Obléhání Macindawu

Kde najde Will v rozvráceném severním lénu bojovníky, které potřebuje, aby dobyl zpět hrad ovládaný sirem Kerenem a jeho tlupou zločinců, a osvobodil Alyss ze zajetí? Za hranicemi se navíc shromažďují klany divokých Skotiů a chystají vpád do araluenského království. Čas se krátí. Willova odvaha a vynalézavost – a příjezd dávného přítele – jsou to jediné, co může zabránit hrozící invazi a zachránit Alyss před děsivým osudem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29768/big_hranicaruv-ucen-oble-29768.jpg 4.61161

Hraničářův učeň / Hraničiarov učeň 7.

Literatura světová, Romány, Fantasy

Vydáno: , Egmont (ČR)

The Siege of Macindaw, 2007

Kniha Obléhání Macindawu

Elulilinka1
dnes

Do tohohle dílu se mi nejdřív moc nechtělo, ale nakonec jsem vůbec nelitovala.

yaoiyuri
27. listopadu

Oblehání přímo navazuje na Čaroděje na severu… a to je podle mě problém. První díl tohoto uzavřeného příběhu nastavil laťku vysoko, byl čtivý a zajímavý, i když se spíš jen pátralo, dedukovalo, odhalovalo a intrikovalo. Tady už se věci sice technicky „dávají do pohybu“ a vše směřuje k závěrečné akci, ale je to rozvleklé a místy až nudné. Chybí napětí, vtip i invence. Opět sklouzáme ke 100krát ohrané šabloně, kdy to Will s Horácem „nějak“ vymyslí a ono jim to „nějak“ vyjde (i když samotný plán na dobytí hradu byl fakt chytrý).

Kdyby se oba díly spojily do jednoho a seškrtala se zbytečná vata, mohlo to být čtenářsky mnohem zajímavější – závěrečné pasáže, které mají být nabušené napětím a akcí jsou totiž navzdory délce obou dílu strohé a zkratkovité. O Skotiích a Piktě se bohužel skoro nic nedozvíme (snad v nějakém dalším díle).

Jedinou světlou stránkou tu je psychologické vykreslení hlavního záporáka se všemi jeho pochybnostmi. Ale upřímně jeho motivace mi přišla nepřesvědčivá, sice nebyl plně doceněn okolím / rodinou, ale byl schopný a lidé ho měli rádi – určitě by se v Araluenu zvládl uplatnit na nějakém významnějším postu. Takhle spláchl svou budoucnost do prevétu a navíc za použití ne tak moc chytrého plánu (protože pochybuji, že by ho Skotiové na hradě v dlouhodobém horizontu trpěli).

MatoPalkes
27. listopadu

Série ktoré majú takto veľa dielov sa začnú pomaly vykrádať a opakovať a ich kvalita sa znižuje. V tejto naopak ma to začína baviť viac a viac. Aj keď decká už by mohli byť dospelejšie ale keďže je to primárne detské čítanie tak v poriadku.

slayerCZ
23. listopadu

Pokaždé, když je děj okořeněn skandijci, tak to dostane novej rozměr :D Gundar Bijec a Nils Tahač na hrad!! Teda na Macindaw! :D

Cortegos
15. listopadu

Krásné završení. Přijde mi skvělá rozmanitost prostředí, postav a motivací záporných postav v celé sérii. Co bych vytkl je postava Xandera – přišlo mi, že se jeho charakteristika od minulého dílu značně proměnila k horšímu, což působí dosti uměle.

KláraH.
12. listopadu

Kdyby šlo půl hvězdičky ubrat, asi bych ubrala. Ale kniha si pořád drží velmi vysoký standard celé série. Překlad jména feny je zřejmě doslovný a tudíž velmi divný, škoda. Pořád nějak nechápu (v souladu s Horácem na konci), jak je možné, že se za celou dobu neobjevil domácí hraničář a o ničem nevěděl, proč nedojeli pro pomoc do Redmontu, když na to měli 3 týdny, proč tam potom po bitvě několik měsíců zůstávali. Ale i tak to bylo napínavé, dobrodružné, vtipné, prostě pecka. No a ta romantika...

Vjeerus

Příběh se nese v dobře známém duchu jednoduchého napětí. Autor to prostě umí a i když je kniha cílená primárně na děti, já si její čtení užila a stránky plynuly téměř samotné.
V tomto díle už začínám jasně pociťovat tu zvláštní časovou osu (kterou jsem v dětství nevnímala), kdy postavy stárnou (jestli dobře počítám, tak jim je kolem 21?), ale mentálně jsou stále okolo těch 15 let a dělají stále ty stejné (ne vždy správné) dedukce, jako v prvním díle.
Každopádně kniha se mi četla velmi dobře, dostali jsme dávku podlosti, intrik a iluzí, ale i několik přímočarých a vtipných scén. Ideální na vypnutí, oddech a hlavně děti.

Taťka Hraboš

(+ SPOILER) Ačkoli to – jako obvykle – bylo velmi poutavé a napínavé čtení, musím tentokrát i trochu kritizovat, především nevěrohodnost Kerenova a hlavně Alyssina chování. Opravdu by se tak okouzlující a schopný chlapík pouštěl do tak pochybného a nebezpečného podniku, když se v Araluenu schopnosti cenily přinejmenším obdobně jako rod a bohatství (příkladem budiž všechny tři hlavní postavy tohoto dílu) a důstojné postavení by byl bezpochyby schopný získat i tak, byť ne třeba zrovna v Norgatu? A opravdu by se Alyss nechala tak snadno zblbnout nejprve jedním a pak zase jiným malým kamínkem (já vím, je to fantasy, ale stejně)? Do toho ta závěrečná dramatická scéna, dělaná podle mě zbytečně trochu moc na efekt, ve které byla také řada trhlin v logice (ať mi autor nevnucuje, že by hraničář nedokázal odzbrojit ženu, která s těžkým mečem nikdy nezacházela). Na druhé straně – jak už jsem zmínil v předchozích komentářích, je to literatura pro děti, a pochybuji, že by nad tím takhle některé přemýšlelo.