toni-az toni-az komentáře u knih

Souboj na Araluenu Souboj na Araluenu John Flanagan

O poznání lepší než předchozí díl, ale pořád tak nějak o ničem, když člověk od půlky minulé knihy věděl jak to bude celé pokračovat. Ale aspoň tam byly nějaké pěkné boje a občas zajímavé myšlenky kolem obléhání. Ovšem z té jejich taktiky jsem fakt rostl. Přitom by to šlo řešit tak jednoduše...

27.10.2022 2 z 5

Klan Rudé lišky Klan Rudé lišky John Flanagan

(SPOILER) Tak tento díl byl opravdu katastrofa. Nic, doslova nic, se tam nestalo. Žádný nový nápad. Pořád se jen po stopadesáté omílá a popisuje to, co se stalo před 10 díly a 9x se to v každém dalším dílu vysvětlovalo. Jak se v některých předchozích dílech na začátku něco s talo, aby se to dalo využít později, tato kniha je jen o tom - Kasandra šermuje a učí se výpad jednou rukou, Madie někdo šlápne na ruku, aby se jí to mohlo stát později, najde tajnou chodbu, aby jí mohla použít později, představí se nová postava, od prvního pohledu nesympatická, aby byl nepřítel. Náhodou se objeví skandijci a další náhodou ztroskotají poblíž. Vlastně asi v půlce knihy už jsem měl celkem jasno jak se bude vyvíjet děj a jak to celé dopadne. Jediná z linií, která aspoň za něco stojí je Madie, ale i to je děs, jak je najednou neschopná. A co teprve Gilan, kterého musí poučovat Horác? Oj, tohle fakt už skoro nešlo číst. Zvlášť s tím příšerným překladem.

27.10.2022 1 z 5

Legie Legie Simon Scarrow

Poměrně si drží stadndardard, i když už to je 10. kniha série. Nápady celkem pořád nové, bitvy pořád stejné, ale se změnou pohledu z vojáka na velitele se mění i popis, což je fajn. Jen už hoši nemají moc kam stoupat.

Dobrá oddechovka za průměrné hodnocení, možná bych dal i víc kdyby se nechovali jako trotlové a nenechali Ajaxe sebou zametat, když se dala spousta věcí řešit mnohem líp. Hlavně krtek byl jasný už půl knihy a oni pořád mu věří...

23.09.2022 3 z 5

Výjimeční lidé Výjimeční lidé Peter May

Za mě nejslabší co jsem od Maye četl, a to jsem toho četl celkem dost. Jako hra zajímavá, ale měl jsem fakt problém skousnout nesmyslnost celého případu. A ani překvapení na konci se nekonalo. Ale řemeslně dobře napsané, takže nějakou tu průměrnou hvězdičku si to zaslouží a asi zkusím i nějaké to pokračování.

23.09.2022 3 z 5

Tekuté krystaly Tekuté krystaly Petr Heteša

Zatím druhá kniha autora, jedna lepší než druhá. Rozhodně jsem se nenudil, hlavní hrdina je sympaťák, má dobré nápady (i když ho často napadnou později než čtenáře), akce tak akorát a skoro cyberpunk prostředí. Pohodová oddechovka, která ani neobsahuje moc nesmyslů. A naprosto pro mě překvapivý konec, přestože jsem si myslel, že vím jak to dopadne. Jen to, jak neustále řešil kouření mě trochu rozčilovalo.

23.09.2022 5 z 5

Příběh o lásce a tmě Příběh o lásce a tmě Amos Oz (p)

No z doby vzniku Izraele tam byla jedna poměrně krátká kapitolka, ale stejně se to četlo dobře. Jen na můj vkus to bylo trochu moc rozplizlé v čase a trochu trochu jsem se ztrácel v časové linii. Jako exkurze do jiného způsobu myšlení zajímavé, ale nic dalšího od autora číst nemíním.

14.09.2022 3 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

Jak mě první díl bavil, tenhle zase tak ne. Na můj vkus trochu překombinované a hlavně přepolitizované. Ale jinak dost stejné schéma jako první díl, nic moc nového. Ale ještě mu dám šanci, podle recenzí se to prý časem zlepší.

02.09.2022 3 z 5

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

(SPOILER) Z tohoto dílu mám poměrně rozporuplné pocity. Autor to vzal poměrně zgruntu a skákání po časové ose začalo být poměrně matoucí. To by mi až tak nevadilo, stejně jako to, že tam není v podstatě žádná postava, s níž by se dalo ztotožnit. Ale hodně mě rozčilovaly úvahy nad více / méně rozměry, které fyzikálně nedávaly smysl, podobně se snižováním rychlosti světla a jeho důsledky. Zvláštní je, proč nikoho na Zemi nenapadlo třeba udělat černou doménu s únikovým tunelem a že nikoho ani ve snu nenapadlo, že by v Temném lese mohlo být více ras a každá může k čištění používat různé metody. Čištění nezastavitelnou 2d plochou mi připadá také nesmyslné, ale co by se tak třeba stalo, kdyby se poslala druhá plocha naproti, jako když se hasí oheň tím, že zapálíte les ohni v cestě?

Každopádně to jsou celkem drobnosti, musím přiznat, že spousta fyzikálních principů i chování lidstva vyznívala dost znepokojivě pravděpodobně. Fantazie autora patrně nemá omezení. Pohádky byly fenomenální a ukrytí informací v nich taky.

Audiokniha naprosto dokonalá, nedovedu si představit lépe načtenou knihu než byla tato od Zbyška Horáka. Smekám pomyslný klobouk před tímto hercem.

27.08.2022 4 z 5

Zaslíbené země Zaslíbené země Jean-Michel Guenassia

Vážení přátelé ne. Jak jsem byl nadšen z Klubu, tohleto "pokračování" bylo utrpení za trest. Všechny původně sympatické postavy se začaly chovat divně a nesympaticky, nesnesitelná je linie s Franckem, která zabere asi půl knížky. Ne že by autor neuměl psát, to nakonec dokázal v prvním díle, ale tady se příběh táhl jak žvýkačka na zábradlí. Obsaženo časově v podstatě celé životní období, nicméně o to povrchněji. Navíc se to celé točilo kolem náboženství, politiky a vychovávání cizích dětí. Ani jedno z těchto témat mě ani trochu nezajímá, tak jsem kvůli tomu možná trochu zaujatý.

Nicméně pár momentů bylo celkem zajímavých (Florencie, Petěrburg, Praha), takže nějakou tu hvězdičku utrousím.

15.08.2022 2 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Dobrá kniha musí mít dobrý začátek a dobrý konec. Pokud je trochu horší to mezi, dá se to přežít. Musím uznat, že asi půl knihy bylo otravné opakování toho samého dokola a hokejové filozofování, ale začátek mě nadchnul a konec překvapil. Nakonec to byla celkem dobrá knížka, přestože úplně jiná než Ove.

Posloucháno jako skvěle namluvený audiobook.

15.08.2022 4 z 5

Pistolník Pistolník Stephen King

Tohle vůbec nebylo jako King. Nějak moc nemusím ty neosobní knížky, kde není (skorpo) žádná sympatická postava. Navíc na můj vkus trochu moc roztříštěné, těžko se v tom orientuje. Ale dávám jednu hvězdičku navíc s nadějí, že to je kvůli tomu, že se jedná o první díl eposu a že se to časem zlepší. Nicméně na to že to psal 12 let nebo kolik, to za moc nestálo.

15.08.2022 3 z 5

Královská hraničářka Královská hraničářka John Flanagan

(SPOILER) Musím uznat, že tento díl mě bavil asi nejvíc, mám rád ty začátky a zde jeden byl celkem povedený. Dobrodružství kolem mi přišlo lepší než když se učil Will, navíc tam trochu bylo vidět posun charakteru jak Willa, tak Madie.

Jen jsem nějak nepochopil proč ten plán na únosce vymyslel tak komplikovaně, když stačilo je rovnou postřílet a nemuseli řešit co s dětma, dělit se a riskovat život.

12.08.2022 4 z 5

Záhada zlaté štoly Záhada zlaté štoly Vlastimil Vondruška

(SPOILER) Tento díl mě moc nezaujal. Na mě trochu moc náhod, hlavně ta věc s tajnou chodbou byla už trochu přes čáru. Na druhou stranu do průměru to vrátil ten konec, který byl hoden Nero Wolfa.

Posloucháno jako podezřele krátká audiokniha. Na to, že v každé kapitole byla dlouhá hudba a shrnutí předchozího, ty 2 hodiny asi znamenají, že to nebylo komplet. Ale možná, že to knížce spíše pomohlo, protože pěkně odsýpala.

12.08.2022 3 z 5

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

Po delší době a většině přečtených ostatních dílů jsem se vrátil k začátku. Jak se mi většina knížek ze Zeměplochy líbí, tohle bylo prostě divné. Příběh obzvláště roztříštěný, což znemožňovalo se začíst, postavy nesympatické (snad kromě Hruna), strašně moc popisů jak funguje "fyzika" a magie na Zeměploše a na můj vkus některé věci až trochu moc ujeté. Naštěstí v dalších dílech to je obvykle lepší.

11.08.2022 3 z 5

Planeta idiotů Planeta idiotů Roman Bureš

První a rozhodně ne poslední kniha tohoto autora. Čtivě napsané, nechybí prvek napětí, i když některé části mu trochu padá řemen, takže na plný počet to dnes není.

Co se mi asi líbilo nejvíc je, že moc nepřipomíná nic, co bych zatím četl a že tam naštěstí je ten epilog.

Co se týče humoru, tak ten mi tam přišel tak okrajový, že bcyh snad ani neklasifikoval jako humorné scifi. Spíše environmentální, ale to je za mě ok.

Posloucháno jako audiobook, který skvěle namluvil další Roman, a to Roman Říčař. Popravdě jeden z nejlépe namluvených audiobooků co jsem četl. Tento styl mi více než sedí.

16.07.2022 4 z 5

Ztracené příběhy Ztracené příběhy John Flanagan

Z mého pohledu nejslabší knížka série. Povídání si s koňmi přesáhlo snesitelnou úroveň, zarámování archeology bylo naprosto nesmyslné. Neustálé řešení svatebního projevu bylo více než otravné. Půlka příběhů byla nekonzistentní s tím, co proběhlo v předchozích knihách.

Ale těch pár povídek, kde nebyl Will se jakž takž dalo.

16.07.2022 3 z 5

Konec hlídky Konec hlídky Stephen King

(SPOILER) První díl to nebyl, ale některé aspekty byly celkem dobré. Na Kinga trochu zklamání.

Strašně mě štvalo jak se tam pořád řešily ty bolesti. No dobře, měl rakovinu, takže měl bolesti, ale nemuselo to být na každé druhé stránce. A vůbec, přijde mi, že ta nemoc nakonec byla úplně zbytečná, akorát zpomalovala děj a nikam ho neposunula.

Na to, abych byl spokojen, by musel děj být trochu méně předvídatelný, trochu logičtější (proč zůstat v doktorovi a nepřesunout se do někoho, o kom nikdo nic neví?) a muselo by tam být trochu méně nesmylů v souvislosti s počítači, ale to je obecný problém celé série.

Na druhou stranu klasicky kingovské napětí a skvělé načtení z toho dělá mírně nadprůměrné dílo.

10.07.2022 3 z 5

Jak jsem vyhrál válku Jak jsem vyhrál válku Patrick Ryan

Taková britská kombinace Hlavy XXII a Švejka. Nicméně ani jednomu z nich to nesahá ani po kotníky. Humor trochu za každou cenu se stále dokola omílanými stejnými tématy. Audiokniha namluvená amatérsky, navíc strašně rušily přidané ruchy.

Suma sumárum, nebýt tam pár zábavných kapitol (Italové, tramvajové bomby, koupě mostu), tak by to byla úplná ztráta času.

10.07.2022 3 z 5

Rychlopalba Rychlopalba Štěpán Kopřiva

Od Kopřivy jsem čekal něco víc fantasy jako byl třeba Asfalt, prodchnuté nekonečnou akcí. Zde bylo v první půlce akce zoufale málo, celkově to bylo tak trochu zoufalé. Ale v druhé půli se to celkem rozjelo a už mě i trochu začalo zajímat jak to dopadne. Možná by mě to bavilo ještě víc, kdyby tam byla nějaká sympatická postava. Zvlášť ženy se tam chovaly opravdu podivně.

23.06.2022 3 z 5

Gladiátor Gladiátor Simon Scarrow

(SPOILER) Tento díl mi připadal trochu zajímavější než pár předchozích. Sice už to začíná být trochu jednotvárné, jak se někde brání, čekají na posily, posily dorazí, tadá nepřítel zničen... Ale zemětřesení, zajetí, setkání se starým protivníkem... Docela fajn.

23.06.2022 4 z 5