toni-az toni-az komentáře u knih

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

Konečně nějaký díl, kde se místo fňukání něco děje, za mě nejlepší z celé série. I když pořád se tam moc řeší kdo koho chce a jak se obleče. Filmy 1000x lepší.

17.03.2022 4 z 5

Vražedná pomsta Vražedná pomsta Suzanne Collins

Tak toto bylo takřka utrpení. Oproti minulému dílu zde byly ještě umocněny protivné aspekty knihy, tedy věčné fňukání, nerozhodnost (chci/nechci Peetu, chci/nechci Hurikána, chci/nechci cokoli...), řešení líčení a oblečení apod. Děj se v podstatě nikam neposouval, byl to jen ještě vyvařenější první díl, ale tam aspoň byl moment něčeho nového.

Předpokládám, že kdybych byl holka a bylo mi tak 13, tak by se mi to líbilo, ale jako dospělý jedinec mužského pohlaví musím říct jen Fuj.

17.03.2022 2 z 5

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

Čekal jsem nějakou holčičárnu a dostal jsem ji. Pobyt v aréně jakž takž, předtím a potom tragédie (jako řešit které chlupy jakým způsobem ji trhají a jak přesně vypadají jaké šaty mě fakt nebere). Nicméně nelze upřít poutavost vyprávění i přes ten ohavný přítomný čas.

Každopádně za mě tak o 1,5 hvězdy horší než film, který zdůraznil to dobré z knihy av podstatě úplně odstranil to, co se mi na knížce nelíbilo.

27.02.2022 3 z 5

Mrtvá zóna Mrtvá zóna Stephen King

(SPOILER) Toto je typ knih od Kinga, které můžu. Jen mi tentokrát přišla trochu nemastná neslaná, i když se četla sama. Konec mi přišel přitažený za vlasy, ten atentát byl dost zbytečný. Doufal jsem, že se mu nepovede. Nakonec Greg byl takový předobraz Trumpa, toho nikdo nezastřelil, chvíli byl lidem pro smích a nakonec po něm ani pes neštěkne.

24.02.2022 4 z 5

Čekal bych, že kniha z válečných konfliktů napsaná novinářem bude super zajímavá. No, některé kapitoly (hlavně letadlová loď) byly obsahově celkem zajímavé, ale ten styl psaní. No větší nudu už jsem dlouho nezažil.

Ovšem musím hodnotit pozitivně to, že ač jakožto apolitický člověk vůbec nemám přehled kdo je v těch konfliktech dobrý a kdo zlý, tato kniha mi potvrdila, že to nelze jednoduše říci. Tedy pokud tam nefiguruje nějaká fanatická náboženská frakce jako (nejen) Islámský stát.

A pak jsme se dozvěděli ještě jednu věc, autor je naprostý magor, když místo poklidu s rodinou dobrovolně vyráží do nejnebezpečnějších míst na světě.

24.02.2022 3 z 5

Mlýn na mumie Mlýn na mumie Petr Stančík

(SPOILER) Četl jsem už kdeco, ale tohle byla asi největší fantasmagorie, s níž jsem měl dosud čest. Ten člověk musí jet v hodně dobrém nebo naopak v hodně špatném matroši.

Detektivka? Ani náhodou. Sice nějaké "pátrání" probíhalo, ale naprosto nesmyslně, bez špetky detektivního talentu nebo alespoň selského rozumu.

Porno? Kde? Jako ano, pořád nějaké pubertální narážky na sex, které ovšem z mého pohledu knize spíše ubližují, a to dost.

Historický román? No v minulosti se to odehrává, i když ... Tuhle dobu vůbec neznám, tak tomu budu věřit.

Nicméně vzhledem k různým skutečnostem (mandragora, ne-mrtvý král, mlýn na mumie,..) bych to spíše zařadil do steampunk urban fantasy ranku.

Mlýn na mumie? Asi 2 věty úplně mimo kontext celé knihy. Zjevně pouze pokus o zvýšení nákupů díky podivnému názvu.

Když to vezmu kolem a kolem, příběh, resp. to, co ze něj prohlašují, mě naprosto nezajímal, bylo mi celkem jedno jak to bude pokračovat i jak to dopadne. Strašně mě rozčilovaly "moudrosti" ordonovýho ordinisu. Hodně mi vadilo, jak se tam pořád jen jí, pije a souloží. Na druhou stranu neskutečně dobře vykreslená atmosféra a sugestivní popisy jídel, při nichž, se člověku sbíhají sliny, což z knihy dělá něco, co se dá číst. Ale na víc než slabý průměr to nestačí.

10.02.2022 3 z 5

Měsíc je drsná milenka Měsíc je drsná milenka Robert A. Heinlein

Já nejsem úplně revoluční typ, navíc mi vadily ty strašně naivní představy o počítačích. No, to by ještě bylo pochopitelné vzhledem k času vzniku knihy, nicméně trochu horší je to s velkými problémy s fyzikálních principů, které již v té době známé byly. Ovšem příběh byl tak poutavý a postavy natolik sympatické, že to nakonec na těch 5* přeci jen vystačí.

06.02.2022 5 z 5

Centurion Centurion Simon Scarrow

Mno, za mě zatím nejslabší díl, je vidět, že už autorovi dochází nápady. Popravdě zde již nebylo nic nového oproti minulým dílům, navíc ty pouštní epizody mě oproti Británii a moři nějak neberou. Chvíli to vypadalo, že z toho bude detektivka, což by mohl být zajímavý prvek, ale bohužel, nestalo se tak.

Na můj vkus moc politikaření, když ne to, tak pořád stejné bojůvky, které zpočátku bavily, ale teď už moc ne. Aspoň že to oživuje ta romantika, i když být toho víc, tak taky asi začne nudit.

NIcméně napsáno klasicky dobře, že s Catonem a Macronem člověk žije, takže nějaké špatné hodnocení tomu dávat nechci. Prostě takový (slabší) průměr.

K audiobooku - načteno klasicky parádně, i když tentokrát mi přišlo, že pan Holý je obzvláště velký dyslektik. Občas tam hodí slovo, které má úplně opačný význam (Plížil se tmou co nejnápadněji... - podle mě to mělo být co nejnenápadněji, apod.)

02.02.2022 3 z 5

Poustevník Poustevník Jørn Lier Horst

(SPOILER) Začínat devátým dílem série není úplně ono, ale v tomto případě to vůbec nevadilo. Napsáno poutavě, odhalení bylo překvapující, i když základní zápletka byla celkem jasná už od začátku.

Vadilo mi trochu moc náhod a naprostá nereálnost základní myšlenky románu. Že by někdo byl schopen se vydávat za nějakého poustevníka? Jak by na něj cizinec přišel, když tam nikoho nezná? A i kdyby znal, tak ne zrovna někoho, kdo nevychází z domu.

Posloucháno jako audio, které bylo skvěle namluvené.

20.01.2022 4 z 5

Tartarin z Tarasconu Tartarin z Tarasconu Alphonse Daudet

Kniha je poměrně nudná, ale je třeba si uvědomit, že byla napsána v 19. století, kde všechny knihy byly tak nějak naivnější a pomalejší. Děj nezajímavý a předvídatelný. Humor tak odpovídá době vzniku, nicméně pousmál jsem se tak 3x za celou knížku. Jediné celkem zajímavé byl styl psaní, resp. jazyk. A hvězda nahoru za velblouda, bez něj by to bylo úplně o ničem.

20.01.2022 3 z 5

Stín modrého býka Stín modrého býka Leonard Medek

Historický román z doby temné jako hvozdy kolem Daxanametu. Napsáno skvělým až poetickým jazykem, leč jaksi ne zcela pro čtenářovu pohodu. Vadí zejména prakticky absence veškerých sympatických postav, ač chvílemi jsem fandil kterékoli z nich, dokonce i proradnému Arminiovi. Snad jedině Manilius byl vcelku příjemný chlapík, ovšem...

Fantasy prvky nenalezeny, ale vůbec nevadí, i tak to byla velice zajímavá exkurze do doby, o níž se moc nepíše. A pokud ano, tak ne o barbariku, ale spíše o římské civilizaci. Z tohoto důvodu tedy doporučuji, ač jsem se mezi těmi názvy vsí a městeček a vůbec mezi jednotlivými kmeny poněkud ztrácel.

Brilantní načtení audioknihy, jen bylo třeba se oprostit od toho, že hlasy patří postavám z Úžasné Zeměplochy.

16.01.2022 4 z 5

Zpěv drozda Zpěv drozda Walter Tevis

(SPOILER) Možná se to nezdá, ale je to kniha o lásce. O lásce ke knihám, k lidstvu, ale i romantické, a to ve chvíli, kdy láska vůbec není in. Pěkně napsané, bavilo mě to od začátku do konce a ještě jsem si mohl pěkně zapřemýšlet.

Nejvíc mě dostala myšlenka, že opravení jedné chyby (roboti páchají sebevraždy, tak jim to zakážeme) způsobí mnohem větší problémy (robot se pokusí vyhubit lidstvo, aby se mohl zabít). Asimov by záviděl.

Jsem rád, že jsem četl, tohle poslouchat jako audioknihu by bylo kacířství. Ale jako film by to mohlo celkem fungovat.

05.01.2022 5 z 5

Obléhání Macindawu Obléhání Macindawu John Flanagan

(SPOILER) Opět návrat do šedé zóny průměrnosti. Ale poslouchat se dalo, napětí tam bylo, což autor umí asi nejlíp. Naopak s logikou si stále problém nedělá.

Škoda Feny, jméno Stín mi v češtině moc nesedí, ale je to jedno, když se jí stejně zbavil. Přitom by stačilo sehnat jakékoli štěně a vycvičeného psa si nechat. Ale tak snad najde jiného.

05.01.2022 3 z 5

Čaroděj na severu Čaroděj na severu John Flanagan

Tento díl mi zase připadal o něco zajímavější, zase jeden nový začátek, zase jedna nová zvířecí kamarádka. Ale pořád se našlo pár věcí, které mě prudily - špatný překlad, to že Will je pořád nejistý a musí mu v jeho specializaci pořád někdo radit (Alyss, sousedka,...), zjevné nesmysly a nelogičnosti apod. Např. v žádném z předchozích dílů na nic nehrál a ani neměl čas se to učit a teď najednou hraje na loutnu... Mno tak na mandolu, to je jedno.

05.01.2022 4 z 5

Výkupné za Eraka Výkupné za Eraka John Flanagan

(SPOILER) U první půlky jsem si ani nebyl jist jestli to vůbec dočítat, jak to bylo hrozné. Pořád dokola omílané stejné věci, které už jsme slyšeli 100x, postavy snad ještě černobílejší než doposud, jen se chovají naprosto jinak než v předchozích dílech a spousta věcí prostě nedává smysl (kde je Duncanova oddanost království před rodinou?, jak se mohl Erak nechat nachytat? co Erak, jak se mohli nechat nachytat dva nejlepší hraničáři?, atd. atd.), předvídatelnost je takřka naprostá, v podstatě od začátku knihy bylo jasné, jak to bude pokračovat. Naprosto otravná podobnost s naším světem, ale tak trochu jinak... Tedy v tomto to byl nejhorší díl a naprostá ukázka toho, že tato literatura kvalitní není, přestože to v některých komentářích zaznívá.

Nicméně na druhou stranu musím uznat, že Flanagan je mistr gradace a napětí. Poté, co Willa zachránili, se akce rozjela a člověk se nemohl od audioknihy odtrhnout. Závody, bitva s tuaregy nebo jaký "originální" výraz jim byl vymyšlen, zachraňování vězňů. To byla zase ta kladná stránka. A i když si trvám na tom, že to není nijak zvlášť kvalitní literatura, pouštím se do dalšího dílu, protože v tom je prostě něco, co tě nenechá po jednom dílu skončit. Jako vánoční oddechovka ideální.

25.12.2021 3 z 5

Perunova krev II. Perunova krev II. František Kotleta (p)

(SPOILER) Druhý díl mi přišel o poznání lepší. Už ne tolik bezmyšlenkovitých a šablonovitých soubojů, občas se daly postřehnout i náznaky taktiky, jako např. v souboji s bratrem Petrem. I když třeba nutnost jít pomoci Černobogovi s 5 zásobníky v podstatě neúčinné čezety proti tisícům nepřátel není vůbec slučitelná s dlouhými lety kvalitního vojenského výcviku.

Co mi dál přišlo lepší, že už neměl potřebu sexu s každým tvorem, ale více méně se omezil na jednu divoženku.

A vůbec celkově se děj někam posunul, ubylo trapných a přibylo vtipných hlášek a pěkně byl vyřešený závěr. Takže nakonec spokojenost. I když to neustálé řešení cigaret mi opravdu hodně lezlo na nervy. A prý že je sváteční kuřák... Aspoň 10 krabiček denně :(

19.12.2021 4 z 5

Perunova krev I. Perunova krev I. František Kotleta (p)

Tak oproti jiným kotletovkám mi to přišlo takové nemastné neslané, pořád se tam opakují v podstatě stejné situace, Martin musí strčit ptáka do každé díry kterou potká, až to je protivné. Akce by to zachraňovala, kdyby to pořád nebylo to samé. Ale jako oddechovka okej a třeba se to v tom druhém dílu nějak polepší.

Bohužel, kvalita přednesu audiobooku je oproti standardu posledním knížek co jsem četl spíš slabší, většinou si na nový projev zvyknu, ale tenhle se mi prostě zrovna k této knížce nějak nehodí.

17.12.2021 3 z 5

Nositelé dubového listu Nositelé dubového listu John Flanagan

(SPOILER) Tento díl mi proti předchozím dvěma přišel takový nemastný neslaný, nějak více věcí a rozhodnutí tam nedávalo smysl, ale díky poslední bitvě se pořád dal číst. Překvapení žádné, snad leda to, že na konci není žádný háček, který by člověka nutil číst další díl. Takže po čtyřdílovém maratonu si dám pár týdnů pauzu než se pustím do pokračování.

P.S. U tohoto dílu jsem si teprve uvědomil, že to vlastně vůbec není fantasy, spíš takový historický román. I ten zeměpis docela sedí s latinskými názvy - Galie, Teutonie, Albion, Skandinávie. Ale to by děti nečetly, takže se na to nalepí nálepka fantasy a už to vesele hltají (stejně jako já, ale já bych hltal i jako historický román)

09.12.2021 3 z 5

Ledová země Ledová země John Flanagan

(SPOILER) Kvalita v podstatě setrvalá, příběh v podstatě nový s drobnou návazností od minulých dílů. Očekávám, kdy začne kvalita upadat, v tomto počtu dílů to musí jednou přijít, ale zatím se tak nestalo.

Musím přiznat, že v tomto díle mě víc bavilo sledovat Halta s Horácem než Willa, ale to nevadí, hlavně že je nějaká postava, s kterou se člověk může ztotožnit.

07.12.2021 4 z 5

Město schodů Město schodů Robert Jackson Bennett

Zpočátku mi přišlo, že to bude jen další tuctová fantasy, ale ono ne. Nápad s božstvy je opravdu netradiční a dokonce i dobře zpracovaný. Charaktery nejsou černobílé jako ve většině fantasy, napůl postapo taky super. Dal bych snad i plný počet, ale k tomu bych potřeboval trochu sympatičtější postavy, míň byrokracie a napínavější děj. A hlavně ten jakoby budoucí čas byl opravdu otravný. Ale druhý díl určitě časem zkusím.

EDIT: Nechápu proč se píšu s komentářem, Nomia to napsala líp než jsem to schopen napsat já, mluví mi z duše.

04.12.2021 4 z 5