Snad ti nedělají starosti cizí názory

Snad ti nedělají starosti cizí názory

Tato kniha je nejenom svědectvím o temperamentu velkého fyzika, o ”dobrodružství jeho zvídavé povahy”, ale i vyprávěním o lidech, kteří nejvíce utvářeli Feynmanovu osobnost - o jeho otci a první ženě Arlene. Tyto veselé i smutné příběhy volně navazují na knihu To snad nemyslíte vážně! Také příhody v této knize zaznamenával Feynmanův přítel a občasný spoluhráč na bubny Ralph Leighton. Záznamy jsou přepsány jen s nutnými úpravami, a tak nám poskytují možnost vychutnat si Feynmanovo vyprávění a pochopit, proč právě tento vědec dokázal zaujmout studenty i všechny ostatní, kteří se s ním setkali. Od mládí rád přicházel věcem na kloub a tuto schopnost uplatnil, když jako vedoucí malé skupiny teoretiků při práci na konstrukci první atomové bomby vnikal do sejfů a "testoval" rafinovaná bezpečnostní zařízení v Los Alamos. Tuto svou vlastnost uplatnil při své práci v prezidentské komisi vyšetřující příčiny havárie raketoplánu Challenger. Feynmanovo vyprávění o jeho práci v této komisi je druhou částí knihy, v závěru pak máme možnost seznámit se s Feynmanovou přednáškou, která názorně ilustruje jeho nevšední, nejen vědecké schopnosti. Feynman si nikdy nepotrpěl na gloriolu geniálního fyzika. Rád vyprávěl, jak ti, kdo ho představovali před veřejnými přednáškami o fyzice, cítili nutnost zmínit se nejenom o jeho Nobelově ceně za fyziku, ale také o tom, že hraje v barech na bonga, kdežto vedoucí hudebních skupin v barech žádnou potřebu uvádět ho jako nositele Nobelovy ceny neměli. Z jednotlivých příběhů lze vyčíst Feynmanův odpor k pompéznosti, touhu pouštět se do dobrodružství a řešit přitom všechny problémy účiným, nekomplikovaným způsobem. Vzpomínková kniha Snad ti nedělají starosti cizí názory má šarm, jaký měl sám Feynman, a na každého čtenáře zapůsobí radost, kterou Feynmanův nespoutaný přístup k životu i práci přinášel jemu i lidem okolo něho. (zdroj: eaurora.cz)...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29005/snad-ti-nedelaji-starosti-cizi-nazory-29005.jpg 4.482

What Do You Care What Other People Think?: Further Adventures of a Curious Character (1988)

Literatura naučná, Věda
Vydáno:, Aurora

Alexander1918

Tož sice mě Ríša poprvé v životě naštval, když nazval Palác vědy a kultury "obludností..." A taky to nemá takový švih jako "To nemyslíte vážně..." Nicméně všechno tohle vyvažuje... no prostě Arlene.

bouncer
25.02.2017

Ústřední povídka "Snad ti nedělají starosti cizí názory" je naprosto skvělá a i další kratší povídky z Feynmanova života jsou velmi dobré, bohužel vyprávění z jeho působení v komisi NASA při vyšetřování havárie Challengeru bylo spíše zklamáním.

FifrQzypf
24.10.2015

To snad nemyslíte vážně je mou zamilovanou knihou a proto jsem se na toto svým způsobem pokračování těšil. Bohužel to není taková bomba, ale jsem rád, že se mi do ruky dostala a mohl jsem doplnit další střípky z obrázku tohoto pozoruhodného muže. Jen škoda, že v druhé části se vytrácí Feynmanovská hravost a děj se stává více strohým líčením vyšetřování havárie Challangeru. Pravděpodobně si knihu znovu hned tak nepřečtu zda-li vůbec, na rozdíl od prvního dílu, ale rozhodně to nebyl promarněný čas.

Navi01
03.06.2015

Kniha která v první části spíše dokresluje a doplňuje "To nemyslíte vážně, pane Feynmane!" a v druhé části je zaměřena hlavně na Feynmanovo působení ve vyšetřovací komisi havárie Challangeru. Pokud vás tyto věci zajímají, tak mohu jednoznačně doporučit.

vitek.sk
09.09.2014

Tato kniha je trochu slabší než předchozí díl "To snad nemyslíte vážně..." Přesto je však velmi kvalitní. Obsahuje několik dalších povedených tohoto geniálního myslitele. Především však neskutečný příběh lásky, který v mých očích překonává Romea a Julii, Vinicia a Lygii, Aragorna a Arwen i Berena a Luthien (jmenoval jsem mé oblíbené) a další legendární příběhy. Proč? No protože tenhle je narozdíl od výše zmíněných je reálný. A nakonec také poučnou pasáž o praktikách v americké NASA. Opět dávám plný počet.

kadgam
23.01.2012

Kniha ma utvrdila, že aj matematika a fyzika môžu byť zaujímavé, že spôsob akým nás učili, bolo memorovanie nie myslenie a že aj veľkí vedci sú veľkí ľudia. Kniha je napísaná živo, s humorom možno ju čítať opakovane aj aplikovať autorove skúsenosti pre seba. Vrele odporúčam.