vklaskova vklaskova komentáře u knih

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Velmi čtivé, zhltla jsem jedním dechem. Mornštajnová píše zajímavé příběhy lidí po několik generací na pozadí českých dějin. Její postavy vedou těžký život, jak bývá autorčiným zvykem, prožijí někdy více či méně tragické osudy. Tato kniha však končí veskrze dobře.

17.02.2022 5 z 5

Závity ulit Závity ulit Martina Málková

První kniha, kterou jsem si v knihovně půjčila jen kvůli pěknému obalu :-)
Četla se jedním dechem, velmi mě bavila hlavní hrdinka. Závěr byl trochu předvídavý a sklouzávalo to do klasické romantiky, ale určitě omrknu další díla této autorky!

10.05.2023 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Krásná knížka. Moc hezky se mně četla. Něžně psaný příběh očima dětí odehrávající se v době druhé světové války s přesahem až do dospělosti hlavních hrdinů.

30.06.2021 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Velmi čtivá kniha, od které jsem se nemohla odtrhnout. Pěkný příběh na pozadí hrůzných událostí psaný s jakousi láskou a vyrovnaným klidem. Po přečtení na mě dýchl smutek hlavní hrdinky, ale i přes veškeré životní útrapy a boj doslova o život, končí kniha v pozitivním duchu, dá-li se to za všech těch okolností říct.

01.07.2019 5 z 5

Kopretiny pro zámeckou paní Kopretiny pro zámeckou paní Stanislav Rudolf

Tuto knížku jsem četla podruhé kvůli čtenářské výzvě. Pamatuji si, jak mi ji v dětství doporučovala mamka a já na ni velmi dlouho čekala v knihovně, kde byla pořád rozpůjčovaná. Jednou mi ji paní knihovnice dala bokem a já z ní měla velkou radost. Nyní na mě kniha dýchla velkým retro dojmem. Doba jiná, než dnes, trochu naivní. Ten slovník dospívajících! :-D Úplně mě přenesla do jiných časů :-) Příjemné chvíle s tou to knížkou jak v dospívání, tak v dospělosti.

19.11.2023 5 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Kniha je úplně odlišná od zbylých knih této autorky, které jsem zatím četla. Dosud jsem byla zvyklá, že se řešilo nějaké silné náboženské téma, anorexie a další problémy z autorčina života. Nyní jsem byla mile překvapena odlišným konceptem, který mě ale nijak nerušil. Prostý popis lidí žijících na vesnici někdy cca v 90. letech. Vždy očima jiného člověka. Mluva mi byla blízká, spoustu slov používá moje rodina dodnes. Co se příběhu týče - jsem moc ráda, že žiju v anonymitě velkoměsta, protože dovedu si představit, že takto to opravdu mohlo vypadat. Veškerý život podřízen tomu, co by mohli říct lidi z dědiny, z mého pohledu řešení malicherností a "problémů" tam, kde nejsou.
Moje vzdálenější rodina žije na Vysočině a myslím, že spousta napsaného může být pravda :-)

28.09.2023 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Velmi čtivé a strhující. Líbí se mi, že Alena Mornštajnová ve svých knihách dokáže čtenáře naprosto vtáhnout do děje. Jedná se o téma, které ve mně vyvolává nepříjemný pocit, že by se něco takového opravdu mohlo stát. Cítila jsem se všemi hrdiny. A jako emoční vrchol hodnotím závěr jedné z hlavních hrdinek. Těším se na další její knihy, které mám nachystané.

18.10.2021 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Asi zatím nejslabší kniha A. Mornštajnové. Není jeden hlavní hrdina, příliš mnoho postav, příliš mnoho generací, příliš mnoho negativního. I přesto, že se mi na autorce líbí to, že nevykresluje svým postavám krásný a pohodový život, tady je toho špatného až příliš. Jakoby život byl jen velkým utrpením a cestou plnou kopanců. I přesto jsem ale byla zvědavá, jak se osudy jednotlivých lidí posunou :-)

01.04.2022 3 z 5

Mlčící pacientka Mlčící pacientka Alex Michaelides

Neskutečně mě překvapil závěr. Super :-)

10.08.2021 4 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Zajímavé svou syrovostí. Němečtí důstojníci a pracovníci koncentračních táborů naprosto potlačili možnost vlastního úsudku. Zásadní je pro ně loajalita a naprosté plnění rozkazů, ať už jsou jakékoliv. I kdyby rozkaz zněl zabít vlastní děti. Velmi smutné, avšak užitečné svědectví o zvrácenosti tohoto muže, který vymyslel, jak zabít co nejvíce lidí v co nejkratším čase.
Zpočátku velmi zdlouhavé. Knihu jsem začla číst, aniž bych tušila, o čem je. Pořád jsem nerozuměla způsobu, jakým je psaná, chyběl mi příběh, děj. Později jsem si dala do souvislosti rané dětství tohoto narušeného člověka. Silná kniha.

25.07.2021 4 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Kniha je dobrá (samozřejmě, nějaké napětí tam je), ale mě zklamala. Od "nejlepšího hororu autora" jsem čekala podstatně víc - děje, zvratů i napětí. Dobře napínavá kniha mi nedovolí odtrhnout se od ní a číst, číst, číst. Tady mě nebavila mě více než třetina knihy pouhého popisu ničeho, pak na dalších více než 100 stranách jedna akce a vlastně úplně vše se odehrálo na posledních stránkách!! Třetinový obsah by bohatě stačil.
Byla to moje první kniha od tohoto autora a asi zkusím ještě nějakou, jestli si u mě spraví reputaci :-)

31.01.2023 3 z 5

Nevyžádané rady mládeži Nevyžádané rady mládeži Marek Vácha

Knížku jsem původně otevřela jen k nahlédnutí - za tichého doprovodu Karla Kryla a svitu svíčky jsem ji však přečetla skoro celou najednou.
I když nejsem cílová skupina, zasáhlo mě to víc jak kterákoliv jiná knížka čtená v poslední době. Líbí se mi, jak Orko nabádá k žití vlastního života. Postav se na nohy a žij i za předpokladu, že šlápneš vedle, že se ztrapníš, že se něco nepovede. Nebuď opatrný. Narážky na křesťanská dogmata i na úzkostnou výchovu mnoha katolických rodin - žij opatrně, hlavně neviř vodu a nevystavuj se příliš žádným pokušením. Orko nás pobízí k tomu, abychom zkoušeli, objevovali a i když selžeme, otevře se nám nový obzor, nic není marné.
Některé myšlenky by se měly tisknout na pohlednice a rozdávat. Ať už věřícím nebo nevěřícím.

Jo - a obálka knihy je nádherná!

05.01.2021 5 z 5

P.S. P.S. Aňa Geislerová (p)

Kniha má krásný přebal, je nádherně ilustrovaná. Čekala jsem však víc, než jen filosofování herečky, se kterým se v mnohém nemůžu ztotožnit. Líbily se mi závěrečné PS na konci každé kapitoly. K dočtení jsem se však musela trochu nutit.

26.01.2019 3 z 5

Na plný koule Na plný koule Petra Klabouchová

Kniha popisující jednotlivé zážitky při cestování kapely za koncerty v Americe, Evropě i u nás. Popsáno vtipně, čtivě, několikrát jsem se musela i nahlas zasmát :-)

15.07.2023 4 z 5

Opička na gumě Opička na gumě Eva Kollerová–Střihavková

Velmi příjemné čtení. Opravdu originální příběh, místo, zaměstnání i dějové zvraty. Nesouzněla jsem příliš s životním stylem hlavního hrdiny (třicátník, co životem jen plyne, nulové ambice či potenciál), ale naopak vůči lidem se choval velmi altruisticky. Na tom je prakticky postaven veškerý děj knihy.

17.01.2023 4 z 5

Krvavé jahody Krvavé jahody Jiří S. Kupka (p)

Kniha mě velmi zaujala, četla jsem plná očekávání, jak to všechno dopadne. Myslím, že o těchto věcech by se mělo psát i mluvit. Další projev totalitní zrůdnosti z úhlu, o kterém příliš nevíme.

15.07.2022 5 z 5

Baletky Baletky Miřenka Čechová

Velmi jsem přemýšlela nad tím, jak někdo může poslat žít desetileté dítě samo do Prahy. Přichází o dětství a s životem plným drilu se vyrovnává po svém. Zajímalo by mě, jak vnímají své studium na konzervatoři jiné baletky, zda by se s popisovaným způsobem života ztotožnily. (Trochu to bylo popsáno tak, že experimentování s drogama i prvními sexuálními zkušenostmi na pokojíc internátu ve velmi nízkém věku jsou standard).
Knihu jsem si chtěla přečíst, protože jsem se o ní doslechla od kolegyně, která o knize vykládala. Domnívala jsem se, že mi dá nahlédnout do duší i života mladých tanečnic, ale toto je vlastně drsný popis života - omlouvám se, ale působilo to tak na mě - zkažené holky. (Alkohol, drogy, sexuální zážitky, možná i styl psaní mě vedou k domněnce, že může být autorka ráda, že neskončila hůře).

20.07.2021 4 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Moc mě to bavilo, napínavé. Těšila jsem se, až budu moct knížku zase otevřít. Přečteno za tři odpoledne :-)

14.08.2023 4 z 5

Kniha s náročným tématem, silnější o to více, že je to autobiografie. Velmi čtivě psané, zhltla jsem ji za dva večery. Příběh, který odráží otřesný stav Ukrajiny v celkem nedávné době. Souhlasím se zdejšími komentáři v tom, že autorka se chovala velmi naivně. Také mi není úplně jasný její postoj v závěru knihy, kdy se v Londýně stavěla na nohy, ale zároveň studovala, učila se anglicky apod. pod záminkou čeho? Vydělat peníze, aby měla s dětmi kde bydlet? Nechápu, proč se za nimi rovnou nerozjela, vždyť skončily v dětském domově pro problémové a hluchý syn ještě jinde. Čeká, až budou dospělí? Velmi by mě zajímalo, jak to všechno nakonec dopadlo.

07.04.2023

Tajný pánský knižní klub Tajný pánský knižní klub Lyssa Kay Adams

(SPOILER) Neočekávala jsem od knihy víc, než jednoduché čtení k vodě. Popravdě, spíš jsem se nutila dočíst. Velmi jednoduché, ničím překvapivé. Snaha zavděčit se současné čtenářce erotickými pasážemi.

Co se děje týče, zajímavé téma. Avšak z mužů v této knize jsem měla spíše posměšný dojem. Značnou část knihy jsem si říkala, co ještě bude muset Gavin udělat, aby si zpět získal přízeň své ženy. Chovala se k němu, jakoby ji minimálně podvedl.
Pokud bych však knihu měla brát vážně, musela bych brečet od rána do večera, že takoví muži neexistují

18.07.2022 2 z 5