Cval rytířských koní

Cval rytířských koní

První díl šestidílné románové ságy o Karlu IV. a jeho době. Mladý kralevic Karel po rytířských dobrodružstvích v severní Itálii a Korutanech přichází na prosbu českých pánů do Čech a v jeho životě nastává rozhodující obrat. S láskou přilnul k rodné zemi, ve které se jeho otec Jan Lucemburský nikdy necítil doma. Manželství krále Jana s panovačnou a vášnivou Eliškou Přemyslovnou nebylo šťastné, ale Karel cítil ve své matce mučednici a druhé otcovo manželství s Beatrix bere jako křivdu na zemřelé. Mezi otcem a synem narůstá nevraživost a před královým hněvem musí Karel prchnout do Itálie, i když už se rýsuje jejich konečné smíření. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/57_/573/orel-a-lev-cval-rytirskych-koni-0Y5-573.jpg 4.4104

Orel a lev (1.)

Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno:, Šulc a spol.

Kerberos

Dětství a mládí Karla čtvrtého nebývá v románech popisováno často.Tento román je plný příhod,které nám ho přiblíží jako bouřliváka,sukničkáře což se nestotožňuje s pozdojším vyobrazením pobožného panovníka.

Netopyr07

Ludmila Vaňková je oblíbená autorka mého taťky. Smekám před jejími znalostmi historie a před její fantazií. Nicméně pro mě byla kniha náročná a otřásla mým povědomím o Karlu IV. :-) Nelíbilo se mi, jak zde byl vylíčen. Také bych nečekala, že problémy mezi Janem Lucemburským a Karlem IV. byly tak drsné :-) Obávám se, že další díly už nezvládnu. Nicméně, jak říkám, smekám před paní Vaňkovou.

Boby17
10.11.2016

Knížka se mi docela líbila, chvílemi jsem ji doslova hltal. Bohužel ale také nastávaly obtížné chvíle, když dialogy poměrně bez vysvětlení rozvířily rej příbuzenských vztahů jednotlivých šlechtických a královských rodů, spojenecké aliance a vzájemná nepřátelství. Proto nemohu dát všechny hvězdy.

Fizulka71
21.08.2016

Na tuhle sérii o Karlu IV. jsem se obzvlášť těšila. Paní Vaňková poutavě popisuje návrat mladého Karla zpět do rodné vlasti, která se díky vládě jeho otce nachází v katastrofálním stavu. Milovaný tatínek neváhá házet Karlovi pod nohy jakýkoli klacek se mu dostane pod ruku, včetně zástavy korunovačních klenotů. Karlův boj připomíná boj Dona Quijota s větrnými mlýny, jedinou útěchou je mu mladá manželka Blanka, kterou si s sebou přivezl z Francie. Z těchto bojů ale postupně sílí a daří se mu přesvědčit i vzpurnou českou šlechtu. Jdu na další díl.

Plútarchos
26.06.2016

Nikdy jsem se neorientoval v rodokmenech českých králů a vladařů. Po přečtení tohoto (ale i dalších) si budu již navždy pamatovat, že Karel IV. je synem Jana Lucemburského (který padl jako slepý u Kresčaku - B. Cornwell, Lučištník, Hledání svatého grálu I.) a Elišky Přemyslovny. Tak už jen proto stálo to čtení za to. Vždycky mám takový zvláštní pocit radosti nebo nadšení, když se příběhy v různých knihách od různých autorů prolínají, běží paralelně, doplňují, překrývají...
Cval rytířských koní je zvláštní kniha. Nedokázal jsem se ani orientovat v tom množství příbuzenských svazků, sňatků, synů, dcer, dědiců, švagrů, strýců, které panovaly v tehdejší Evropě, a které utvářely státní a městské celky. Jednotlivá území přecházela z jedné vlády pod jiného vládce bitvami, dohodami, sňatky, směnou, zástavou, kupčením anebo dědictvím. Kniha tak nějak dějepisně přibližuje reálie té doby a napůl romanticky popisuje vztah českého krále Jana a jeho prvorozeného syna Karla a jejich činy. Právě proto, že je to takový nevyhraněný román, dávám lepší tři hvězdy a doporučuji těm, kteří mají rádi historicky hodnověrné romantické příběhy...

R.E.M.
08.02.2015

Pozoruhodná kniha o české historii sleduje osudy Jana Lucemburského (Českého) a budoucího Karla IV. a jejich blízkých. Dotýká se nejen českého království, ale i ostatních, třebas dočasných, držav, Informuje o událostech na dalších evropských dvorech, sleduje politiku, dohody, válečná tažení a výboje, spletité vztahy napříč královskými a vévodskými dvory. To vše zabaleno do poutavého dobrodružného čtení s nádechem rytířské romantiky přesně tak, jak se sluší na 14. století.

elizabeth_ba
28.01.2015

Asi to bude znít divně, ale nemám ráda tolik opěvovaného otce vlasti a i když mě občas rozesmály alkoholové dýchánky s Buškem z Velhartic (ono takové čtení o tom, jak jim bylo blbě a jak se i on uměl, s odpuštěním, ožrat jako prase, je totiž děsně fajn) i příběh o Kateřině, tak celkově mě už méně zaujaly od paní Vaňkové jen ty romány o Přemyslu Otakarovi I.

KikiZ
04.03.2014

Jako vždycky výborné čtení, jen jsem se občas v té změti bratranců a sestřenic a vůbec veškerého příbuzenstva rozesetého po celé Evropě trochu ztrácela. A to studuji historii. Ale přesto knížka stojí za to, krásně se čte a člověk si opravdu rozšíří obzory.

Zdenda20
22.12.2013

Po dlouhé době jsem sehnal tuto knihu a velmi jsem se těšil na pěkný historický román. Je pěkně popsáno mládí Karla a vztah s jeho otcem Janem. Podle mého názoru jsou zde obsáhlé popisy děje a osobností, které přímo nesouvisí. Je zde hodně romantiky a nadsázky.
Kdo čte jen historii faktů, tak to teda nedoporučuji, ale jako romantiku ano.

Yorika
12.03.2013

Tradičně výborné.Sice mi dělalo trochu problémy orientovat se v přehršli historických postav a sledovat politické pletichaření,případně přemýšlet,kdo je čí dcera,švagr či strýc ale barvitost děje a historické vysvětlivky tento nedostatek zakrývají.Kdo má rád romány s příchutí starých rytířských časů,uřčitě četbou této knihy neprohloupí.

vincek1
02.01.2012

Knihu jsem dočetl a proto se chci podělit o své dojmy. Kniha se mi líbila a už se chystám na další díl o životě Karla IV. Souhlasím s komentáři a hlavně s GepardLady, že místy byly politickohistorické záležitosti až přehuštěné. Dobré ale byly vpisované vysvětlivky k textu, které tu hustotu trochu zvolnily.

GepardLady
21.04.2011

Velmi pěkný historický román. Ludmila Vaňková je, soudě podle první přečtené knihy od ní, skvělá spisovatelka. Moc se mi líbí její jazyk a živé líčení děje. Už vím, že bude patřit k mým oblíbeným autorům a těším se na pokračování série Orel a lev (a i na ostatní série, které jsem odhodlaná přečíst). Cval rytířských koní je nabytý dějem a čtenář se opravdu nenudí. Akorát historické souvislosti a politické záležitosti občas matou, když se v nich člověk moc nevyzná, ale kniha naštěstí není jen o tom. Doporučuji!

divoska
14.02.2011

kdo rád historické romány, ten ocení
čtivé, na pozadí skutečných historických událostí se odehrávají příběhy známých i neznámých lidí