Yorika Yorika komentáře u knih

Oddychová četba pro nenáročného čtenáře.U této knihy může člověk příjemně vypnout a jen tak relaxovat.Občas je to potřeba.

Okna do pokoje Okna do pokoje Eva Tvrdá

Tři příběhy žen ze specifického kraje Hlučínska.Kraje,kde se mísí němčina s češtinou,lpí se na tradičních hodnotách a nejít v neděli do kostela je hřích.Příběhy žen,s nimiž se život příliš nemazlil a které své mládí prožily v letech 2.světové války,kdy jejich muži či bratři museli narukovat v uniformě Wermachtu.Autorka se zabývá především psychologií postav,příběh je až na druhém místě.Navíc jsou všechny povídky víceméně stejné.Škoda.Ze zajímavého tématu se dalo vytěžit jistě víc.

12.03.2013 2 z 5

Pepíci Pepíci Mariusz Surosz

Je jistě vždycky přínosné podívat se na naši českou mentalitu,minulost i současnost nezaujatýma očima cizinců.Myslím,že v tomto případě jsme obstáli.Tuto knihu psal Polák. A zná nás zřejmě více než my sami.

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Dost dobře nechápu popularitu této knihy.Já jsem se nudila.Únavné filozofické tlachání o ničem ubíjí linii příběhu.Úmorná snaha spisovatele o intelektuálnost vychází naprázdno.

Cval rytířských koní Cval rytířských koní Ludmila Vaňková

Tradičně výborné.Sice mi dělalo trochu problémy orientovat se v přehršli historických postav a sledovat politické pletichaření,případně přemýšlet,kdo je čí dcera,švagr či strýc ale barvitost děje a historické vysvětlivky tento nedostatek zakrývají.Kdo má rád romány s příchutí starých rytířských časů,uřčitě četbou této knihy neprohloupí.

Evžen Oněgin Evžen Oněgin Alexandr Sergejevič Puškin

Poezie-tu opravdu ne.Ale tento příběh je tak jímavý a zajímavě napsaný,že jsem nakonec knížku přelouskala až do konce a můžu říci,že se mi i líbila.Ale podruhé už knihu zřejmě číst nebudu.

12.03.2013 3 z 5

Červený a černý Červený a černý Stendhal (p)

No příliš nadšená z této knihy nejsem.Zdlouhavé nudné pasáže,úvahy o ničem ale příběh má něco do sebe.Pokud se člověk prokouše některými nudnými odstavci není to nakonec zase tak zlé.Ale můj šálek kávy to přesto není.

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Úžasná kniha.A vůbec to není o rybaření,jak někteří z neznalosti a nepochopení tvrdí.Je to příběh o životě a smrti ,o obětování se pro své blízké...Nádherný příběh.

Rakovina Rakovina Alexandr Isajevič Solženicyn

Tato kniha mě velice zasáhla.I když zpracovává bolestné téma boje s nevyléčitelnou rakovinou,má zvláštní atmosféru,která vás vtáhne do děje a už nepustí.Pro mě literární zážitek.

12.03.2013 5 z 5

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

Velice zvláštní kniha.Ale Murakami v podstatě jiné knihy psát ani neumí.

Zády k sobě Zády k sobě Julia Franck

Komorně psaná, trochu depresivní kniha.Osudy jedné ,,obyčejné" německé rodiny,kterou nemilosrdně semlely ,,jistoty socialismu".Výborné charakteristiky postav ale děj bohužel trochu fádní.

Dvojí trůn Dvojí trůn Ludmila Vaňková

Historické postavy znovu ožívají.Díky paní Vaňkové to nejsou jen suchopárné osobnosti,které známe z učebnic dějejpisu ale lidé z masa a kostí,kteří uměli milovat i nenávidět a politicky intrikovat podobně, jako mocnáři dnes.Možná ještě čtivější než první díl.

Letní hosté Letní hosté Helena Longinová

Jistě atraktivní téma,které by však určitě šlo zpracovat i lépe.Málo uvěřitelné postavy,nudné pasáže.

Směšné lásky Směšné lásky Milan Kundera

Mé první setkání s Kunderou nedopadlo z mého pohledu příliš dobře.Nějak si nemohu zvyknout na autorův styl psaní a v podstatě mi po celou dobu louskání této knihy dělalo problémy se pořádně začíst.Snad si ji přečtu ještě jednou až budu mít více času.

Komu zvoní hrana Komu zvoní hrana Ernest Hemingway

Výborná charakteristika postav,čtivost a atraktivní děj,to jsou hlavní důvody,proč je tato kniha tak vyjímečným dílem

12.03.2013 4 z 5

Oproti předchozím dílům,trochu pokles.Do čtení knihy jsem se musela někdy skoro až nutit,příběh už není tak strhující a neotřelý jako předtím.Hlavně mi vadilo zbytečné chození kolem horké kaše v podobě neustále se opakujících pasáží děje ,jako by autorovi docházel dech a snažil se stránky nějak ,,vycpat".Knihu jsem však dočetla a jsem ráda,že nakonec vím,jak to s Lisbeth a Mikaelem dopadlo.

12.03.2013

Perlička na dně / Ostře sledované vlaky Perlička na dně / Ostře sledované vlaky Bohumil Hrabal

Bohužel styl psaní pana Hrabala mě příliš nezaujal.Moc poetiky na můj vkus.

12.03.2013 3 z 5

Souostroví Gulag - 1. díl Souostroví Gulag - 1. díl Alexandr Isajevič Solženicyn

Těžké ale velmi poučné čtení.Člověk člověku největším nepřítelem.Smutná pravda.

12.03.2013 5 z 5

Padesát odstínů temnoty Padesát odstínů temnoty E. L. James (p)

Ani nevím,proč jsem začala číst i druhý díl.Snad ve mně doutnala malá naděje,že pokračování bude záživnější než jeho první část.Nestalo se tak.Chabý děj,příšerný překlad (vždyť čeština je tak krásný a bohatý jazyk a zde se opakují neustále stejná slova či dokonce věty),nudný, stále stejný popis erotických scén,nerozvinutá charakteristika postav....Pro mě byla četba této knihy ztrátou času.

14.02.2013 odpad!

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Budu stručná.Řečeno slovy klasika: ,, Mnoho povyku pro nic "

14.02.2013 odpad!