Silmarillion

Tolkienův Silmarillion popisuje První věk světa – jeho samozřejmou součástí je tedy vyprávění o vzniku Středozemě, o její mytologii, nejstarší historii a v neposlední řadě také o národech, jež ji obývaly v dobách předcházejících ději trilogie Pán prstenů.
K vydání připravil Christopher Tolkien.

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29746/big_silmarillion-p5B-29746.jpg 4.42322

Pán prstenů

Literatura světová, Fantasy, Mytologie

Vydáno: , Mladá fronta

The Silmarillion, 1977

Kniha Silmarillion

Roni34

Silmarillion je knihou,do které musí Tolkienův čtenář vyspět.Sama jsem knihu nejprve odložila a vrátila se k ní až za několik let.Nelituji toho.Byla to jedním slovem nádhera.Ano,je to ze začátku složité,mnoho jmen a velmi popisné (asi tak tisíckrát víc než Pán prstenů),ale to je prostě Tolkien.Dějiny světa elfů a celé Středozemě,jednotlivé příběhy hrdinů a růst Saurona, sloužícího ještě temnějšímu pánu jsou vrcholnou prací.I když je tato kniha vlastně počátek všeho,doporučuji začít pohádkově od Hobita a Pána prstenů a k Silmarillionu se propracovat.

witiko

Myslím, že přirozená cesta k této knize vede od prvotní frustrace (kvůli obtížné orientaci v genealogických vztazích a geografických údajích), přes rostoucí okouzlení, které člověka povzbuzuje číst dál a dál, až k naprostému úžasu, který dává chuť se ke knize vracet a žít z ní. Je obdivuhodné, jak dokázal Tolkien mytologické motivy nejrůznějších tradic přetavit do tak uceleného a hlubokého literárního eposu, aniž by tyto motivy vyloženě kopíroval nebo sklouzával k časově podmíněné nebo významově ploché alegorii. Jeho dílo je autentické a nesmrtelné v tom, jak silně rezonuje s nejhlubšími, archetypálními vrstvami naší mysli. Pro zmírnění počátečních obtíží doporučuji genealogickou tabulku všech postav, která krásně ukazuje, jak se pramínky jednotlivých postav a jejich dílčích příběhů slévají do velkolepého finále (vkládám do Zajímavostí). Naprosto souhlasím, že pět hvězdiček je u Silmarillionu tak nějak nepřípadných. Je to zkrátka úplně jiná třída, jako by z jiného světa (snad dokonce z "přímé cesty" na Západ?), takže dejme tomu třeba 200%.

Igor1311

obsiahla a podrobná kronika dejín Stredozeme s veľkým počtom mien. Zavedie nás do počiatkov až po vojnu o prsteň moci. po prvom prečítaní silmarillionu nemyslím, že si pamatám prvopočiatky stredozeme a všetky tie mená, no napriek tomu ide o vynikajúcu kroniku

tatereza

(+ SPOILER) nebejt muže, tak se neprolouskám začátkem, protože tam je velký množství popisů, rodokmenů atd. chápu to nadšení fanoušků Tolkiena, že to asi hezky dotváří celej ten svět. nicméně za mě tam bylo moc popisu (rodů, geografie atd.) na úkor příběhu, který mě bavily mnohem víc a nebyl jim danej dostatečnej prostor, aby mě pořádně vtáhly. taky jsem se furt ztrácela v tom, kdo je kdo. přesto to bylo moc hezky vykreslený. odnesla jsem si z toho, že svět neni fér. že trpělivost je největší ctnost a kdo se uhnáhlí, skape:) a nakonec to, jak těžký je bojovat se svou kletbou, která se přenáší z generace na generaci. jenom vědomí tý kletby žene člověka do kouta. jinými slovy, kdyby o ní nevěděli, třeba by jí vůbec nenaplnili? nad tím jsem si musela popřemejšlet, takže dobrý:) jo a taky krásný/majestátní věci ničej lidi, to je zajímavý posleství...prostě se stávaj rukojmím tý věci. lidi by se neměli upínat na věci:)

n.ezn.amy

Výborná kniha, která čtenáře přivede do počátku věků Středozemě, poznání historie, tehdejší krále, vztahy a příbuzenské poměry mezi jednotlivými vládci, všech různých ras. Tato kniha je těžká na čtení z důvodu velkého množství postav, kdy se člověk občas v tom může začít ztrácet. Je hlavně určena pro fanoušky ságy Středozemě.

Ryšava

Vždycky jsem si ji chtěla přečíst, ale odrazovali mě těžká jména. Naštěstí jsem našla audioknihu. Musím se přiznat, že ze začátku jsem se v příběhu hned ztratila xD ale po delší poslouchání a povídáním s mým mužem a otcem, jsem tomu porozuměla. Vidím spojitostí a návaznost na Pána prstenů, které jsem předtím nechápala...

Úžasné a úchvatné dílo

cathyblack

Silmarilion mě přerůstá v každém slově, v každé větě, v každém odstavci.
Až se zase budu chtít jednou zdáti býti menší a ještě menší, stačí se jen začíst.
Pokud velikost člověka určuje jeho dílo, zde máme Tolkienovo nekonečno.
Za mě dokonalá ukázka toho, jak šílený člověk to byl.

bl4in

Nemám slov. Snad jen toto: kdybych chtěl knihu spravedlivě ohodnotit, tak bych musel všem knihám, které jsem kdy na databázi knih hodnotil 5/5 ubrat jednu hvězdu na 4/5, protože tohle bylo prostě něco víc. Nenechte se odradit, vyhledejte si mapy, rejstřík jmen a při čtení je pečlivě sledujte.