Vjeerus Vjeerus komentáře u knih

Muffin a čaj Muffin a čaj Theo Addair (p)

Druhé čtení této knihy mě přesvědčilo, že má opravdu stále co nabídnout. Prvně jsem si užívala příběh, kopance osudu a sbližování ústřední dvojice, jakožto i připomínku středoškolského života, kdy si sama stále uvědomuji, jak k sobě studenti umí být krutí.
Na podruhé, když už znám příběh i pokračování, jsem si více všímala charakterů a lehkých náznaků v osobnosti a traumatech. Musím podotknout, že i bez znalosti minulostí hlavních hrdinů nám je krásně popsáno, co je v pozadí utváří a jaký vliv má zázemí na člověka jako takového.
Uznávám, že Kit je v chápání trošku napřed oproti průměrnému člověku, protože se vlastně s nějakým traumatem nepřímo setkal, na druhou stranu - do příběhu s tímto rozsahem a přesahem je prostě potřeba dosadit postavu, která nám předá poselství "takto bychom se měli chovat".
Daniel je vlastně odraz toho, co se může stát, když nemůžeme být sami sebou.
Opět tedy děkuji za tuto knihu.

25.05.2022 5 z 5

Oneiros Oneiros Markus Heitz

Poslední dobou má štěstí na knihy, ze kterých jsem dost rozpolcená, jak je hodnotit. Nápad velmi luxusní a originální, stejné nadšení jsem zažívala i s postavami, které byli dobře vykreslené. Bavil mě i autorův humor.
Avšak zhruba v třetině knihy mi došlo, že stále nevím, kterým směrem se kniha bude ubírat. Co je vlastně to hlavní? Normálně nemám problém sledovat více dějových linek, ale zde byli tak rozdílné, že jsem si polovinu knihy připadala jak při čtení několika nesouvisejících příběhů.
A tím se dostávám k tomu, že jsem měla z poloviny knihy pocit, že se nic neděje, děj se nikam neposouvá a hlavní hrdinové si dělají výlety po celém světě tak nějak bezúčelně. řešilo se vše a vlastně nic.
Z konce knihy jsem taktéž dost rozpačitá, jelikož jsem po začátku čekala asi větší masakr a ne takové "konec dobrý, všechno dobré". Takže nemám jinou možnost, než hodnotit průměrem.

25.05.2022 3 z 5

The Death and the Strawberry The Death and the Strawberry Tite Kubo (p)

Mám několikrát zkouknuté anime, takže pro mě nic nového, ale je to taková srdcovka, která mě baví.
Myslím si, že jako začátek série je to povedené, má to vtip (jakože ty králíčkové kresby :D) a pro tento typ mangy krásně naťuknutý smysl pro povinnost a čest.
Určitě budu pokračovat dál.

05.05.2022 4 z 5

Na kraj světa Na kraj světa Theo Addair (p)

Tak já nevím, jak hodnotit. Z knihy jsem spíš zmatená, než co jiného.
Obří mínus vidím v tom, že víme, že existuje magie, ale za celou knihu jsem v podstatě nepochopila na jakém principu. Čekala jsem, že návraty do minulosti tam budou právě ohledně toho vysvětlení, ale bohužel ne.
Dále mi opravdu nesedlo to přeskakování časových rovin, hlavně z toho důvodu, že mi ta minulost nic nepředala. Příběh jsem si začala lehce užívat až právě po vynechání návratů do časů minulých. Ale jen lehce, protože jsem se většinu času stejně nudila - na jednu stranu je jasné, že když sledujete každý krok nějakého člověka, jeho život nemůže být nabitý akcí a zvraty, ale v knize tak trochu očekávám něco víc než "boříme se sněhem, chroupeme suchary, sušíme prádlo a sbíráme dříví na oheň".
Bohužel těch pár zvratů na cestě nedokázalo vyvážit moje rozpoložení z těch "chodících" částí a tak jsem si vlastně užila jen zhruba posledních 50 stran. A to nejen proto, že konečný zvrat byl pecka, ale také z toho důvodu, že se hlavní hrdinové přestali více méně chovat jako děti na výletě a konečně jsme měla pocit, že jim je těch jejich 18-20 let.
Co nemohu upřít je, že se kniha i přes to všechno čte dobře a lehce, protože ten jazyk je prostě lahůdka. Ale rozhodně se přidávám k názorům, že autor má mnohem lepší contemporary (emoce a řešení vztahů je i v této knize jedinečné)

20.04.2022 3 z 5

Zkáza a naděje Zkáza a naděje Leigh Bardugo

Tak já nevím. Na to, jak velký je kolem příběhu halo, tak mě to úplně nenadchlo. Spíš si ale myslím, že válčím s textem, než s obsahem, nedokázala jsem se vůbec začíst.
Rozhodně dávám obrovský palec nahoru za vývoj postav. Oproti druhému dílu zde konečně přišla nějaké komunikace mezi postavami a sebereflexe ústředního dua. Vlastně já jsem naprosto spokojená, jak celá love story dopadla.
Vlastně jsem spokojená i s celým koncem příběhu, nejvíc mě šokoval zisk třetího umocňovače. Líbilo se mi, jakou hlavní hrdinka projevila úctu záporákovi. Protože i přes to všechno to byl člověk, který hledal pochopení. Člověk by čekal, že to bude pět hvězd jak vyšitých, ale jak už jsem psala víš, neseděl mi styl psaní, nedokázala jsem se začíst a na hodně místech jsem se nudila (hlavně v první polovině knihy).
Stále jsem tak nějak nepochopila tu situaci kolem nového krále. Proč zrovna on jediný dopadl tak, jak dopadl. Proč těch případů není víc a jak je to vůbec možné. Ale třeba jsou tyto otázky vysvětleny v té nové sérii Zjizvený král.
Rozhodně dám dalším příběhům z Grishavers šanci, jelikož mě i přes mě nesympatické postavy (až na jednu výjimku) svět zaujal.

08.04.2022 3 z 5

První opravdový polibek První opravdový polibek Kasie West

Krásná oddychovka na zpříjemnění pošmurných dní a nebo někam na dovolenou. Prostředí natáčení filmu bylo zajímavé a přiznávám, že mě autorka trochu nachytala, s kým tedy má hlavní hrdinka skončit. Tak nějak jsem se začátku myslela, že to bude hodně divná hate romantika, ale nakonec to dopadlo mnohem líp.
Pokud jste již četli něco od autorky, moc Vás kniha nepřekvapí, ale na druhou stranu přesně víte, do čeho jdete a někdy člověk něco nenáročného potřebuje.
Baví mě vždy originálně vymyšlené prostředí, kde se příběh odehrává a různé charaktery hlavních hrdinek - od těch tradičnějších holek, až po ty méně časté.

07.04.2022 4 z 5

Nelituju Nelituju Lenka Sadílková

Kdybych měla hodnotit pouze poslední třetinu knihy, tak to byla naprostá pecka, která rozláme srdce.
Bohužel první dvě třetiny jsem docela odtrpěla. Hodně nesympatická hrdinka, na mě až moc náhodných setkání která působila vycpávkově a zastřešeno rychle se vyvíjejícím ne-vztahem.
I přes to, co se člověk dozví na konci knihy, nepřišlo mi to dostatečně omluvitelné pro její činy vůči hlavnímu hrdinovi, které se spíš rovnali chování patnáctileté puberťačky. Naopak mě mrzelo, že jsme se o něm nedozvěděli trochu víc, protože komunikace mezi postavami byla téměř nulová (nepočítám poslední třetinu knihy).
Dále mě zarazil fakt, že se v knize vyskytují jednovaječná dvojčata rozdílného pohlaví, protože tohle je z genetického hlediska nemožné.
Sečteno a podtrženo, pro mě průměr, jelikož se kniha příjemně četla, odsýpala a prostě ten závěr a vůle hlavní hrdinky vyváží ty zbylé neduchy prvních dvou třetin.

31.03.2022 3 z 5

Královna stínů Královna stínů Sarah J. Maas

Asi už si zvykám, že první třetiny knih od autorky bývají hodně pozvolné až vleklé. Ne že by mě to vyloženě nebavilo, ale měla jsem ohromný problém se začíst.
Naopak zbytek knihy je jedno velké wow. Intriky, akce, odhalení.
Hlavní hrdinka mě velmi překvapila, jak je prohnaná, pružná (mentálně) a jak moc umí přemýšlet dopředu, i když se navenek tváří jen jako přímočarý vrah. Tahle její póza jí dostává občas do problémů, obzvláště s jednou postavou, která se naopak zasekla v nějakém ideálu a nechce se ohnout před změnami světa.
Celkově mi přijde, že poslední dobou čtu knihy, kde jsou všechny postavy (až na hlavního záporáka) strašně hloupé, ale v této knize je opak pravdou. Hrdinové hodně přemýšlí dopředu a nad důsledky svých činů a intrikují. A to mě baví, sledovat ty cesty ke zjištění spolu s příběhem a ne půl knihy čekat, až to někomu docvakne. Možná tam jsou někdy scény, kdy mě napadla otázka "A kdy to ten člověk stihl?", ale v celkovém kontextu mě to zas tak moc nerušilo.
Co se týká romantiky. No upřímně mě všichni děsili tím, jak se toho autorka nebojí. No tak od této knihy nic moc nečekejte. Nějaké napětí tam je a mě naopak drásala nervy ta sebekontrola hrdinů a tak se ničeho peprného opravdu nedočkáte.
Takže až na pomalejší rozjezd jsem si tento díl užila, troufám si říct že o maličko víc, než ten předchozí a rozhodně s touto sérií hodlám pokračovat, protože ten závěr...

19.03.2022 4 z 5

Pro své sny Pro své sny Masaši Kišimoto

Díl stále směřuje k něčemu většímu, hrdinové trénují a autor nám opět dává střípky toho, jak svět funguje. Tohle postupné dávkování mě baví, jelikož na začátku by nás to nejspíš unudilo a zahltilo a takto je nám to sympaticky podáváno od třídní šprtky.
Charaktery postav se víc a víc odlišují a projevují a pomalu se ukazuje, že svět není nalajnovaný a předvídatelný. A že lidé nosí masky podle situací, kde se vyskytují. Až na výjimky.

19.03.2022 4 z 5

Most hrdinů Most hrdinů Masaši Kišimoto

Pro mě rozhodně hodně zlomový díl. Do teď se příběh nesl na vlně "být ninja je dřina, ale je to krásný". Zhruba od půlky svazku se ale dovíme s hlavními hrdiny realitu ninja světa a to, že příběh rozhodně nebude sluníčkový a pro slabší povahy.
Co musím vyzdvihnout jsou emoce. I když jsem několikrát viděla seriál, mangu jsem začala číst na fan stránkách až v pozdějším období, skoro ve finále příběhu, takže je pro mě tento začátek vlastně novinkou v knižní podobě. A tenhle díl, uf, i na těch pár stránkách moje srdce udělalo kotrmelec a opravdu to na mě emočně zapůsobilo. Nedokážu si představit, jak bych se cítila, kdybych o tom nevěděla.
Takže za mě ano, vzhůru do nové etapy!

19.03.2022 5 z 5

Němý hlas: Kniha čtvrtá Němý hlas: Kniha čtvrtá Jošitoki Óima

Kniha se stále nese na stejné vlně frustrace a zároveň naděje v lepší zítřky jako předchozí díly. Hlavní hrdina se opět otevírá novým zážitkům a částečně se vytrácí ta deprese prvního dílu. Hlavní hrdinka je naproti tomu stále stejná, jen se dozvídáme její pozadí a vidíme, jak jí život formoval.
Dílo je ohromně zaměřeno na mezilidské a rodinné vztahy, nehraje si na kázání o tom, že se všichni musíme mít rádi, ale říká, že se máme tolerovat. A krásně ukazuje, jak je těžké mluvit s lidmi, na kterých nám záleží (bez ohledu na to, zda trpíme nějakým handicapem ztěžující vyjadřování).
Potenciál, který jsem cítila na začátku si příběh drží a já se těším na další díly.

19.03.2022 5 z 5

Bouře a vzdor Bouře a vzdor Leigh Bardugo

Shrnula bych to tak, že tento díl neurazí, nenadchne. Má určitě co říct, rozhodně to není vycpávkový díl, ale také obsahuje spoustu částí, které bych jako čtenář asi ocenila vypustit.
Mínus cítím ve vztahu hlavní hrdinky s jejím přítelem. Oba jsou si navzájem tak toxičtí a každý z jiného světa, že to prostě fungovat nemůže. Ne když se ani jeden z nich není ochotný vzdát části sebe nebo zapojit trochu mozek a snažit se porozumět tomu druhému a akceptovat jeho potřeby. A taky když spolu dva partneři neumí mluvit, je to trochu problém. Většina částí, kdy se navzájem utápěli v žalu a nepochopení byli zbytečné, nudné a až obtěžující.
Tahounem knihy rozhodně byla nová postava, která je fantasticky napsaná už od prvopočátku. Bavilo mě plánování a přípravy střetu se záporákem, špičkování mezi postavami a sledovat rozdíly povah v královské rodině.
Hlavní záporák je skvěle napsaný, ale asi jsem stále nepochopila, proč ho lidi tak milujou. Já oceňuji to, jak přemýšlí a jedná, ale rozhodně bych s ním nechtěla nic mít.
I když mi hlavní hrdinka nesedí povahově, někdy má světlé chvilky a někdy před ní opravdu smekám, protože si uvědomuji, že je to stále náctiletá osoba, které se převrátí svět naruby a musí řešit věci, na které nebyla připravena, ba co víc, na které ani nepomyslela, že by jich mohla být součástí.
Celkově musím říct, že kniha se velmi dobře četla a tak z ní mám pocit lepšího průměru.

16.03.2022 3 z 5

Dědička ohně Dědička ohně Sarah J. Maas

Příběh jsem si opět neskutečně užila. Opravdu si dle mého autorka právoplatně hoví na špici oblíbenosti.
Vzhledem k tomu, že už nejsem úplná cílovka, ale žánr YA mě baví pro svou jednoduchost, kdy u toho mohu vypnout, dostávám v této sérii v podstatě vše, co žádám. A někdy i trochu víc.
Obří mínus jsem v tomto díle pociťovala v hlavních hrdinech, obzvláště v té jejich paličatosti a aroganci. Oba dva si udělali obrázek o tom druhém a nehodlali uvažovat, jestli za tím chováním není něco hlubšího. U hlavní hrdinky se to dá ještě jakš takš pochopit, její život je vcelku krátký a za tu dobu už toho prožila fůru (a spíš to špatné a tak s dobrým moc nekalkuluje). Ale jak úzkoprsej byl hlavní hrdina, to bylo už trochu jiné kafe, přitom by člověk očekával, že zrovna on, se svými zkušenostmi, dokáže dohlédnout trochu dál, než jen na masku.
Stejně jako u každé knihy autorky, závěr je famózní a to ve všech směrech. Spousta akce, napětí, odhalení, velká rozhodnutí a! vyříkání si toho, co mě prudilo, oddělení kapitol fakt v okamžik, kdy to nechcete a tak zhltnete dalších 50 stran, ani nevíte jak.
Nové postavy mě zatím moc nenadchly, ale uvidím, jak se projeví v dalších dílech. Zatím mám pocit, že autorka má slabší začátky dějových linek, ale postupným odhalováním Vás donutí milovat i záporáky, jak skvěle jsou napsaní. A tady cítím, že zástupci z řad čarodějnic nebudou všichni zlý.

16.03.2022 4 z 5

Němý hlas: Kniha třetí Němý hlas: Kniha třetí Jošitoki Óima

Tuto sérii mám moc ráda, přináší opravdu mnoho, včetně toho, že někteří lidé mohou být prostě zlí a vypočítaví.
Na manze obecně miluji, jak dokáže neskutečně popsat emoce na pár stránkách a každý svazek je jízda. a Němý hlas není výjimkou a nepotřebuje k tomu ani hromady akčních scén a bitek dobra se zlem.

28.02.2022 5 z 5

Eliza a její nestvůry Eliza a její nestvůry Francesca Zappia

Hned na úvod, ta kniha mě položila do kolen. Asi tak do poloviny knihy jsem si říkala, že je to tááák táhlé, pomalé, pozvolné a že už by to chtělo zvrat. A panebože, ta gradace toho zvratu byla úžasná a mrazivá. Celá kniha tím závěrem dostala úplně jiný rozměr.
Oceňuji, jak kniha poukazuje na problémy slávy, depresí, introvertů, ale i běžných věcí jako mezigenerační rozdíly a chápání světa.
Romantická linka za mě má obří hvězdičku. Žádná insta love dvou nejvíc sexy idolů školy. Jejich pozvolné sbližování bylo milé a zajímavé sledovat dva introverty s křehkým duševním zdravím bylo svým způsobem fascinující.
Další velké plus v této knize vidím v tom, že hrdinové mají chyby, které neplynou ze syndromu dokonalosti, ale pouze jen z osobnosti daného člověka (a bubliny, v které vyrůstá).

09.02.2022 5 z 5

Kluk odvedle Kluk odvedle Kasie West

Chápu, proč jsou knihy Kasie West tak populární. Hrdinka má velmi originální povahu a moje srdce zaplesalo v závěru, kdy ten vyvolený není bad boy, což je teď očividně moderní.
Krásný byl i ten kontrast mezi tím, co hlavní hrdinové ukazovali před ostatními a co si pak sdělovali v soukromí plotu.
A dál tleskám tomu, jak Charlie nalezla samu sebe a že zájem i o holčičí věci nedefinuje, jak dobře umí člověk sportovat.

09.02.2022 5 z 5

Světlo a stíny Světlo a stíny Leigh Bardugo

Nemůžu si nějak pomoct, ale něco mi tam chybělo. Co to je, to nedokážu asi vysvětlit.
Četlo se to příjemně, ale nemůžu se ale zbavit pocitu, že příběh plyne na takové konstantní vlně od začátku do konce a nějakých velkých wow scén je tam po málu. Alinina síla byla na můj vkus prozrazena brzy a od té doby se příběh točil kolem jejího popírání vlastní výjimečnosti.
Nejlepší scénu považuji tu, kdy konečně dokázala svou moc uchopit, to byl pro mě jediný moment, kdy kniha vystoupila ze své příjemně plynoucí zóny.

20.01.2022 4 z 5

Nejhorší klient Nejhorší klient Masaši Kišimoto

Já jsem nadšená. Hlavní hrdinové vyrážejí na svou první misi, kde potkají mého oblíbence.
Během cesty nám jsou nastíněné další aspekty světa - uspořádání a pojmenování různých států.
Miluju Kakashiho větu, že na světě existují děti mladší než mi (Naruto), ale silnější než on. Tohle se dá použít snad na jakékoliv odvětví (chytřejší, bystřejší....) a je to opravdu úžasná myšlenka.

17.01.2022 5 z 5

Být s tebou Být s tebou Antonie Nováková

Vím, že je rok 2022 teprve na začátku, ale tohle bylo snad překvapení roku. Má očekávání se tak moc lišila od skutečnosti, až sama nevěřím.
Očekávání: tuctový romantický příběh, kdy se hlavní hrdinové náhodně potkají a vznikne z toho láska na celý život...
Realita: příběh plný bolesti, lásky, silných emocí a sebepřijetí.
Nejvíc na mě působili sny a vzpomínky Vaji. Už od té první jsem čekala něco velkého a zároveň jsem se toho bála. Takže za mě ano, na tak krátkou knížečku je příběh opravdu silný a emoční.

10.01.2022 5 z 5

Naruto Uzumaki Naruto Uzumaki Masaši Kišimoto

I po těch letech mě Naruto stále baví. Anime mám zkouknuté nepočítaně krát a mangu už jsem taky četla, ale ráda se k příběhu vracím, kort když mám knihu konečně ve fyzické podobě. Jen si asi nikdy nezvyknu na "Kakaši", jsem odchovanec na "Kakashi" :D.
Tento příběh je pro mě skoro stejná kultovka jako Harry Potter a moc se těším na další díly, jelikož tento je spíše seznamovací se světem.

10.01.2022 4 z 5