Na plechárně

kniha od:


KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Nevázané příhody hrdinů novely Na plechárně, jedné z nejoblíbenějších a nejhumornějších Steinbeckových knih, dávají jen stěží tušit, že se rodila během válečných let v Evropě, odkud se její autor v návalech osamělosti a nostalgie ohlížel za svým kalifornským domovem. Steinbeckovi, vracejícímu se k prostředí a životní filosofii zachyceným již v úspěšné novele Pláň Tortilla, se v ní zdařilo nejen živě zobrazit mikrokosmos ulice kalifornského Monterey s jejími nezapomenutelnými obyvateli, ale dotknout se i temnějších stránek lidského života a připomenout vazby osudově poutající člověka ke světu přírody. I po bezmála šedesáti letech od svého vzniku tak osudy Macka a jeho „mládenců“, doktora, hokynáře Li Čonga, malíře Henriho i děvčat z podniku paní Dory zůstávají přesvědčivým a čtenářsky vděčným svědectvím o Steinbeckově schopnosti vcítit se do jejich světa a zachytit jej tak, „aby z nich život nevyprchal“....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/3224/na-plecharne-vi9-3224.jpg 4.3446
Série

Cannery Row 1.

Žánr
Literatura světová, Novely, Romány
Vydáno, Paseka
Orig. název

Cannery Row, 1945

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (59)

Kniha Na plechárně

Přidat komentář
MollyBenett
01. prosince

Sáhla sem po ní jako po povinné četbě a můžu říct, že za mě úžasná četba. Nevím proč, ale osudy obyvatel ulice Na Plechárně mi přišli velice poutavé. I když některé části byly, na můj vkus, až příliš popisné.

Vesmich
24. listopadu

Steinbecka jsem zamlada nečetla, neboť jsme se ve škole učili, že píše sociální romány a v jeho díle se brojí proti útlaku pracující třídy, ukazuje odvrácenou tvář americké společnosti a proto je nejen povolený, ale i žádoucí. Nebyl proto důvod ho číst, takových jsme měli dost i doma. Takže ho čtu na stárnoucí kolena a je to nádhera. Navíc v ulici Na plechárně, byť je to nesporně místo k sociálně kritické tvorbě jak stvořené, je ta všednodennost tak známá a srozumitelná, že to ve mně žádnou velkou potřebu revoluční změny nevyvolávalo.

Pebra
10. října

Zajímavé, že člověk rád čte o lidech, kteří se potulují, nepracují, celý den se válejí na slunci, hulí a popíjejí pivo. U toho tlachají nesmysly, která zní jako lidová moudra, a baví se tím, jak život kolem nich poklidně pluje, zatímco ostatní se honí za výdělkem. A ve skutečnosti nám tihle lidé pijou krev. Steinbeck je skvělý vypravěč.

Inka063
02. června

Steinbeck zřejmě tíhnul k lidem na okraji společnosti, měl pro ně pochopení zvlášť tehdy, když byli uzurpováni, vyhnáni z domova, sebrali jim půdu a skrovné majetky. Podobně i zde sympatizuje s partičkou na chvostě, ale její členové si za svůj osud mohou sami, dobře to ví a za nic na světě by neměnili s kýmkoliv, kdo musí chodit denně do práce, dodržovat řád a pořádek a ještě je ke všemu ženatý :-). Jenomže nějak přežívat musejí, že...
Bydlet bych poblíž nich nechtěla, ale nebyli zlí, měli svědomí a cit a byli si vědomi, že se jim občas něco vymkne z rukou a že je potřeba to napravit. Vtipná pohodová četba.

IHT
20. března

Prave jsem doposlouchal audioknihu a uzil jsem si ji stejne, jako pred lety vlastni cetbu. Prijemny oddechovy kalifornsky Hrabal ;)

sarka45
11. března

Takové pohodové čtení. Příběh se tak pomalu odvíjí, skládá se ze střípků příběhů a postav. Autor nahlíží na lidičky z ulice Na Plechárně velice vlídně a s pochopením, v každém najde něco pozitivního, co na něm může mít rád. Sice se někdy jejich dobré úmysly nedaří překovat v činy, ale nikdo z nich není zákeřný a zlý. Milé čtení. Připomíná mi to povídky pana Svěráka.

david5746
26. února

Neskutečně pohodová záležitost o jedné ulici, povalečích, panu doktorovi a tak dále. Hlavní "děj" je prokládán krátkými ucelenými příběhy (povídkami na jednu kapitovlu), spíše povídkami a mně se většinou při jejich čtení vkrádalo do mozku slovo "pábitel" a povídky o starém číňanovi nebo třeba rodince, co se zabydlela v kotli jsem si neskutečně užíval.
Jedna z těch knih, které čtení s odstupem třiceti let nic neubralo na dojmu a hodnocení (kdyby tehdy bylo kde hodnotit).

Melic
26.10.2018

Že je Steinbeck vynikající spisovatel, to jsem zjistil už dvakrát a přesto mě to zase zaskočilo. Příběh je jednodušší, celá knížka mi přijde pocitová a jednoznačně převládajícím pocitem je pohoda. Nechybí moudrá slova, jak je u autora zvykem, ale tu pozitivní atmosféru, uvolněnost a vtip jsem nečekal. A že místo a charaktery jsou skvěle vystižené, to asi ani nemusím zmiňovat.

1