Žánr:
Literatura světová , Romány

Vydáno: , Paseka
Originální název:

Cannery Row , 1945


více info...

Komentáře (108)

Komentáře 108 Recenze 3

EEEAAA
EEEAAA
30.07.2023 5 z 5

Zase ten láskyplný a milosrdný Steinbeck a jeho obyčejní hrdinové, potácející se od ničeho k ničemu

Miliarda
Miliarda
25.07.2023 4 z 5

Laskavá kniha odehrávající se během Velké krize a popisující každodenní radosti a strasti obyvatel v kalifornské ulici Na Plechárně. Ačkoliv děj sám o sobě není nijak strhující a nedočkáme se žádného výraznějšího překvapení, hlavní postavy jsou napsány natolik poutavě, že tento drobný nedostatek "zhojí". Ačkoliv se mi od Steinbecka více líbila kniha O myších a lidech, Na Plechárně rozhodně o moc nezaostává a určitě se vyplatí přečíst.


Baushka
Baushka
22.07.2023 4 z 5

Bavila mě mnohem víc než Pláň Tortilla. Knížka je krásně popisná nejenom co do povah jednotlivých postav, ale i přírody, zvířat a prostředí. Není tu tak prvoplánově hledáno "to dobré", "to na první pohled chválihodné" jako v Pláni. Tady to bylo přirozenější a ne tak do očí bijící.

alkazemka
alkazemka
17.03.2023 4 z 5

Už je to hodně dávno, co jsem naposledy četla knížku od Johna Steinbecka (samozřejmě Na východ od ráje, bylo mi divukrásných devatenáct...), ale stačilo to, aby se mi jednou provždy dostal pod kůži.
"Na plechárně" není strhující příběh plný akce a děje, spíš vyprávění o takových úplně obyčejných pár dnech....

"Moc báječná žena je ta moje ženská. Má akorát jednu vadu: že není mužská, totiž mužskej."

P.S. Jestli ještě budu mít někdy psí holku, tak se určitě bude jmenovat Fiflenka

Čičolina
Čičolina
13.03.2023 3 z 5

Při čtení jsem nemohla přestat myslet na to, jak moc se změnil způsob psaní...Pomalu se šinoucí text k vrcholu hory. Což neznamená nudné, jen tak něžně jiné. A život těch všech outsiderů, kteří můžou všechno a nemusí nic. Celé to na mě působilo jako letní válení u vody. Jen toho vraždění havěti a jiného bylo moc a nejvíc žab, brrr

Kabuky
Kabuky
13.03.2023 5 z 5

Jako vždy skvělé.

R47
R47
16.01.2023 5 z 5

Svěží, optimistické dílko, zalidněné sympatickými postavičkami. Zaměřením na nejchudší společenskou vrstvu vlastně podobné hroznům hněvu, ale úplně jiné vyzněním. Taková oslava obyčejného života. Několikrát jsem si při čtení vzpomněl třeba na Dobrý člověk ještě žije. Anebo na Shakespearova Falstaffa (i když to je jiná společenská třída, přístup k životu je stejný). I ty největší tragédie (oběšení otce rodiny, aby jeho děti měli denní přísun lízátek) je tu líčen s obdivuhodnou lehkostí a jemným humorem. Překvapující.

Divkazlesa
Divkazlesa
26.12.2022 4 z 5

Steinbeck je mistrem v tom, jak vyvolat ve čtenáři obrazotvornost a tento román je toho důkazem. V podstatě je to celé o ničem, ale fantazhie čtenáře pracuje naplno. Je to prostě mistr vyprávění.

a304
a304
11.12.2022 5 z 5

(SPOILER) Autor skládá slova jak skladatel noty, teskné písně, která bere za srdce... Nelze zapomenout a tak se ke krásné melodii vracím znovu a znovu a nelze se nabažit.
Přátelé, vaše očekávání se naplní.

Jirka430
Jirka430
26.09.2022 5 z 5

I v tomto díle Steinbeck potvrdil své umělecké i praktické vlohy. Příběh je čtivý a poutavý.

tlllk
tlllk
05.09.2022 4 z 5

Úplne ten istý pocit ako pri "Pláň Tortilla" občas som mal až deja-vu. Tento krát som už bol pripravený, a koncept "povaľačov" už mi tak nezdvíhal žlč, ale užíval som si ten spôsob ne-myslenia...

Šura
Šura
09.08.2022 4 z 5

Krásně, líně plynoucí čtení, které jsem si dávkovala postupně a přitom jsem vždy věděla, kde jsem a o co v knize jde. I když nešlo skoro o nic, no a vlastně zároveň o všechno. Hezká kniha kterou mám v krásném ilustrovaném vydání z roku 2011.

kopeceli
kopeceli
07.08.2022 5 z 5

Úžasné vypravěčské umění páně Steinbeckova. Popsat tak poutavě všední dny na jedné ulici, najít zajímavé postavy a dát jim život, to je umění! Já jsem z knihy nadšená.

Ivule9
Ivule9
02.06.2022 5 z 5

Plechárna je moje oblíbená knížka. I když se tam vlastně nic moc nestane, ten příběh má boží atmosféru. Byla napsán už v roce 1945 a autor v něm (pro mě) fascinujícím způsobem zachycuje mikrokosmos jedné kalifornské ulice. Popisuje všední život Macka a mládenců, kamarádů, kteří žijí v Grandlehárně, boudě, ve které bývala dřív rybí moučka. Je tady taky Li Čong, majitel malého obchůdku, ve kterém najdete všechno od vepřových kotlet až po hedvábné kimono. Mack a mládenci často s Li Čongem smlouvají, protože jsou věčně bez peněz. Zásadní postavou je Doktor. Všemi respektovaný vědec, který zkoumá mořské živočichy a Mack a mládenci pro něj občas sbírají žáby. V ulici Na Plechárně je taky rybí konzervárna, podnik paní Dory a spousta dalších menších postav, které doplňují kolorit celého příběhu.
"Jak zachytit tu báseň, ten smrad, ten randál, to skřípění, ten záchvěv světla, útržek hudby, tu sílu zvyku a sen, aby z nich život nevyprchal? "
V té knížce je jemnost i syrovost. Vzhledem k tomu, že se vyprávění často točí kolem sběru živočichů pro výzkumný ústav, ne každý bude nadšeným čtenářem. John Steinbeck dostal za svoje dílo v roce 1962 Nobelovu cenu

smazenaryba
smazenaryba
03.05.2022 4 z 5

Akoby Suttreeho od McCarthyho napísal Hrabal. Akurát to nieje také intenzívne ako McCarthy a také unikátne ako Hrabal. Je to "iba" dobrá kniha opisujúca americkú spodinu, plná úsmevných príhod, milá, milá až tak, že človek nemá potrebu rozmýšľať nad tým, že to, čo sa tam deje, je vlastne strašne smutné.

DenisaMue
DenisaMue
25.04.2022 5 z 5

Kniha se mi líbila, ale označovat ji za humornou, no nevím, nemyslím si, že byl hlavní devizou tohoto autora zrovna humor. Ale dobré to je. To bez debat.

Lamanai
Lamanai
10.04.2022 5 z 5

Slyšel jsem zdařilou audio verzi na Českém rozhlase. Narozdíl od mnou oblíbené O myších a lidech mi Plechárna hodně připomněla Hrabala.

mirektrubak
mirektrubak
06.04.2022 3 z 5

Mám Johna Steinbecka jako spisovatele rád, a to i v těch dílech, kde s ním jeho myšlenkový svět buď plně nesdílím (Neznámému bohu) nebo kde zásadní myšlenková hloubka chybí a Steinbeck v nich „pouze“ povídá (Nebeské pastviny). Ale tohle „rozličné člověkohemžení“ z ulice Na plechárně mě minulo, a to jak tematicky, tak zachycenou náladou.
Jako vypravěč je Steinbeck opět výborný, o tom žádná, také základní poselství knihy – že chudoba cti netratí a radost ze života není přímo úměrná výši majetku a společenské prestiže – se rozhodně dá bez váhání podepsat, ale... Ale zdáli se mi prostě tihle plechárenští vagabundi nějak nepřirozeně spokojení a jejich spokojenost byla nepřirozeně hlučná a málo hluboká a málo věrohodná - přišli mi prostě příliš hrabalovští a příliš málo saroyanovští, pokud bych to měl takhle někam zařadit. Také zápletky se mi zdály průhledné - jak asi dopadne chystaný večírek pro doktora bylo nejspíš každému čtenáři jasné už na začátku jeho plánování.
A tak mi zůstali jen drobné radosti: nejvíc asi právě postava doktora a jeho vztah k Frankiemu nebo jeho povídání s Mackem. Na pořádný literární zážitek docela málo, bohužel.

michal2601
michal2601
27.03.2022 5 z 5

Moc pěkná knížka, svojí poetikou mi připomíná knihy Bohumila Hrabala.

Andrea864
Andrea864
24.03.2022 4 z 5

Milé čtení. Tato kniha je ukázkou toho, že se dá napsat o obyčejných lidech a obyčejném životě neobyčejný příběh.

TipsyChipsy
TipsyChipsy
20.03.2022 5 z 5

(SPOILER) Moc krásná kniha, teď na mujrozhlas.cz. Steinbeck tentokrát uplatňuje pouze konejšivé dobro, přívětivost a nechává čtenáře užít si kousky hlavních hrdinů. Cokoli se stane, dopadne dobře, přestože tito hrdinové jsou líní, hloupí, vychytralí, flákači alkoholici, ale jsou obklopeni hodnými chápajícími lidmi a jsou v dobrých rukou dobrého krále spisovatelů. Vše končí dojetím nad láskou skrytou v lidském srdci.

Prim
Prim
18.03.2022 4 z 5

Náhodou jsem v době nemoci natrefila na audio knihu (rozhlas Vltava) a bylo to takové milé, vtipné, lehké pohlazení.

Chesterton
Chesterton
16.03.2022

"Jakýpak zisk může mít člověk z toho, když získal celý svět a návdavkem obdrží žaludeční vředy, zvětšenou prostatu a silné brýle?"

Tolik jsem chtěla narušit nesoulad který mezi mnou a Steinbeckem vznikl Na východ od ráje . . . . zvolila jsem rozhlasovou četbu a slova šuměla kolem mých uší bez výraznější stopy zaujetí . . .
Bohužel. Této sklence vína zatím nedokážu přijít na chuť.
Snad příště :o)
3/3

julika
julika
23.02.2022 5 z 5

Procházka uličkou Na plechárně je záplatou na bolavou duši. Chlapíci, kteří tu žijí mají takovou chuť k životu a odvahu být sami sebou, že se člověk nechá strhnout davem a všechny ty dny chce prožít s nimi. Je to jízda. Tak se držte! ;-)

"Mac by podle mě moh bejt prezidentem Spojených států, kdyby mu vo to šlo,"prohlásil.
"Co by z toho měl, mi pověz?" zeptal se ho Jones. " V tu ránu by měl po srandě."

n.ezn.amy
n.ezn.amy
06.02.2022 5 z 5

Román o lidech žijící na periférii města Monterey, nikam nespěchají, jen prožívají svůj život v Grandlehárně. Když je možnost uspořádat pořádný mejdan, tak Mack a jeho parta to dokážou pořádně roztočit. Steinbeck výstižně popisuje charaktery lidí a styl jejich přežívání, kdy vždy je jim ochoten pomoci Doktor. Jedna z těch milých a laskavých knih

HerrPilot
HerrPilot
09.01.2022 4 z 5

Můj první Steinbeck, a jeho hodnocení je pro me, jako hrát ping-pong se sněhovou koulí na Sahaře – dá se to, ale je to těžké.
Nějakou chvilku mi totiž trvalo zvyknout si na 2 fakty: a) že se jedná o soubor volně provázaných povídek, ve kterých se zkrátka vyskytují ti samí, více než obyčejní, hrdinové, ale hlavně za b) že co druhá kapitola je laděna tak nějak do poetična, při jejímž čtení si oční víčka domlouvají rande.
Poměrně vysoké hodnocení dávám proto, že knížka má nemálo zajímavých myšlenek, týkajících se nejen lidí z jaksi... podrovníkových sfér Cheopsovy společenské pyramidy, ale také vysoce přilnavou tendenci – po dočtení se jednomu začne po Mackovi a mládencích, Doktorovi, Doře a jejích děvčatech ad. zkrátka stýskat.
Velký plus dávám taky za překlad pana Hilského.

novecento
novecento
09.01.2022 4 z 5

Kniha dobře vystihuje myšlenku, kterou v dopise svému bratru Hugovi napsal Ota Pavel. ,,Umět se radovat. Ze všeho! Nečekat, až v budoucnosti přijde něco, co bude to pravé, protože je možné, že to pravé přichází právě teď a v budoucnu nic krásnějšího už nepřijde".

ajaworld
ajaworld
25.09.2021 4 z 5

Jazykově vytříbený Steinbeck. Nikdy nezarmoutí, i když na O myších a lidech nemá. Místy jsem se hodně pobavila skvěle vykreslenými postavičkami, které z knihy vystupují plasticky stejně tak, jako popis míst a prostředí.

Kendykenndy
Kendykenndy
03.08.2021 5 z 5

Příjemné, zábavné čtení. Přála bych si aby myšlenka: "Věci které na lidech obdivujeme, laskavost a štědrost, otevřenost, poctivost, pochopení a cit, jsou v našem řádu prohlašovány za doprovodné zjevy neúspěchu. A rysy, které se nám protiví, vychytralost, chamtivost, hrabivost, lakota, domýšlivost a sobectví jsou rysy úspěchu. Lidé obdivují ty první vlastnosti, ale milují to co pochází z těch druhých." byla všeobecně známá.

Godgifu
Godgifu
29.07.2021 5 z 5

Vtipné příhody obyčejných lidiček, kteří nebyli ani dobří, ani zlí. Jen ten seriózní i neseriózní doktor tam poněkud nevím proč vyčníval... Asi tím, že byl vzdělaný? První večírek mě, na rozdíl od doktora, ale hodně pobavil.

lernami
lernami
05.04.2021 4 z 5

Úpřímně moc nejsem na podobně laděné knihy. Dějová linie je velice slabá a konec je nijaký. Myslím však, že u těchto knih krása nespočívá v ději, nýbrž v myšlenkách a jednotlivých pasážích - a v tom u mě kniha ubstála.

"Věci které na lidech obdivujeme, laskavost a štědrost, otevřenost, poctivost, pochopení a cit, jsou v našem řádu prohlašovány za doprovodné zjevy neúspěchu. A rysy, které se nám protiví, vychytralost, chamtivost, hrabivost, lakota, domýšlivost a sobectví jsou rysy úspěchu. Lidé obdivují ty první vlastnosti, ale milují to co pochází z těch druhých."

"Povaha večírků dosud nebyla uspokojivě prostudována. Všeobecně se však ví, že každý večírek má svou patologii, že je jako člověk, a že to často bývá perverzní člověk. A také se všeobecně ví, že večírky málokdy dopadnou tak, jak byly plánovány nebo míněny, ovšem s výjimkou těch zoufale nudných, otrockých večírků, které jsou cepovány, řízeny, ovládány a pořádány protivnou profesionální hostitelkou. To vlastně vůbec nejsou večírky, ale předstírání a přetvářka asi tak nenucená jako střevní peristaltika a tak zajímavá jako konečný produkt."

Milinito
Milinito
19.03.2021 5 z 5

Tohle je prostě paráda, víc nemá smysl se k tomu rozepisovat.

pepa4081
pepa4081
26.10.2020 4 z 5

Taková směska příběhů z ulice Na plechárně, které ponejvíce spojují postavy party povalečů a doktora přírodních věd. I když témata nejsou vždy veselá, kniha na mne působila velice příjemným dojmem a v duchu jsem se stále usmíval. Výborná oddechovka. Doporučuji.
Velmi uspokojivé.

MaggieR
MaggieR
13.10.2020 4 z 5

To se tak říka ,,Čas všechno zahojí, všechno nakonec přejde, a tohle taky, lidé zapomenou." a tak podobne když se vás to netýka. Ale když se vás to týka, čas neubíha, lidé nezapomínají, a vy vezíte až po uši uprostred nečeho, co se nemení. John Steinbeck moja láska

helusa2
helusa2
28.09.2020 4 z 5

Příjemné, odpočinkové dílko. Posloucháno (pro mě) velmi netradičně jako slovenská četba na pokračování ;-)

ADE138
ADE138
02.09.2020 5 z 5

Poslouchala jsem audioknihu načtenou Ladislavem Mrkvičkou. Moc se mi líbila, poslech jsem si užila astydím se, že mne tento autor dosud míjel.

pe3ce
pe3ce
13.08.2020 5 z 5

Kdysi zařazena do kategorie "povinná četba, to nikdy číst nebudu". Nikdy neříkej nikdy. Úžasné, už druhá kniha, kterou si mě Steinbeck zcela získal. Těším se, až mi přijde třetí a já se opět ponořím do jeho krásného psaní.

kocour_mikeš
kocour_mikeš
15.07.2020 5 z 5

Příjemné a krátké počtení. Připomínalo mi to Hrabala. Dávám 95%.

vipera
vipera
08.07.2020 4 z 5

Tato kniha nemá děj, myšlenku, pointu a ani vám neposkytne žádnou životní pravdu...Tak jak to, že vám toho tolik dá? :-)

Eeli
Eeli
21.05.2020 4 z 5

Příběhy o partičce dobromyslných flákačů pobývajících v ulici Na Plechárně spojené jejich snahou potěšit místního dobráckého doktora biologie, ale jak to asi může dopadnout... Úsměvná knížka o prostých lidech zaměřená především na jednotlivé charaktery těchto neobyčejně typických maloměšťáckých figurek.