Cval rytířských koní

Cval rytířských koní https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/573/orel-a-lev-cval-rytirskych-koni-0Y5-573.jpg 4 209 29

Orel a lev série

První díl šestidílné románové ságy o Karlu IV. a jeho době. Mladý kralevic Karel po rytířských dobrodružstvích v severní Itálii a Korutanech přichází na prosbu českých pánů do Čech a v jeho životě nastává rozhodující obrat. S láskou přilnul k rodné zemi, ve které se jeho otec Jan Lucemburský nikdy necítil doma. Manželství krále Jana s panovačnou a vášnivou Eliškou Přemyslovnou nebylo šťastné, ale Karel cítil ve své matce mučednici a druhé otcovo manželství s Beatrix bere jako křivdu na zemřelé. Mezi otcem a synem narůstá nevraživost a před královým hněvem musí Karel prchnout do Itálie, i když už se rýsuje jejich konečné smíření.... celý text

slunicko1958
slunicko1958
20.02.2024 5 z 5

Mám historické romány ráda a dějepis byl ve škole vždy můj oblíbený předmět. I proto mě tento román tak bavil.
Krásná čeština, lehké a srozumitelné vyjadřování i hluboké historické znalosti paní spisovatelky mě nadchly. Občas se mi zamotala hlava z toho množství jmen, ale to byl můj problém. Navíc jsem se brzy orientovala, občas za pomoci internetu.
Těším se na další díly série.

Mabie
Mabie
23.12.2023 3 z 5

Knihu jsem si vybrala kvůli čtenářské výzvě a bylo to moje první setkání s autorkou.
Pokud bych měla knihu popsat jedním slovem, pak by to bylo slovo "komplikované", protože přesně takové jsou v knize veškeré popisované vztahy. A je vcelku jedno jestli jsou to vztahy politicko-mocenské a nebo příbuzenské. A je takový i vztah Karla IV. s Janem Lucemburským.
Protože moje znalosti historie zdaleka nejsou na úrovni těch paní Vaňkové, dost často jsem se ztrácela. Zmatek jsem měla v množství příbuzenských svazků; dětí, které byly nebo nebyly prvorozené; množství nejrůznějších územních celků, které přecházely z jedné ruky do druhé bitvami, dohodami, sňatky nebo dědictvím. A vlastně nevím pro jaký druh čtenáře je kniha určená - pro znalce historie je tu spousta básnické licence, rytířských soubojů a romantiky a pro někoho, kdo očekává román, je tu neskutečné množství faktů.
Neplánuji další díl této ságy, ale rozšířila jsem si obzory a postavy Karla IV. i Jana Lucemburského se mi líbily.

alabra
alabra
13.11.2023 5 z 5

Jsem milovníkem historie, kterou autorka výborně zprostředkuje svými knihami, Odpustím jí i to, že Karlovi tady trošku nadržuje, ale vždyť je to nakonec největší Čech, tak proč ne. Podařilo se jí zachytit složitost doby, jednotlivé aktéry, atmosféru evropské politiky i nevázanost mládí, poslouchám jako audioknihu po předchozí četbě.

Racek213
Racek213
08.11.2023 5 z 5

No, krásná čeština mistryně slova, spousta reálií a osob té doby podaných tak že se v nich snadno vyznáte... prostě požitek. Samozřejmě, autorka si občas vypomůže ohnutím historie, ale něžně a ta... ach ano, je to radost... asi největší naše spisovatelka posledních 20 let.

Emily82
Emily82
04.11.2023 4 z 5

Dávám čtyři hvezdy. První díl byl dost složitý, v komplikovaných vztazích jsem se ztrácela, do dalších jsem se zacetla lépe.

mataj
mataj
27.10.2023 4 z 5

Historický román o dětství a mládí Karla IV. a o jeho komplikovaném vztahu s otcem Janem Lucemburským. Napsáno čtivě, svižně a zajímavě. Poněkud komplikované politické a mocenské vztahy mi zážitek ze čtení kazily, nicméně zřejmě jde o nedostatek znalostí z mé strany. Takže podtrženo, sečteno, krásné čtyři hvězdičky.

Jaruš7
Jaruš7
16.02.2023 5 z 5

Sága, velkolepý počin odevzdat pokolení historii slavného období našeho národa.
Až nebývale pečlivě, barvitě a detailně zpracovaný projekt, jenž uchvátí svou provnímanou citovostí do lidských charakterů postav osobností v dané skutečné době.

Nejslavnější osobnost našeho národa má pro své obdivovatele kouzlo a jeho aureolou touto cestou jí autorka prozařuje.

Audiokniha skvělá celá.

alzbeta4340
alzbeta4340
09.02.2023 5 z 5

Pro sečtělé čtenáře je doba mládí Karla IV. notoricky známé téma. V této knize je pěkně zpracované skrz mocensko-politické pletichy Karla, jeho otce Jana Lucemburského i ostatních významných mužů té doby, které si jednou za čas může každý ve své paměti osvěžit a zopakovat. Moc mě to bavilo. Román jsem si poslechla v audioversi ve vynikajícím podání Pavla Soukupa.

Jackjelly
Jackjelly
17.05.2022 4 z 5

Pustil jsem se do čtení série paní Vaňkové o Karlu IV. paralelně se čtením knihy o Janu Lucemburském. Mám ověřeno, že kombinace čtení románu a historické monografie ze stejného období zvyšuje zážitek z obojího.
Děj byl svižný, koneckonců osudy obou hlavních hrdinů nebyly jiné. Jen mě občas napadlo, jak by tahle kniha vypadala, kdyby autorem byl muž. Každopádně jsem onen ženský pohled na obě významné osobnosti našich dějin vnímal jako osvěžující. Jsem zvědav, jak budu sérii hodnotit na jejím konci.

radimch
radimch
03.02.2022 5 z 5

Krásná kniha, plná vysoké středověké politiky, obohacující.

HáMaPé
HáMaPé
30.10.2021 4 z 5

Skutečná historie ve strhujícím příběhu, součástí kterého se snadno stane i čtenář.

renefer
renefer
15.09.2021 5 z 5

Moje oblíbená spisovatelka historických románů, takže nemůžu dát jinak než plný počet hvězdiček. Dokáže čtenáře vtáhnout do děje tak, že má pocit, že naprosto rozumí pohnutkám postav bez ohledu na propast času. První díl o mládí Karla IV. a osudech jeho i jeho otce Jana Lucemburského až po jeho slepotu. Poslouchala jsem jako audio, ale za přečtení rozhodně stojí. Člověk si uvědomí historické souvislosti, které jsou, jakoby mimoděk, uváděny k dokreslení děje v knize.

Vesmich
Vesmich
22.07.2021 4 z 5

Je to celé takové pěkně podrobné, poslouchala jsem v audioverzi v autě, jinak tento typ literatury moc nečtu. Moje sestra ovšem autorku hltala už jako náctiletá.

alois.randa
alois.randa
15.08.2019 5 z 5

Opět pěkné čtení o historii, někdy jsem se však ztrácel v postavách, které nebyly úplně hlavní, zejména v příbuzenských vztazích

Endy17
Endy17
14.01.2019 4 z 5

Místy zdlouhavé až nekonečné opisy střídají historické vysvětlivky (zajímavě tištěné červeným písmem), ale hlavně strhující příběh dětství a mládí nejslavnějšího českého krále.

likaf
likaf
12.12.2017 5 z 5

První díl o malém a dospívajícím Karlu IV. Skvěle napsané. Trochu jsem se prokousávala pasážemi popisujícími politické kupčení. Ale úseky z "běžného" Karlova života jsem doslova hltala. Hned jdu na druhý díl.

Kerberos
Kerberos
05.07.2017 5 z 5

Dětství a mládí Karla čtvrtého nebývá v románech popisováno často.Tento román je plný příhod,které nám ho přiblíží jako bouřliváka,sukničkáře což se nestotožňuje s pozdojším vyobrazením pobožného panovníka.

Netopyr07
Netopyr07
28.04.2017 4 z 5

Ludmila Vaňková je oblíbená autorka mého taťky. Smekám před jejími znalostmi historie a před její fantazií. Nicméně pro mě byla kniha náročná a otřásla mým povědomím o Karlu IV. :-) Nelíbilo se mi, jak zde byl vylíčen. Také bych nečekala, že problémy mezi Janem Lucemburským a Karlem IV. byly tak drsné :-) Obávám se, že další díly už nezvládnu. Nicméně, jak říkám, smekám před paní Vaňkovou.

Boby17
Boby17
10.11.2016 4 z 5

Knížka se mi docela líbila, chvílemi jsem ji doslova hltal. Bohužel ale také nastávaly obtížné chvíle, když dialogy poměrně bez vysvětlení rozvířily rej příbuzenských vztahů jednotlivých šlechtických a královských rodů, spojenecké aliance a vzájemná nepřátelství. Proto nemohu dát všechny hvězdy.

Fizulka71
Fizulka71
21.08.2016 5 z 5

Na tuhle sérii o Karlu IV. jsem se obzvlášť těšila. Paní Vaňková poutavě popisuje návrat mladého Karla zpět do rodné vlasti, která se díky vládě jeho otce nachází v katastrofálním stavu. Milovaný tatínek neváhá házet Karlovi pod nohy jakýkoli klacek se mu dostane pod ruku, včetně zástavy korunovačních klenotů. Karlův boj připomíná boj Dona Quijota s větrnými mlýny, jedinou útěchou je mu mladá manželka Blanka, kterou si s sebou přivezl z Francie. Z těchto bojů ale postupně sílí a daří se mu přesvědčit i vzpurnou českou šlechtu. Jdu na další díl.