Planéta exilu

Kniha obsahuje tri napínavé sci-fi príbehy: „Planéta exilu“ (Le Guinová), „Dvojníci v čase“ (Shaw) a „Muž, ktorý spadol na Zem“ (Tevis).

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/100821/planeta-exilu-100821.jpg 3.913

Hain (2.)

Literatura světová, Sci-fi
Vydáno:, Smena

SalvorHardin
29.08.2018

V príbehu Planéta exilu od Le Guinovej sa upadajúca kolónia vedcov snaží prežiť a v mieri vychádzať s domorodým obyvateľstvom na planéte Werel. Podozrievaví a nie akurát priateľskí domorodci sú však nútení spolupracovať s vedcami, ktorých nepovažujú za ľudí, aby sa spoločne ubránili proti mohutnej invázii pravidelne útočiacich kočovných kmeňov.

„Nevieme o mnohých veciach, ktoré kedysi patrili našim ľuďom, pretože kým sem naši predkovia prišli, zaprisahali sa poslúchať zákon Ligy, ktorý im zakazoval používať mnohé veci odlišné od tých, čo používali tunajší ľudia. Toto sa nazýva kultúrne embargo. Časom by sme vás boli naučili robiť všeličo – napríklad káry na kolesách. Ale naša loď odišla. Bolo nás málo, nemali sme nijaké pokyny od Ligy a v tom čase sme mali veľa nepriateľov medzi vašimi národmi. Bolo pre nás ťažké dodržiavať zákon a súčasne si zachovať, čo sme mali a poznali. Tak sme možno prišli o veľa zručností a vedomostí. Sami nevieme.“ (Planéta exilu, SMENA, Edícia Labyrint, 1988)

mora.nocna
01.04.2015

Tazko si viem predstavit, ze sa najdu ludia, ktori ocenia vsetky tri poviedky. Ja mam velmi rada Boba Shawa, jeho poviedku som doslova zhltla. Tevis je tiez ok. Ale Ursulu LeGuinovu som doslova pretrpela. Naopak, ten kto zhltne Planetu Exilu, asi sa tazko nadchne pre Dvojnikov v case...

mimozemské civilizace budoucnost

Autoři knihy