Čaropisci

První díl nové výpravné fantasy série Roberta Jacksona Bennetta, autora úspěšné trilogie Božská města. Ve městě poháněném industrializovanou magií vypukne válka, která změní realitu. Sancie Gradová je zlodějka, a setsakra dobrá. Vloupat se do přísně střeženého skladiště v docích města Tevanne je pro ni hračka. Sancie ovšem netuší, že artefakt, který má ukrást, v sobě skrývá nepředstavitelnou moc. Dokonce by mohl vyvolat revoluci v magické technice zvané skribování — tato metoda mění vlastnosti běžných předmětů pomocí kódovaných nápisů. Soupeřivé korporace, které tuto magii ovládají, už díky ní přeměnily Tevanne v ohromný nemilosrdný stroj na peníze. Pokud se však zmocní ukradeného artefaktu, přepíšou samotný svět tak, aby sloužil jejich záměrům. Korporace teď jdou Sancii po krku. A ve městě Tevanne není síly, která by je dokázala zastavit. Má-li Sancie přežít — a má-li zastavit vražednou proměnu světa, k níž se schyluje —, musí shromáždit nepravděpodobné spojence, ovládnout moc artefaktu a projít svou vlastní proměnou, která ji přetvoří v cosi, o čem se jí nikdy dřív ani nesnilo....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428814/caropisci-KLF-428814.jpeg 4.458

Záhutí 1.

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno, Host

Foundryside, 2018

Kniha Čaropisci

denisa4368

Po dlouhé době fantasy, které mě hned chytlo. Sice od druhé půlky mě to až tolik nebavilo, jako na začátku, ale přesto to stále mělo spád. A rozhodně se těším na další díl.

tlllk

Veľmi príjemné prekvapenie, zápletka bola originálna, postavy mali svoj vývoj a nebolo tam veľa hluchých miest. Ak príde pokračovanie v podobe audioknihy je veľmi pravdepodobné že po ňom znova siahnem.

Alena_S

Přiznám se, trvalo mi se začíst. Odměnou mi ale byl nádherný svět originální magie, který se tu otevírá doširoka a funguje "zkrunděně" dobře. Jakmile se vám v něm zalíbí, už nebudete chtít ven.
Jen mi to časem začalo připadat už hodně upovídané. Jako by postavy, bytosti ani stroje nechtěly, aby to skončilo, zatímco čtenář už se dávno těší, jak to dopadne. :-) Další odměnou je ale zábavný konec a navnazení do pokračování.

XbookwormX

Jako nebylo to špatný, ale k pěti hvězdám tam něco chybělo nebo možná přebejvalo. Každopádně první autorova trilogie mě bavila dost a tohle mě taky slušně navnadilo na další díl. Takže čekám, jaký peripetie čekají Záhutí v budoucnu.

Archie

Nejak jsem na tahle fantasy se silnou, trochu badass zenskou hlavni hrdinkou uz alergicky, zejmena v tomto urban zasazeni. Navic mi svet prisel genericky (genericke slumy, neco mezi renesanci a antikou..) a magie, ktera mela knihu cinit originalni, mi neprisla prilis zabavna. Mozna knihu odsuzuji a nedal jsem tomu poradnou sanci, ale tentokrat se mi nejak nechtelo. Ctive to je, ale uz nechci.

Dragell

Hledáte nějakou zlodějskou urban fantasy? Tak to by se vám mohlo líbit dobrodružství mladé Sancie, která je vyslána na nebezpečnou výpravu ukrást jeden drobný předmět kupeckému podniku. Během svého činu poruší veškerá pravidla a nakoukne do ukradené schránky, díky čemuž se dostane nejen k jednomu malému přátelství, ale také do hledáčku všech kupeckých podniků ve městě.

Kniha nabízí nový fantasy svět, kde vývoj šel kupředu nikoliv na poli vědy, ale rozvíjí se díky magii. Jsou totiž objeveny značky po pradávných obyvatelích těchto končin, které při správném pořadí nařizují věcem, co mají dělat. Něco jako takové magické programování. Takže třeba dokážou říkat kolům, kdy jedou kupředu, kdy mají zastavit nebo materiálu domů, že je pevný jako kámen, a tak se nemůže pod vahou nikdy zbortit.

Ačkoliv se jedná o nový svět, nesetkáte se s přehršelem nových pojmů. Zajímavostí je, že spisovatelka vložila do knihy také novou nadávku, která příjemně oživuje dění. Psáno s lehkostí, cílící na young adult čtenáře.

Děj je celkově dobrodružný a akční. Nabízí chvilky napětí, ale také oddychu, například když se do středu pozornosti dostane malý románek - ten my přijde ovšem do příběhu spíše násilně vložený. Škoda jen, že o hlavní akt se zde perou dvě témata a to záchrana (nejen) vlastního života a pátrání po tajemné rase, která na zemi značky zanechala.

Audioknižní zpracování mne velmi nadchlo, neboť pro načtení tohoto příběhu byla zvolena Jitka Ježková, má oblíbená narátorka. Tu můžete znát třeba také z Naslouchače.

Turlogh

Povedená fantasy, nečetla se mi špatně i když je to docela bichle, skoro šest set stran. Na druhou stranu musím říci, že jsem na konci knihy nijak zvlášť netoužil po pokračování. Něco mi v té knížce chybělo, patrně mě nijak zvlášť neoslovila žádná z hlavních postav.. Prostě jsem to přečetl , knihu odložím, či lépe řečeno vrátím zpět do knihovny a zapomenu na ni. Jsou daleko povedenější knížky fantasy. Dal bych 70 % hodnocení, to by bylo naprosto přesné, bohužel 3,5 hvězdy zde dát nejde. Takže 4 za snahu. Howgh.

Jenny46

Poslouchala jsem audioknihu - příjemný hlas Jitky Ježkové. Zajímavý svět fantazie...