Cval rytířských koní

První díl šestidílné románové ságy o Karlu IV. a jeho době. Mladý kralevic Karel po rytířských dobrodružstvích v severní Itálii a Korutanech přichází na prosbu českých pánů do Čech a v jeho životě nastává rozhodující obrat. S láskou přilnul k rodné zemi, ve které se jeho otec Jan Lucemburský nikdy necítil doma. Manželství krále Jana s panovačnou a vášnivou Eliškou Přemyslovnou nebylo šťastné, ale Karel cítil ve své matce mučednici a druhé otcovo manželství s Beatrix bere jako křivdu na zemřelé. Mezi otcem a synem narůstá nevraživost a před královým hněvem musí Karel prchnout do Itálie, i když už se rýsuje jejich konečné smíření....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/573/orel-a-lev-cval-rytirskych-koni-0Y5-573.jpg 4.5176

Kniha Cval rytířských koní

Jackjelly

Pustil jsem se do čtení série paní Vaňkové o Karlu IV. paralelně se čtením knihy o Janu Lucemburském. Mám ověřeno, že kombinace čtení románu a historické monografie ze stejného období zvyšuje zážitek z obojího.
Děj byl svižný, koneckonců osudy obou hlavních hrdinů nebyly jiné. Jen mě občas napadlo, jak by tahle kniha vypadala, kdyby autorem byl muž. Každopádně jsem onen ženský pohled na obě významné osobnosti našich dějin vnímal jako osvěžující. Jsem zvědav, jak budu sérii hodnotit na jejím konci.

radimch

Krásná kniha, plná vysoké středověké politiky, obohacující.

HáMaPé
30.10.2021

Skutečná historie ve strhujícím příběhu, součástí kterého se snadno stane i čtenář.

renefer
15.09.2021

Moje oblíbená spisovatelka historických románů, takže nemůžu dát jinak než plný počet hvězdiček. Dokáže čtenáře vtáhnout do děje tak, že má pocit, že naprosto rozumí pohnutkám postav bez ohledu na propast času. První díl o mládí Karla IV. a osudech jeho i jeho otce Jana Lucemburského až po jeho slepotu. Poslouchala jsem jako audio, ale za přečtení rozhodně stojí. Člověk si uvědomí historické souvislosti, které jsou, jakoby mimoděk, uváděny k dokreslení děje v knize.

Vesmich
22.07.2021

Je to celé takové pěkně podrobné, poslouchala jsem v audioverzi v autě, jinak tento typ literatury moc nečtu. Moje sestra ovšem autorku hltala už jako náctiletá.

alois.randa
15.08.2019

Opět pěkné čtení o historii, někdy jsem se však ztrácel v postavách, které nebyly úplně hlavní, zejména v příbuzenských vztazích

Endy17
14.01.2019

Místy zdlouhavé až nekonečné opisy střídají historické vysvětlivky (zajímavě tištěné červeným písmem), ale hlavně strhující příběh dětství a mládí nejslavnějšího českého krále.

likaf
12.12.2017

První díl o malém a dospívajícím Karlu IV. Skvěle napsané. Trochu jsem se prokousávala pasážemi popisujícími politické kupčení. Ale úseky z "běžného" Karlova života jsem doslova hltala. Hned jdu na druhý díl.