Město schodů ekniha

Atmosférický fantasy román o živých špionech, mrtvých bozích, pohřbené historii a tajemném, stále se měnícím městě. Město Bulikov se před mnoha lety těšilo přízni Božstev a podmanilo si celý svět. Ale poté, co byli jeho ochránci za podivných okolností zavražděni, se z dobyvatele stal dobývaný; pyšná historie Bulikova byla vymazána a zcenzurována, pokrok se zastavil a z někdejší prosperující metropole se stala jen další koloniální výspa nové světové geopolitické mocnosti. Do tohoto zatuchlého, zpátečnického města přichází Shara Thivaniová. Oficiálně je tato tichá a nenápadná žena jen další obyčejnou diplomatkou, která do Bulikova přijela hájit zájmy utlačovatelů. Neoficiálně je Shara jednou z nejlepších agentek ve své zemi a jejím úkolem je vyšetřit brutální vraždu zdánlivě neškodného historika. Jak se Shara noří do tajemství neustále se fyzicky i politicky měnícího města, začíná tušit, že bytosti, které kdysi Bulikov ochraňovaly, nemusejí být tak mrtvé, jak se zdá. ----- Oslňující, důmyslný a veskrze moderní příběh… Představte si Chinu Miévilla a George R. R. Martina zaseknuté ve výtahu jen s notebookem a jste skoro tam....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/279981/mesto-schodu-KYi-279981.jpg 4.2185

Božská města 1.

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno (ekniha), Host

Kniha Město schodů

jarynek
04. prosince

Napínavá urban fantasy, která začíná trošku jako detektivka, aby tuto kolej rychle opustila a daleko více se věnovala otázkám spojených s pátráním za zmizelými bohy (kde mi přišlo zajímavé přemítání o tom, kdo koho ovlivňuje ve vztahu mezi bohy a lidmi), relaci různých kultur, u nichž došlo k výměně v postavení ovládaného a ovládajícího, atd. K postavám jsem úplně nepřivinul, snad jen s výjimkou nemluvného, ale hodně schopného Sigruda, o jehož minulosti se dozvídáme postupně v průběhu příběhu, tomu bylo nemožné nepokrytě nefandit:). Musím autora pochválit, že to má opravdu dobře vymyšlené - několikrát se mi stalo, že mnou vznesené otázky a námitky k nelogičnosti, byly následně v knize vysvětleny a ukázaly se býti ne nelogickými. Škoda, že nebylo popsáno a více využito prostředí měnícího se města. Těším se na další díl.

Fazulajda

Ehm. To bylo zajímavé, místy až podivné zvrácené, ale rozhodně to bylo originální. I takhle zpětně si připadám podivné hypnotizovaná. Co mi vůbec nesedlo byl podivně přítomně budoucí čas, který byl použit.

Bess.h

Tahle kniha pro mě byla doslova oříšek. Náhodou jsem narazila na článek o Městě zázraků a tak jsem si našla cestu k tomuhle prvnímu dílu. Jenže mi to nějak nesedlo. Prvních dvě stě stran jsem tak trochu protrpěla, vůbec jsem se nemohla začíst, tak nějak mi neseděl styl, jak to bylo napsaný, dokonce jsem knihu na několik měsíců odložila. No teď jsem se k ní vrátila a konečně dočetla... a nakonec to bylo dobrý. Zbylých tři sta stran jsem zhltla docela rychle (jen nějaký tři dny), ale stejně ve mě přetrvává pocit, ani nevím jak to popsat, prostě mi nechutnalo. Kniha vypadala lákavě, příběh byl docela zajímaví, ale stejně mi nechutnal. Asi si zatím moc nerozumím s městskou fantasy. Možná se časem vrátím k pokračováním, ale teď si dám určitě na dlouho pauzu.

Jennkie

Dobře propracovaný alternativní svět, ve kterém bohové fyzicky dokazují svoji přítomnost. Pro mě je to poměrně nová odnož fantasy, ale velmi mě zaujala.

alekis

Opravdu hodně dobrá fantasy. Kdo jako dítě z duše miloval pohádky, musí milovat i (dobrou) fantasy. Nebudu psát nic o ději, je přiblížen v anotaci a mnoha komentářích níže, proč se opakovat.
Zajímavá myšlenka: zdali lidé dělají to, co chtějí bohové, nebo naopak, bohové konají tak, jak si to přejí lidé a dokonce se podle jejich přání i mění.
Zajímavá osobnost: seveřan Sigrud, pobočník Shary, hlavní postavy. V jeho předešlém životě se jako stín skrývá tajemství, které je zatím pouze naznačeno. Jeho boj s vodní obludou je popsán velice dramaticky a přitažlivě.
Zajímavá perlička: do každého vlákna létajícího koberce je jeho tvůrcem - jedním z bohů, vetkána schopnost nadnášet. Stačí jen pět vláken na to, aby nadzvedly těžce vyzbrojenou velkou železnou loď, vyrobenou potají v poušti. Celkem šest takových lodí potom poletí nad nepřátelské území - a vítězství bude v kapse. Pokud jim to ovšem někdo nečekaně nepřekazí :).
Závěr: každou knihu osvěží a dodá jí šťávu, když se do ní zapasuje špetka dobré romance. Ta tady téměř úplně chybí. To jediné by se snad dalo vytknout. Jinak je to další skvělá věc, kterou jsem s potěšením přečetla na základě něčí zmínky zde v Databázi. A to na mě čekají další dva díly! Jupíí! :)

kikikrat

Váhala jsem zda dát 5 hvězd nebo 4, kdyby šlo 4,5 dám to. Ale nakonec jsem se rozhodla upřednostit celkový dojem z knihy. Poprvé jsem měla v nějaké knize potřebu lepíkovat protože tam bylo tolik krásných slov. Děj plynul pomalu tak aby člověk poznal celý jejich svět a přitom nechybělo napětí a akce. Na konci knihy je leccos vysvětleno a vsěchno do sebe tak nějak zapadne. Za mě tedy ano! I když mi trochu vadil počet stran a že to přeci jen neplynulo o trochu víc.

SONP

Opravdu hodně Mievillovské, krásně vymyšlený svět. Bohužel však pro mne nefungoval hlavní příběh, nechci tvrdit, že byl nezáživný, ale nějak mne prostě nevzal za srdce. Snad proto, že politika pro mne ve fantasy moc nefungovala nikdy, a to ani v sáze o zaklínači, kterou jinak zbožňuji. A právě politiky je tu opravdu hodně. Mnohem víc mne zaujaly epizodní příběhy o mládí hlavní hrdinky, Sigrudův příběh a další menší úkazy, kterých je v knize požehnaně. 70%

Eponka

Začátek je zdlouhavý a nudný. Pak se to docela rozjede ale čekala jsem víc moc mě to neuchvátilo některé pasáže byli zajímavé a dobře se četli a některé ne :/. Čekala jsem větší zvraty a napínavější příběh. Takové oddechové čtení části o božstev byli zajímavé.

městská (urban) fantasy bohové

Robert Jackson Bennett