Wolf Hall

Hrdinou košatého románu, oceněného slavnou Booker Prize, je Thomas Cromwell, syn chudého kováře, který se v Anglii 16. století dostane až na vrchol politické moci. Autorka propojuje portrét individua a líčení bouřlivých historických událostí. Cromwell se obratně propracovává na vyšší a vyšší pozice, stane se pravou rukou krále Jindřicha VIII. Právě v době, kdy panovník usiluje o zrušení svého manželství s Annou Boleynovou, aby se mohl oženit s Jane Seymourovou, která mu snad dá mužského dědice. Právě sídlo Seymourových dalo románu název, ale přeneseně se odkazuje i na to, že v boji o moc je "člověk člověku vlkem". Rozvod královského manželství přivodí roztržku s Římem, Anglie se odvrátí od katolicismu a vzniká anglikánská církev… Thomas Cromwell navzdory papeži, politickému establishmentu i parlamentu pomáhá změnit tvář Anglie podle přání krále....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/47147/big_wolf-hall-2QJ-47147.jpg 3.9118

Thomas Cromwell 1.

Literatura světová, Historické romány

Vydáno: , Argo

Wolf Hall, 2009

Kniha Wolf Hall

stea

Kniha mě bavila, ale trvalo mi, než jsem ji přečetla. Nebylo to jednoduché čtení. Je psaná s pohledu Thomase Cromwella, o kterém se toho ale moc nedozvíme. Je ambiciózní, ale nevíme přesně, co ho táhne. Setkává se s dalšími postavami, poslouchá drby, občas jemně zasáhne a přitom, jako by všechny události řídil sám. O ostatních se toho dozvíme asi stejně jako ve skutečném životě, velmi málo. Jen jak se jeví Cromwellovi.
Hlavní hrdina mi byl sympatický, naopak Thomas Moore vůbec. Přesně naopak oproti seriálu Tudorovci.

nicolettkaa

Skončila jsem na straně 98 a nějak nemám sílu v ní pokračovat. Na mě je to psáno dost zmatečně a kolikrát jsem ani nevěděla, o kom je vlastně řeč. Možná se k ní někdy vrátím, v tuto chvíli ale poputuje zpět do knihovny.

carcassonna

Myslela som, že to bude za 5*
Čítať túto knihu, dá viac roboty ako radosti. Mám pocit, že autorka písala
s cieľom vyhrať nejakú (akúkoľvek) cenu, nepísala pre čitateľa. Štýl je mätúci, bez emócií, iritujúci a ja nemám čas ani nervy sa niečím podobným zaoberať, takže som to okolo strany 200 zatvorila.
Malá nápoveda pre tých, ktorý sa to rozhodnúť prečítať : nie je to historická fikcia, skôr historická satira.
Neodporúčam ľuďom, ktorí si chcú pri čítaní oddýchnuť, ktorí chcú byť vtiahnutí do deja a majú radi dobre napísaný príbeh.

Káča2015
23.04.2020

Velká slabota. Ve srovnání například s knihami Alison Weirové ze stejného prostředí neobstojí ani náhodou. Naprosto postrádám nějakou psychologii postav, vtažení do děje.

dearkiki
15.04.2020

Obdivuhodné. Nádherný román z tudorovské Anglie o dobře známých událostech, z pohledu právníka a politika Thomase Cromwella. Tato postava mně fascinovala už v seriálu Tudorovci a jsem ráda, že jsem se dozvěděla o jeho osobě něco bližšího prostřednictvím tohoto románu a jeho pokračování. I když...stejně si nemůžeme být jistí, jak to vlastně bylo doopravdy... o co mu skutečně v hloubi srdce šlo. Byla to rozhodně těžká doba a on se dokázal prosadit a z ničeho se dostat až na vrchol svou pílí a nespornou inteligencí. Jen nechápu, proč je kniha pojmenovaná po sídle Seymourových a ne po něčem, co se Cromwella osobně týká.

Taťka Hraboš
12.12.2019

Už od dob školou vnucovaného Aloise Jiráska nepatřím k milovníkům historických románů, ale tohle se mi opravdu líbilo. Svěží, poutavý styl, rychlé tempo, výborně vykreslené postavy (otázkou samozřejmě je, jak z hlediska historie věrně), duch doby z knížky přímo sálá. Mínusem z hlediska některých čtenářů snad může být to množství postav, ale každá tam má své místo a chce to jen trpělivost, než si je člověk zapamatuje a zařadí. A pak ta neukončenost - jako by autorka chtěla všechno pojmout do jednoho svazku a v polovině knihy jí došlo, že to asi nepůjde. Na druhé straně však to nebyl špatný strategický tah (místo jedné Bookerovy ceny dvě, o financích nemluvě) a pro mě to znamená, že si hned při příští návštěvě knihovny půjčuju druhý díl.

evickakyticka
17.08.2019

Dočetla jsem do strany 140 a zjistila jsem, že vůbec nevím o co jde. Takže nedočteno, radši dám šanci jiným, srozumitelnějším knihám.

astra3
13.08.2019

Miluji detektivky, ale ráda si přečtu i historický román. A tento se zařadí mezi mé nejoblíbenější. Kdybych náhodou měla někdy dost času, přečetla bych si ho ještě jednou.