Vjeerus Vjeerus komentáře u knih

Baneovy kroniky Baneovy kroniky Cassandra Clare (p)

Cassandra Clare mě opět přesvědčila, že umí psát tak, aby se člověk nenudil. U většiny povídek jsem se opravdu zasmála, autorčin humor mi sedí. I tak ale musím říct, že jsem z knihy nebyla tak nadšená, jak jsem doufala.
První věc, kterou jsem neocenila je řazení povídek. Přehlednější by bylo, kdyby byli řazeny chronologicky.
Přiznávám, že knihu jsem si pořizovala ze dvou důvodů. První je, že jsem chtěla víc Magnuse a druhý, moje potřeba mít víc Magnuse a Aleka. A vlastně existuje třetí důvod, a to ten, (SPOILER) kdy na konci Nástrojů smrti tyto povídky Magnus věnuje Alekovi. (KONEC SPOILERU)
Magnuse jsem víc dostala, ale poněkud břitce. Obzvláště první povídky nám toho moc neřekli a přišli mi takové neukončené (hlavně povídka s Jamesem Harondalem).
Celkově knihu hodnotím jako hodně lepší průměr, jelikož v druhé půlce jsem dostala zajímavé příběhy, které mi doplnili nějaké věci k sérii Nástroje smrti - začátky Kruhu, víc Rafaela a Ragnora... Ale například Camille byla zklamání, přišla mi strašně plochá a stále nevím, co na ní Magnus viděl.
Jako velmi povedené povídky považuji první rande, záchrana Rafaela Santiaga a Magnusovo setkání s Kruhem. A jelikož jsou všechny až ke konci knihy, můj názor na ní se tím dost zlepšil.

22.07.2021 4 z 5

Sucho Sucho Neal Shusterman

Hned na úvod bych ráda napsala, že nebyl dobrý nápad tuto knihu číst uprostřed léta při teplotách kolem 30°C. Měla jsem neustálý pocit žízně a marnosti, že sedím na sluníčku a vím, že doma tu vodu mám (snad...)
Sucho dalece přesahuje běžný scénář YA žánru a myslím, že mrazení z děje postihne i mnohem starší čtenáře. Vždy jsem věděla, že voda je nedílnou součástí života, ale při čtení této knihy o ní začnete přemýšlet úplně v jiném rozměru. Takže ano, kniha ve mě určitě něco zanechala.
Děj je nám servírován z pohledu několika postav. Dále jsou do textu vloženy takzvané momentky, což jsou krátké příběhy i jiných postav, z nichž některé se setkají s naší ústřední partou a nějak ovlivní její další postup za hledáním vody. A autor se s hlavními hrdiny opravdu nemazlil, protože co se mohlo pokazit, to se pokazilo.
(SPOILER) Co mě trochu zklamalo, tak byl závěr. Prostě si nemůžu pomoct, ale mě tam prostě chybělo vysvětlení, jak krizi vyřešili. Došlo k obřímu požáru, náhodou hlavní hrdiny zachrání vrtulník a bum, najednou jsou doma a voda zase teče. Navíc prostě vzhledem k tématu až moc velký happy end a čekala bych i nějakou tu smrt. (KONEC SPOILERu).
Co knize nemůžu upřít je skvělý postup. Nikde se nezadrhává a plyne dost zběsilým tempem. Postavy se vyvíjejí a ukazují, kam až je možné se v krizi vyšplhat a nebo propadnout. Navíc jsme od autora dostali pár užitečných tipů, kde si sehnat vodu, kdyby došlo na nejhorší. Takže rozhodně doporučuji přečíst.

20.07.2021 4 z 5

Tokijský ghúl 5 Tokijský ghúl 5 Sui Išida (p)

Další strhující díl, ve kterém jsem se bohužel trošku ztrácela v kresbě v bitvě s Labužníkem.
Ocenila jsem několik vstupů do minulosti některých postav, obzvláště pak celá bonusová kapitola o Rize. Její část svazku mě původně moc nenadchla, chtěla jsem dostat odpovědi, které vyvolala bitva, ale nakonec jsem za její příběh vděčná, protože se z ní stala velmi zajímavá postava a opravdu chci vědět víc o tom, co je vlastně zač a jak zapadá do všeho dění.
Dále dostaneme do řad Holubic novou postavu a ta... bože, to bude pořádný šílenec a jen další svazky mi řeknou, jestli ten sympatický nebo nenáviděný.
A nakonec se musím vyjádřit k obálce, protože ta je naprosto úžasná. Vidím v tom přesně to, co si o Rize myslím - krásná, na první pohled milá, ale velmi podlá a nebezpečná.

15.07.2021 5 z 5

První První Kiera Cass

Tak jako... skončilo to dobře... více méně. To přelétání, komu patří srdce hlavní hrdinky, už bylo opravdu dlouhé a nudné to číst stále dokola. To procitnutí mělo přijít opravdu mnohem dřív.
V tomto díle Selekce jsem se nejvíc těšila právě na rozuzlení, jak je to s rebely a to bylo vymyšlené fakt dobře a nutno podotknout, že na knížku tohoto rázu jsem to opravdu nečekala.
Konec mě trochu zklamal, přišel mi moc uspěchaný a k "žili šťastně až do smrti" se přešlo moc velkým skokem.
Co knize (a celé sérii) nemůžu vytknout je čtivost. Autorka umí psát poutavě a celý nápad se selekcí mi přijde děsivě fascinující. Myslím, že se tato série zařadí k mým oblíbeným oddychovkám bez větší hodnoty, podobně jako série Stmívání.

13.07.2021 4 z 5

Elita Elita Kiera Cass

Pokračování neskutečně čtivého holčičího bizárku je rozhodně slabší, než první díl, ale i tak člověku utíkaj stránky pod rukama. Nevím, nakolik mě ovlivňuje to, že už dávno nejsem cílová skupina a už jsem ztratila ty růžové brýle ohledně férovosti světa, ale America mi k srdci prostě nepřirostla a po přečtení tohoto dílu asi ani nepřiroste.
Hlavní hrdinka je opravdu nerozhodná (a to nemluvím jen o citech) a až příliš vidí svět černobíle a nezvládá přijímat rozhodnutí, která prostě nemusí být dobrá (ale lepší, než špatná).
Pro mě asi zůstává favorit Maxon, protože až na pár výjimek se chová dospěle a přijal svůj úděl ve společnosti. Ví, jaká je realita a ze špatných věcí se snaží najít tu nejlepší.
Od této knihy nikdo nemůže čekat vysokou přidanou hodnotu a slouží spíš jako výplň pro nadcházející díl. Možná by se za něco víc v této knize dalo považovat právě ten kontrast mezi povinností Maxona a naivitou Ameriky.
Stále ale věřím, že pro cílovou skupinu je tato série určitě bomba a já si její čtení opravdu užila. Splnila přesně to, co jsem očekávala.

13.07.2021 4 z 5

Selekce Selekce Kiera Cass

Tak tohle je takový holčičí bizárek. Jinak se to asi nazvat nedá. Vezměte Hunger Games, osekejte z toho to drsný a krutý v aréně a účastníky navlečte do krásných šatiček a vyleze vám Selekce. Hlavní hrdinka neví, co se svými city a chce pro celý svět rovnost a mír. A taky mi přišla tak strašně ufňukaná. Obě hlavní mužské postavy mají naproti tomu v citech docela jasno, ale každý je svázaný jinými povinnostmi a každý musí ukazovat tu tvář, která je potřeba. (Sakra i charaktery postav z hlavního milostného trojúhelníku jsou téměř totožné s těmi z HG)
ALE... panebože, to se tak dobře čte. Stránky při čtení doslova ubíhají pod rukama a ani se nenadějete a koukáte na text "konec prvního dílu".
Další plus je, že kniha opravdu plní to, co slibuje a v 15 bych z toho byla asi úplně v sedmém nebi. Jen to označení fantasy mi tam úplně nesedí, spíš bych to zařadila do nějakého hodně lehkého odvaru dystopie.
Takže, pokud hledáte něco na vypnutí, kde se vrátíte do dob svého mládí a ideálů, směle do toho. Stejně jako bych tuto knihu doporučila mladým slečnám, protože na stránkách Selekce se plní sen mnohých z nás - ucházet se o neskutečně sexy bohatého prince.

09.07.2021 5 z 5

Tokijský ghúl 4 Tokijský ghúl 4 Sui Išida (p)

Ohoo, tak tohle byl bizarně monstrózní díl. Nový ghúl na scéně je opravdu... jiný (nevím, jak jinak to vyjádřit). Nějak cítím, že Labužník bude hodně ovlivňovat další postup.
Líbí se mi, jak je komunita ghúlů tak podobná té lidské. Tisíce různých povah a přijímání sebe samých. A velká škála různých zvyklostí a úchylek.
Jen tak dál, tohle mě opravdu baví!

08.07.2021 5 z 5

Červenka Červenka Jo Nesbø

Třetí díl ze série s HH jsem si naprosto užila. Nevím, jak to autor dělá, ale tak dokonale všechno zamotat (nebo spíš zaplést a skrýt), že opravdu nevíte, kdo by mohl být vrah a pak přijde ten konec a vám dojde, že to všechno vlastně dává dokonalý smysl.
První polovinu knihy jsem opravdu nevěděla, která bije. Ještě že má kapitoly označené i rokem, jinak bych opravdu byla ztracená. Celou dobu jsem čekala na ten zvrat. A když už konečně přišel, autor mi vytřel zrak zvratem číslo dva a byla jsem zase na začátku. Já sice věděla, ale hlavní hrdina ne. To bylo opravdu k vzteku a o to víc jsem se chtěla pročíst na konec.
Příběh je docela dlouhý, ale vše má v ději svůj smysl. Navíc mi vyhovuje autorův styl psaní, takže mi stánky rychle utíkají. Svůj díl na tom mají určitě i krátké kapitoly.
Jediné, co mě trošku mrzí, je nedořešený případ kolem Ellen, ale to si asi (snad!) autor nechá na další knihy.

08.07.2021 5 z 5

Tokijský ghúl 3 Tokijský ghúl 3 Sui Išida (p)

Jo! Tak tenhle svazek jsem si opravdu užila. Vlastně až na úvod zde máme dvě paralelní bitky, které končí až s koncem knihy. Jsem velmi zvědavá, co se uděje v hlavě inspektora po Kanekiho rozhodnutí. Tajemné kufříky holubic jsou opravdu děsivé, ale nejvíc děsivá je prostě Kanekiho maska, s ní si opravdu autor vyhrál. Mám radost, že se hlavní hrdina konečně rozhodl, kdo je a přijal i svojí druhou část.
U Tóky se stále nemůžu rozhodnout, zda je mi sympatická, nebo ne. Rozhodně má spoustu kladných vlastností (miluju její humor a snahu chránit ghúlí rodinu), ale i těch horších (např. je na mě až moc impulzivní a nepromýšlí důsledky)
Závěr nám dává jasně tušit, že pokračování bude velmi zajímavé a já se na něj opravdu těším.

28.06.2021 5 z 5

Půlnoční slunce Půlnoční slunce Stephenie Meyer

Na knihu jsem se těšila, hlavně z nostalgie na léta, kdy Stmívání byl největší hit. Bohužel prvotní nadšení začalo pozvolna opadat.
První mi začaly vadit nekonečně dlouhé kapitoly. Vůbec bych se nebránila, kdyby jich bylo třeba 3x víc. Naopak bych uvítala míň stránek a hlavně chyb! To snad neprošlo pořádnou korekturou.
Kniha má rozhodně co nabídnout - pár událostí z historie upíří rodiny, ale i Edwardovu touhu po Belle. Avšak jeho sebeshazování se docela rychle začalo zajídat. Popravdě byl příběh opravdu až zbytečně dlouhý. Nějaká akce proběhla až na konci knihy a i ta nakonec působila dost osekaně, protože hlavní slovo dostal opět Edwardův vnitřní monolog o tom, jak je neschopný.
Největší chybu na knize ale vnímám tu, že přišla pozdě. Byla jsem jeden z těch rebelů, co před těmi víc jak 10 lety četli tu uniklou část a absolutně jsem ji hltala. Za prvé jsem měla správný věk pro ten příběh a za druhé to byl prostě hit, všichni jsme chtěli víc Cullenových. Myslím, že autorka udělala chybu, když se urazila a čekala s vydáním tak dlouho, protože co si budeme, fanouškovská základna se dost ztenčila (a dospěla).
Každopádně i přes spoustu negativ jsem si čtení užila a nelituji stráveného času nad knihou. Moje oblíbené postavy jsem si oblíbila snad ještě víc a Edwarda mám po přečtení ráda ještě míň, protože to, co se mu honilo v hlavě na konci, to fakt nemyslí vážně - vlastně asi myslí, protože víme, jak probíhal druhý díl, že?

28.06.2021 4 z 5

Kodex lovce stínů Kodex lovce stínů Cassandra Clare (p)

Jelikož mě svět lovců stínů opravdu pohltil, tuto doplňkovou knihu jsem si nemohla nechat ujít. Je opravdu nádherně provedená - od ilustrací, přes "ručně" psané poznámky známých hrdinů až po celkové uspořádání.
Kdyby mi ve škole dal někdo takto řešenou učebnici, asi bych ji přečetla a ten předmět by byl hned zajímavější. A právě proto, že je to jakási příručka, člověk nemůže očekávat děj, ale fakta. A i já se dověděla několik nových informací. Část o démonech bych klidně udělala delší, ta byla poměrně krátká, když vezmu v úvahu, kolik prostoru dostal Johnatan Lovec Stínů - o kterém kodex stále říká "pravděpodobně, možná, nevíme jistě".
Kodex jsem četla až po celé sérii nástrojů smrti a sérii temných lstí. Myslím ale, že nejlepší by bylo přečíst si knihu už po třetím díle nástrojů smrti (Město ze skla), jelikož nové události z příběhů v kodexu nejsou zahrnuty a působí pak lehce zastarale.
Knihu doporučuji opravdu spíš fanouškům, ostatním by i přes čtivý styl psaní přišla pravděpodobně nudná a nic neříkající.

25.06.2021 5 z 5

Tokijský ghúl 2 Tokijský ghúl 2 Sui Išida (p)

Příjemné pokračování příběhu. Děj se začíná rozvíjet a komplikovat. Na scénu přicházejí nové postavy do rolí nepřátel, které jsou velmi zvláštní a jsem zvědavá, co jsou vlastně zač. Hlavní hrdina stále bojuje se svým přesvědčením (sakra ten má ale morálku! :D).
Více se dovídáme i o samotných ghúlech.
Rozhodně mě víc a víc zajímá, jak tento příběh celý dopadne a doufám, že pár domněnek, které si začínám vytvářet se splní a že mi další svazky zodpoví množící se otázky.
Za mě má tato manga rozhodně dobře našlápnuto.

18.06.2021 5 z 5

Měsíc nad Soho Měsíc nad Soho Ben Aaronovitch

Tak jsem stále doufala, že když má kniha zde na databázi o mnoho lepší hodnocení, než díl první, že opravdu ten díl lepší bude... a ne... pro mě stále příliš mnoho vycpávky. Třetinu knihy si člověk připadá jak při pročítání učebnice londýnské architektury, druhá třetina se motá okolo irelevantních informací (výčet jazzových zpěváků a co nazpívali sice možná souvisí s případem, ale pro samotný případ je 90% informací stále jen vycpávka) a poslední třetina se zaobírá dějem.
Jsem z toho opravdu smutná, protože zápletka je opravdu poutavá, ale špatně se hledá a mnohdy je člověk tak otrávený z toho plkání okolo, že když konečně dojde na velký zvrat, ani to v něm neprobudí emoce ve stylu "WOW, páni, hustý".
A téma magie je kapitola sama o sobě. Kouzla používají všichni okolo, ale hlavní hrdina se nic moc nového nenaučil, vlastně ani čtenář se nic nového nedoví. Takže i když nás příběh na jednu stranu láká na magii, tak ta je tam tak maximálně někde na střídačce a mám z jejích zmínek spíš pocit, že ji tam autor použil, aby se neřeklo, že o ní nepíše.

16.06.2021 2 z 5

Nositelé dubového listu Nositelé dubového listu John Flanagan

Will je opět hlavní hrdina příběhu, doslova. Dostal se ze své krize a jako správný chlap (dospívající muž) musí chránit své přátele. Tento díl je jedno dobrodružství za druhým, naši hrdinové se opět setkávají a pomáhají Skandijcům proti armádě Temudžajů.
Podle mě je to jeden z nejčtivějších dílů plný akce a zvratů. Dovídáme se spoustu nových informací o Skandijcích a hlavně o postavě Eraka, který si nejspíš získá srdce každého čtenáře.
Naproti tomu mé sympatie si stále nezískává Evanlyn. Celý její charakter mi přijde dost výplňový a strojený. V jednu chvíli se ukazuje jako nejstatečnější a drsná holka a o kapitolu dál je z ní nafoukaná princeznička.
Závěr knihy mi přišel možná až moc našroubovaný na vyvolání emocí, ale proč ne, je to kniha pro děti.
Ačkoliv děj knihy považuji za jeden z nejlepších a doporučila bych ho ke čtení všem dětem i dospělým (jako relax), to stejné nemohu říct o obálce, tahle se dle mého nepovedla. Celá postava na mě působí jak vosková figurína.

11.06.2021 5 z 5

Tokijský ghúl 1 Tokijský ghúl 1 Sui Išida (p)

Tato manga pro mě byla velké neznámé, jen se v mém okolí najednou začala často vyskytovat. A musím říct, že mě se opravdu líbila. Četla se mi dobře a kresba je velmi povedená, tento styl mám ráda.
Rozhodně se těším, kam se příběh vyvine, ale rozhodně má dobře našlápnuto. Co mě potěšilo je morální dilema hlavního hrdiny. Miluji, když mě kniha donutí se zamyslet, co bych v takové situaci dělala já a jestli bych se také tak urputně bránila a nebo to vzala prostě jako fakt a součást svého nového života.
Co mi opravdu trhá oči jsou jména. Jsem prostě rozmazlená z internetového čtení mang, kde jsou anglické přepisy a ty mi prostě sedí víc, ale nejspíš jde jen o zvyk.
Nějaké velké hodnocení zde není na místě, přeci jen je manga příběh na pokračování, takže kdybych tvrdila hned po prvním dílu "wow a nejlepší na světě" je jako bych říkala, že seriál Přátelé jsou super a viděla jen první díl.

09.06.2021 5 z 5

Spolu a každý zvlášť Spolu a každý zvlášť * antologie

Tato kniha dokonale splňuje svá zařazení. Nejedná se o žádnou vysokou literaturu a já ve svém hodnocení zohledňuji právě to, jestli kniha splnila, co slibuje. A to rozhodně ano.
Knihu jsem četla přesně tolik dní, kolik je povídek, na každý den jsem si dala jednu. Některé se mi líbili více, jiné méně.
Čtení je to velmi milé a příjemné. Každý příběh má rychlý spád. Najdeme zde snad všechny druhy lásek - od nenávisti k lásce, ulovení idola až po LGBT.
Autorům se krásně povedlo vystihnout frustraci mladých při lockdownu, kterou ukončili něčím pozitivním.
Já jsem si čtení neskutečně užila a nabilo mě to nadějí, že i v těžkých časech se dá najít něco hezkého, takže kniha rozhodně stojí za přečtení.
Nejvíce se mi líbila povídka Sociálně distanční venčení, Jednou, Nový soused a Pod rouškou. Nejméně pak Společně uvězněné a Pravidla komedie.

31.05.2021 5 z 5

Řeky Londýna Řeky Londýna Ben Aaronovitch

Uf, tak tohle bylo náročnější čtení ve smyslu, že tam bylo tolik vycpávky, že se hlavní příběh hledal těžko. Opravdu odstavec věnovaný močení psa nebo rakouské krajce (sama v podstatě nevím, jak taková rakouská krajka vypadá, o to víc mě udivuje, že to ví hlavní hrdina) je pro děj irelevantní.
"Samolepka" s odkazem na Harryho Pottera na obálce je velmi zavádějící, jelikož o kouzla a čáry v knize moc nejde a oba příběhy spojuje tak maximálně Londýn.
Dějem nám prochází dvě dějové linky - spor matky a otce Temže a samotné vraždy, kdy jsem význam sporu moc nepochytila, takže doufám, že bude vysvětlen v dalším díle. Pokud to celé bylo napsané kvůli jedné jediné větě, která obě linky spojila, tak jsme vlastně dostali další hromadu vycpávky.
Když už jsem narazila na postavy - je jich tam opravdu mnoho a spousta jmen se tam objevila jen proto, aby byla odstraněna, takže jsem občas musela lovit v paměti, kdo je kdo.
Závěrem jen dodám, že se kniha navzdory všem neduhům čte poměrně dobře. Kniha je psaná z pohledu hlavního hrdiny, kdy mu vidíme do hlavy a některé jeho poznámky opravdu pobaví.

24.05.2021 3 z 5

Zvon Zvon Neal Shusterman

Na Zvon jsem se nehorázně těšila. Četl se mi dobře, děj ubíhal rychle a nemůžu říct, že bych se nudila. Přesto mi díl přišel slabší, než Nimbus, který považuji stále za jednu z nejlepších knih, kterou jsem četla.
Líbí se mi, jak má autor svět dokonale propracovaný a nic se neděje jen tak. Každá věta má svůj význam a dopad na děj. A také to, jak jsem do poslední chvíle netušila, co má Nimbus v plánu, jak moc je ve skutečnosti cech smrtek prohnilý a Nimbus zoufalý z vlastních pravidel.
Co se týká celého závěru knihy, je pěkný. Nemůžu říct, že skáču do nebe radostí se slovy, že přesně to je ten nejlepší konec, ale vlastně mě ani nezklamal. Takový průměr (nebo se ve mě bije moje averze k těmto scifi "věcím" - nechci prozrazovat, co mám na mysli pod pojmem věci, abych Vás nepřipravila o překvápko).
Jinak souhlasím s názory spousty jiných lidí, že vzhledem k neurčitosti roků je občas složitější se vyznat, kdy se člověk nachází a také, že je vhodnější knihu číst krátce po prvních dílech, jinak bych se asi docela hledala.
Sečteno a podtrženo, třetí díl se nezařadí do "top strop" knih, ale celá série Smrtka už ano, protože jako celek to má neskutečnou hloubku a myšlenku.

23.05.2021 5 z 5

Arthas: Zrod krále Lichů Arthas: Zrod krále Lichů Christie Golden

Tak tato kniha mě totálně dostala. Ačkoliv mě první polovina knihy moc nebavila, jelikož jsme spíš dostali něco na styl příběhového životopisu hlavního hrdiny, kdy byl vykreslen jako hodný a milující s občasným pubertálním výlevem "ale já chci".
Za to druhá polovina knihy byla odpálena ve velkém. Jeden zvrat za druhým, jedno mrazivé rozhodnutí střídalo druhé. Setkali jsme se s tolika známými postavami a mě v hlavě do sebe vše krásně zapadlo (k WoW jsem se dostala až s datadiskem Wrath of the Lich King).
Nutné to není, ale upřímně doporučuji přečíst před touto knihou minimálně Zrod Hordy a Vládce klanů, i když na škodu by nebyl ani Kruh nenávisti, Poslední strážce či trilogie Války prastarých. Opravdu je v této knize tolik postav, které pomohli zformovat příběh Arthase a zároveň se člověk v těch postavách neztratí a ví, kdo je kdo.
Ač jsem se bála, jak mě kniha zklame (vzhledem k zdejšímu hodnocení), opravdu její přečtení stojí za to a i se ukáže, že ne vše z nudnějšího začátku je zbytečné. Některé zdánlivě drobné události měli obrovský vliv.

23.05.2021 4 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Tak i já jsem se konečně dokopala k nějaké té klasice. Jistě, Kytici jsme probírali ve škole, ale ruku na srdce, kolik z nás to zajímalo.
Musím říct, že text je krásně srozumitelný a člověk v tom to poučení najde, i když opravdu extrémně a morbidně pojaté. Ale nějak jsem kdysi měla pocit, že těch se špatným koncem je tam víc a tak jsem byla příjemně překvapená, že většinou hrdinové z básní dojdou odpuštění.
A velká třešnička na dortu jsou pro mě ty nádherné ilustrace ve vydání z roku 2020. Opravdu je to takový šperk v mé knihovně.

18.05.2021 4 z 5