Zpěv drozda

Autor nás uvádí do světa 25. století, světa úpadku, který předznamenává konec lidstva. Populace celé Země je složena pouze z několika miliónů lidí a lidská civilizace se postupně, ale nezadržitelně blíží ke svému konci. Ale to předbíhám. Je to příběh o společnosti poznamenané drogami, výchovou a minulostí, která už v pamětích lidí neexistuje. Do tohoto tristního světa degenerace jsme vtaženi, abychom si prošli cestu spásy. Příběhem nás bude provázet vrchol lidského génia, robot deváté generace Spofforth, který nemůže zemřít. Univerzitní profesor Paul Bentley a jeho družka Mary Lou....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60771/zpev-drozda-mHA-60771.jpg 4.5466
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Svoboda

Mockingbird, 1980

Kniha Zpěv drozda

Franc

Jedinečné. Jedna z nejlepších knih, kterou jsem měl to štěstí v poslední době číst.

Autor skvěle pracuje s psychologií postav. Způsob, kterým přivedl živého člověka k životu je jedinečný. Doslova s Paulem objevujete během života život nový. Toužíte po poznání, toužíte pro prozření. To je největší plus knihy. Pouto, které Vás spoutá s hlavním hrdinou, kterým se sami při čtení stáváte.

Z knihy sálá deprese a současně optimismu, rezignace a současně boj, zapomnění a současně poznání. Toto konfrontace vystupující ze stránek knih je úžasná a přinutí Vás přemýšlet. Přemýšlet, zda-li by jste v sobě našli stejnou sílu jako Paul vzepřít se osudu, osudu který Vám byl nalinkován pro Vaše dobro, nebo zda-li půjdete s proudem.

Je toho spoustu, co by člověk mohl o této knize napsat, ale nic nevystihne pocit z čteného. To si musí každý prožít sám. Toto není kniha, kterou si přečtete, ale kniha, kterou spolu s Paulem prožijete.

linhi22

Pro mě nejlepší ze slavných antiutopií (1984, 451 stupňů Fahrenheita, Konec civilizace, My), především díky myšlenkové hloubce a současně dynamice vyprávění, objektivní reflexi (nejen) náboženství a podání lidství jako daru i údělu.

NevimJak

Jak se zamyslím, tak zjišťují, že přesně tam naše společnost míří. Jedná z nejlepších sci-fi co jsem četl. Můžu jedině doporučit a doufám, že si knihu užijete stejně jako já.

segy

Mě hodně odj*bal Ray Bradbury, ve 451 Stupních Fahrenheita, kdy kapitán Beatty popisuje Montagovi, co se začalo dít (a děje se) s lidmi díky technologiím, "Z mateřské školky na univerzitu, a z univerzity zpátky do mateřské školky". Hledal jsem něco se stejnou tématikou a všiml jsem si, že Zpěv drozda je v podobných knihách.. takže jsem ju zvládl za 2 dny. Jsem tak trochu hodně milovník post-apo světů, a když se k tomu přidá i spisovatel, kterej před 50, vlastně už 70 lety dokázal předpovědět na základě mentality člověka kam může budoucnost směřovat, tak to mě vždycky dostane.

"Socha soukromí" a "zatímco přes její třpytný holografický povrch
přebíhaly obrazy plné příjemností, radosti a poklidu a moje tělesná schránka sloužila pouze tomu, aby mohla zásobovat mozek chemikáliemi, zajišťujícími prázdnou pasivitu mé osobnosti" .. prostě paráda

Šnek86

Kniha vzbuzující rozporuplné pocity, dle mého ji lze vnímat hned několika způsoby.Je na každém, jak to bude vnímat.Některé věci mi přišly zbytečně překombinované a myslím že se vyskytly i lehké faktické chyby. Nicméně příběh se čte dobře.Víra v člověka, touha po vědění, zbytečnost drog, varování před leností a vymýváním mozků.Ke konci bych jen asi doplnil citát Jana Amose Komenského - „S pomocí knih se mnozí stávají učenými i mimo školy. Bez knih nebývá učený nikdo ani ve škole.“

soupik2012

Zpěv drozda je knihou ke které se pravidelně vracím. Knihy ve kterých není na první pohled žádné zlo mám moc ráda, protože nutí k zamyšlení. Na které straně bych se ocitla? Na to si nedovedu jednoznačně odpovědět. Mnozí čtenáři zmiňují zcela zřejmou inspiraci v knihách 451 stupňů Fahrenheita a 1984. Ale proč, alespoň podle mého názoru je tato kniha ještě lepší, když námět příběhu není originální? Možná je to tím, že tato vize vypadá hodně reálně. Jak tuto knihu čtu a v posledních letech poslouchám, cca 1x za 8let. Zdá se mi, že se přibližujeme popisovanému konci stále nezadržitelně blíž a blíž. U audioknihy tíživou atmosféru díky brilantnímu přednesu ještě umocnil pan Jiří Zavřel.

ilassi

bomba, plno hlubokych myslenek

PetrCepek

Zpěv drozda považuji za nepochybně originální sci-fi, přiměřeně dlouhou a disponující velmi zajímavými protagonisty (nejen ta hlavní trojice, ale třeba i Annabell). Pátou hvězdu jsem nedal proto, že je Paulovo vyprávění psáno v ich formě s neustálým připomínáním, že se jedná o deník, jenomže osoba s Paulovou logicky "omezenou" slovní zásobou by nemohla s takovou lehkostí použít minimálně 30% výrazů a termínů z doby před 300 lety, které v jeho deníkových textech zazní. Přes tuto výhradu však Zpěv drozda určitě stojí za přečtení.

Stalker
Stalker