Opička na gumě

Za vším hledej tetřeva. Třicátník Viktor míří do Beskyd za vysněnou prací a čerstvým vzduchem. Místo toho na něj čeká všudypřítomný smrad a tetřevna, kde ho terorizuje důchodce Johan, praštěná brigádnice Adéla i její strýc, který útočiště pro ohrožené ptactvo využívá ke svým záletům. V tomto kraji to není vůbec jednoduché – zábavu obstarává opuštěné fotbalové hřiště, zaplivaná putyka nebo domácí hazardní večírky. A jen vyvolený si může na pouti vystřelit opičku na gumě... Druhý román Evy Střihavkové vezme čtenáře na výpravu do Beskyd. Příliš klidu si tam ale neužijí. Opičky na gumě už se nevyrábějí. Potomci jisté rodiny vzdali pouťový byznys a vydali se jinou cestou. A stejně to má třicátník Viktor, který odmítá převzít rodinný vinohrad. Jasno má jen v tom, že chce být co nejdál od své matky. Naplnění životních tužeb hledá v Beskydech, na místě, kde by je hledal asi málokdo. Ovšem jeho představa o nenáročné práci bere rychle za své. Přestože mu ženy padají k nohám, nic není tak, jak by chtěl. Vzdát se ale nehodlá. Eva Střihavková vystudovala mezinárodní vztahy a dějiny umění. Deset let v nejrůznějších médiích jako editorka a redaktorka zpracovávala širokou škálu témat, od vaření přes mezinárodní konflikty po sociální problematiku. Pobývala v Grónsku a Gruzii, druhá zmiňovaná země patří mezi její nejoblíbenější země, a to hlavně díky milým lidem a dobrému jídlu. Debutovala v roce 2020 novelou Vzácná návštěva (Dauphin) a v témže roce jí v nakladatelství Motto vyšel také román Můj grónský rok....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/479625/big_opicka-na-gume-JYp-479625.jpg 458

Kniha Opička na gumě

Adelaidee

Uvěřitelně napsaný hlavní hrdina. Mužský, který se vymyká průměru... příběh je osvěžující, liší se svou tematikou a prostředím od většiny současných knih.

Ninushka

Zajímavý vhled do přemýšlení třicátníka v kulisách Beskyd v doprovodu pár tetřevů vyžadujících absolutní klid. Líbilo se mi to, rozverné prostitutky i linka s únosem dětí. Sledovat osudy jednotlivých postav bych sledovala klidně dál.

evice26

Tak tato kniha mě neoslovila. Já ji tedy ani nedočetla. Přečtených 150 stran bylo pro mě hodně nudných. Po Mém grónském roku, který se mi líbil, jsem měla od knihy zbytečně velké očekávání.

DenisaMue

Ta nerozhodnost třicátníka, kam začít směřovat svůj život, je v této knize popsaná moc dobře a řadě holek právě tahle postava může objasnit, proč se chlapi kolem nich chovají, jak se chovají. Ale jen o tom to není, je to i o přírodě a dalších lidech, kniha se mi líbila a dobře se četla.

JanaProchazka

Výběr tématu knihy kvituji, nikde žádný komunismus, nacisti ani cynické řeči a pokusy o bonmoty. Je to současné a svěží, čtivě napsané a zároveň se to zabývá docela závažnými tématy, jako je ochrana přírody. Postavy tomu dodávají na čtivosti, nemáte pocit, že už jste se s nimi setkali v jiných knihách. A to je dobře.

Lenakanav

Kniha mě bavila, zajímavý děj, postavy i místo, kde se příběh odehrává.

Ctucomamrada

Svěží počin. Čekala jsem leccos, a to hlavně kvůli obálce a anotaci. Dostalo se mi náhledu do hlavy mladého třicátníka, mimochodem, to, jak to má se ženami, je věc, na kterou jsem u mužů poměrně zvyklá. Jinak byla hlavní postava sympatická a děj? Ubíral se zajímavými cestami, myšlenka o zavírání hor mi připadá nosná. Lidi nebo zvířata?

Teopa

Krásná kniha o přírodě a lidech, k zamyšlení.