vitek.sk vitek.sk komentáře u knih

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Pro mne v ničem nevybočuje z nekvality předchozích dílů. Ale aspoň jako drobné plus připočítávám fakta o Brumbálovi, nemám rád takové ty jednoznačně kladné hrdiny (škoda, že ho nehrál McKellen). Epilog mne moc nepotěšil, i když bylo jasné, že to takto nějak dopadne. A bitva o bradavice mi silně připomíná bitvy z jiných fantasy knih (že by náhoda :-) )...

09.09.2014 2 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Nejlépe to co si o této knize myslím vystihli v Divadle Sklep: "Ta kniha je především dlouhá a to tak dlouhá, že i kdyby byla snad o polovinu kratší, tak by byla furt moc dlouhá."
Kromě toho mne v tomto díle Harry neuvěřitelně štve, chová se s odpuštěním jako id..t. Štve ho všechno kolem, to, že Ron dostal odznak, který on ne, řve na kamarády a egoisticky vytahuje svoje zásluhy, které by bez kamarádů ale nikdy nedosáhl. Jak se už pořádně ukazuje ve finále kniha na ministerstvu, kde Harry také ukazuje svou naivitu a hloupost. Film byl však na to jaká hloupost je kniha poměrně kvalitní, asi proto, že děj hodně zkrátili.

09.09.2014 2 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Přestože Rowlingovou považuji za patrně nejpřeceňovanější spisovatelku dneška, v dětství jsem si přečetl celou sérii HP, dnes už bych to neudělal, ale aspoň jsem si uvědomil pochybné kvality jejích knih. První jsem četl někdy v deseti. Dnes mi příběh přijde neuvěřitelně naivní a prvoplánově komerčně napsaný. Hlavní hrdinové se tu chovají pochopitelně dětsky naivně, ovšem já nikdy neměl rád jednoznačně kladné hrdiny. A taky se tu poprvé ukazuje, že Harry je v podstatě takový slaboch, který by si bez kamarádů nikdy neporadil.

Bible Bible neznámý - neuveden

Kdo by věřil, že už před dvěma tisíci let se psala fantasy literatura? A bohužel tato kniha není dobrá ani jako historické dílo, ani jako fantasy. Upřímně řečeno mi při jejím čtení bylo dost špatně. Tresty smrti za všechno, od práce v sobotu, přes sex s tchyní až po odmlouvání rodičům. Samozřejmě, že ten kdo je nevěřící, nebo věřící v jiného z 3000 fiktivních bohů si také zaslouží smrt. Opravdu nechápu, v čem by nám tato kniha plná utrpení, vyvražďování jiných národů, znásilňování, vraždění, incestů, trestů smrti za hlouposti atd. měla sloužit jako vzor morálky... zvláště pak Leviticus a Numeri. A pak taky když víme, že přikázání "nezabiješ" ve skutečnosti znamená "nezabiješ jiného Žida tajně" a podobně je to i s dalšími "morálními radami". Bůh ze starého zákona je ta nejodpornější, nejkrvelačnější postava v historii literatury. Nemluvě o tom, že zabil stokrát víc lidí, než satan. A to už vůbec nemluvím o tom, že Bible si mnohokrát sama protiřečí. Bůh například nemůže být současně vševědoucí a všemohoucí. Pokud si myslíte, že to spraví Nový zákon, tak říkám, že Ježíš u mne jako filozof zcela propadl. No, co dodat, radši budu v pekle jako svobodný člověk v dobré společnosti, než v nebi otrokem boží vůle, podobně jako byli Adam a Eva v ráji, tedy kdybych věřil, že něco takového existuje :-) Po přečtení této knihy se ze mne definitivně stal ateista.

Reakce na ostatní komentáře: Nevím proč bych nemohl vírou opovrhovat. Spousta lidí se mi snaží svou víru vnutit, dnes už mne naštěstí nemohou upálit, tak se mi to aspoň snaží vnutit a opovrhují mnou protože nevěřím. Já zase opovrhuji jejich vírou, ne těmi lidmi, ale vírou ano.
A dále, Bibli nehodnotím podobně jako ostatní knihy. Úžasné pravdy se dají najít i v Koránu či Mein Kampf. Dal jsem Bibli šanci, ale zhnusila mne tím kolik je tam utrpení a nesmyslů, žádné úžasné pravdy jsem tam nenašel a ani hledat nechci, na to mám jiné mnohem moudřejší a mravně vyspělejší knihy. Tato kniha je sbírka pověr a nesmyslů z doby kamenné. Nic moc vhodného pro naši dobu v ní není. Nemluvě o tom, že ty příběhy si ani nevymysleli, ale ukradli jinde a vydávají je za své, viz. Epos o Gilgamešovi a jiné.

A pokud jde o rozhovor dvou plodů v matčině děloze, tak to je falešná analogie, čili argumentační klam. Naprosto zcestná pseudoargumentace.

Vtipné je jak tady Bibli hodnotí za 5 lidé, kteří tvrdí, že jsou ateisty. :-) Jak já to vidím, tak jsou spíše pseudoateisty. Neshledávám na náboženství téměř nic pozitivního, ani morálku, ani to, že je pro nás jistotou.

A poslední věc. Zajímalo by mne jak by vypadalo náboženství,kdyby Tolkien žil o 2000 let dříve. Třeba by bylo aspoň trochu logičtější.

09.09.2014 odpad!

Eragon Eragon Christopher Paolini

Je mi moc líto, že teď zklamu všechny Paoliniho fanoušky, ale jinak nemohu. Z knihy jsem přečetl jen asi 50 stran, absolutně ničím mne nezaujala, ba právě naopak. Už ten název Eragon (=Aragorn) mne měl varovat. Ale tolik vykradených názvů a námětů, ano vykradených, ne inspirovaných a na tom trvám, z Tolkiena to mne tedy znechutilo... Odpad nedávám snad jen kvuli věku autora a mé naději, že jednou bude psát lépe a originálněji.

P.S. Lectore, zrovna od vás bych podobný komentář nečekal. No tak jsem intelektuálně povýšený a evidetně jsem měl ze slohu pětky. Protože skutečně tu knihu považuji za opravdu špatnou, prvoplánovou, komerční kýč, vykrádačku Tolkiena etc. To, že napsal někdo v mladém věku není polehčující okolnost stejně, jako jím není naopak vysoký věk. Napsat v takovém věku takovou knihu chce především pořádnou porci podpory od bohaté rodiny, spoustu zkušených rádců a vykrást pár jiných knih. Stejně tak to kolik přitáhl ke čtení lidí není dobrý argument. Lidi ke čtení může přitáhnout i naprostý odpad literatury, kterým tato kniha je.

09.09.2014 1 z 5

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Toto stěžejní Tolkienovo dílo se samozřejmě hodí jen pro skalní fanoušky. Kniha je na čtení poměrně náročná. Ale přesto se vyplatí, pokud máte Tolkienovo dílo rádi, si ji přečíst. Získáte mnoho doplňujících informací, ztratíte mnoho naivních představ, zejména o elfech a dozvíte se více z historie Ardy, rozvedeny jsou věci, které se v Pánovi prstenů objevují pouze v náznacích. Nejvíce mne zaujaly příběhy Berena a Luthien, Túrina, Tuora a také mé nejoblíběnější postavy celého Tolkienova díla Feanora, který je takový ten správný padouch :-) Jo a u Fingolfinova pádu vždy brečím :-)

Nedokončené príbehy Nedokončené príbehy J. R. R. Tolkien

Velmi zajímavá kniha, příběhy jsou bohužel často opravdu nedokončené, ale přesto strhující. Oceňuji zvláště příbehy Galadriel a Celeborna a přísahy na Isildurově kameni uprostřed Gondoru.

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Velmi důstojné zakončení celé série. Opět trochu kazí dojem můj neoblíbená linie příběhu Frodo a Sam, zato druhá část knihy to nahrazuje a ještě vylepšuje. Velké plus dávám i za dodatky, které se mi už mnohokrát hodily a odtajnily mi hodně nejasností.
A další plus za úžasný příběh Aragorna a Arwen. Jedná se o jeden z mých nejoblíbenějších milostných příběhů. Někteří říkají, že tohoto příběhu je ve filmu moc, já říkám, že ne, protože aspoň tak jak to já chápu, je jejich příběh jednou z nejdůležitějších linií Tolkienova díla, jehož důležitost a osudovost si ovšem člověk uvědomí až z dodatků a ze Silmarillionu. Jednoznačně opět nejvyšší hodnocení.

Dvě věže Dvě věže J. R. R. Tolkien

Druhý díl této mé nejoblíbenější knižní série. Osobně mi připadá trochu slabší než první díl, asi zejména kvůli rozdělení společenstva a dlouhým pasážím Froda a Sama, které nemám moc rád. Naopak samomluva Gluma tyhle pasáže hodně vylepšuje. Naproti tomu linie příběhu Aragorn, Legolas, Gimli je jedním slovem fantastická. Opět plný počet :-)

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Mistr Tolkien je mým nejoblíbenějším spisovatelem a trilogii Pána prstenů považuji za nejzdařilejší dílo fantasy v historii. Poprvé jsem četl v cca. 10 letech, kdy mne tato kniha tolik nezaujala, ale naštěstí jsem se k ní později vrátil a byl jsem unešen. Od té doby jsem ji četl mnohokrát a vždy se mi líbí snad ještě víc než při předchozím čtení :-) Jako plus připočítám i skvělé zfilmování celé trilogie. Takže jako skalní fanoušek Tolkienových děl musím dát plný počet.

Muž, který věděl příliš mnoho Muž, který věděl příliš mnoho David Leavitt

Tato kniha pro mne byla jistým zklamáním. Turing je jeden z mých nejoblíbenějších matematiků a tak jsem byl rád, že o něm vyšla kniha v češtině. Začetl jsem se tedy a čekal a čekal, kdy se už konečně dozvím něco o Turingovi a stále nic, z větší části jsem se dozvěděl technické podrobnosti počítačů té doby, různé historky atd. což je jistě zajímavé, ale přímo o Turingovi jsem se dozvěděl jen velmi málo...

09.09.2014 3 z 5

Rychlé šípy Rychlé šípy Jaroslav Foglar

V dětství jsem Rychlé šípy a Foglara obecně hodně miloval. Ale dnes už jen s úsměvem vzpomínám na toto naivní období. A vidím věci, které jsem předtím neviděl. Správné třídní rozdělení klubu, od vysokoškoláka Mirka, po dělnickou třídu Rychlonožku. Foglarovy názory, že ten kdo neprožil dětství jako skaut ho v podstatě ztratil a promarnil a naopak kdo je skaut je automaticky slušný člověk. Že ten kdo chodí do bia (kina) je skoro něco jako méněcenný. Bezděčně vtipné momenty, jako když vůdce Černých jezdců hodí Mirkovi pod nohy poleno a on ještě během pádu volá, že je to nečestné a nesportovní. Nesmyslné rady, například o pití vody na ovoce, což je biologický nesmysl, a tak dále. Ovšem i dnes se mi některé příběhy hodně líbí, například jak Bratrstvo kočičí pracky chtělo Rychlé šípy otrávit. Z tohoto důvodu a z důvodu nostalgie dávám tři hvězdy, více nemohu.

09.09.2014 3 z 5

Snad ti nedělají starosti cizí názory Snad ti nedělají starosti cizí názory Richard P. Feynman

Tato kniha je trochu slabší než předchozí díl "To snad nemyslíte vážně..." Přesto je však velmi kvalitní. Obsahuje několik dalších povedených historek tohoto geniálního myslitele. Především však neskutečný příběh lásky, který v mých očích překonává Romea a Julii, Vinicia a Lygii, Aragorna a Arwen i Berena a Luthien (jmenoval jsem mé oblíbené) a další legendární příběhy. Proč? No protože tenhle je narozdíl od výše zmíněných je reálný. Smutný a přesto krásný. A nakonec také poučnou pasáž o praktikách v americké NASA. Opět dávám plný počet.

09.09.2014 5 z 5

To nemyslíte vážně, pane Feynmane! To nemyslíte vážně, pane Feynmane! Richard P. Feynman

Ačkoli Feynman napsal několik dalších skvělých knih, tato kniha pro mne bude navždy jeho nejlepším dílem, už proto, že ho tak skvěle vystihuje. Není to kniha o fyzice, ale o životě jednoho z největších a nejoriginálnějších geniů historie. Jako asi většině se mi nejvíce líbí historky s otevíráním trezorů a psychiastrickou komisí armády USA, nicméně za velmi povedené považuji i například příhody s mapou kočky, třinácti podpisy nebo vysvětlení proč Feynman musel odmítnou nabídku Chicagské univerzity. Kniha obsahuje také náznak poměrně smutného, přesto však krásného a neuvěřitelného příběhu lásky Feynmana a jeho první ženy Arline. Právem tedy tato kniha zaujímá v mé knihovně čestné místo, bez přehánění je to nejlepší kniha kterou jsem kdy četl.

K2 - 8611 m K2 - 8611 m Josef Rakoncaj

Horolezectví mne zajímá jako z jeden mála sportů už od mládí. Horolezci jsou také jediní sportovci, které skutečně bezmezně obdivuji. Proto mne tato kniha, která popisuje stěží uvěřitelný příběh člověka, který vylezl na svou úrvní osmitisícovku, hned na K2 a to ještě těžkou cestou v rámci týmu plného Italů, představuje vrchol všech horolezeckých knih. A panu Rakoncajovi patří obrovský obdiv za to, že měl odvahu jít na K2 dvakrát.

08.09.2014 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Tato kniha mne hodně zasáhla. Z přesnosti s jakou Orwell popisuje praktiky totalitních států mne dodnes mrazí. Další z mých hodně oblíbených knih, ke kterým se stále vracím.

08.09.2014 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Další z mých nejoblíbenějších knih. Nelíbí se mi až tolik jako 1984, přesto dávám plný počet hvězd. Mimochodem, posloužila jako inspirace Pink Floyd ke geniálnímu dílu Animals.

Robinson Crusoe Robinson Crusoe Daniel Defoe

Ze začátku docela příjemná kniha, která se ale bohužel postupem času změnila v křesťanskou agitku. Takže nemohu hodnotit lépe.

08.09.2014 2 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Jedna z nejlepších knih co jsem kdy četl. Vracím se k ní už od dětství pravidelně, vždy v ní najdu něco nového. Četl jsem ji, bez přehánění, snad padesátkrát a nikdy mne neomrzela. Jednoznačně tedy pět hvězd :-)

Quo vadis Quo vadis Henryk Sienkiewicz

Na tuto knihu mám dost rozporuplný názor. Jsem ateista, tudíž to věčné vychvalování víry (samozřejmé té jediné správné) a propagace náboženských myšlenek nepůsobí nějak dobře. Také ani to, že se tam bere křesťanství jako pravda a propaguje myšlenka, že ti kdo nevěří a neuvěří budou zatraceni i kdyby byli jinak dobří lidé a naopak ti, kteří se celý život chovali špatně, ale v okamžiku smrti uvěří budou spaseni. I když mně by nevadilo být v pekle (pokud existuje), aspoň budu svobodný člověk v dobré společnosti :-) Samozřejmě také není pravda, že Nero byl tak jednoznačně špatný, jak je v knize podáváno. Křesťané se v té době nechovali v Římské říši zrovna dobře (bodeť by ano, když ostatní nesouhlasili s jejich "pravdou") a tak je Nero stíhat musel, no a oni potom po staletích na něj hodili všechny možné i nemožné zločiny...
Přesto však, hlavně díky postavě Petronia, se mi kniha docela líbila. Petronius vytrvale křesťanství odmítá, radši si žije svým epikurejským životem a umírá se stoickým klidem. A to se mi líbí.

08.09.2014 2 z 5