Eliza a její nestvůry

Eliza a její nestvůry https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/416959/bmid_eliza-a-jeji-nestvury-SPF-416959.jpg 4 357 94

Eliza je stydlivá a trochu divná holka, ale na internetu se z ní stává anonymní tvůrkyně populárního komiksu Nestvůrné moře. Vůbec si neumí představit, že by se jí ve skutečném světě mohlo líbit tolik jako ve virtuálním. Tedy do chvíle, než do školy nastoupí fanoušek její tvorby Wallace. Rozumí si a Eliza začne přemýšlet, jestli by život offline nestál za zkoušku. Jenže pak vyjde její identita najevo a všechno, co vybudovala, se začne rozpadat.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

Eliza and Her Monsters , 2017

MayaBu
16.02.2020 4 z 5

Stejně jako v případě Uvnitř mé hlavy jde o nesmírně čtivou knihu (ráda bych řekla, že jsem ji přečetla za den, ale vlastně jsem skočila až v jednu v noci dne následujícího...), které nechybí vtip i přesto, že autorka píše o duševním zdraví a jiných vážných tématech.

Dospívající introvertka Eliza se všemi svými úzkostmi a úžasnou fantazií byla sympatická, ale absolutně nejlepší postavy byly její bratříčci! Doporučuji, hledáte-li oddechové avšak nikoliv pouze hloupoučké čtení.

Knihomolka506
10.02.2020 5 z 5

Co vznikne, když se dá dohromady internetové fórum, jedna ušlápnutá školačka , která chodí na anime srazy a hodně slavný kluk? Wow, vznikne totální bomba!
Je to fakt super, častečně napsaný formou komiksu.
Sama mám taky menší formu úzkosti - tetanii takže jsem to málem prožívala s Elizou :-)

RemiBlack
02.02.2020 5 z 5

2019/47
Eliza má neskutečně originální obsah. Ne, že by byl tak nečekaný, ale prostě se v kniháh nevyskytuje - vlastně znám s podobnou tematikou jen Fangirl. A je to tematika, která je mi velmi blízká. To je taky jeden z důvodů, proč dávám 5*. Lidi, co tvoří na internetu, znají další lidi online a mají tam svůj vlastní svět. To je o nás. Měla jsem u čtení občas hrozně nostalgický pocit. Samozřejmě, nikdy jsem neměla světoznámy komiks, kterým bych se mohla živit. Ale i tak jsou některé zážitky pro všechny 'tvůrce' podobné. :)
Konec mi přišel trošku cliché - ne skrze nějakou romantiku nebo tak, ale kvůli tomu, co udělali Elizini rodiče. V duchu jsem musela praštit hlavou do zdi. A znovu. Wallace se v té chvíli choval jako totální idiot, Eliza zase přehnaná. Byly tam i další otravné věci. Třeba pojem 'LadySouhvězdí' mi vypálil oči. Takový věci se nepřekládají. To je nepsané pravidlo.
Z jiného soudku, Max a Emma byli prostě skvělí. Jejich linky by zasloužili vlastní knihy.
Eliza pro mě vždycky bude něco. Jako jistě, je to trošku pitomá YA story, ale mě si získala úplně. ♥

blanka5960
16.01.2020 5 z 5

Eliza se četla jedním dechem, je to skvělá knížka o dospívající introvertní dívce. Byl to moc pěkný příběh, spousta emocí, problémů, které nutí k zamyšlení.

Litocha
12.01.2020 4 z 5

Z Elizy mě popravdě dost mrazilo. Jsem už v roli rodiče a při představě, že by na tom moje dítě bylo za pár let podobně jako Eliza - veškerý společenský život jen ve virtuální realitě, neschopná běžné komunikace, neschopná vytvořit si sociální vazby, vytěsňující vše mimo svůj malý svět, svázaná úzkostí a nízkým sebevědomím - mi běhá mráz po zádech (za všechno hovoří třeba Vánoce nebo rodinné táboření). Podobných dětí totiž jistě není málo (i když nejsou tvůrci populárního webkomiksu).
Kniha je působivá a pro mě přijatelnější než Uvnitř mé hlavy - protože je reálnější. Úryvky z komiksu (vizuální stránka mě moc neupoutala, ale příběh zněl zajímavě) a hlavně záznamy konverzací byly oživujícím prvkem, postavy byly celkem hodnověrné (taky jsem chtěla Wallace kolem strany 290 něčím přetáhnout, ale dospívající prostě jsou sobečtí), nebylo to cukrkandlově přeslazené a ten sluncem zalitý konec k tomuto žánru patří.
Není to jen povrchní romantická knížka, ukazuje na hned několik problémů a poskytuje mnohé náměty k přemýšlení. Francesca Zappia je rozhodně zajímavá autorka.

any37
04.01.2020 4 z 5

Po dočtení jsem byla celkem dost emocionálně vyčerpaná, trochu jsem si i pobrečela, což se u mě moc často nestává. I přes to to ale za mě nebylo úplně dokonalé. Eliza mě chvílemi štvala, o Wallacovi (snad se to takhle skloňuje) okolo stránky 290 vůbec radši nemluvím. Na druhou stranu se kniha četla rychle, autorka píše příjemně a svižně, navíc jsem nic podobného zatím nečetla, takže oceňuji originalitu a dávám solidní čtyři hvězdičky. Hit roku to asi nebude, avšak to doporučuji všem jako skvělou oddechovku a něco na odreagování.

Allka
03.01.2020 5 z 5

Stejně jako autorčina prvotina Uvnitř mé hlavy je i tohle skvělost. Prostě skvělost, dokonalost a krása střídající nádheru... :) Tahle kniha pro mě strašně moc znamená, protože jsem se v ní mohla najít, a postava Elizy se snad hned po prvních stránkách stala jednou z mých nejoblíbenějších knižních postav vůbec. Obrovsky mi přirostla k srdci a nespočetněkrát jsem si říkala, že mě její trápení až fyzicky bolí, jak moc je pro mě skutečné.
První kniha od doby, kdy jsem přečetla Fangirl, u níž jsem měla pocit, že je o mně. Už jsem se bála, že druhou takovou nikdy nenajdu. :)

Kasandra109
02.01.2020 4 z 5

Krásná knížka s ještě lepším příběhem. S hlavní hrdinkou jsem se dokázala ztotožnit, ale někdy mě trochu štvala (ale to bude tím, že mi hrozně připomíná mě samotnou:)). Určitě doporučuji;)

Medasek
01.01.2020 5 z 5

Moje první přečtená kniha za rok 2020. Byla jsem z ní naprosto unesená. A jelikož teď jsem v maturitním ročníku, tak mi to dalo skvělou příležitost se ztotožnit s hlavní hrdinkou. Chápala jsem její uvažování i strach z lidí.
Navíc kniha je plná nezapomenutelných citátů a rozhodně bych jí doporučila přečíst všem.

Lenny.Wolf
30.12.2019 4 z 5

Sice už nejsem cílovka této knihy, ale i tak jsem z ní nadšená. Škoda, že takové knížky nebyly, když jsem byla v Elizině věku.

Mojepočteníčko
26.12.2019 5 z 5

Příběh, který vás zahřeje :-). Eliza mě moc bavila, i když nepatřím mezi cílovou skupinu čtenářů. Milé, oddechové čtení se špetkou něčeho navíc. Moc doporučuji!

Littleraven
25.12.2019 4 z 5

Dojemná kniha s přece jen trochu jednodušším příběhem, který ovšem má své kouzlo. Není to kniha, bez které nemůžete žít. Ale je milá a příjemná a rozhodně neurazí.

Knihomolka97
09.12.2019 4 z 5

Ze začátku jsem se od knížky nemohla odtrhnout, pak jsem se sekla, protože mě to moc nebavilo a na pár dní ji odložila a dnes dočetla na jeden zátah.
Příběh je to moc pěkný, originální, milý, chvilkama smutný, možná i trochu depresivní.
Jen teda Wallace se mi teda upřímně moc nelíbil. Ze začátku ano, jak byl záhadný, čekala jsem, co z něho vyleze, ale postupně pak své kouzlo ztrácel...

lucygreen
07.12.2019 3 z 5

Pribeh jsem chvilemi nemohla odlozit, chvílemi to bylo trochu nudnější.. Druha cast knihy byla trochu depresivnější, ale šlo to. Musím velice pochválit obálku.

eva3992
01.12.2019 4 z 5

Příběh osmnáctileté Elizy Mirkové, ve skutečném světě stydlivé a osamocené dívky, která uniká do virtuálního světa. Je autorkou internetového komiksu Nestvůrné moře, které má miliony fanoušků. Tam se Eliza cítí dobře, protože skrývá svoji identitu a bez problémů komunikuje se svými online přáteli. Jednoho dne potká ve škole Wallace, skutečného fandu jejího komiksu a Eliza díky němu začíná zjišťovat, že ani svět offline není špatný. Až jednou její tajná identita vyjde omylem najevo a Elize se začne všechno rozpadat.
Příběh určený spíše mladším čtenářům, ale rozhodně má co předat i těm starším. Knížka o tom, jak jsme v dnešní době ovlivněni internetem a ve skutečném světě může být problém se pohybovat.
Příběh se věnuje tématům jako deprese, smrt, odcizení, strach, vyhoření. Co se odehrává v hlavě mladé dívky, jenže se musí vyrovnat se spoustou věcí, pocitů a obav. Je to velice dojemné, citlivé, smutné,...
Kniha je navíc doplněna o ilustrace a části komiksu, který Eliza vytváří.
Celkově moc povedená kniha, která určitě stojí za přečtení.

jeani001
30.11.2019 5 z 5

Eliza je kniha primárně určená pro náctileté čtenáře (mezi které už se nějaký pátek neřadím), přesto mě naprosto okouzlila.
Nečekejte nějakou velkou zápletku či nečekaný konec, ale právě v tom je její kouzlo. Od začátku jsem tušila jak vše dopadne a o co půjde, ale o to více jsem si příběh užívala. Kniha je totiž citlivě napsaná, dojemná, sladká i smutná.
Doporučuji všem mladším čtenářům a těm, kteří hledají milou odpočinkovou knihu, která je pohladí na duši.

Řéža007
17.11.2019 5 z 5

Víc jak přes rok mam Art block, díky téhle knížce jsme opět dostala chuť kreslit. Knížka se krásně četla, měla rychlé tempo a ilustrace nádherné.
DOPORUČUJI !!! ♥

betule3
11.11.2019 5 z 5

Eliza a její nestvůry je jedna z knížek, ve které si snad každý něco najde. Během čtení, jsem vystřídala snad úplně všechny pocity a na konci jsem byla totálně emočně vyždímaná. Některé postavy jsem milovala, ale o pár stránek později jsem je chtěla shodit z Wellhouseovy zatáčky.
Za mě rozhodně skvělý příběh, který opravdu doporučuji si přečíst.

OsolenéKnihy
09.11.2019 5 z 5

Tuhle jsem si prostě zamilovala. Středoškolské prostředí a hlavní hrdinky šedé myšky nesnáším. Ale Eliza je jiná v tom dobrém slova smyslu, má nějaký zájem, pro který žije a já se tak našla v jejím chování, že jsem si občas myslela, že autorka popisuje mě samotnou. Je mi jasné, že hlavně kvůli tomu je u mě kniha tak vysoko, ale má i další plusové body. Například za zpracování tématu psychiky. Co mě ke konci štvalo, to byla postava Wallace, protože se začal chovat dost sobecky a ač jsem jeho pohnutkám rozuměla, myslím, že mohl ubrat. Autorka vlastně stvořila takové dva světy, Elizin a ten Nestvůrného moře. Je mi skoro až líto, že si Nestvůrné moře nepřečtu také. Děj mi plynul rychle, ubíhalo to, kniha mě donutila číst v každé volné chvíli, v duchu jsem se těšila, až se k ní vrátím. Myšlenky z ní jsem si zapamatovala a stále nad některými přemýšlím. Být ještě mladší, myslím, že mě potěší mnohem víc. A nemám k tomu jedinou výtku. Příběh si mě získal a těším se na další autorčinu tvorbu.

martina5069
07.11.2019 4 z 5

Když jste nemocní, potřebujete nějakou knihu u které nebudete muset moc přemýšlet a i když je vám 30 jako mě, tak vás tahle kniha pohladí po duši. Knihy je plný internet a slyšela jsem na ni jenom dobré ohlasy, takže když jsem šla kamarádovy vyzvednout v knihkupectví knihu tak jsem zamířila do sekce young adult a viděla tam poslední tři výtisky s tím, že jsem ji přelouskala za 3 dny.
Jedna paní na facebooku se mě ptala jestli je kniha vhodná pro 12 letou sklečnu, tak musím říct , že ano i když je v knize řečeno jedno docela silné téma a tím je deprese a strach ale zase kdybych knihu četla na základce já, byla bych nadšená a možná by tenkrát moje problémy dopadly jinak. Kniha má hloubku a čte se moc dobře. Sympatičtí hlavní hrdinové až na konec, kdy se Wallace začne chovat jako sobecký vůl ale co by sme chtěli od puberťáků, i když vlastně do kolikati let je puberta? Hrdinům je skoro 18 let a chovají se na 15.
Za mě teda fajn, chtěla jsem dát jen tři hvězdičky ale za ty kresby a celkové pojetí knihy dávám čtyři a doporučuji.