Čaropisci

Čaropisci https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428814/bmid_caropisci-KLF-428814.jpeg 4 264 67

Záhutí série

První díl nové výpravné fantasy série Roberta Jacksona Bennetta, autora úspěšné trilogie Božská města. Ve městě poháněném industrializovanou magií vypukne válka, která změní realitu. Sancie Gradová je zlodějka, a setsakra dobrá. Vloupat se do přísně střeženého skladiště v docích města Tevanne je pro ni hračka. Sancie ovšem netuší, že artefakt, který má ukrást, v sobě skrývá nepředstavitelnou moc. Dokonce by mohl vyvolat revoluci v magické technice zvané skribování — tato metoda mění vlastnosti běžných předmětů pomocí kódovaných nápisů. Soupeřivé korporace, které tuto magii ovládají, už díky ní přeměnily Tevanne v ohromný nemilosrdný stroj na peníze. Pokud se však zmocní ukradeného artefaktu, přepíšou samotný svět tak, aby sloužil jejich záměrům. Korporace teď jdou Sancii po krku. A ve městě Tevanne není síly, která by je dokázala zastavit. Má-li Sancie přežít — a má-li zastavit vražednou proměnu světa, k níž se schyluje —, musí shromáždit nepravděpodobné spojence, ovládnout moc artefaktu a projít svou vlastní proměnou, která ji přetvoří v cosi, o čem se jí nikdy dřív ani nesnilo.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Host

Foundryside , 2018

klarazelena
10.11.2020 5 z 5

Opět skvělá kniha - jak postavy, tak děj. Trochu víc mě bavilo prokreslování světa a samotná loupež jakoby trochu ustupovala před jeho barvitostí, ale mohl to být jen můj dojem. Autor právem patří ke špičce současné fantastiky.

gruno
23.10.2020 5 z 5

Vynikajúca kniha. Skvelý príbeh, úžasný svet, krásne a zaujímavo napísané postavy, skribovanie, augy, hierofanti. Proste paráda. Tejto knižke sa nedá nič vytknúť. R.J. Bennett sa v mojom pomyslenom rebríčku zaradil na druhé miesto za veľmajstra Sandersona.

PetraaMatouš
15.10.2020 4 z 5

Osobně dávám čtyři hvězdy. Jest pravdou, že kniha mě zaujala na první pohled přebalem. Ten se jim vážně povedl. Po přečtení anotace sem si řekla, že do toho půjdu. Kniha mě celkem potěšila. Příběh je psán lehce. Děj a situace navazují a jsou vysvětleny uspokojivě. Myšlenka je zajímavá a pěkně rozvitá. Vtip a akce proběhly. Nejvíc mě pobavilo slovíčko skrundělý.
Je mi líto, ale pět dát nemůžu. Něco tomu chybělo. Neumím to popsat, ale to něco bylo prostě důležitý. Jinak dobrý čtení.

Alex.Barunka
06.10.2020 3 z 5

Tři nebo čtyři? Tři a půl? Tak kolik? Nevím. Chvilku čtyři, pak zase tři a najednou něco mezi. Už si ani nepamatuji, kdy naposledy jsem byla tak strašně rozervaná mezi tím a oním. Pořád jsem a nějakou dobu asi ještě budu.

Svět? Vytříbenej, úžasnej, parádní, peckovej. Nemám slov, není jich třeba. Pan Bennett ho servíruje s naprostou precizností hezky po kouscích až do poslední kapitoly. Zaplňuje díry a vytváří si nové proto, aby je při vhodné příležitosti zase zaplnil. Nutno říct že jeho míra originality a svěžesti je odzbrojující. Promyšleno a prokouknuto do detailů, aby všechno v době uvedení do provozu fungovalo. A těch elementů je tu tolik, že jeden čeká, kdy to bude vrzat. A ono nic, ono to jen hladce šlape a dává smysl. Steampunk, kyberpunk v kombinaci s urban fantasy mají hezky jedno pro druhé připravenou půdu. V tomto směru je nutno říct, že autor má vymyšlený jak svět vnější, tak ten "městský". Kampony, plebsiny a plno dalších novotvarů už jsem zmínila? Tohle je prostě základ hutnýho, škaredýho ale naprosto skvěle promyšlenýho světa vystavěnýho na politice, existenčních svárech a moralizování. Ano prosím, děkuji.

Ale pak přichází na řadu zápletka jako vystřižená z akčňáku, který si pustíte v sobotu večer v televizi. Až tak. Představte si nejvíc klišé loupež. A to je to, co autor servíruje. A to je to, co všechno halí do hávu neskutečné předvídatelnosti. Jako by autor všechno vypráskal na světě, a pak už mu nic nezbylo do příběhu. Zde bohužel čtenář neměl jinou možnost, než sledovat tu předem naplánovanou linku, která hlásá, jak všechno skončí pěkně s předstihem.

Postavy? To je asi aspekt, u kterého si jsem nejvíc nejistá. V tomto stádiu pro mě postavy více méně sloužily jako posunovači děje. Paradoxně nebyly vůbec špatné. A tohle hodně souvisí s profláklostí šablony příběhu, protože postavy jednaly naprosto dle něj. Nepřekvapily, nezasáhly, prostě byly a fungovaly tak, jak se čekalo.

A konečně? Je to napsáno krásným, popisným jazykem, šmrncnuto nějakým tím trefným vtipem s nádechem ironie. Strašně mě baví ta "hravost světa" v protikladu k jeho drsné stránce.

Takže nevím. Ale dvojku mám v plánu.

DuSiČíst
30.09.2020

Hodnotím jen prvních pět kapitol, víc nedám... Autorův styl mě vůbec nesedl. Fakt mi vadí, že vysvětluje, jak co funguje, místo toho aby to ukázal. Systém magie mi přišel hodně připitomělý ("kola uvěří, že jsou na kopci a proto se točí"). Brr...

kokrokr
27.09.2020 3 z 5

Nemohl jsem se začíst a prokousal se přes dvě třetiny stránek, než mě příběh opravdu začal bavit. Děj je přitom nápaditý a dobrodružný. Patrně mi nesedl autorův slovní projev a zejména začátek knihy mě doslova nudil. Nedávno jsem četl od Merglové fantasy „Prokletá věž” o mladé zlodějce. Je to jednoduchý příběh, ale já se začetl hned. Bennettův suchý styl asi není můj šálek čaje.

trudoš
17.09.2020 5 z 5

„Každá inovace, která posílí jednotlivce, nakonec posílí mnohem víc ty, kteří jsou u moci.“
Románem Čaropisci Robert Jackson Bennett jasně stvrzuje zvěsti, že se jedná o jednoho z nejtalentovanějších autorů současné moderní fantastiky. Zatímco v Božských městech pracoval s magickými artefakty, jež obsahovaly pozůstatky moci padlých bohů, v sérii Záhutí přistoupil ke kouzlům úplně jiným způsobem. Magie zde funguje na bázi programování, kdy psané symboly převrací původní účel předmětu a dávají mu nový. Celé „čarování“ tak připomíná sofistikovanou práci IT technika, což v kulisách epické fantasy působí mile neotřele. Ostatně on celý příběh je psán v duchu kyberpunku, jen zasazeného do nepříliš futuristických kulis. Vše ostatní však zůstává, včetně kontrastu technologických vymožeností (v tomto případě magických) s morálním rozpadem společnosti. Autor se přitom neztrácí ve významech vlastních slov a soustředí se především na dějovou linku, takže konec přijde dřív, než by si jeden přál.