Snad ti nedělají starosti cizí názory

Tato kniha je nejenom svědectvím o temperamentu velkého fyzika, o ”dobrodružství jeho zvídavé povahy”, ale i vyprávěním o lidech, kteří nejvíce utvářeli Feynmanovu osobnost - o jeho otci a první ženě Arlene. Tyto veselé i smutné příběhy volně navazují na knihu To snad nemyslíte vážně! Také příhody v této knize zaznamenával Feynmanův přítel a občasný spoluhráč na bubny Ralph Leighton. Záznamy jsou přepsány jen s nutnými úpravami, a tak nám poskytují možnost vychutnat si Feynmanovo vyprávění a pochopit, proč právě tento vědec dokázal zaujmout studenty i všechny ostatní, kteří se s ním setkali. Od mládí rád přicházel věcem na kloub a tuto schopnost uplatnil, když jako vedoucí malé skupiny teoretiků při práci na konstrukci první atomové bomby vnikal do sejfů a "testoval" rafinovaná bezpečnostní zařízení v Los Alamos. Tuto svou vlastnost uplatnil při své práci v prezidentské komisi vyšetřující příčiny havárie raketoplánu Challenger. Feynmanovo vyprávění o jeho práci v této komisi je druhou částí knihy, v závěru pak máme možnost seznámit se s Feynmanovou přednáškou, která názorně ilustruje jeho nevšední, nejen vědecké schopnosti. Feynman si nikdy nepotrpěl na gloriolu geniálního fyzika. Rád vyprávěl, jak ti, kdo ho představovali před veřejnými přednáškami o fyzice, cítili nutnost zmínit se nejenom o jeho Nobelově ceně za fyziku, ale také o tom, že hraje v barech na bonga, kdežto vedoucí hudebních skupin v barech žádnou potřebu uvádět ho jako nositele Nobelovy ceny neměli. Z jednotlivých příběhů lze vyčíst Feynmanův odpor k pompéznosti, touhu pouštět se do dobrodružství a řešit přitom všechny problémy účiným, nekomplikovaným způsobem. Vzpomínková kniha Snad ti nedělají starosti cizí názory má šarm, jaký měl sám Feynman, a na každého čtenáře zapůsobí radost, kterou Feynmanův nespoutaný přístup k životu i práci přinášel jemu i lidem okolo něho. (zdroj: eaurora.cz)...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29005/snad-ti-nedelaji-starosti-cizi-nazory-29005.jpg 4.4123
Literatura naučná, Věda
Vydáno, Aurora (Praha)

What Do You Care What Other People Think?: Further Adventures of a Curious Character, 1988

Kniha Snad ti nedělají starosti cizí názory

willy9203
22.09.2020

Knížka navazuje na dílo To snad nemyslíte vážně nejen v nastaveném stylu, ale i vysoké úrovni. Opět nechybí humor a moudrost. Jen vyznívá o trochu smutněji.

petr_
05.09.2020

Tuto knihu beru jako dovětek ke knize "To nemyslíte vážně..." . Nejzajímavější pro mě byla část, kde popisuje vyšetřování katastrofy raketoplánu.

vorsypety
14.05.2020

"Snad ti nedělají starosti cizí názory" je fakt dobrý. Je to nesourodé, ač mě to sem tam nebavilo, knihu jsem si užila. Autor si zaslouží respekt a jelikož do vědy trochu vidím, tak se mi líbila jeho nevšední otevřenost, s jakou mluví.

Faila
03.03.2019

První část se mi četla moc příjemně. Byla vtipná, plná zajímavých postřehů a myšlenek a velmi milá. Druhá část mi vzala dech. Přibližovala totiž pro mě zcela neznámý svět a byla jakousi sondou do americké politiky a (ne)fungování NASA. Už to sice nebylo tak příjemné čtení, ale jsem moc ráda, že se mi tohle dílo dostalo do rukou a že jsem zase o něco chytřejší :)

babystar
06.02.2019

K této knize jsem se ve formě audioknihy dostala náhodou. Nikdy bych nevěřila, že mne tak upoutá. Už se vůbec nedivím, že je tolik vynikajících osobností židovského původu. Jestli každý z nich měl otce s takovým přístupem k poznávání světa jako Feynman, není se čemu divit. A zpráva o vyšetřování katastrofy raketoplánu vypovídala o docela neutěšené situaci v raketovém programu. Tak se už nedivím, že teď používají, pokud se nepletu, Američané raději raketové motory z Ruska.

Tozbee
28.10.2018

Se vší úctou k autorovi bych řekl, že toto je velmi nesourodé dílo. Naštěstí každá ze zhruba tří hlavních částí (linie dětství, Arlene a vyšetřovací komise) má co říct. A umí to! Feynman byl fenomén.

"Můžeš se naučit jméno toho ptáka ve všech jazycích světa, ale až toho dosáhneš, nebudeš o něm vědět absolutně nic."

Alexander1918
12.09.2018

Tož sice mě Ríša poprvé v životě naštval, když nazval Palác vědy a kultury "obludností..." A taky to nemá takový švih jako "To nemyslíte vážně..." Nicméně všechno tohle vyvažuje... no prostě Arlene.

bouncer
25.02.2017

Ústřední povídka "Snad ti nedělají starosti cizí názory" je naprosto skvělá a i další kratší povídky z Feynmanova života jsou velmi dobré, bohužel vyprávění z jeho působení v komisi NASA při vyšetřování havárie Challengeru bylo spíše zklamáním.