Vjeerus Vjeerus komentáře u knih

Hořící most Hořící most John Flanagan

Druhý díl pokračování příběhu o Willovi nám nabídne o trochu více napětí, jelikož už známe prostředí. Velmi oceňuji mapku na začátku, pomáhá s orientací.
Stejně jako v prvním díle, tak i zde nám sám autor mnoho prozradí už jen po přečtení veškerého textu na obale, proto doporučuji nečíst anotaci, pak si příběh trochu víc užijete (v patnácti jsem ji taky nečetla, nechtěla jsem ztrácet čas a jak jsem byla nadšená).
Závěrečná část mě pokaždé mile překvapí, protože i mezi dokonalými hrdiny ne vždy jde vše podle plánů. A úplný konec? Ten se povedl, protože jen málo kdo odolá nutkání šáhnout hned po třetím díle.
Jeden z hlavních bojů mě zklamal, protože dostal velmi málo prostoru a jeho ukončení bylo takové až moc očekávané (a neskutečně rychlé). Bylo jasné, že silou zde vyhrát nepůjde.
5* nechávám, jelikož jsem toto hodnocení čerpala z pocitů před mnoha lety, kdy jsem byla více cílová skupina a knihu četla poprvé.

27.04.2021 5 z 5

Svědectví Svědectví Margaret Atwood

Z této knihy jsem byla mile překvapená. Četla se mi o mnoho lépe, než Příběh služebnice, jelikož byla psaná víc jako příběh. Dále oceňuji, že jsme pohled na Gileád dostali z více zdrojů. Jak společnost vnímal člověk, který tam vyrůstal, který vyrůstal mimo a v poslední řadě osoba, která byla u jeho vzniku a jak jí samotnou to změnilo.
Svět, který vytvořila Atwoodová je opravdu děsivý a to hlavně po té psychologické rovině. Po přečtení knihy jsem se ptala sama sebe, jestli je reálné, že lidé dokážou něco takového udělat. Co vlastně způsobí zoufalství z vymírání společnosti.
Příběh je opravdu silný a rozhodně ho považuji za velmi kvalitní dílo. Jediné, co mě mrzelo byl ten poměrně rychlý závěr. Když porovnám ten popisný a promyšlený každý krok ze začátku, tak to ve své podstatě snadné proplutí na konci mi tam prostě nesedělo.

26.04.2021 5 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

Po představení světa a myšlenek v prvním díle Smrtka jsme vhozeni do příběhu, který je strhující, napínavý a na YA žánr i dost nepředvídatelný. Za mě je Nimbus rozhodně čtivější. Strašně oceňuji charaktery postav, jelikož jsou propracované a i záporní hrdinové nejsou čistě zlí. Každý je vlastně lidský a jiný, jako lidé kolem nás.
Málo která kniha mě donutí tolik uvažovat, jaká bych byla, kdybych žila v tom světě. Jací by byli mí přátelé v tom světě. A pak si člověk začne uvědomovat, že pocit toho, že někdy přijde smrt, je vlastně nejspíš požehnání.
Nejvíc jsem si užívala pasáže s myšlenkami Nimba. Ačkoliv je to umělá inteligence, utápí se mezi tím, co by chtěl a co musí dělat.
No a ten závěr? Po prvotním šoku a opětovném přečtení těch stránek jsem opravdu uvěřila tomu, že to autor napsal. To bylo tak emočně zdrcující a vyčerpávající. Aspoň, že je další díl, protože takový ukončený a zároveň otevřený konec je k zbláznění.

Kdybych knihu Nimbus měla popsat hoodně krátce, přirovnala bych jí k postavě Tygera, který právě stojí na okraji římsy nejvyššího věžáku, dělá ten krok do prázdna a na konci se rozpleskne o chodník. Od Zvonu očekávám to probuzení po oživění, takže jsem zvědavá, jak moc se ten svět po dobu mé "smrti" změnil.

23.04.2021 5 z 5

Kruh nenávisti Kruh nenávisti Keith R. A. DeCandido

Kniha Kruh nenávisti je prvním dílem ze série World of WarCraft. Psát první díl ze série je rozhodně náročné, protože musíte navnadit čtenáře nejen si knihu přečíst, ale vyvolat v nich nutkání pustit se do dalšího dílu. A po přečtení tohoto díla nemůžu za sebe říct, že by mě to navnadilo.
Příběh mi přišel upřímně docela vleklý a myslím, že nebyl dostatečně využitý potenciál tajné zlé sekty (tím se dostávám k názoru jako dost lidí přede mnou, že by si kniha zasloužila víc stránek). Ani závěr knihy ve mě nezanechal nějaký wau efekt.
Rozhodně nemůžu říct, že lituji, že jsem si knihu přečetla, protože k zahození rozhodně není a člověk se trošku zasvětí do vývoje vztahů mezi rasami. Ale myslím si, že se autor zaměřil jen na fanoušky WoW a pro ty ostatní to může být jen tahanice mezi dvěma znepřátelenými skupinami s jakýmsi zárodkem diplomacie.

23.04.2021 3 z 5

Město nebeského ohně Město nebeského ohně Cassandra Clare (p)

Poslední, závěrečný díl, byl jednoduše bomba. Ještě tak celou první polovinu knihy jsem si říkala, že je srovnatelný s dílem třetím (pro mě velmi povedený díl), ale pak to přišlo. Autorka celkem rychlým, ale ne uspěchaným, tempem začala uzavírat všechny rozdělané vztahy, charaktery se usadili a celé to korunovala nebezpečná výprava za záchranu světa. A ten závěr vyšvihl knihu tak na 6* z 5. Slovy ani nemůžu popsat, kterými všemi emocemi jsem si prošla. Lítost, hněv, zklamání, nadšení, znova lítost, rozzuření, ale i pochopení.
Autorka si krásně připravila půdu pro další sérii (Temné lsti). Jelikož už nepatřím do cílové skupiny, některá rozhodnutí mi srdce sice nebere, ale rozum je dokáže přijmout. Hořkosladký konec byl pro mě příjemná změna, upřímně jsem se obávala přeslazeného happy endu. Pravda ale je, že "Zákon je tvrdý, ale je to zákon" a jsem ráda, že i přes to, že všechny prohřešky byli hrdinům prominuty (bodeť by ne, zachránili celý svět), tak k jistému potrestání (i když si myslím, že ne oprávněnému) došlo od osudu. A takový přece svět je, krásný i krutý zároveň.
Malé postěžování na konec - Ach jo, ten paperback je tak špatný a nic nesnese. Knihy mám po prvním přečtený značně opotřebované. (vyjadřuji se k přebalu u této série, ne k paperbackům obecně)

22.04.2021 5 z 5

Město ztracených duší Město ztracených duší Cassandra Clare (p)

Po zklamání z předchozího dílu jsem byla příjemně překvapená. Úroveň knihy se vrátila, zpět byl i humor. Začátky knih mívá autorka pomalejší, ale ani válka nezačíná zkřížením mečů.
V knize máme v podstatě dvě souběžné dějové linky. Claryina mě bavila tak z půlky - ty části, kde se neřešil její vztah s Jacem, jelikož je to opravdu už stále dokola to stejné. Sebastián mě bavil. Autorka si opravdu dala záležet a krásně ho zformovala do podoby nedobrovolného záporáka (jinak to nazvat nemůžu, vzhledem k tomu, co ho dohnalo k jeho občas pochopitelným činům). Na druhé straně Simonova linka mě opravdu bavila. Příběh plynul stále kupředu, měl vtip, spád a vývoj.
No a závěry knih Cassandra umí. Pokud chcete, aby vaše srdce bylo rozcupované na kousíčky a zároveň přetékalo blahem, tak to na tomto konci dostanete (já spíše to první, protože Malec)

22.04.2021 5 z 5

Město padlých andělů Město padlých andělů Cassandra Clare (p)

Shoduji se s většinou, že tento díl je nejslabší z celé série (a tím nemyslím počet stránek, i když těch je také nejmíň). Cassandra Clare umí psát, takže se to čte dobře, ale něco zajímavého se děje až téměř na konci. Přišlo mi, že dost vymizel i typický humor. Jelikož to není tak úplně první díl, nebylo čím ten úvod nové série vyplnit (představení světa) a tak autorka zvolila dost nezáživně piplání ve vztazích.
Ústřední postavou je v tomto díle je Simon. Můj oblíbenec to sice není, každopádně dostal vcelku zajímavou zápletku, kterou bych asi v patnácti ocenila (teď už tolik ne, ale s tím se nedá nic dělat, když čtu YA). K nějakému vývoji Simona tedy dochází, ale oproti tomu se v kruhu zasekli Clary s Jacem. On má neustálou potřebu se stále tvářit jako tvrďák a ona se utápí v zoufalství. A to se opakuje neustále, celou knihu. A to na mě bylo trochu moc. Už už se to tvářilo, že krizi zažehnaj a v další kapitole jsou opět na začátku.

21.04.2021 3 z 5

Město ze skla Město ze skla Cassandra Clare (p)

Tak tenhle díl, ten se vážně povedl (když pominu vcelku dost chyb v korektuře). Od začátku do konce to byla jízda. I když nejsem cílová skupina, tohle mě opravdu baví. Autorka dokáže udělat hlavním hrdinům ze života peklo, ale vše se v dobré obrátí. Dokáže nám naservírovat tolik informací a přesto se v tom člověk neztratí. Po dvou předchozích dílech, které neskončili úplně happy endem, byl tento závěr příjemný, i když v mnohém i smutný. Kniha si stále udržela vysokou laťku a já mohu s čistým svědomím říct, že mě bavila i víc, než první díl.
V tomto díle jsme se více dověděli nejen o komunitě lovců stínů, ale i o pohnutkách jiných ras. Příběh je krásně uzavřen a opravdu bych i uvěřila, že teď by mohlo nastat "žili šťastně až na věky".

20.04.2021 5 z 5

Město z popela Město z popela Cassandra Clare (p)

Kniha mi přišla o maličko slabší než první díl, ale i tak plynula a já ji hltala stránku po stránce. Příběh má snad všechno, co by si mladý čtenář fantasy mohl přát - dobrý humor, bitvy, romantiku a boj proti dospělým. A víly. Neskutečně mě baví, jak si Cassandra Clare pohrála se zažitým myšlením o vílách a co z nich vytvořila.
Co je pro mě nervy drásající je Clary. Ta holka je mi tak strašně nesympatická a já bych jí asi už propleskla. A teď jak to brát, jako mínus knihy a nebo plus, že se autorce povedlo tak dokonale popsat pubertálního fracka? Já to beru spíš jako plus, jelikož mi tím autorka dokázala knihu přiblížit reálnému světu a reálným postavám.

20.04.2021 5 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Tak za mě opravdu síla té myšlenky. Co mě úplně neoslovilo je celý koncept knihy - psaný jako úryvky deníku nebo něčeho takového. Měla jsem trochu problém si udržet časovou linku. Otevřený konec je opravdu nervy drásající, nemám je ráda.
Ale když se oprostím od osobních sympatií, tak kniha plyne a ve mě rozhodně vyvolala mrazení. Tuto knihu si řadím do skupiny "něco jiného, něco co tu nebylo" a rozhodně si myslím, že stojí za přečtení, kam až je možný se dostat, když se moci chopí extrémisti.

20.04.2021 4 z 5

Rozvaliny Gorlanu Rozvaliny Gorlanu John Flanagan

(SPOILER) Hraničářův učeň je moje srdcovka, kterou čtu už od jejího prvního vydání. Je to příběh, který mě ke čtení vůbec dostal. I po těch letech se k němu ráda vracím a stále mě baví. Kniha je psaná velmi jednoduše, žádné dlouhé natahování a pokud si potřebuji odpočinout, je to ideální volba. Pro mě má Will a jeho přátelé skoro stejný význam, jako Harry Potter a spol., i když zde je vše až moc ideální a černobílé, nebo jak to nazvat. Hraničářští koně jsou jak komisař Rex, Horác, Will, Aliss, Jenny a pod. jsou nejlepší učni svých oborů, Halt je nejlepší hraničář a nepřítel je taky NEJzlejší, NEJpodlejší... Takhle bych mohla pokračovat se všemi postavami.
Ale, přeci jen je to příběh pro dospívající a před těmi 12 lety, kdy jsem s knihami začala mi to ani nepřišlo divné a stránky jsem hltala. A o tenhle pocit dle mého převážně jde. A třešničkou na dortu jsou ty úžasné přebaly (pevná vazba)

19.04.2021 5 z 5

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

Knihu jsem už začala číst s vědomím, že o hry zde nejde. Ale i tak mě zamrazilo, jak došli daleko ve vývoji v chování ke splátcům. Příběh se mi četl dobře, ale jak už psalo více lidí, začátek se četl podstatně lépe, než konec. Stále si nemůžu spojit Snowa z Hunger games se Snowem z balady. Nějak mi to do sebe úplně nezapadlo (možná to hodně bude tím, že závěr jeho psycho vývoje mi přišel až moc rychlý a místy nelogický k jeho dosavadním rozhodnutí)
I tak hodnotím knihu kladně a myslím, že za přečtení stojí. A kdyby někdy autorka vytáhla příběh z pohledu Lucy Gray, byla bych jí vděčná, protože by mě vážně zajímalo, jestli byla tak skvělá herečka a nebo to vše byla pravda.

19.04.2021 4 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Stále nemám slov. Kniha se mi naprosto skvěle četla, děj ubíhal plynule a co mě samotnou překvapilo - napětí se dá udělat i jinak, než epickou bitvou na konci, kdy má čtenář doufat, že neumřou jeho oblíbené postavy.
Celá myšlenka světa beze smrti je fascinující a řešení přelidnění ještě lepší. Sama bych se ale v tomto světě ocitnout nechtěla už jen z toho důvodu, že bych asi přišla o cíle "než budu stará".
Na to, že je kniha určená pro mládež, tak bych se opravdu nebála ji dát přečíst i svým rodičům. Pro mě má určitě jistou hloubku.

19.04.2021 5 z 5

Ikabog Ikabog J. K. Rowling (p)

Pro mě asi největší zklamání, které se mi dostalo do ruky. Příběh jako takový mi nepřišel špatný, možná trochu přeplácaný všemi problémy světa, ale dohromady s pohádkovým vyprávěním i prostě nesedl dohromady. A to jsem knihu začala číst relativně později po jejím vydání a tak jsem už věděla, že vyvolává dost rozporuplné pocity.
Za mě bych ji ani nedala číst tam malým dětem, jak je doporučována a nejsem si jistá, jestli zase starší ocení ten opravdu pohádkový styl. Nevím, opravdu mám pocit, že se autorka snažila na 300 stranách i s ilustracemi (a ty se povedli, z nich mám radost, takže dvě hvězdy jen kvůli nim) ukázat až příliš problémů. Charakter postav byl na jednu stranu pohádkově černobílý a na stranu druhou nám nastínila tak komplikované intriky, že jsem občas i já přemýšlela, abych se do toho nezamotala.

22.03.2021 2 z 5

Město z kostí Město z kostí Cassandra Clare (p)

Nejspíš moje nová láska ve světě fantasy. Narazila jsem nejprve na seriál, který mě naprosto nadchl, pak jsem shlédla i film, ten mě až tak moc nezaujal (i když je ve výsledku přesnější vzhledem k příběhu v knize) a až nakonec jsem se dostala ke knihám.
První díl se četl neskutečně dobře, byl napínavý a styl psaní mi sednul. Clary mě úplně nenadchla, prostě jsem v ní viděla rozmazleného spratka. Ale může být i chyba u mě, už přeci jen nejsem úplná cílová skupina.

22.03.2021 5 z 5