VeruHoráková VeruHoráková komentáře u knih

Pomocnice Pomocnice Freida McFadden

Pomocnice je psychologický thriller o služebné, která proniká do tajemství jedné rodiny a jak už anotace napovídá, není to jen pomocnice, která by si měla dávat pozor.

Na knihu jsem četla skvělé recenze a to jak na Goodreads, tak na databázy knih, takže jsem se po delší době těšila na kvalitní thriller. Nicméně já zase půjdu jednou proti proudu, protože za mě to byl jen průměrný thriller a úplně jsem si z toho na zadek nesedla. Asi je to tím, že thrillerů jsem přečetla poměrně už dost a mám tak na ně vyšší nároky a co se týče Pomocnice, tak mi tam chybělo takový to napětí. Jasně, byla jsem zvědavá, co za tím vězí (i když jsem to teda tušila), ale že bych hltala každou stranu, se říct nedá. Některé věci mi tam přišly přitažené za vlasy a v jistých prvcích mi to zase připomínalo jinou knihu (názvem nebudu spoilerovat, ale myslím, že většina bude vědět), takže když v půlce knihy přišel ten kýžený zvrat, tak jsem z toho zas tak překvapená nebyla. Nicméně musím říct, že kniha byla čtivá, jsou tam krátké kapitoly, což mi vždy sedí a kdybych těch thrillerů už nečetla tolik, tak by to hodnocení bylo vyšší. Celkově ta kniha tedy nebyla špatná a věřím, že hodně čtenářů ji ocení, ale já jsem čekala víc.

10.11.2023 3 z 5

Srpny Srpny Jakub Stanjura

Tak tohle byla hodně povedená prvotina! Příběh se zdá být jednoduchý, ale je syrový a bolestivý a čím blíž jste konci, tím víc vás z něj svírá úzkost. Zároveň vás ta úzkost ale nutí číst dál, protože chcete vědět, jak příběh dopadne. I proto jsem knihu přečetla během jednoho dne - škoda toho otevřeného konce :)

Autorovi se skvěle podařilo zachytit a popsat, jak může vypadat gaslighting, který je hlavním tématem knihy. Za mě to bylo i ukázka toho, že domácí násilí nemusí být vždy jen fyzické, ale i psychické a je otázka co je horší. Postavy a jejich pocity byly popsané věrohodně a do hlavní hrdinky nebyl problém se vžít a soucítit s ní.

Téma knihy bylo rozhodně originální, příběh byl skvěle vykreslen a styl psaní mi sedl. Za mě tedy není co vytknout. Kniha by vám tak neměla rozhodně uniknout a na další dílo autora jsem zvědavá, rozhodně budu mít Jakuba Stanjuru v hledáčku.

01.11.2023 5 z 5

Vděk Vděk Delphine de Vigan

Vděk může na jednu stranu působit jako jednoduchý, prostý příběh. Ale právě ta jednoduchost je asi to, proč ta kniha je tak skvělá.

Důvod, proč mě kniha zaujala, byl ten, že mě samotnou během čtení začaly napadat myšlenky, jak to asi bude vypadat, až budu stará já a to se mi snad u žádné knihy nestalo. Myslím, že když je člověk v mladém věku, tak nepřemýšlí, co bude za 30 nebo 40 let a bere za samozřejmost, že není nijak omezován vlastním tělem nebo věkem, ale za těch 30, 40 let to tak být nemusí a kniha vás tak ponoukne k zamyšlení. Za mě je to tedy bravurně zpracovaný lidský a dojemný příběh o ztrátách a stáří a myslím, že kniha se dotkne hodně lidí, protože stáří se bude jednou týkat nás všech.

Dalším hlavním tématem knihy je právě samotný vděk. V knize se řeší, co vlastně znamená být vděčný, skutečně vděčný a tento pocit je tam také skvěle zachycen a vykreslen. Knihu tak určitě doporučuji.

24.10.2023 4 z 5

Chlapec z bloku 66 Chlapec z bloku 66 Limor Regev

Přemýšlím, jak popsat pocity, které z knihy mám.

Knih o životě Židů během druhé světové války, holocaustu a koncentračních táborech jsem přečetla několik, a i když jsem si myslela, že o holocaustu už jsem četla vše a nic mě nemůže překvapit, tak takhle kniha mě tedy vyvedla z omylu. Ten rozdíl, proč se vám tento příběh vryje do paměti je ten, že příběh není smyšlený, ale je o přeživším, který ty hrůzy zažil a přežil. Vyjma knihy Mengeleho děvče, jsem nikdy nečetla knihu, která by obsahovala tolik podrobností o mučivých zážitcích chlapce v různých koncentračních táborech. A jak jsem již zmínila, i když člověk ví, co se během války dělo, tak mně z toho vyprávění bylo úzko a stále jsem si říkala, jak se tohle mohlo dít a jak to ten chlapec mohl přežít.

Vyprávění začíná idylickým dětstvím a rodinnou pospolitostí v obsáhlém příbuzenstvu. Následně jsou vylíčeny hrůzy koncentračních táborů, zvrácenost dozorců, ale i nezdolná touha přežít a nevzdat se. V závěru knihy se lze následně dočíst jaké to bylo vrátit se do normálního života a co vlastně po těch všech hrůzách bylo normální.

Koho tedy zajímá autentické vyprávění přeživšího koncentračních táborů nebo komu sedla kniha Mengeleho děvče, tak se určitě zaměřte i na tuto knihu.

22.10.2023 5 z 5

Těla Těla Klára Vlasáková

Upřímně, nechápu moc popularitu této knihy. Kniha mě zaujala anotací a tématem těla stárnoucí ženy a po vlně pochvalných recenzí jsem čekala něco nového, co tu ještě nebylo, ale ve výsledku mi toho kniha nic moc nedala. Nemůžu říct, že by se kniha nečetla dobře, ale celkově se téma dalo určitě více vytěžit a chyběl mi tam i souvislejší děj. Autorka vždy začala nějaký příběh, období a bez nějakého dalšího vysvětlení nebo návaznosti skočila v ději o kus dál. Za mě ten děj mohl být tak plynulejší. V knize mě tak více zaujalo to černé zrcadlo ve vztahu matky a dcery. Nad tím jsem se spíše zamyslela, než nad hlavním tématem knihy, takže za mě takový průměr.

14.10.2023 3 z 5

Fazóna Fazóna Miika Nousiainen

Tak tohle bylo příjemné čtení. Vtipný, laskavý, smutný i dojemný. Fazóna nabízí trefně zvolenou kombinaci humoru a současných témat k zamyšlení jako je neplodnost, seznamování po třicítce nebo prezentování báječného života na sociálních sítích, přitom realita je jiná. Mám ráda, když je v knize více hlavních postav a každý z nich má svůj prostor. Můžeme tak sledovat jejich pády, vzestupy, vtipné, ale i složité životní situace, chvilky šťastné i trapné, prostě život se vším všudy. Trochu mi to připomínalo styl psaní Patrika Hartla. Kniha mě příjemně nadchla a já tak mohu Fazónu jen a jen doporučit!

06.10.2023 4 z 5

Dravec Dravec Marek Epstein

Knihu jsem měla na svým seznamu už dlouho. Ale skrz anotaci, ze které je zřejmé, že se rozhodně nejedná o oddechovou knihu, jsem Dravce stále odkládala. Ale jsem ráda, že jsem si knihu konečně přečetla, protože i když to není příjemné čtení, tak ten příběh stojí za to.

Začátek knihy je poměrně náročný, hned na začátku příběhu jste hozeni přímo do centra děje a nečte se to úplně snadno. Možná i proto je tam následně linka se sousedem, osamělým pornohercem, který se mi tam zprvu moc nehodil, ale postupem času mi dávalo smysl, že tam někdo takový je. Děj je psaný z pohledu tří postav a za to dávám palec nahoru. Bylo zajímavý sledovat, jak danou situaci vnímá každý z rodiny. Proč každý z nich jedná, tak jak jedná a celkově prolínání jejich vyprávění udržovalo děj v napětí.

Téma bylo dobře zpracované, psychologie postav byla napsaná na jedničku, děj má spád a celkově se kniha čte sama, na to o jaké téma tam jde. Za mě je to jedna z těch knih, kterou přečtete během jednoho až dvou dnů, protože děj vás prostě nutí číst. A zároveň je to jedna z těch knih, nad kterou musíte po dočtení přemýšlet. Osobně jsem si říkala, jak hrozný je, že se tohle v některých domácnosti opravdu děje.

Dravce tak určitě můžu doporučit.

01.10.2023 5 z 5

Všechen můj hněv Všechen můj hněv Sabaa Tahir

Přiznám se, že mě kniha na začátku moc neoslovila. Když jsem ji začala číst, tak jsem si říkala, co na tom tak všichni mají. Ale čím víc jsem měla přečteno, tím víc jsem nadšení z této knihy chápala.

Těch témat, které se v knize řeší je mnoho. Závislost na drogách a alkoholu, chudoba, fyzické násilí, rasismus.. Nicméně, kniha je psaná uvěřitelně a nemáte pocit, že se autorka jen snažila dostat co možná nejvíc těžkých témat do jedné knihy. Vše do sebe zapadalo a s každou další přečetnou stránkou jsem si jen říkala, že Sal a Nur toho mají pořádně naloženo a bylo mi jich prostě líto. Je to ten typ knihy, kdy si s každou další přečtenou kapitolou říkáte, že přece už musí být líp a přejete těm postavám, aby se jim už začalo dařit, protože po většinu času máte pocit, že ty problémy se jim jen nabalují a nedá se to už zvládnout.

Celkově je kniha dobře napsaná a přeložená. Oceňuji i krátké kapitoly, který dělají knihu velice čtivou, líbila se mi gradace děje i závěr příběhu. Za mě mohu tedy Všechen můj hněv určitě doporučit.

01.10.2023 4 z 5

Cop Cop Lætitia Colombani

Wow, skvělá kniha. Dojemná, silná, krásná a za mě by mohla být mnohem delší. V knize se proplétají osudy tří žen z různých kontinentů a společenských vrstev. Neznají se, ale pojí je stejná touha změnit svůj vlastní život a nevzdat se.

Musím říct, že román mě zasáhl a zcela pohltil a do všech tří žen jsem se vžila. Nejvíce mě zaujal příběh Indky Smity a Kanaďanky Sarah. U Smity mi bylo až líto, že na konci nebylo uvedeno, jak to s ní bude dál. I když člověk nemá valné mínění o životě v Indii, tak mě její příběh stejně překvapil. U Sarah mě bohužel naopak nepřekvapilo, jak se k ní firma během nemoci zachovala a fandila jsem ji, aby se tomu dokázala postavit.

Za mě je to kniha, kterou neodložíte a rozhodně tedy doporučuji!

28.09.2023 5 z 5

Bláznivá jízda Bláznivá jízda Christina Myers

Bláznivá jízda je taková ta jednoduchá nenáročná oddechovka, která neurazila, ale ani neohromila.

Ta počáteční zápletka je už taková ta klasika. Hlavní postavě Ruthii se sesype jak milostný, tak pracovní život a přemýšlí co dál. Když se pak naskytne pracovní příležitost v podobě road tripu přes celou Kanadu, tak na to kývne a díky tomu se její život zase promění. S Kay, kterou na cestě doprovází, zažívá různá dobrodružství, díky kterým začne Ruthii zase trochu žít. Zároveň během celého několikadenního road tripu je Ruthii v pravidelném kontaktu s Davidem, který ji není úplně lhostejný a jak to dopadne asi nemusím uvádět

Ten příběh je milý, oddechový, ale tady mi to nějak nestačilo. Za mě se tam nestalo nic převratného nebo něco, co by mě víc zaujalo nebo oslovilo, takže za mě takový průměr. Co ale musím vyzdvihnout, je obálka kniha, která je překrásná, za to dávám palec nahoru.

14.09.2023 3 z 5

Vzpomínky na něj Vzpomínky na něj Colleen Hoover

Skvělá kniha! A jednoznačně doporučuji. Začátek knihy mi nepřišel moc zajímavý a po 50 stranách jsem dala přednost jiné knížce, když jsem se ale ke knize vrátila a začetla se pořádně, tak mě ten příběh dostal a zpětně se stydím, že jsem dala přednost Kolouškovi Kniha je napsána tak, že se dokážete vcítit do všech postav a chápete obě strany.

Na jedné straně je Kenna, která se po pěti letech vrací z vězení, kde si odseděla trest za tragickou nehodu, při které umřel její přítel Scott. Vrací se do města, kde k nehodě došlo a kde vyrůstá její dcera Diem, kterou ale nikdy nepoznala, protože ji porodila, když už byla ve vězení. Na druhé straně jsou rodiče Scotta, Patrick a Grace, kteří dostali Diem do péče a se smrtí svého jediného syna se stále nesmířili. Diem pro ně znamená vše a je to jediný, co jim po Scottovi zbylo. Teď se ale Kenna vrací z vězení a touží svojí dceru poznat a sblížit se s ní. To je ale pro rodiče Scotta nemyslitelný. Kenna je pro ně vražedkynině jejich syna a nic víc.

A někde mezi nimi je Ledger Ward, majitel místního baru. Ledger byl nejlepší kamarád Scotta a po jeho smrti bral Diem jako vlastní dceru. Kennu do té doby neznal, ale udělal si na ni stejný názor, jako všichni ostatní. Když se ale Kenna vrátí do města, tak se s Legerem sblíží. Ledger ví, jak moc Kenna touží poznat svoji dceru a rád by ji pomohl. Zároveň ale nechce ublížit Patricovi a Grace a nechce ztratit jejich důvěru. Kdyby věděli, že se s Kennou schází, tak by jej hned zavrhli a to by znamenalo, že by sám Diem už nikdy neviděl..

Můžu vám říct, že celou dobu, co jsem knihu četla, jsem byla napjatá, jak to dopadne a doufala jsem, že se Kenna se svoji dcerou setká. Ten příběh je o vině, ztrátě milované osoby, výčitkách svědomí, bolesti, ale i naději. Prostě příběh nabitý emocemi. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout a rozhodně ji tak můžu doporučit.

05.09.2023 5 z 5

Koloušek Koloušek Jana Bernášková

Tak tohle byla bohužel nuda od začátku do konce a knihu jsem v podstatě dočetla jen proto, že jsem někde přeskakovala odstavce a kniha měla jen 260 stránek.

Pořád jsem nějak čekala, kdy se tam začne něco dít, ale když už jsem byla za půlkou, tak jsem v to doufat přestala a jen to teda dočetla. A je to škoda, protože první díl trilogie, Jak přežít svého může, byl skvělý a vážně se mi líbil. Coura už byla slabší a tento díl byl už prostě navíc.

Tento typ knížek je super, když hlavní postava musí řešit s prominutím stále nějaké stračky, čemuž přesně odpovídal první díl. Další dva díly si hlavní postava Lucka už jen sama zadělávala na problémy, protože život ji už klapal, jak měl a patrně jen nevěděla, co se sebou, když bylo všechno růžový. Z dané trilogie tak doporučuji první díl Jak přežít svého muže a na podzim se těším na stejnojmenný film.

05.09.2023 2 z 5

Děti nade vše Děti nade vše Delphine de Vigan

Jedním slovem wow! Po této knize řadím Delphine de Vigan rozhodně mezi mé nejoblíbenější zahraniční spisovatelky a nechápu, že jsem Děti nade vše nečetla už dřív. Tato kniha je neuvěřitelná v tom, jak reálná a děsivá je. Autorka skvěle zpracovala téma dětských youtuberů a ukázala, jak moc může být psychika dítěte negativně ovlivňována, když ho rodiče dennodenně fotí/natáčí a následně to masově sdílí na sociálních sítích.

V tomto příběhu hlavní postava Mélanie natáčí své děti na youtube od jejich brzkých let. Děti, tak zpočátku vůbec netuší, co se děje a jaký dopad to bude mít později na jejich soukromí. Samozřejmě po jejich nástupu do školy jim to brzo začne docházet, protože posměch a šikana ze strany spolužáků nebude nic výjimečného. Děti na jednu stranu mají díky spolupracím po materiální stránce vše, co by jim jiné děti mohly závidět. Na druhou stranu, tisíce cizích lidí o nich vědí prakticky vše. Jak vyrůstaly, co dennodenně dělají, nebo kde se zrovna nacházejí. To že to bude mít dopad na jejich rozvoj tak asi není překvapující.

Téma je rozhodně aktuální a příběh ve mně zanechal mrazivý dojem. Je to jedna z těch knih, nad kterou musíte po dočtení přemýšlet a vryje se vám pod kůži, takže rozhodně doporučuji!

15.08.2023 5 z 5

Pražský (k)rok Pražský (k)rok David Černý

Pro Pražáky, náplavu i turisty Pokud máte také tak rádi Prahu, žijete tady nebo se sem rádi vracíte, pak se vám Pražský (k)rok bude určitě líbit. Kniha je rozdělena do 52 kapitol a v každé kapitole se dozvíte zajímavosti o různých místech či památkách v Praze. Každá kapitola je doplněna nádhernými fotografiemi, u kterých se jen utvrdíte jak je ta Praha krásná a už jen při listování knihou budete mít chuť vyrazit prozkoumávat město.

Já v Praze žiji přes 5 let a osobně mám Prahu nejraději na podzim. Míň turistů, příjemné počasí a v těch podzimních barvách je Praha prostě kouzelná. Za mě ideálně vzít si knihu s sebou a jít se procházet městem

09.08.2023 4 z 5

Sklouzni se v dešti Sklouzni se v dešti Lenka Parýzková

Na knihu jsem narazila úplnou náhodou, ale hned mě zaujala svojí anotací. Když mi pak autorka napsala, jestli bych chtěla zaslat recenzní výtisk, tak jsem nadšeně souhlasila.

Kniha je rozhodně čtivá, hlavní postava Lenka mi hned padla do oka a celou dobu jsem ji fandila, aby se brzo vrátila do běžného života. Přestože se děj celou dobu odehrává v psychiatrické léčebně, není to depka od začátku do konce. Příběh je psaný s humorem a nadhledem a vybízí k zamyšlení nad životem. Život v léčebně a jeho řád je detailně popsaný a příběhu to tak dodává autenticitu. Současně je i hezky popsané, jak každý člověk reaguje na problémy ve svém životě jinak a zároveň podobný problém může způsobit u každého jiné potíže a neexistuje jedno univerzální řešení pro všechny.

Za mě je to jedna z těch knih, u které si uvědomíte, jak můžete být rádi, že takovým problémům nemusíte čelit. A zároveň, jak ten člověk musí být vnitřně silný, aby se z těch psychických problémů vyhrabal.

Knihu tak můžu doporučit a autorce tleskám, jak skvělou prvotinu napsala.

05.08.2023 5 z 5

Annin útěk Annin útěk Mattia Corrente

Annin útěk mě upoutal jak anotací, tak nádhernou obálkou. A můžu říct, že ta obálka krásně ladí s příběhem.

Annin útěk je příběhem Anny, která prchá a Severina, který se vydá Annu hledat. Ale kdo je Anna? Kdo je Severino? Kdo jsou postavy, které se kolem nich točí? Severino během putování zjišťuje, že přestože byl s Annou více než padesát let, tak ji nezná tak, jak předpokládal, a že jejich manželství nebylo tak šťastné, jak si myslel. Jeho pátrání po ženě se tak stává cestou hledáním nejen Anny, ale i sebe samého.

Annin útěk je krásná kniha, která se pohybuje v čase tam a zpět, s milým stylem psaní, který čtenáře zaujme a uchvátí až do poslední stránky. Severina si prostě zamilujete, stejně jako putování po Sicílii, která je v knize krásně popsaná. Mimochodem, je to jedna z těch knih, kdy si po dočtení řeknete, jo na Sicílii bych si taky zajela podívat

Kdo tedy hledáte příjemnou lehkou knihu, společenský román, pohlazení po duši, tak Annin útěk je kniha pro vás.

28.07.2023 4 z 5

Jenom kamarádi Jenom kamarádi Abby Jimenez

Přiznám se, že z této knihy jsem trochu rozpolcená. Začátek knihy začal slibně, líbilo se mi, jak se Josh a Kristen poprvé potkali a jakým stylem spolu komunikovali. Jejich vtipné slovní přestřelky a sarkasmus bylo to, co mě do příběhu rychle vtáhlo.

Následně se z toho ale stala bohužel červená knihovna, kdy je zřejmé, že ti dva po sobě jedou, ale protože ona ví, že nemůže mít děti a on děti chce, tak se snaží vyvarovat vztahu a je pro ni přijatelný jen status kamarádi s výhodami. Josh samozřejmě nic netuší, nezná ten důvod, proč jej Kristen odmítá a tak se stále snaží si k ní najít cestu a ona se naopak stále snaží odolávat, byť je do Joshe zamilovaná.

Z příběhu jsem tak měla pocit, že Kristen spíš mrzí, že nemůže být s někým koho miluje, protože mu nemůže dát to, po čem tak touží, než samotný fakt, že má problém s plodností. Co mě naopak dostalo, byla vedlejší linka. Myslím, že takový zvrat tam nikdo čekat nebude a ke konci jsem teda byla hodně dojatá.

Za mě tedy takový průměr.

16.07.2023 3 z 5

Smrt číhá na jarmarku Smrt číhá na jarmarku Anders de la Motte

Smrt číhá na jarmarku je druhý díl feel good detektivní série Vraždy v Österlenu a musím říct, že jsem z něj stejně nadšená jako z prvního dílu Smrt přichází na prohlídku. Pohodová atmosféra, sympatičtí vyšetřovatelé, ale i vyšetřování, které má spád, už k příběhu neodmyslitelně patří a to je to, co mě na této sérii baví.

Pokud hledáte příjemnou detektivku, kde budete napnutí, kdo je vrah, ale zároveň nepotřebujete detailní popisy vražd jako v knihách od Jo Nesbøho, pak si knihu určitě užijete. A kdo si myslí, že detektivka nemůže být provázena pohodovou atmosférou idylickým venkovem, pak ho kniha rychle vyvede z omylu. Knihu mohu tak jednoznačně doporučit a myslím, že na slunné léto je jak dělaná.

Zároveň pokud jste nečetli první díl, tak doporučuji jím začít, protože knihy na sebe navazují co se týče vztahů hlavních postav. Já doufám, že série tímto dílem nekončí a příští rok se dočkáme třetího dílu.

03.07.2023 5 z 5

Útěk na venkov Útěk na venkov Julie Caplin

Zelené kopce, voňavé louky a spousta psí lásky. Věta z obálky, která vystihuje celou knihu. Pokud hledáte milou, pohodovou oddechovku na léto, pak hledáte právě Útěk na venkov, protože Julie Caplin je v tomhle prostě sázka na jistotu. Romantická linka je zde tentokrát doplněná o trampoty s čtyřnohou kamarádkou Tess, která do příběhu skvěle padne a příběh byl o to milejší. Na knihách Julie Caplin se mi líbí, že i když od první kapitoly víte, které postavy si k sobě najdou cestu, tak pokaždé je to jiný příběh a z jiného prostředí. A myslím, že právě ta příjemná a klidná atmosféra je to, proč se tato kniha skvěle hodí na léto. Z příběhu cítíte, jak je fajn někdy zpomalit, cítit slunce na tváři a užít si dny právě někde na venkově. Myslím, že kniha se moc povedla a můžu ji tak vřele doporučit. A mimochodem ta obálka? Nádhera!

12.06.2023 5 z 5

Vytoužená smrt Vytoužená smrt Cara Hunter

Určitě to bylo mnohem lepší, než předchozí kniha, ale i tak to nepředčilo první tři díly. Vzpomínám si na rok 2020, kdy jsem Caru Hunter objevila a během léta jsem sjela právě první tři díly, které byly v ČR k dispozici a byla jsem z nich naprosto nadšená. Od té doby s každou další knihou doufám, že to nadšení zase přijde. Co na knihách autorky miluju je její styl psaní, novinové výstřižky, komentáře lidí na Twitteru a jiných sociálních sítí, které právě dodávají věrohodnost celému vyšetřování, protože kdo v dnešní době nekomentuje zprávy. Dále přepisy výslechů a různých rozhovorů nebo to jakým stylem se vyšetřování posunuje.

Vytoužená smrt se podařila, mám pocit, že úrovní se to vrací k prvním třem dílům, ale i tak mi tam něco chybělo. Na začátku se stala vražda, kde byl hned zřejmý pachatel a spíše se řešilo, jakou to má spojitost se starým případem a zda se tehdy ten případ vyřešil, jak měl. Za mě ta zápletka mohla být lepší, asi mám radši, když se stane zločin a je to to jediné, co se vyšetřuje, žádné spojitosti se starými případy a hlavně, pachatel se odhalí až na konci příběhu. Ale jinak měl případ spád a konec vás stejně nutí číst a číst, protože jste zvědaví, jak do dopadne.

05.06.2023 4 z 5