Město zázraků

Pomsta je něco, v čem Sigrud Harkvaldsson skutečně vyniká. Možná je to jediné, co mu kdy šlo. Když se tedy dozví, že byla zavražděna jeho nejvěrnější přítelkyně a spojenkyně, někdejší premiérka Shara Komaydová, je mu úplně jasné, co musí udělat. Žádná síla ze světa smrtelníků mu nemůže zabránit v tom, aby se vrahům po zásluze pomstil. Sigrud se svou obvyklou strašlivou výkonností pronásleduje kořist, začíná se ovšem obávat, že v této bitvě nedokáže zvítězit. Má-li vypátrat pravdu o Shařině smrti, musí se chopit zbraní v tajné, desítky let trvající válce, utkat se s rozhněvaným mladým bohem a odkrýt poslední tajemství Bulikova, samotného města zázraků. A co je možná ze všeho nejděsivější, konečně musí pohlédnout do tváře pravdě o své vlastní prokleté existenci....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/37_/378960/mesto-zazraku-28h-378960.jpg 4.722

Božská města (3.)

City of Miracles (2017)

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Host

Kniha Město zázraků

astra3

Mně se celá trilogie líbila. Napínavé, zajímavé. Doporučuji. Jen je mi líto starouše Sigruda.

Charmedka

Za mě je tento díl rozhodně tím nejlepším. Od začátku mě nedokázala kniha pustit. Uznávám, že se poměrně liší od dvou předchozích dílů. Dějově je to opravdu úplně jinde, kniha si sice ponechává určitou detektivní část, ale spíše převládají fantasy prvky a i prostředí je pojato jinak, postavy se neustále přesouvají.

Příběh je nabitý akcí, obrovským množstvím napětí a též dojemných momentů. Co nechybí, tak otázky týkající se božstev a odpovědi na ně. Velmi čtivé, působivé a po přečtení závěru musím říct, že mi tenhle svět bude vlastně chybět.

alekis

Dočtena i třetí, poslední část. Podle mě asi nejnapínavější, až nejdivočejší. Velký boj. Hodně ztrát. Velmi mnohá překvapení a odhalení.
Sigrud, jednooký, zjizvený seveřan, poznamenán dotekem boží rekvizity a poraněn zlým černokněžnickým kopím, prochází dějem jako nůž máslem, jako pila kmenem stromu, jako meč tělem člověka... a občas také narazí jako kosa na kámen. Ale udělá to, co považuje za správné a nakonec zvítězí. A podle všeho je v úplném závěru, na poslední stránce, také klidný a spokojený. Vyhrál.
Sigrud je nejvýraznější postavou celé trilogie, ale bez ostatních by nebyl ničím. Všechno a všichni souvisejí se všemi.
Celý svět Měst, svět Kontinentu a Saypuru, je opět jedním ze světů fantasy, který má grády a každopádně stojí za to, aby byl poznán. Autor však bohužel zase nevyužívá možnosti popsat blíž a barvitěji mezilidské vztahy. Škoda, knize by to dodalo šťávu, jinak je zcela výborná.

TomTomis

Objevují se nám tu známé postavy, které známe z první knihy... Nejvíce pozornosti je soustředěna na Sigruda. Kniha otevírá úvahu o pomstě. O jejím smyslu. O tom, kdo by měl světu vládnout a z jaké pozice. Závěr románu mě okouzlil a otevřel další množství otázek, co s tímto světem bude dál... Určitě bych sáhl po dalším dílu, pokud by nějaký existoval.
Po delší době série, kterou jsem přečetl skoro v jednom celku. Super!

Mrkvaakh

Z anotace se dozvíte, že někdo zavraždil Sharu, hlavní hrdinku prvního dílu. Mulageshová se navíc zmítá ve spárech vysoké politiky a na postu hlavního protagonisty tentokrát naleznete Sigruda. Nezničitelného seveřana, který sice v Městě schodů fungoval jako deus ex machina, ale ve Městě mečů přišel téměř o všechno, a tak se z něj stala lidská bytost: Zůstala mu pouze Shara, a když je teď mrtvá, Sigrud prahne po pomstě.

Hlavním motivem knihy je ztráta: Sigrud se v ní snaží vypořádat se skutečností, že na světě zůstal sám. Pochybuje o svých činech; ohlíží se za minulostí a dochází k závěru, že jediné, co mu kdy opravdu šlo, bylo zabíjení. Skrz jeho lakoničnost a nezničitelnost ve Městě zázraků prosvitne spousta bolesti, která jej v konečném důsledku vykreslí mnohem přístupněji. Děj je sice trochu jednodušší než v předešlých knihách a jeho vyprávění akčnější, přesto ale funguje na výbornou – a to nejen v rámci knihy. Město zázraků utáhne drtivou většinu šroubů, dovypráví mnoho osudů a vyvede trilogii do zdárného konce. Že nebude zrovna veselý, asi po předešlých zkušenostech není třeba dodávat. Rozhodně je však adekvátní, dává smysl, a to je pro mě mnohem důležitější.

skrob

Jiná kniha než předchozí dva díly, míň tajemná a detektivní. Je to taková přímočará akční fantasy. Ale protože mám rád postavu Sigruda tak mi docela sedla.

Okoslav
24.12.2018

Představte si kombinaci Malazské knihy padlých a Chiny Miévilla, přidejte trochu detektivky a okořeňte industrializací střihnutou steampunkem – a dostanete jeden z nejoriginálnějších literárních koktejlů, které jste v životě ochutnali.

Město zázraků, třetí a závěrečný díl Božských měst, je přesně takovým vyvrcholením celé série, jaké si jen čtenáři mohli vysnít. Kromě Malazu dává vzpomenout tu na legendární Baldur’s Gate (fandové pochopí), tu na new weird, jindy zas na televizní seriál Hrdinové. A napříč tím vším se jako tenká linka vine ten nejhlubší smutek.

Bennett totiž znovu dokazuje, že toho umí mnohem víc než „jen“ fungující svět a uvěřitelné postavy. A tak zatímco si v první díle umně pohrál se čtenářskou imaginací a ve druhém dokázal svůj cit pro akci, v tom třetím brnká na nejukrytější struny lidské duše. Tohle je zkrátka nejzaslouženějších pět hvězd za dlouhou dobu.

B4LU
01.11.2018

Bohužel, chtěl jsem mít tuhle knihu mnohem raději, než tomu nakonec je. Nechápejte mě špatně, ona není špatná, ale její starší sourozenci jsou výrazně lepší.
Detektivní linka, která byla páteří předchozích dílů, je ta tam. Místo ní máme poměrně přímočarý příběh, kde je vesměs už od prvních stran jasně řečeno, kdo je padouch a co chce, a jedinou neznámou zůstává otázka, jak ho porazit. Děj je navíc doširoka rozprostřený po více městech, takže mi zde taky chybí kompaktnost a atmosféra předchozích dílů (a název knihy díky tomu ztrácí svůj význam). Stárnoucí Sigrud taky najednou trousí na můj vkus až příliš životních mouder, což do knihy podle mě moc nezapadá.
Tohle je ve své podstatě akční fantasy. Není špatné, ale čekal jsem prostě něco jiného.

Robert Jackson Bennett

Robert Jackson Bennett