Silmarillion

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Tolkienův Silmarillion popisuje První věk světa – jeho samozřejmou součástí je tedy vyprávění o vzniku Středozemě, o její mytologii, nejstarší historii a v neposlední řadě také o národech, jež ji obývaly v dobách předcházejících ději trilogie Pán prstenů.

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29746/silmarillion-p5B-29746.jpg 4.41963
Série

Pán prstenů

Žánr
Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno · Mladá fronta
Orig. název

The Silmarillion · 1977

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (215)

Kniha Silmarillion

Přidat komentář
trudoš
23. srpna

Legendy Středozemě s veškerou možnou epikou, jakou si jenom lze představit. Těžké pro mě bylo prokousat se prvními cca padesáti stranami, jež poeticky vykreslují vznik světa a všechno co s tím souvisí. Pak už ale naprosto skvostná jízda, kdy jedna epochální událost střídá druhou a válečné konflikty jdou až na samotnou dřeň, přičemž vyprávění rámuje tragika hodná nejlepších řeckých dramatiků. J. R. R. Tolkien měl zkrátka perfektní cit pro literární formu, takže i když si člověk uvědomuje, že to všechno tahá z kouzelného klobouku, působí to neuvěřitelně autenticky, málem lépe, než naše vlastní mýty.
Je to ale rozhodně čtení spíš pro fanoušky, než pro běžné konzumenty, protože je poměrně důležité mít k tomu všemu vztah. Zároveň nejde o klasické fantasy čtení, kdy skupina dobrodruhů zachraňuje svět - tohle je komplexní historie fiktivního světa, která ohromí svou propracovaností a dokáže pohltit jednotlivými epizodami i celkově starosvětským pojetím. Spisovatelův opus magnum, o tom žádná.

zlovlk
25. července

Představte si, že jste starověký národ. V průběhu tisíciletí máte miliony příslušníků, desítky tisíc spisovatelů, kněží, vizionářů a bájeslovců, bezpříkladné množství času a prostředků. S vynaložením titánského úsilí vymyslíte komplikovanou a krásnou mytologii, přičemž si konkurujete s podobně snaživými kulturami na celém světě. A je to tuhé soupeření! A pak si prosím v nějakém 20. století přijde jeden jediný člověk, sedne si do kamrlíku někde v Oxfordshiru a vypálí všem těm namyšleným starodávným národům rybník svou vlastní mytologií – úplně nejkomplikovanější a úplně nejkrásnější. To naštve, ne?

Abych pravdu řekl, i přes veškerou racionalitu a vědecké myšlení odmítám uvěřit, že by to se stvořením světa a jeho prvními věky bylo jinak, než se píše v téhle knize. To by totiž byla nesmírná škoda, kdyby se to nikdy nebylo bývalo stalo! Zlatý strom Laurelin a stříbrný strom Telperion mísící svá světla, probuzení Provorozených u stínů sladkého Cuiviénenu, dlouhý pochod přes hory a pláně zatímco duněla Naharova kopyta nad světem... a všechny ty velké bitvy a srdce protínající milostné příběhy, Lúthien tančící pro Berena na palouku mezi bolehlavy a Finrod Felagund vzdorně zpívající čarodějnou píseň, aby obětavě zachránil přítele... Mám vypočítat úplně vše? Skoro by se mi chtělo!

Musím se na tomto místě též přiznat, že příliš nevěřím výrokům o tom, že přečtení knihy umožňuje čtenáři prožít další život: do hrdinů se obecně vzato odmítám vžívat, neboť to obvykle bývají pošetilí a sobečtí všiváci. Jsou však výjimky, u kterých ten omšelý citát platí – a příběh o válce o silmarily je z těch výjimek dost možná tou nejzářivější. Protože pokaždé, když knihu vyjmu z police a pustím se do ní, jako bych znovu cítil hanebnou lásku k dílu svých rukou, znovu prožíval ty strašlivé roky ve stínu Morgothovy hrozby a hrdě pochodoval vstříc zachmuřenému severu a zradě, bez naděje v srdci, ale s hrdostí o to bodavější. A to prosím i přesto, že většině bohů, elfů a lidí v Silmarillionu vystupujících (s hrdinnými Noldor v čele) to pošetilé a sobecké všiváctví také už asi nikdo neodpáře.

Omnis
30. června

Pro spoustu lidí těžko překousnutelné, ale když se dostanete přes Hudbu, je to nářez! Teda ne... není... i tak vás to možná místy uspí, ale i tak úžasné čtivo.

Black54
14. června

Kniha pro skalní fanoušky Pána prstenů. Kniha se velice podrobně zabývá historií Středozemě od vzniku, až do konce období čtvrtého věku kdy byl Sauron definitivně poražen a nastal věk lidí. Celou knihu je velmi těžké sledovat osudy všech postav, protože je jich tam bezpočet a v hlavě mi zůstalo jen pár jmen, která mě zaujali. Krásně popsaný vznik světa spolu s příchodem Valar což je takové božstvo Středozemě přes příchod prvních elfů trpaslíků a lidí. Samotný vznik dvou stromů z Valinoru přes jejich zánik a vznik slunce a měsíce. Války mezi Valar a Melkorem, výroba Silmarionů, odchod elfů ze zaslíbené země opět válka s Melkorem a úpadek elfů. Nejvíce mě asi zaujala povídka o Belenovi a Lúthien a jejich pouti a získání ukradeného Silmarionu. Knihu doporučuji, ale s upozorněním, že je to vcelku náročné čtení hlavně pro fanoušky Tolkienova světa.

Ronnie68
11. června

Nebylo to vůbec špatně čtení ... bylo to zajímavé ..

KubaHanzelin
21. května

Uf, tak to bylo něco, ze začátku byl docela problém se orientovat v těch spoustě názvů, jmén atd., ale potom si člověk zvykne a děj z pradávných věků Tolkienova světa ho vtáhne jako vždy. Jak psali jiní, nejedná se o klasickou beletrii, ale spíše o "populárně naučnou" knihu nejen o Středozemi, ale o celém Tolkienově světě. Doporučuji všem fanouškům pana Tolkiena!

lumpíkcz
16. května

Tak to je pro skalní Fanoušky :-)

GeekyMom
08. dubna

Užaná a úžasně komplikovaná četba. Rozhodně to není klasická beletrie jako Hobit a Pán prstenů. Spíše studie historie a mýtů Středozemě. Knihou jsem se prokousal se spoustou poznámek, mapek a nákresů. Byly i dny kdy jsem četla jen z povinnosti (měla jsem parťačku). Ale stálo to za to!