toni-az toni-az komentáře u knih

Tance na sněhu Tance na sněhu Sergej Lukjaněnko

Příjemné čtivo, rychle to odsýpá a člověk má problém se odtrhnout. V poslední době se mi to u mnoha knih nestává, takže když se to jednou povede, zaslouží to nejvyšší hodnocení.

Napsáno kvalitně, příběh strhující a do poslední chvíle není jasné jak to dopadne. Rozhodně si ještě nějaké sci-fi od Lukjaněnka přečtu.

30.06.2016 5 z 5

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

Poměrně nudné čtení, protkané několika vtipnými pasážemi, které to ovšem v žádném případě nezachrání. Po delší době zase kniha, k jejíž každému otevření se člověk musel přesvědčovat, samozřejmě ne vždy úspěšně, takže přečtení trvalo poměrně dlouho, zejména vzhledem k její útlosti.

Kniha bez napětí, gradace a pointy a především psaná nedobře čitelným nespisovným jazykem. Ovšem nejvíc mi vadila nekonzistence hlavní postavy - chvíli z ní má člověk pocit, že se jedná o retardovanou holčičku z pomocné školy a o dvě stránky dál nahazuje geniální encyklopedické znalosti. Nejsem psycholog, ale diagnostikoval bych to nejspíše na Aspergerův syndrom.

Pokud máte rádi knihy, kde se něco děje, tak sáhněte raději do jiného regálu. Ovšem soudě podle hodnocení většiny ostatních si i tato kniha své čtenáře najde.

18.06.2016 2 z 5

22. 11. 1963 22. 11. 1963 Stephen King

Masakrózní knížka. Mám rád knihy s tématikou cestování časem, takže ačkoli Kinga moc nečtu, toto jsem si nemohl nechat ujít.

Poměrně výrazně mi styl psaní připomněl mého oblíbeného velmistra sci-fi Roberta Heineina. Nicméně zde bylo mnohem více vedlejších linek, sond do myšlení postav a filozofického přemítání. I tak jsem měl problém se od knihy odtrhnout, tedy aspoň v prvních cca dvou třetinách. Posléze mě trochu začalo rozčilovat stálé opakování již mnohokrát řečeného (minulost mluví vícehlasem,...) a pitvání stále stejných věcí dokola. Nakonec se ovšem děj natolik rozjel, že jsem to vlastně ani nevnímal.

Každopádně je to po velmi dlouhé době knížka, kterou jsem nebyl schopen jen tak odložit. Hodně dobře napsaná záležitost, kde jsem většinu knihy váhal mezi 4* a 5*. Nakonec bohužel rozhodl konec, který mi moc nesedl, a také prapodivně pojaté cestování časem, hlavně tedy důsledky věcí, které rozhodně nemohly být způsobené člověkem.

Za mě 85 % a doporučení pro všechny, kdo mají rádi cestování časem.

06.06.2016 4 z 5

Město čarodějů Město čarodějů Tereza Janišová

Tahle špatnou knížku jsem nečetl už léta. Kromě toho, že děj byl takový nijaký, napětí se nekonalo vůbec a vše se dalo předvídat, popisy byly nudné a celé to nějak nedává smysl, hlavním problémem je, že to je prostě špatně napsané. Sloh je na úrovni žáka základní školy a podobně to je i s jazykem. Nejhorší jsou ovšem dialogy, které téměř nelze vydržet.

Na každé knize se ovšem snažím najít něco pozitivního. Obrázky to bohužel nejsou, nicméně musím přiznat, že něco v té knize způsobilo, že jsem měl problém se od ní odtrhnout. Další půl hvězdičky je za to, že tam byla asi 3 vtipná místa.

Každopádně pokud nejste holčička ve věku kolem 10-15 let, nedoporučuji knihu ani otvírat. V opačném případě si ji přečti, holčičko, určitě se ti bude líbit.

Obdivuji autorku, že byla schopná napsat a vydat celou trilogii v tak mladém věku, nicméně si myslím, že by bylo pro její knihy lepší trochu vyzrát.

19.05.2016 1 z 5

Lucky Starr a velké slunce Merkuru Lucky Starr a velké slunce Merkuru Isaac Asimov

Příjemná a čtivá detektivní novela z pera jednoho z nejslavnějších sci-fi spisovatelů. Přečteno jedním dechem, i když je nutno přiznat, že se na této knize projevuje sériový syndrom. Kvalita jako u většiny sérií postupně upadá a vzhledem k tomu, že se jedná o čtvrtý díl této série, čtenář může zaznamenat drobné problémy s logikou a motivací postav a mnohem větší předvídatelnost než u předchozích dílů. Nicméně celá série rozhodně stojí za přečtení, zejména pokud jste příznivci staré školy sci-fi a hledáte nějakou odpočinkovou četbu.

15.05.2016 3 z 5

Cesta Cesta Jack London

Kdo lže, ten krade! Jack London zřejmě oboje. A ještě se divil, že ho zavřeli.

Na jednu stranu zajímavá sonda do života tuláka, na druhou stranu dosti zmatená kompozice a často se opakující popisy jízdy na vlaku a utíkání před policií. Pro mě méně povedený předobraz Na cestě od Kerouaca. Vzhledem k překladu z roku 1923 je to zejména zajímavá lingvistická exkurze do sto let staré historie.

12.05.2016 3 z 5

Noční klub. Díl druhý Noční klub. Díl druhý Jiří Kulhánek

Doufal jsem, že to bude lepší než jednička, ale bohužel... Pořád stejně trapné vtipy, nelogické chování a pro změnu zbytečně natahovaný konec. Kam se poděly časy Divokých a zlých?

02.05.2016 3 z 5

Noční klub. Díl první Noční klub. Díl první Jiří Kulhánek

Kulhánka mám fakt rád, ale tahle kniha je zatím trochu zklamání. Ne že by to neodsýpalo, přečetl jsem to extrémně rychle, ale přijde mi to tentokrát trochu jalové, humor většinou dost za každou cenu a chování postav často úplně nelogické. Navíc prvních sto stránek je tak nějak zmatených a trochu od věci. Doufám, že druhému dílu budu moct dát o hvězdičku víc.

26.04.2016 3 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Ačkoli jsem několikrát viděl film i seriál, až teď se mi povedlo dostat se ke knížce. Musím říct, že i tak mě bavila a když jsem ji četl cestou do práce v metru, lidi se na mě divně dívali když jsem se hlasitě smál. Mám pocit, že takové knihy už se bohužel dnes nepíší. Když si člověk uvědomí, že to je přes 70 let stará záležitost a ty pravdy odtud pořád platí, je to opravdu neuvěřitelné.

15.04.2016 5 z 5

Tramvaj noci Tramvaj noci Jan Saudek

Podivně napsaný snový příběh kdy čtenář neví co je sen a co realita. Osobně mi připadalo poněkud nezáživné téma sexu, okolo kterého se celá kniha odvíjela, ale hlavně mi připadalo, že kniha o ničem není, jen má uspokojit autorovu potřebu se vymluvit.

12.04.2016 2 z 5