Udělej si ráj

Nová kniha autora bestselleru Gottland, který byl přeložen do deseti světových jazyků a získal řadu ocenění. Zatímco Gottland vyprávěl o naší historii v uplynulých sto letech, Udělej si ráj je knihou o současném Česku. Je to subjektivní záznam z autorových častých návštěv Česka v posledních deseti letech, vyprávění o tom, co Pol... celý text

Nová kniha autora bestselleru Gottland, který byl přeložen do deseti světových jazyků a získal řadu ocenění. Zatímco Gottland vyprávěl o naší historii v uplynulých sto letech, Udělej si ráj je knihou o současném Česku. Je to subjektivní záznam z autorových častých návštěv Česka v posledních deseti letech, vyprávění o tom, co Poláka-čechofila fascinuje na dnešní české společnosti a kultuře – „kultuře radosti smutku“.
Svébytným proplétáním motivů vzniká vrstevnatý obraz o naší zemi a kultuře, jak ho vidí slavný polský reportér a spisovatel, který je dnes také u nás významnou osobností. Kniha patří v Polsku k pěti nejúspěšnějším z minulého roku, autorská práva na ni byla tři měsíce od vydání prodána do pěti zemí. Český překlad doplňuje soubor deseti fotografií významného českého fotografa Františka Dostála. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/69_/69664/udelej-si-raj-69664.jpg 4.1201
Originální název:

Zrób sobie raj (2009)

Žánr:
Literatura světová, Literatura faktu
Vydáno:, Dokořán, Jaroslava Jiskrová - Máj
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (42)

Přidat komentář
Pablo7
včera

Četl jsem až po Gottland. Tato kniha mi přijde slabší. Hodně úvah se točí kolem náboženství. Chápu, že pro Poláka je to asi důležité a zajímavé téma. Přesto mě některé kapitoly zaujaly.

salamandrina
03. srpna

zajímavý pohled, často úsměvný, často až moc patetický. Rozhodně jsem nebyla "překvapena" pohledem cizince na českou společnost. Tak nějak to totiž vidím i já a nijak mě to nepobuřuje :)

kní
31. května

"Když všichni psali: ´Od úst k ústům běží / jméno, co krásu střeží / jméno, co sluncem začíná / jméno soudruha Stalina´ anebo ´Páteří světa je Sovětský Svaz / a jeho matkou strana / jednotnou vůlí vytesaná,´ Egon Bondy napsal: ´S něžnou opatrností prdím / abych se neposral. ´
Kritici to pak označili za manifestační odtržení od oficiální kultury poznamenané konformismem."

pajaroh
24. března

Opět zajímavá sonda do duše českého a částečně polského člověka, opírající se o příběhy lidí z politického, kulturního a především náboženského hlediska. Povedené zobecnění individuální povahy jednoho národa

LenkaKT
30. ledna

Je zajímavé pozorovat svůj odraz v zrcadle. A autor nás Čechy odráží s láskou, s neuvěřitelnou znalostí kultury a prostředí a také se spisovatelskou bravurou.

TipsyChipsy
13. ledna

Autor mi ukázal fascinující pohled na českou povahu. Je to jako pohled mimozemšťana. Tím že se tolik lišíme od Poláků a podíváme se na sebe jejich očima, spatříme se jako nesmírně zajímavé bytosti. To co nám připadá úplně přirozené je pro ně nepochopitelné. Většina těchto objevených odlišností nás navíc může tak nějak vnitřně hřát, protože autor nás má rád a za to jsem mu vděčná. Vyznění díla je díky tomu moc milé.
Musím také ocenit autorův přehled o nedávné české historii a osobnostech, z nichž hlavně informace Egon Bondy + Jana Krejcarová mi přišly jako velice zajímavé. Fekalistické básně mě pobavily. Také všechny instalace Davida Černého jsem neznala.
Styl knihy je osobitý, jako by byl autor detektiv a sbíral drobné střípky v rozhovorech s obyčejnými lidmi i celebritami a pátrá po nějaké podstatě.
Ještě chci pochválit polské umělce, že můžeme být také v oblasti filmu v poslední době dost vděčí, díky jejich režisérkám vznikly dva filmy Hořící keř a Bratříček Karel. Jakoby z Polska bylo na nás vidět lépe než mi sami dokážeme.
Díky za tuto knížku čtu pomalu, ale četla jsem ji dnem nocí 3 dny.

Aroucaria
16.09.2016

Doporučeno kolegou, který jakožto Čech žije a pracuje v Polsku. Odhalila se mi neskutečná skutečnost, jak to jako mezi námi je. Dost mi to otevřelo oči neb o Polácích jsem měla jiné představy. Báječně sepsané s vtipným podtextem. Co víc si přát - něco se dozvědět a ještě lehkou a vtipnou formou.

OldaB
12.06.2016

Gottland se mi líbil víc, ale pořád je to hodně zajímavé. Ani bych nevěřil, jak se víra v rámci národů může měnit.

simecef
06.03.2016

Na cestu do duše Čecha v období ČSSR jsem neměl žaludek, proto jsem odložil rozečtený Gottland a vrhnul se rovnou na Udělej si ráj, kterážto kniha pro mě byla tematicky mnohem zajímavější.

Fascinující pohled Poláka na současné Čechy je zcela brilantním literárním i faktickým počinem a titul doporučuji všem, kdo chce alespoň částečně pochopit českou náturu. Autor se chytl oblasti, která zřejmě Poláky zneklidňuje, rozzuřuje i fascinuje nejvíc - uvědomělý ateismus. Toto téma je rozebíráno hned v několika kapitolách, návštěvou papeže Benedikta počínaje snahou ušetřit za pohřeb konče.

Čemu v knize příliš nerozumím, je kapitola o Janu Saudkovi a Davidu Černém. Mariusz Sczygiel se netají svým záměrem - dobrat se k tomu, proč jsou Češi takoví, jací jsou. Volba výše zmíněných autorů je však dle mého krokem vedle, protože ani Saudek, ani Černý nijak nereprezentují ani český holubičí klídek, ani českou švejkovskou sebeironii. Místo nich bych spíše rozebral fenomén Járy Cimrmana; ten například v knize není zmíněný vůbec.

Život Jana Saudka je v jistém ohledu extrémní. Fotografa se osobně dotkla hrůza holocaustu, během normalizace nesměl umělecky tvořit. Tyto i další faktory se samozřejmě promítly do jeho tvorby a vznikl tak zajímavý příběh plný bohémství, ale i nejistoty. S česku náturou má však společného málo. David Černý je pro změnu reprezentant performačního umění. Ani tento obor však (i přes určité kořeny v undergroundu) není českou veřejností příliš adaptovaný a David Černý je českým publikem brán v lepším případě za vandala.

I přes nejasnou motivaci autora jsou však i tyto dvě kapitoly nesmírně zajímavé a kniha je tak mnohem plastičtější. Pět hvězdiček je tedy zcela zasloužených.

LordSnape
10.12.2015

Oproti Gottlandu živější a aktuálnější, protože se Szczygieł zaměřuje na Čechy současné a nám samozřejmě bližší i když výlet za stavitelem Stalinova pomníku byl v minulé knize fajn. Nicméně začít takovým těžkým kalibrem jako byl Egon Bondy a vykřičet do světa jeho fekalismus chce opravdu odvahu, protože neznám nikoho tak těžkotonážního, pokud jde o literaturu a názory na lidstvo. Dalšími zajímavostmi jsou určitě postoje k náboženství a víře jako takové, příběh osamělého katolíka u policie byl supr a další společenské zvyky jako zdravení se sousedy. Konkluze proč je český národ tak ateistický a zapšklý je označena dost přesvědčivě. Líbilo se mi samozřejmé srovnání autora s dosavadními zkušenostmi z Čech a pak s i Poláky. Otázkou, která nicméně neustále visí ve vzduchu je - Proč Poláci k nám tak vzhlížejí a mají tak rádi českou literaturu, když my vlastně o polské kultuře nevíme skoro nic (až na námi označovaný náboženský fanatismus) a o jejich literaturu až na Sapkowskiho se nezajímáme, a to i přesto, že jsou nám tak blízcí. Momentálně neznám knihu o nás, která by byla tak přesvědčivá jako Udělej si ráj.

sluppka
15.06.2015

Knihu jsem si vybrala, protože jsem od stejného autora četla před pár lety Gottland a z toho jsem byla unesena. Bohužel, Udělej si ráj mě nenadchl ani zdaleka. Bylo to zapříčiněno především výběrem osobností, Saudka ani Pawlovskou vážně nemusím, ale autor si musel dát speciální práci, aby sesbíral snůšku takových pošuků, o kterých se sice mluví kratší dobu, o to větší trauma mi ale zanechali. Musím ale pochválit část o Egonu Bondym, Davidu Černém, kapitolu o české hymně a poslední větu celé knížky - u těchto úseků jsem měla pocit, že čtu pokračování Gottlandu.

Halila
12.06.2015

Druhá kniha, která vyšla v Česku, první, která se mi dostala do rukou.
Od té doby jsem jen čekala a zase čekám kdy vyjde další. Každou jsem četla několikrát. Dala jsem přečíst i nejbližším přátelům. Chci víc !!! :-)

valda
07.02.2015

Druhá kniha od Mariusze Szczygieła, která vyšla v Česku. Je dost podobná předchozímu Gottlandu a v zásadě bych o této knize napsal, skoro to samé co o předchozí. Mariusz je prostě fascinován Čechy, a tak o nich píše různé statě v různé formě. Vybere si nějaké téma, v téhle knize je velký prostor věnován křesťanství/ateismu (to mě moc nebavilo), nebo smrt, nebo smích. Nebo píše o zajímavých českých osobnostech jako Egon Bondy, Karel Teige, Halina Pawlowská, David Černý atd. Styl jakým píše bych pojmenoval artový bulvár. Někdy věci vytrhává z kontextu a zjednodušuje, někdy je vidět, že trochu látce nerozumí, ale celkově píše pro mě čtivě, zábavně, a je vidět, že ho to baví.

Gabibi
11.01.2015

Poláci nás, Čechy, prý mají docela rádi. Kniha je sbírkou subjektivních postřehů, historek a úvah, které podává polský novinář - čechofil v nesourodém uspořádání. Píše o české povaze a jejím nejvýraznějším atributu, od kterého se odvíjí plno dalších věcí, totiž o ateismu. Prý o sobě rádi tvrdíme, že jsme nejateističtější země světa a říkáme, že "věříme v ateismus." Poláci se ptají, jak se nám žije bez boha a hrstka vybraných Čechu odpovídá: "Normálně." - "Bezva." - "Příjemně." nebo "Snáz než s bohem." Jsme tak považováni za pragmatiky a individualisty, možná za cyniky, přesto se zdá, že to autorovi nějak imponuje. Dále autor vyzdvihuje "touhu po pohodě" jako další rys české povahy. Čech se musí cítit dobře a to je pro něj důležitější než kdejaká ctnost. .... No myslím, že osobně se s tímhle popisem dokážu ztotožnit :-)

chamyl
05.06.2014

Kniha polského autora pro polské čtenáře o Češích je napsána čtivě, o Češích ovšem (s několika drobnými výjimkami) vlastně moc neříká. Bondy, Saudek, Pawlovská, Hrabal či Černý rozhodně nejsou představiteli typických Čechů, ať už si pod tímto pojmem budeme představovat cokoliv. Nicméně to nic nemění na faktu, že mě kniha - podobně jako Gottland - bavila a v řadě témat je pohled polského čechofila zvenku vcelku inspirativní či alespoň osvěžující.

dva.v.1
18.04.2014

zajímavé,ale rozhodně ne reprezentativní

Ladys
03.04.2014

"O Češích můžete mluvit, jak chcete, nehne to s nimi. Nejvýš přikývnou, že máte pravdu. Ale jen se dozvědí, že zdražili benzin, nepřestanou nadávat." Nepříliš lichotivá sonda do české současnosti. Nepřijde mi slabší, než Gottland. Je jiná. A spíš už je čtenář podvědomě "připraven" na to, co ho čeká.

dva.v.1
23.03.2014

zajímavé čtení...

Kakajko
29.08.2013

Dobré, ale slabší než Gottland. Kniha se dost zabývá vírou a porovnává v tomto Čechy a Poláky.

alhl
28.08.2013

Další díl zajímavého polského pohledu na Čechy. Doporučuji.

evelinaevelina
16.06.2013

Podle mě názor Poláků na Čechy nebyl nikdy nijak zvlášť optimistický . Spíš jako náhled staršího kamaráda na mladšího - mhouří se oči nad všemi pozitivy i negativy. Vždy ovšem ten dokonalejší kamarád, který může koukat se shovívavostí je podle Poláků právě Polsko.
I tak se dívá autor. Má Česko rád, z jeho knih je to vidět. Chyby Čechů popisuje s laskavostí, která českého čtenáře neuráží, naopak je skvělé chvilku se vidět očima příslušníka jiného národa (a možná buďme rádi, že právě očima Poláka - jinak by to asi nebylo tak lichotivé).

stanza
01.06.2013

Mě kniha zaujala i pobavila, další pohled polského čechofila stojí za přečtení.

Yorika
23.03.2013

Kniha pro Poláky o Češích.Nebo i pro Čechy?Jistě je přínosné poznat,jak se nás dívají za hranicemi.Jen mi vadilo,že většina knihy se zabývala postojem Čechů k Bohu.Postoj k víře a náboženství to je podle mého názoru jeden z hlavních rozdílů mezi námi a Poláky.A na této knize je to vidět.

G.I.Jane
11.01.2013

První autorovu knihu Gottland jsem nečetla, protože mě dráždil její název a taky jsem neměla chuť otevírat něco, kde se prohlíželo a hodnotilo 10 miliónů lidí nějakým jednotným závěrem, takto jsem úvod do knihy chápala. Nesnáším paušalizování, házení do "jednoho pytle" či tak nějak. Pak jsem o autorovi něco četla a nepřipadal mi "žádný pitomec", tak jsem sáhla po druhé knize Udělej si ráj. Musím říct, že jsem z ní na zadek nesedla, klidně jsem ji i odložila a místy mě poněkud nudila. Některé pasáže se mi ale líbily, třeba o našem vztahu k bohu, o tom jak pohřbíváme své blízké, jak preferujeme "pohodičku" a odháníme zármutek, to bylo dost trefné, jak jsme za naše hrdiny přijali hokejisty, ať už v roce 1969 či pak Nagano, zatímco naše skutečné hrdiny zapomínáme. Oceňuji autorův příznivý, nekritizující postoj, spíše takové rozprostření tématu, myšlenky, názoru, co se mi nelíbilo a co dle mého soudu pokazilo můj dojem z knihy, bylo to, že rychle přebíhal z jednoho tématu na druhé, že řada kapitol spolu nesouvisela a tak to alespoň na mne působilo chaoticky, jen takové klouzání po povrchu, jako když mám na srdci spoustu "nevyřčeného" a málo času k vyslovení. Tak trochu dílko "spíchlé horkou jehlou". Přesto stojí za přečtení, obsahuje mnoho pravd.

bovinka
06.01.2013

Zajímavé přečíst si o nás Češích psané někým zvenku. Dost jsem se bavila. Kouzelný článek o hymnách:-)

Hanichka
02.09.2012

Rozhodně bylo zajímavé podívat se na Čechy očima Poláka. Ale docela mi vadilo, že se celá kniha točí kolem náboženství a víry v boha - chápu, že je to v Polsku jedno z hlavních témat, ale mně jako nevěřícímu to přišlo místy až otravné. A samozřejmě jsem měla několikrát pocit, "že takhle to není", že autor Čechům někde nadržuje a někde je podceňuje. Taky jsem trochu čekala, že se dozvím, jak se v Čechách žije, co je pro ně typické, čím se baví,...z pohledu cizince. A taky jsem jí čekala trochu vtipnější. Takže knížka byla nakonec trochu zklamáním. Každopádně ale zajímavým zklamáním.

Dandik1
20.08.2012

Výborná kniha, zvlášť když mohu porovnávat fakta, která mi jsou dobře známa, jelikož pocházím z polsko-českého prostředí.

Minas
23.07.2012

Naprosto úchvatná kniha :)) Je to pro mne vlastně úplně první kniha esejů a navíc o češství.. Byl jsem zcela ohromen, překvapen a s jistým šokujícím povzdechem jsem byl nucen přikyvovat autorovým myšlenkovým úvahám. Zprvu jsem byl zaražen Szczygielovým výběrem českých osobností (zvláště, když k této většině mám jistou averzi), ale nahlédnutí do jejich života bylo příjemným oživením - někdy až krutě kontrastující s vzezřením "obyčejných čechů".
Nejzajímavější kapitoly pro mne byly o náboženství a smrti: Jak se vám žije bez Boha? Nikdo tu netrpí rád

Ach, pane Szczygiel, dostal jste mne celou svou duší a přinutil mne uvažovat nad otázkami, před kterými se náš národ snaží zavírat oči a tvrdit, že nic takového není :))

Malin
18.06.2012

Mně se právě Udělej si ráj četlo ještě líp než Gottland. Líbilo se mi, že je tam víc autora a jeho názorů. To, že se velká část knížky týká našeho postoje k Bohu, mi nevadilo, připadalo mi to dost zajímavé.
Už aby Szczygiel zas něco napsal...

dalimoni
03.05.2012

Pro mě jednozačně 5 hvězdiček, možná o chloupek slabší než Gottland, ale i tak, výborně a čtivě napsáno to, co je tak zřejmé, ale člověk si to uvědomí až tehdy, když to vidí černé na bílém.