Prokleté domovy

kniha od:

Prokleté domovy https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/318642/bmid_proklete-domovy-iaI-318642.jpg 4.1 317

Řeky Londýna (Peter Grant) série

< 4. díl >

Začíná to jako obvykle – mrtvolou. Ale kdo v tom má tentokrát prsty? Běžný sériový vrah, nebo společník zvráceného kouzelníka známého pod přezdívkou Muž bez tváře? Než se policejní konstábl Peter Grant v novém případu zorientuje, pod soupravu metra vkročí londýnský urbanista a zmizí jistý starobylý grimoár. V Londýně nic neobvyklého. Ale pak se k Peterovi donesou zvěsti o prazvláštních událostech v oblasti Elephant and Castle točících se kolem věžáku navrženého bláznem, postaveného šarlatány a obývaného těmi největšími zoufalci. Mají tyto skutečnosti nějakou spojitost? A pokud ano, proč k nim proboha muselo dojít až na jižním břehu Temže, kde jindy chcípnul pes? Promiň Toby.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Argo
Originální název:

Broken Homes , 2013


více info...

Komentáře (54)

Komentáře 54 Recenze 6

IHT
IHT
03.11.2023 3 z 5

Ruku na srdce, uz to hodnotim a "trpim" z nostalgie. ;)
Styl psani je prijemny, zabavny a lehky, vtipky ironicke a inteligentni. Zapletka je krkolomna a autor se zjevne snazi nevysvetlovat zapletku polopatisticky (narozdil od uchylnych architektonickych odbocek, ktere jsou zcela detailni). Postavy jsou prijemne, nektere nepochopitelne (to i v realnem svete, takze chapu autorovu snahu o autenticnost pribehu :))
urcite budu pokracovat, ale urcite bych nedoporucil nikomu jinemu zacinat serii od prostredka...

Jonny
Jonny
14.08.2023 4 z 5

Mě tenhle díl bavil -víc než předchozí navazující knihy. Příběh mě vtáhl a nepustil.
Líbí se mi architektonické a urbanní poznámky.
A na konci ten zvrat! Jsem napnutý.


Zelený_Drak
Zelený_Drak
11.08.2023 1 z 5

Marně přemýšlím, kdy že se to podle koho mělo významně zlepšit. Je to pořád stejné a jen se to víc a víc komplikuje. Autor má dobré nápady, ze kterých ale neumí vytřískat maximum, takže se čtenář těší na nějaké to velké něco a ono pak obvykle nic. Samotný styl psaní je přitom podle mě právě to, co mě nutí k tomu sáhnout po dalším dílu. Prostě to tak nějak skoro samo ubývá až je člověk najednou na konci knihy a vidí, že se (zase) nic nevyřešilo a jen přibylo otázek.

Bezkyne9
Bezkyne9
23.06.2023 5 z 5

Dalsi znamenity dil sveta Rek Londyna a ja se zamilovavam s kazdou stranou vic a vic :). Zde si dovolim rict, ze prim hraje Benova laska k architekture, jez Londyn radi mezi dalsi nepostradatelne postavy tohoto uzasneho sveta :).

Davidsonová
Davidsonová
18.06.2023 3 z 5

Tentokrát tedy obrovsaké zklamání. Jakoby to byla jen nutnost něco napsat. Nudila jsem se, ale jako pokračování to nakonec ušlo.

knizninadsenec
knizninadsenec
13.02.2023 4 z 5

(SPOILER) Zajímavý příběh, když nebyl takový, jako předchozí. Už trochu ztratil kouzlo. Každopádně vyšetřování pokračuje, ubíhá mnoha směry. Čte se dobře... A pak zradí postava, od které to čekáte nejméně... Mě to hodně překvapilo, tohle prostě nečekáte...

Byl to zajímavý příběh s kouzly i detektivní práci, zajímavých bytostí a postav (starých i nových). Dobře se četl a zaujal... I když měl trochu méně kouzla, jak jsem už psala, než předešlé díly.

Hor89
Hor89
19.12.2022 2 z 5

Po předchozím díle, který mně příliš nebavil, je čtvrtý díl sice zábavnější, ale má zase jiné chyby. Prostřední část knihy se dost vleče, povedených hlášek/komentářů hlavního hrdiny je hodně málo, zmínek o architektuře zbytečně moc a závěr knihy je sice napínavý ale dost přestřelený. A je škoda že některé zajímavě napsané postavy mají tak málo prostoru (Nightingale, Molly).

borufka
borufka
30.10.2022 4 z 5

Tahle série mě baví, není to žádná klasika, ale je to legrace, jak je zcela přirozenou součástí britské policejní mašinerie - chápejte BRITSKÉ :-))) - oddělení čarodějů. To mě fakt bere. Tenhle konkrétní díl žádná velká sláva, die Stadtkrone by se dala určitě využít více, ale jinak je to pro mne takové milé, vtipné čtení se zajímavými pohledy na britské reálie.

hanzmb
hanzmb
06.10.2022 3 z 5

Zcela jednoznačně nejslabší díl této jinak vynikající série. 90% vata, vata a zase vata. A to navíc ve stylu, který může bavit jen architekta se specializací konstrukce výškových budov. Na závěr akce tak na úrovni YA literatury. Snad příště to bude lepší.

Lenny33
Lenny33
28.08.2022 3 z 5

Já mám tuhle sérii vážně ráda, což je vlastně překvapující, protože občas ty knihy čtu a vůbec nechápu souvislosti a nějakou návaznost. Přijde mi, že autor nesouvisle skáče od jednoho případu k druhému a na konci to nějak slepí dohromady. I přesto je to skvělé čtení a díl od dílu tuto sérii čtu s větší a větší chutí.

Petass
Petass
11.02.2022 4 z 5

No toto! Přehlednější příběh, méně sexu, "akce" i nových bytostí, no ale ten závěr!!! Ještě že mám doma další díl! Opět jsem celou dobu googlila lokalitu. Pokud se vám to nebude dařit stejně jako mně, přečtěte si na konci knihy vysvětlení autora. Ušetříte si hodiny s Google mapou. Sídliště opravdu existuje a dohledala jsem ho v celé jeho "kráse", ovšem bez popisovaného věžáku... Ten nikdy neexistoval. I tak jsem si vše představila do posledního puntíku. Miluju Aaronovitchovy popisy, moc mě to bavilo. Jedeme dál! Jak tohle dopadne!? :)

roso.mak
roso.mak
01.11.2021 3 z 5

Autor měl lépe vysvětlit, o co že se to hlavní zloun vlastně pokoušel. Nějak jsem to nepobrala.

Kniha je výplňovým příběhem honu za Mužem bez tváře. Má všechny slabiny prostředních knih série.

Také autorova typického humoru je tam pomálu a veškeré architektonické know-how spolkl barák, který ve skutečnosti neexistuje. A ten konec mi přijde takový trochu uspěchaný.

Knížku čtu podruhé, na první přečtení se mě nějak líbila lépe.

Vjeerus
Vjeerus
29.09.2021 2 z 5

Já se snad nepoučím. Autorův styl mě opravdu, ale opravdu nebaví. Nezvládám ty popisné části o ničem (vlastně jo, o historii Londýna, která s dějem nemá nic společného).
Tento díl byl pro mě ještě horší v tom, že neobsahuje žádný dílčí případ a po dočtení vám vlastně dojde, že se na 259 stranách téměř nic nestalo. To zajímavé se odehrálo zhruba 40 stran před koncem a obsáhlo to tak 3 listy knihy.
Nejhorší na tom všem je, že jsem si vcelku oblíbila postavy, takže mě vážně zajímá, jak to s nimi je, ale možná to souvisí s tím, že jsem se nechala na tuto sérii nalákat a koupila jí v boxu a když už mám ty knihy doma, tak proč je nepřečíst? Čekám, kdy se naučím nedočítat vše, co mám doma a tato série má velmi dobře nakročeno k tomu mě to naučit.

Tyrkysová
Tyrkysová
24.08.2021 3 z 5

Celý děj se točí kolem jednoho domu a autor tak čtenáře zásobí nemalým množstvím architektonických a stavařských popisů, které jsou spolu s jeho nemalou zálibou v obšírných popisech samotného Londýna místy až nudné. Musím říct, že jsem se knihou oproti předchozím dílům trochu prokousávala a někdy se v ději maličko ztrácela. Naštěstí to ale zachrání poslední cca čtvrtina knihy, kdy děj konečně graduje až do samotného bombastického zvratu na samotném konci.

JSmerda
JSmerda
02.02.2021 3 z 5

Pro mě zklamání. Předchozí díly měly jeden aktuálně řešený/vyřešený příběh a na pozadí boj s arcilotrem. Tomuto dílu chybí právě ten malý příběh. Vlastní boj s arcilotrem nikam nevede a recyklují se jen staré schémata. Je to takové mlácení prázdné slámy a už ani ty hlášky nejsou, co bývaly.

Bess.h
Bess.h
13.12.2020 4 z 5

„To mě poser,“ řekl jsem Tobymu. „Vždyť mi bydlíme v Železném pasu.“

Už jsem asi, a to ASI chci zdůraznit, protože si stále nejsem jistá, jsem přišla na Aaronovitchovu hru.
Přijde mi, že autor se nás snaží zkoušet jestli udržíme při čtení koncentraci a zasypává nás hromadou detailů, které se tváří, že jsou naprosto zbytečné, aby nám na konci knihy všechny zapadli do sebe a udělali vau efekt. Musím se přiznat, že jsem u předchozích knížek nevydržela ten vleklý asi 80-stránkový rozjezd a knihu jsem si vždycky na chvilku odložila. Samozřejmě pak přišlo to hrozný období, kdy se knížka rozjela a já to nepobírala páč jsem první část už zapomněla. Tentokrát jsem se tomu chtěla vyvarovat a urputně jsem se držela abych čtvrtý díl četla kontinuálně. Jako na potvoru jsem si vybrala ze čtyř dílů zrovna ten nejrozvleklejší. Dvě stě stránek rozvláčného tempa aby se to pak rozjelo na posledních padesáti.
Ale pak jsem byla odměněna.
Vau efekt se dostavil... a já se zamilovala. Doslova jsem se zamilovala do Aaronovitchova světa.
Peter Grant je skvělí hrdina, který v sobě skvěle kloubí nadšeného vědátora a soucitného člověka. Skvěle nastavuje zrcadlo Nightingaleovi a ukazuje mu, jak moc zamrzl v minulém století, a teď nemyslím co se používání mobilu týče, spíš přístupu k magickým bytostem. Autor to skvěle ukázal na Zachovi, který o všech v Rozmaru mluvil jako o “Isaacovcích“ a rozhodně to nemyslel jako poklonu. Vlastně takhle o Peterovi mluvilo víc bytostí a přesto mu pomáhají a berou ho víc za svýho, než třeba Nightingalea a ani Lesley, která o nic mluvila jako o verbeži. Lesley je vůbec zvláštní, díky větší disciplíně by za chvilku mohla Petera v používání kouzel překonat, ale přijde mi, že jí chybí cit na magii.
Dál nám tady autor předkládá spousty informací, které člověk může přehlédnout, ale podle mě jsou důležité. Například máme přesné datum, kdy se magie začala na svět vracet. Vo co, že to bude důležitý.

Závěrem: Autor si v této knížce vyhrál a pomalejším tempem nás seznámil z dalšími magickými bytostmi, božskými rituály, větším zaměřením na Peterovu výuku, ukázáním, jak Nightingal zamrzl v Edwardovské době a Britské nabubřelosti stylu, když mi nevychováváme nové čaroděje protože jsme řekli, že magie už není, tak to prostě udělali i všichni ostatní, a svojí lásku k architektuře, kterou vtiskl Peterovi.
Ano, knížka byla pomalejší a i nudnější než předešlé tři díly, ale po přečtení jsem měla pocit, jak všechny informace z předchozích dílů víc pobírám. A hlavně toho chci víc a znovu chci vidět magický svět očima Petera Granta.

nefernefer
nefernefer
10.11.2020 4 z 5

V tomhle díle mě Aaronovitch dostal. Dovolil si v něm lehce vybočit z vytýčené trasy a své dosud jen tu a tam opatrně vykukující potlačované vášni pro architekturu dát volný průchod. Tentokrát nešlo především o zápletku. Tentokrát byl zkrátka hlavním hrdinou ve skutečnosti ten barák, kde se vše odehrávalo. Miluju architekturu a moderní zvlášť. Takže podrobné popisy Skygardenu jako funkcionalistického skvostu městského bydlení mě uváděly v nadšení. Toužila jsem se o něm a jeho stvořiteli dozvědět víc. Vidět fotky, plány, nákresy. To, že jsem o něm do té doby neslyšela, mě nepřekvapovalo. Vím, že nic nevím. :o) Hledala jsem, nenašla jsem. Jak říkám, Aaronovitch mě dostal. Stavba i její autor jsou pouhou fikcí. Ale krásnou. A tak poutavě napsanou, že jsem jí uvěřila. :o)

Terva
Terva
09.09.2020 3 z 5

Toto zařízení je vybaveno
protiopatřením.
Nemanipulujte s ním, prosím,
neboť následným výbuchem
se často porušuje zákon.

Nikdy se nesnažte kouzlit nebo psát komentář při poslechu Hawkwindu.

Čtvrtá knihy z boxu „Řeky Londýna“ mě docela zklamala. Prokleté domovy jsou jakýmsi úpadkem v příběhu. Vlastně mě mělo varovat to, že na přebalu knihy Kateřina Bažantová nenakreslila velké oči, tak jak tomu je v předcházejících i nadcházejících přebalech. Prokleté domovy tak nestrádají pouze obsahově, ale i graficky.

Citát: Budeme kout jeden prsten?

Co se týče obsahu, musím napsat, že tu vlastně není žádná pořádná akce k zapamatování, tak jak tomu bylo dříve. Například jízda ukradenou sanitkou, znetvoření Grantovo společnice, nebo plavba v jedné z řek Londýna – to vše si čtenář zapamatuje, ale v tomto příběhu není nic výrazného. Možná až na samotný destrukční konec, ale ten byl očekávaný celou dobu. A navíc byl konec strašně přehnaný a myslím, že skutek samotný poslal tuto knihu do trosek.

Malá ochutnávka:
Zaplála ve mně naděje. Pokud to bylo jeho vlastní auto, pak už stačilo jen záběr opět graficky vyladit, získat podklad pro hledání na dopravním inspektorátu a rázem bych měl jeho jméno, datum narození a prostřednictvím Národní pojišťovací databáze i adresu jeho trvalého bydliště. Což by jen dokázalo, že i Velký bratr může být k něčemu dobrý.

Příběh mi kazila i absence výraznějších humorných scén, postrádal jsem ten klasický Britský humor, na který si čtenář zvykl v předcházejících dobrodružství. Ano, seržant Grant sice má pár ironických veselých poznámek, ale to vše ihned zapomenete, protože se do příběhu nemůžete vložit s plnou parádou. Tohle je zatím nejhorší příběh v sérii. Byl jsem zklamán. Příběh jsem si vůbec neužíval.

Citát: Dal jsem si ještě jedno pivo a šel spát.

Bája89
Bája89
04.05.2020 3 z 5

Tři mrtvoly, stromová nymfa v centru města, návrat řek Londýna, záhada jednoho hnusnýho betonovýho věžáku a bývalá ruská agentka čarodějka. Takhle nějak to teď vypadá ve světě konstábla Petera Granta. Uznávám, že pro někoho můžou být Prokleté domovy o něco nudnější, ale ve skutečnosti nám jen zase víc zašmodrchali to naše rozvázané klubíčko. Všechno se zvrtne a my netušíme, co se bude dít dál, a hlavně jaké následky to bude mít pro Rozmar. Co se ale musí Aaronovitchovi nechat je, že jedna skvělá hláška střídá druhou, kdy se mezi stránkami smějete a smějete. Ať už jde o popkulturně kuchařské odkazy kolem Jamieho Olivera a Hestona Blumenthala až po tradičnější všeobecné popichování hlavních postav. Aaronovitch si v tomhle díle pohrává s myšlenkou propojení magie s architekturou. Což nás zavádí dál do minulosti kouzelnického světa, o kterém stále skoro nic nevíme. To je na příběhu osvěžující, a hlavně neskutečně zajímavý, jen je škoda, že tohle téma Ben víc nevyždímal. Těch pár kapek mi rozhodně nestačilo. Nezasvěcený čtenář bude nejspíš otrávený, ale my, co jsme s Peterem od jeho začátků víme své a s napětím očekáváme co přijde. Opět se dostaneme do fáze, kdy máme více otázek než odpovědí. Přesto jsme zase o krok dál. Aaronovitchovi se zkrátka povedlo napsat další díl, který se opravdu dobře čte a navíc pobaví. Je vtipný, chytrý a v konečné fázi i docela napínavý. Na konci čtenáře čeká šok! Ne ŠOK! A co hůř, někde hluboko v hlavě jste si celou dobu říkali, že se to stane.

Elea
Elea
05.04.2020 5 z 5

Pro mne zatím nejlepší díl série, napínavé, zajímavé a příjemné čtení.

nik077
nik077
29.05.2019 5 z 5

Kniha se mi moc líbila..je to třetí kniha, kterou jsem od tohoto autora přečetla a za mě super.... přečtu si jeho další knihy.

Pegasus
Pegasus
23.02.2019 5 z 5

Zatím nejlepší díl.

azzies
azzies
20.02.2019 4 z 5

V prokletych domovech je příběh zase o něco zamotanější, občas není úplně snadné orientovat se v ději - kdo co a proč, motivace může bez tváře není už vůbec zřejmá, opět pár logicky nedomyšlených akcí (muž bez tváře chce vyhodit dům do vduchu a najednou čeká až proběhne evakuace) a sice se vyřeší nedořešené napětí mezi Petrem a Lasley, ale zase se Peter bez vysvětlení vyhýbá Bev. Závěr knihy byl dost jiný, než se dalo čekat, ale vůbec mi nevadil a navnadil na díl další.
Jinak velmi dobrá zábava.

Denisa153
Denisa153
03.01.2019 4 z 5

Bylo to vtipné, čtivé, napínavé a ten konec?

Okoslav
Okoslav
24.12.2018 4 z 5

Ono se to na první pohled nezdá. "Vždyť je to jen detektivka říznutá urban fantasy," říkáte si. Jenže pak jste v půlce knížky a uvědomíte si, že vlastně netušíte, co se právě odehrává, protože jste si od minulého čtení dali pár dnů pauzu a paměť už holt, mrcha, tolik neslouží.

Na Aaronovitche se totiž musíte soustředit. Fest. Jeho Peter Grant neustále prověřuje několik stop a dokonce i případů zároveň, čas od času se zjeví postava z minulých knih a Aaronovitch vám rozpomínání ani na jedno z toho nijak neulehčuje.

Ve čtvrtém díle se dosavadní tempo a atmosféra celé série mění: stává se temnější, kospirativnější a konečně dostává více prostoru i Muž bez tváře. Konec bezchybný (a taky dost... ale ne, to vám nebudu říkat, radši si to přečtěte, fakt).

Eillen
Eillen
18.11.2018 5 z 5

Při čtení jsem měla ten samý pocit, jako když jsem otevřela první díl. Příběh mě doslova vtáhl a nedokázala jsem knihu odložit.
Přiznám se, že v začátku jsem měla jednu výtku a to, že o Nightingaleova minulost není skoro vůbec zmíněna a když, tak fádně. A pak se najednou přiřítí Nightingale ve svém voze, znovu nám připomene, jak skvělý je a že bych ho jako nepřítele opravdu nechtěla mít. Doufám, že to byl jen takový pomyslný bonbonek na namlsání a v dalších dílech se o něj dozvím zase něco víc.

Celkově měl příběh průměrné hodnocení kolem čtyř hvězd. Ale za to finále, které mě překvapilo, ale nakonec musím uznat, že chování dané postavy je pochopitelné, přidávám pátou hvězdu!

Elis.n
Elis.n
07.11.2018 3 z 5

Trochu mě mrzí, že se postavy z minulých dílů objevují jen sporadicky. I Nightingale, Molly nebo třeba říční bohyně jsou tam na můj vkus jen velmi málo. Autor by mohl trochu více rozvinout jejich příběhy z "minulých životů".
Není to sice ak, že bych nemohla usnout, aniž bych to dočetla ještě ten večer do konce, ale další díl se chystám číst. Něčím je to prostě zajímavé.

boucner
boucner
05.11.2018 5 z 5

Opět moc líbilo....příběh se zvratem, který jsem fakt nečekala. Humoru se nebojí a dokáže se odvázat, protože ví, že to budeme číst...

Tesset
Tesset
28.10.2018 3 z 5

Na první díl to nemá, ale bavilo mě to více než předchozí díl. A hlavně s tím koncem by další díl mohl být zase skvělý.

JFox
JFox
20.10.2018 4 z 5

Fajné čtení plné vtipných pasáží a grandiózní závěr, Lesley proč? :/

Štítky knihy

architektura městská (urban) fantasy

Autorovy další knížky

Ben Aaronovitch
anglická, 1964
2015  68%Řeky Londýna
2016  80%Měsíc nad Soho
2016  83%Šepot podzemí
2017  81%Prokleté domovy
2017  83%Záludné léto

Kniha Prokleté domovy je v

Právě čtených3x
Přečtených492x
Čtenářské výzvě50x
Doporučených13x
Knihotéce269x
Chystám se číst138x
Chci si koupit38x
dalších seznamech8x