Strážce boleslavského mystéria

Strážce boleslavského mystéria https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/8900/bmid_strazce-boleslavskeho-mysteria-912-8900.png 4 566 85

V pořadí již osmý detektivní román oblíbeného autora se opět odehrává v době českého krále Přemysla Otakara II. Na počátku je vypálení vladyckého dvorce v Tajné. Ale to, co se zdálo jako loupežné přepadení, tají podivné tajemství, jehož kořeny sahají až k počátkům přemyslovského rodu a ke knížeti svatému Václavovi. A tak je Oldřich z Chlumu i se svým panošem Otou vtažen do děsivého víru násilí, pronásledování a vražd. Jen díky své odvaze, rytířskému umění a moudrosti se jim podaří záhadné klubko rozplést. Odhalí, co se tají v poznámkách kronikáře Kosmy, najdou kryptu zasvěcených, rozluští smysl posvátného kryptogramu a nakonec zlomí moc tajemného bratrstva. Jenže tím případ nekončí, protože se do celé věci vloží český král...... celý text

Iki1
15.04.2024 5 z 5

Tak tohle už byl přímo středověký thriller. Jak bývá u pana Vondrušky dobrým zvykem, je tu výborně přiblížený život za doby panování Přemysla Otakara II. Dějová linka je jasně vedená, sem tam s nějakým tím rozdvojením, ale vše jsem stíhal pojmout. Napětí tak akorát, konec předvídatelný. Za mě tedy příjemné počtení.

S.sidi
09.03.2024 4 z 5

Tenhle příběh mě dost bavil. Hodně zajímavé do začátku až do konce.Na poslouchání do auta fajn.

Hoblinka
07.09.2023 5 z 5

Za mě zatím nejlepší díl celé série, který jsem četla. Neztrácela jsem se ani v ději, ani ve jménech, což se mi občas u pana Vondrušky stává. I ty Ludmily byly jasné - moje, Vaše, pravá.

m2056
05.09.2023 4 z 5

Moje první kniha od autora nezklame dobře popsáno jak to v dávných dobách bylo příběh je pěkný.

m_martina
29.08.2023 5 z 5

U pana Vondrušky jsem zůstala a jen se posunula z Olomouce k Bezdězu. A líbilo se mi tam stejně jako na mé rodné Moravě. Hodnotím tedy opět pěti hvězdami a na tohoto pana spisovatele určitě nezanevřu.

viweb
01.08.2023 4 z 5

Jeden z nejzapeklitejších případů Oldřicha z Chlumu. Mě se to líbilo, jenom jedna věc mě vadila. Ve všech situacích se pan Oldřich rozhodne správně a bez chybičky jakoby to ani nebyl člověk. Tentokrát to bylo rušivé. Jinak nemám co vytknout. Doporučuji.

Senza Jenka
07.07.2023 2 z 5

Mně se páně Vondruškovy detektivky celkem líbí. Autor je historik, takže ví, co si z dané doby může vypůjčit a pohybujeme-li se v oblasti legend, můžeme s jistotou tvrdit pouze to, že jisté není nic. Koneckonců, jde o beletrii, nikoliv disertační práci.
Panoš Ota je vykreslen jako proutník s neobyčejným úspěchem u žen, což mu velmi usnadňuje vyšetřování (a autorovi zase práci při psaní). Pohledný mladík, veselé povahy, na rozdíl od pacholků občas i umytý a dobře oblečený, by jistě mohl mít pro leckterou velký půvab. Když navíc v té době ženy neměly moc vzdělání, rozhledu ani práv. Jsem ochotna věřit i tomu, že i v době, kdy panenství bylo jednou z požadovaných položek věna, se leckterá "panna" rozhodně nevdávala jako panna. Ale všeho moc škodí!
Při čtení jsem měla pocit, že kniha by se měla jmenovat spíše "Veselé paničky severočeské". Neustále se omílalo jedno a to samé a příběh sám se odvíjel tak nějak na pozadí. Když přičtu i občas nepříliš chytré (supertajné) přesuny hlavních hrdinů a vůbec nelogičnosti v rozhodnutích postav a ději, výsledek nic moc. Takové "Mission impossible" v podání loutkového divadla.
Za mě - téma a zápletka super, zpracování podprůměr.

85098211
01.07.2023 5 z 5

(SPOILER) Mně se sice autorovy knihy líbí v podstatě pokaždé, ale konkrétně zde jsem byla nadšená už od úplného začátku ;-). I když musím přiznat, že jsem nejdřív netušila, která bije. Na scéně se totiž objeví Ludmila, kterou jsem původně fakt považovala za Oldřichovu manželku, přestože smysl to nedávalo ani náhodou ;-). Její umírající otec jí prozradí, že vůbec není jejím pokrevním příbuzným. A nejen to. Ludmila se má co nejrychleji schovat a utéct, aby nepadla do rukou lidem, kteří s ní mají nekalé úmysly. Dívka se už ovšem nedozví, proč to všechno. Opravdu se však ukryje a její pronásledovatelé při pátrání po ní nejen vypálí dvorec v Tajné, kde do té doby žila, ale povraždí i celou řadu nevinných lidí. No a potom se už pomalu, ale jistě vyšetřování ujme Oldřich z Chlumu, který má s sebou samozřejmě také panoše Otu...
Jak už bývá u autora obvyklé, případ je zase dost zamotaný, ale na závěr je všechno krásně vyřešeno a vysvětleno. Z tohoto důvodu dávám opět plný počet a na další setkání se sympatickým Oldřichem z Chlumu se budu časem určitě těšit. Pokud jde o historickou věrohodnost, tak tu raději ani neřeším, to bych totiž autorovy knihy musela přestat číst - a to opravdu nemám v úmyslu ;-).

hana4834
12.06.2023 4 z 5

Jako vždy skvělá oddychovka

soupik2012
19.05.2023 5 z 5

Zatím nejhezčí pohádka z této detektivní série. Napínavé, záhadné a tentokrát dokonce vtipné. Historikové si patrně rvou vlasy, ale já se u této konspirační teorie náramně bavila. Audiokniha je také povedená a načetl ji pan Jan Hyhlík.

Turlogh
26.08.2022 5 z 5

Jedno z nejnebezpečnějších dobrodružství známé trojice, Oldřich, Ota a Diviš, protože zde proti nim nestojí jen spiklenci mocného tajného bratrstva, ale i samotný král. Howgh.

Atara16
31.07.2022 5 z 5

Tyhle knížky nikdy nezklamou jen se včas je tam něco jinak než v předchozích částech asi rádi šotek :-).

drakamena
01.06.2022 4 z 5

Trocha konspirační teorie, tajné bratrstvo, spíše thriller à la Dan Brown jenom v dějinném podání než běžná detektivka. Kniha by se taky dala nazvat Příliš mnoho Ludmil. Rozhodně to byla změna oproti obvyklým Vondruškovým historickým detektivkám.

rafan65
10.04.2022 5 z 5

Již několikátá kniha, kterou jsem od pana Vondrušky četl. Velmi zajímavý a poněkud netypický příběh který mě opět bavil. Zatím nejsložitější a nejnapínavější příběh Oldřicha z Chlumu. Přečteno za dva dny.

š.m.i.k
14.03.2022 4 z 5

Příběh sice zajímavý, ale Oldřich tady vystupuje podle mě už přehnaně jako "vědma". Naopak mě velmi bavily všechny ty Ludmily ;) a velké plus přidávám za epilog s aktuálními informacemi z posledních historických výzkumů.

Mája777
02.01.2022 4 z 5

Jedna Ludmila za druhou. I tak by se to mohlo jmenovat :). Parádně vystavěný příběh. I Oldřichovi jde o život a musí se ukrývat a převlékat. Ale nebyl by to on a panoš Ota s Divišem, aby si i tady neporadili. Doporučuji.
(2. 1. 22 - 653 - 2)

jarin58
27.10.2021 5 z 5

Opět parádní příběh,na konci bylo všechno vysvětleno a nejasnosti pochopeny.Jen mi trochu vadilo jak byl král vyobrazen v tak negativním světle.

Titus
14.09.2021 1 z 5

Oldřich z Chlumu nalezl tajemný medailon s třemi písmeny. Jedno z nich bylo W.
Jelikož nebyl hlupák, snadno si domyslel smysl těchto písmen. Nenechal se zmást ani tím, že medailon pochází z doby, kdy se u nás medailony nevyráběly, ani tím, že on sám žil v době, kdy se medailony běžně nenosily. Nezmátlo jej ani vysvětlení, že ta tři písmena znamenají "Václav, těžkej frajer!" Byl to prostě nejlepší vyšetřovatel českého království i celého křesťanského světa.

Jako tajuplné mysterium jsem si úsloví, které se za oněmi písmeny skrývá, při čtení znovu a znovu přeříkaval.

petulka.sasanka
28.07.2021 4 z 5

Super čtivo. Sice jsem musela být pozorná, abych se v těchh Ludmilách a jménech panovníků neztrácela ale přesto úžasně napínavé.

PREBURDA
20.04.2021 4 z 5

Osmá v pořadí ... příběh v této knize obrovské spletité klubko, které, abych rozpletla, jsem četla pozorněji, a dokázala se orientovat v bezpočet jmen a hlavně Ludmil. Příběh komlikovaný, Oldřich z Chlumu stále neuváženě "trajdal" v převlecích...... a konec knihy rychle ukončen, i když vtipně.... jen nějak nevyšlo najevo, v závěru knihy, jak se Ota dostal s pravou Ludmilou na povrch ze spáleniště........... až najednou už byla za hranicemi i s Věnkem. :o))
No nevadí, ale opět pěkné čtení, nu uvidím co bude dále.