Město mečů

Před několika generacemi bylo město Voortyaštan baštou bohyně války a smrti, rodištěm hrůzostrašných nadpřirozených bojovníků, kteří zabíjeli a podrobili si miliony. Dnes je bohyně mrtvá a město leží v troskách. Dává dokonalý smysl, že je tam generálka Turyin Mulagheshová - prostořeká hrdinka bitvy v Bulikově, údajná válečná zločinka - vyhoštěna, aby počítala dny do důchodu a byla zapomenuta. Přinejmenším je to dokonalá krycí historka. Pravda je taková, že generálka byla naposled povolána do služby a poslána prošetřit objev, který má potenciál změnit svět - nebo ho zničit. Problém je v tom, že tahle stará vojačka si není jistá, jestli ještě má na to být hrdinkou....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/322075/mesto-mecu-Ie7-322075.jpg 4.664

Božská města (2.)

The City of Blades (2016)

Literatura světová, Fantasy
Vydáno:, Host

Kniha Město mečů

Metla
dnes

"Město schodů" patřilo k nejzajímavějším fantasy titulům, které jsem loni přečetla, přesto se mi do druhého dílu nějak nechtělo. Trvalo bezmála rok, než jsem se do "Města mečů" dostrkala a hned jsem měla důvod zajásat. Otěže příběhu totiž převzala generálka Turyin Mulagheshová, herdek baba, která má vždy po ruce ostré slovo... nebo ještě pádnější argument ve formě pěsti či libovolné zbraně.

"Můžeš sem laskavě jít, posbírat si svýho kamarádíčka a odtáhnout tu jeho hloupou prdel zpátky do zaprděný hospody tvýho bráchy?"

Ano, generálka mě bavila, narozdíl od její poněkud mdlé předchůdkyně. Bohužel to nestačilo. Nevím, v čem byl zakopán canis lupus familiaris, ale úvodní třetinou knihy jsem prolézala tempem invalidního slimejše. Potom na scénu dorazil Sigrud a kletba byla zlomena, zbývajícími stránkami jsem prosvištěla jako voortyaštanský meč.
Přes veškeré záhady, božstva, strhující akci, detektivní pátrání a politické tanečky bych „Město mečů“ zařadila mezi protiválečné romány. Sice nabízí myšlenky na téma „válka je hnacím motorem pokroku“ a další krutá moudra, jaká nelze šmahem zamítnout, zároveň však jasně, nekompromisně sděluje, že válka je svinstvo a kdykoliv vezmete život jinému člověku, zabíjíte i sebe; před svými činy se nikdy neschováte.
Abych to shrnula a srovnala s prvním dílem: zápletka nepřišla s ničím extra novým a přinesla jen málo překvapení, prostředí tolik nefascinovalo, postavy a dialogy byly šťavnatější, emoce silnější, poselství naléhavější. Zaseknu sem čtyři ostře nabroušené hvězdy... v méně rozkolísaném duševním stavu jich mohlo být i pět.

alekis

Myslela jsem, že když Shara z 1. části zmizí a místo ní nastoupí generálka Turyin, bude to pro dění v knize ztráta - ale kdepak! Vynikající. Můj oblíbený nezničitelný a nezlomný hrdina Sigrud zůstává, a navíc prožívá v tomto dílu osobní štěstí a bohužel i osobní peklo. Turyin bojuje ze všech sil, bojuje statečně, nakonec vyhraje, a věřte, že ze svého vítězství se neraduje.
Všechno je tu nějak dvojsečné. Pochmurné, složité, drsné. Jako kdyby ve Voortyštanu byla stále tma... A vojsko v zásvětí má připraveno naostřené meče... meče, které jsou neoddělitelně spojeny se svými nositeli.
Jednu výtku mám, i když tím knize nehodlám umenšit hodnocení. Zdlouhavá vysvětlování od mýtických postav, proč je něco tak a onak. Bohové a jim podobní se s lidmi nebaví a už vůbec nic jim nevysvětlují. Navíc dost suše, takovým tím školským způsobem jako z učebnice. Autor chtěl určité záležitosti osvětlit svým čtenářům, proto použil tento způsob. Měl to zaonačit jinak. Naštěstí takových pasáží není mnoho, možná že ostatním čtenářům naopak tento způsob bude vyhovovat.
Ještě je se na co těšit, ještě je tady 3. díl., Město zázraků!

Atuin

Bude li si někdo v nejbližší době stěžovat na syndrom druhého dílu mileráda ho odkážu k této sérii.
Jste li namlsáni z první knihy, neodkládejte dobrou náladu a rozpoložení na jindy. Kniha ( tedy autor) vám to mnohokrát oplatí.
A máte rádi Prachetta? No autor ho má rád také. A není nad takové pocty.
Mám psát více. No nebudu. Tohle je svět uvnitř jiných světů, v dlani božské múzy, která sní svá tajná přání v tajné skrýší, obklopena každodenní všedností :-) :-).

TomTomis

Jsem spokojený. Druhý díl trilogie určitě není žádná vycpácka. Opět se svižně děj rozjede a závěr knihy se mi moc líbil. Žádné veselé zakončení, ale co nadělat. Život je život, válka je válka. Začínám hned číst třetí díl. Snad bude aspoň stejně tak dobrý jako dva předchozí:)

Mrkvaakh

Od událostí Města schodů uběhlo několik let. Dřívější hlavní hrdinka Shara zastává vysokou politickou funkci, a nemá proto čas zabývat se nově objevenými božskými artefakty. Do akce a na post hlavní postavy tedy povolá Turyin Mulagheshovou: Bývalá generálka se však z důchodu nevrací zrovna nadšená, a to ani netuší, že se vrhá do dobrodružství, které jí změní život.

Přechod od extrémně inteligentní Shary ke spíše prakticky nadané Turyin se odráží v tempu knihy, řešení problémů a obecně v přístupu k vyšetřování, které je opět středobodem příběhu. Generálčin pohled na svět navíc pomáhá s vývojem jejího charakteru: Teprve teď se konečně dozvíme, že se nejedná o naprosto sebejistou ženu, která se nezalekne žádného problému. Skrz její bojovnou slupku totiž prosvítají jizvy strašlivé minulosti, které jsou v obecném měřítku jedním z hlavních témat knihy.

Mnoho postav Města mečů zažilo trauma, s nímž se pokouší vyrovnat, a nedá se říct, že by se jim to zrovna dařilo. Jenže právě ony představují vratké základy, na nichž nadcházející generace buduje svou vizi lepších zítřků. A tak starým vojnám nezbývá nic jiného, než naivně doufat, že se nezlomí… Abych to zkrátil, Bennett je rozláme a rozdrtí s elegancí a grácií, jakou předvedl už ve Městě schodů. Píše svižně, vtipně a akčně, ale zároveň se nebojí temnoty, depresí ani krutosti. Ze svých hrdinů ždímá maximum a jejich dobrodružství proplétá myšlenkami, které jsou relevantní i v reálném světě. Je to skvělé pokračování vynikající knihy.

markyticka
08.07.2018

Nový příběh z kontinentu, který se stále ještě nevyrovnal se ztrátou Božstev. Příběh i zápletka mne zaujaky ještě víc než v Městě schodů. Závěr knihy jsem málem oplakala. Zdálo se, že to skončilo... Ale nestalo se...

B4LU
27.05.2018

Parádní pokračování Města schodů. S ohledem na to, že hlavní motiv se točí kolem války, smrti a ničení, je taky výrazně temnější a akčnější, a díky změně hlavní hrdinky taky o něco přímočařejší.
To je vlastně důvod, proč hodnotím o hvězdu méně, než schody - spletitost a rafinovanost Bulikova na mě udělala větší dojem než agresivita Voortyaštanu. Stále ale jde o velice kvalitní dílo hodné doporučení.

Nomia
26.03.2018

Stejně čtivé, zajímavé a originální, jako první díl Město schodů, ale přesto je je druhý díl o něco lepší a má větší spád. Hlavní postava v podobě postarší generálky Turyin Mulagheshové byla pro mě vítanou a osvěžující změnou.

Bennettovi se opět podařilo vytvořit chytlavou detektivní zápletku, kde nechybí ani napětí, ale právě vzpomínky a celý charakter Mulaghesové, knihu tahá ještě o level výš. Opravdu se mi líbí, jak si autor pohrál s postavou, ona ani její názory nejsou černobílé a válku ukazuje i ze stinné stránky. Díky čemuž kniha působila hned o poznání realističtěji. Opravdu vydařená kniha.