Eliza a její nestvůry

Eliza je stydlivá a trochu divná holka, ale na internetu se z ní stává anonymní tvůrkyně populárního komiksu Nestvůrné moře. Vůbec si neumí představit, že by se jí ve skutečném světě mohlo líbit tolik jako ve virtuálním. Tedy do chvíle, než do školy nastoupí fanoušek její tvorby Wallace. Rozumí si a Eliza začne přemýšlet, jestli by život offline nestál za zkoušku. Jenže pak vyjde její identita najevo a všechno, co vybudovala, se začne rozpadat....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/416959/big_eliza-a-jeji-nestvury-SPF-416959.jpg 4.3316
Literatura světová, Pro děti a mládež

Vydáno: , CooBoo

Eliza and Her Monsters, 2017

Kniha Eliza a její nestvůry

veverrka11
předevčírem

Knížka je opravdu čtivá, děj docela ubíhá a je prokládán ukázkami z Nestvůrného moře.
Eliza mi občas přišla jako kdyby měla nějakou psychickou poruchu. Občas se chovala naprosto nelogicky a zřejmě to v sobě ani nedokázala vyřešit. Wallace byl uzavřenější, což mi přišlo podivné, ale jen do chvíle, kdy se vysvětlilo, proč tomu tak je.
Musím uznat, že svět online komiksů a fandomů mě úplně minul, takže nevím, jak to ve skutečnosti funguje. Navíc mi docela vadil přístup Elisy k její rodině. Chápu, že jí je 17 a je v pubertě, ale tohle bylo možná až trochu moc.

Fortuna7

Příběh se mi vlastně celkem líbil, ale celkový dojem mi hodně zkazila anotace, která odhalí skoro celý děj knihy... Chtěla bych taky zmínit ilustrace, protože ty mě motivovaly ke čtení a bavily mě, i když jsem vlastně Elizině komiksu moc nerozumněla.

Ailee

Jednu hvězdičku ubírám jen za to, že mi Eliza místy přišla... ne přímo nafoukaná, ale něco na ten způsob. Vůbec, ale ani jednou se nesnažila s kýmkoliv vyjít. A tím myslím hlavně rodinu, dobře, je samotářka a lidi ji děsí, to beru, jsou takoví lidé, ale aspoň doma mohla mít snahu. Aspoň odpovědět sem tam celou větou?
Ale jinak mě příběh uchvátil. Líbilo se mi, jak si k sobě našli cestu s Wallicem, i to, jak Eliza postupně poznávala, jak neuvěřitelně vedle celou dobu je. Myšlenky ukryté v příběhu byly moc dobrél.

Vjeerus

Hned na úvod, ta kniha mě položila do kolen. Asi tak do poloviny knihy jsem si říkala, že je to tááák táhlé, pomalé, pozvolné a že už by to chtělo zvrat. A panebože, ta gradace toho zvratu byla úžasná a mrazivá. Celá kniha tím závěrem dostala úplně jiný rozměr.
Oceňuji, jak kniha poukazuje na problémy slávy, depresí, introvertů, ale i běžných věcí jako mezigenerační rozdíly a chápání světa.
Romantická linka za mě má obří hvězdičku. Žádná insta love dvou nejvíc sexy idolů školy. Jejich pozvolné sbližování bylo milé a zajímavé sledovat dva introverty s křehkým duševním zdravím bylo svým způsobem fascinující.
Další velké plus v této knize vidím v tom, že hrdinové mají chyby, které neplynou ze syndromu dokonalosti, ale pouze jen z osobnosti daného člověka (a bubliny, v které vyrůstá).

jitka_dankova

Neskutečná kniha plná silných emocí! Eliza poodkrývá svět úzkostné introvertky a její pomalé vylézání ze své ulity. Odhodlala se vystoupit ze svého světa kvůli klukovi, který je ještě křehčí duší, než je ona sama. A v momentě, kdy všechno vypadá jakštakš v pořádku, se celý Elizin svět zbortí jako domeček z karet a ona je vystavena svým největším nestvůrám...
Bavilo mne sledovat to křehké navazování vztahu s Wallacem. Dokonce jsem ocenila, že v příběhu tak vypěnil. Dalo to tomu punc reality, ukázalo, že každý není zásadový hrdina srovnaný sám se sebou a navíc se všichni můžeme zamýšlet nad tím, jestli si Wallace zaslouží odpuštění a nebo ne.
Do kolen mne dostal vztah Elizy a jejích bratrů. Kniha rozhodně stojí za přečtení, i když nejste introverti (a možná právě proto), ani když už vám třeba dávno není osmnáct. Tvůrčí blok totiž může přijít i mnohem později a tahle kniha je jednou z těch, která ten problém umí dobře uchopit a popsat.

Akléda_
05.11.2021

Tohle bylo tak kouzelné! Eliza je knížka krásně napsaná, které neschází krásná romantická linka, která je přirozená a hezky se vyvíjí. Stejně tak se vyvíjí postavy, líbilo se mi i zapojení komiksu a úryvky z něho. Trochu mě zarazilo, když jsem zjistila kolik Elize je, protože na svůj věk se tak opravdu nechovala. Líbilo se mi internetové prostředí a kontrast toho, jak to její rodiče nechápali. Vztah mezi Elizou a jejími bratry mi ke konci přišel z toho nepřátelského až moc sluníčkový, ale zase bylo hezké vidět, že jim na sobě i tak záleželo. Jsem ráda že přes všechnu tu krásu a kouzelnost autorka zvlášť ke konci zakomponovala i těžší témata. Tohle mě moc mile překvapilo, četlo se to úplně samo a já se do příběhu moc ráda vracela.

rysavas
26.08.2021

(+ SPOILER) Váhám mezi 3-4 hvězdičkami....knížku jsem rozečetla už před rokem a nedostala jsem se za 50 stran...teď jsem jí zkusila číst znovu... a možná je to tím, že těch nestvůr se vynořilo víc (nebo jsou blíž) a tak jsem se do toho více ponořila (což může být kontraproduktivní, zohledníme-li, že v moři jsou nestvůry...) a knížku jsem přečetla... nakonec mě bavila.....a četla se dobře (až na ty vstupy do Nestvůrného moře...ale těch je tam málo a na druhou stranu.. líbily se mi ilustrace, takže tím se to vlastně vyvážilo) .....a...
pozor SPOILER:
....nelíbilo se mi, jak se v závěru zachoval Wallace ....já vím, že byl naštvaný, to je pochopitelné....ale to, jak nutil Elizu, aby to dopsala.....zase pravda je, že díky tomu je to možná reálnější...život není romance....lidi myslí především na sebe.....jo...vím, že mu to nakonec došlo....ale já nevím...chápu je oba dva....oba mi byli něčím sympatičtí a něčím mě zase štvali.....což je lepší, než kdyby mi byli ukradení...ale nedostali se mi pod kůži, přestože mají také nestvůry......
a na tomhle něco je:
"Zlomení lidé se před svými nestvůrami neschovávají. Zlomení lidé se nechávají sežrat."

HermanekB
27.07.2021

(+ SPOILER) Začala bych tím, že knížka byla úžasná. Bavilo mě sledovat tak uzavřeného člověka, který se technicky vzato skrývá před světem a vidět jak se postupem času dostává ze své komfortní zony. I když to pro ni bylo těžké a v několika málo situacích mi připomínala mě samotnou (což bylo celkem znepokojující). Od čtení mě neodradilo ani když Eliza začala trpět depresemi a její svět se začal postupně hroutit, aby za nějakou dobu opět povstal z popela.
Příběh měl nápad, byl originální a rozhodně stojí za to si ho přečíst.
Postavy byly obzvláště zajímavé, jejich postoje a strachy a celkově jejich charakter.
Romantická linka mohla být dle mého názoru trošku... něco víc. Nevím ale jak „něco víc“ vyjádřit. Samozřejmě to nebyla žádná katastrofa, jejich vztah se vyvíjel krásně a plynule a to, že mi tam „něco“ chybělo je jen můj pocit.
K tomu všemu je knížka doplněna skvělými ilustracemi a celkově hezky upravená.

Knížku určitě doporučuji. Krásný příběh s krásnou myšlenkou. Dávám pět hvězd *****.