toni-az toni-az komentáře u knih

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Muž a chlapec. Otec a syn. Žádná jména, ani jedno. Pouze muž a chlapec, město, řeka. A nákupní vozík. Neuvěřitelně osobní a přesto neuvěřitelně neosobní.

Žádné uvozovky, které by dávaly znát, kdo mluví a že vůbec někdo mluví. Ve spoustě vět chybějící slovesa. Nejasná motivace postav a nedomyšlený svět po katastrofě. Místy trochu deprese, i když by se dala očekávat horší. I přes to poutavá kniha, která vtáhne čtenáře do atmosféry. Dokonalé popisy, které nenudí, dokonalá představivost autora. Vzhledem k jeho věku v době vytvoření této knihy snad neuvěřitelná.

Neseme světlo. Tak jo.

24.04.2017 4 z 5

Pohádky Pohádky Oscar Wilde

Věřím tomu, že ve své době byl Wilde top spisovatel. Ovšem dnes mě to nějak nebere. Ne, že by to bylo špatně napsané, to ono je to napsané velmi dobře, ale tak nějak se doba posunula a stejné poselství, které pohádky nesou, je dnes v každém druhém filmu.

19.04.2017 3 z 5

Hlas Hlas Arnaldur Indriðason

Měl jsem chuť přečíst si něco jiného, než na co jsem zvyklý a musím říci, že s touto knihou se mi to povedlo. Opravdu je úplně jiná, ale to je bohužel asi to nejlepší, co o ní můžu říci. Ačkoli jsem napoprvé přečetl pouze první kapitolu a s nechutí knihu odložil, po cca půlroce jsem ji přetrpěl až do konce. Pořád jsem čekal, kdy se tam začne něco dít a pořád nic. Snad jen úplný konec se trochu rozjel, ale to je na mě prostě málo.

Jména nezapamatovatelná, postavy neuvěřitelně ploché a nejhorší byly ty neustálé odbočky do minulosti, které často neměly ani moc souvislost s dějem. Kdyby to byla autorova prvotina, tak bych to možná nějak přešel, ale jen v této sérii to má být pátý díl. Možná kdybych četl první díl série nejdřív, bylo by to lepší, ale dost pochybuji.

Každopádně má kniha u mě jeden prim - je to určitě nejnudnější detektivka, kterou jsem kdy četl.

09.04.2017 2 z 5

Mega hustej nářez Mega hustej nářez František Kotleta (p)

První půlka docela dobrý, ale poté co se PÍP (spoiler vymazán) a všichni se PÍP a díky tomu pak zničili PÍP tak už mi to přišlo nějak moc PÍP. Kulhánek to není, ale číst se to dá.

09.04.2017 3 z 5

Fakt hustej nářez Fakt hustej nářez František Kotleta (p)

Ale jo, tento díl už se dal. Občas některá hláška byla i vtipná, zjistilo se, proč je to Bezzemek a ubylo nechuťáren. Zůstala téměř čirá akce a zvědavost jak to bude pokračovat. Minimálně ta druhá věc je u mě známka dobré knížky. Jsem rád, že jsem se nenechal odradit prvním dílem, i když pořád si nemůžu pomoct, působí na mě jako ne tak dobrá napodobenina Nočního klubu.

27.03.2017 3 z 5

Hustej nářez Hustej nářez František Kotleta (p)

Čtu, čtu a říkám si, že ten Kulhánek je tentokrát "nějakej slabej". Pak si uvědomím, že on to vlastně není Kulhánek, ale jen jeho napodobenina. No za mě sice čitelné, ale dost o ničem. Takový odvar Nočního klubu. Na můj vkus až příliš naturalistický a vulgární začátek, trapné pokusy o jazykový humor a zvlášť přirovnání jsou často dosti šroubovaná a násilně "vtipná".

Na druhou stranu jsem se tam párkrát zasmál a párkrát se nemohl odtrhnout, takže předpokládám, že další knížky by mohly být na rozdíl od této prvotiny celkem k něčemu. No uvidíme, dávám ještě šanci zbylým dvěma dílům.

Přemýšlel jsem jestli 2 nebo 3 hvězdy, ale jméno hlavního hrdiny rozhodlo. Jan Bezzemek v Čechách? Jako vážně jako? A ještě jak mu říkají Jane, prostě divné...

18.03.2017 2 z 5

Spolčení hlupců Spolčení hlupců John Kennedy Toole

Ignácius mi tedy k srdci nepřirostl. Všeobecně nutno říci, že tam snad není jediná sympatická postava, takže se člověk neměl s kým sžít. Trochu mi místy unikala motivace postav a dost mi vadily opakované myšlenkové pochody a znovu a znovu řešení toho samého.

Přesto je to kniha, alespoň v druhé polovině, čtivá a příjemně napsaná s živými dialogy. Zhruba od půlky se děj začíná ze všech stran valit k jednomu velkému vyvrcholení, podobně jako u knih Terryho Pratcheta, od kterého se autor zjevně drze inspiroval, ač tuto knihu napsal o několik let dříve než Pratchett začal vůbec psát.

Škoda, že to s ním dopadlo tak tragicky, přeci jen je poznat, že se jedná o autorovu prvotinu. Pokud by byl úspěšnější a v psaní pokračoval, další díla by patrně byla ještě lepší.

P.S. Když vidím po přečtení této knihy slovo "záklopka", rozrušením se mi záklopka uzavře, a to je pravé peklo.

14.03.2017 3 z 5

Golem Golem Gustav Meyrink (p)

Pro mě vnitřně nejkontroverznější kniha posledních let. Četba probíhala přibližně následovně:

- první dvě kapitoly - to ten matroš, co Gusta hulil, musel bejt fakt dobrej
- cca do půlky knížky - mno, už se v tom dá vyznat, ale je to trochu nuda, i když aspoň zajímavá exkurze do života v Praze před asi tak sto lety
- cca do 3/4 knížky - no ono to vůbec není špatný
- do konce předposlední kapitoly - to je ale napínavý, jak to asi dopadne?
- poslední kapitola - hele, všechno se spojuje se vším, fantasmagorie na začátku měla smysl a celé to strašně sedí dohromady!

Za mě něco mezi 3 a 4 *, ale díky až matematicky přesně promyšleným souvislostem z poslední kapitoly jsem musel dát 4. Věřím, že to málokoho nadchne, ale já tyhle detaily rád (pokud si toho všimnu :) ).

27.02.2017 4 z 5

Genom Genom Sergej Lukjaněnko

Konečně po několika knihách jiných autorů, které mě bohužel moc nevzaly se objevila perla. I když je třeba uznat, že jsem to už dopředu čekal, poněvadž Lukjaněnko mě zatím nikdy nezklamal.

Kniha odsýpá, děj je pestrý a nepředvídatelný, najde se akce, popisy a hodně také romantika. Jsem nadšen, i když musím přiznat že přes to přese všechno tomu chybí nějaké nedefinovatelné něco, co by mě přimělo dát plný počet jako v případě prequelu Tance na sněhu.

Rozhodně doporučuji všem přívržencům space sci-fi.

11.02.2017 4 z 5

Metro 2034 Metro 2034 Dmitry Glukhovsky

Moc to nebudu rozmazávat, protože už bylo vše napsáno, takže jen takové shrnutí:
- proti 2033 nuda
- samé rádoby filozofování, ale akce nikde
- divné ukončení
- trochu jsem se ztrácel v politice Metra
- úplně odpad to není, atmosféru to jakž takž má a poslední kapitola až dvě mají i nějaký náznak akce

01.02.2017 3 z 5

Hvězdná loď Galileo Hvězdná loď Galileo Robert A. Heinlein

Já nějak nechápu, proč s těmi lety na měsíc dělá NASA takový ciráty. Dyk stačí koupit dopravní raketu, v garáži za 2 dny udělat přelomový revoluční pohon (štěpný materiál samozřejmě není problém dostat zdarma a stačí si ho nechat poslat DHL). A kdyby něco, tak proč někoho na měsíci ve skafandru nezastřelit z pušky, že?

Já mám Heinleina fakt rád, je to jeden z mých nejoblíbenějších autorů, ale tohle už je na můj vkus příliš přitažené za vlasy. Hlavně že půlku knížky vysvětluje jak to všechno fyzikálně funguje, ale přitom většina z toho tak fakt nefunguje. No už se těším na něco povedenějšího.

21.01.2017 2 z 5

Strach moudrého muže Strach moudrého muže Patrick Rothfuss

Mno, pořádně nadhodnocená knížka, ale to bude zjevně tím, že nikdo, komu se nelíbil první díl, už druhý ani nezkoušel...

Když to porovnám s výletem na Kokořín, tedy chci říci s Pánem prstenů, který na podobné délce obsahuje nejepičtější fantasy, které kdo napsal s tímhle grafomanským popisem příběhů zmateného kluka, plácajícího se odnikud nikam, který neví co chce. Navíc je zde na můj vkus příliš mnoho ne zrovna krátkých nesouvisejích epizod a rádoby atmosféru tvořících nekonečných popisů.

Nicméně s dostatečně častým a rozsáhlým přeskakováním se jedná o knihu velmi čtivou a napínavou a chápu, proč tomu puberťáci dávají 5*. Ostatně jsem připraven, že s podobným přeskakováním si přečtu i poslední díl, snad nebude mít 2000 stránek...

Škoda nedostatečné sebereflexe autora, kdyby měla kniha do 400 stran, byla by rozhodně výborná.

08.01.2017 3 z 5

Jméno větru II. Jméno větru II. Patrick Rothfuss

Není moc co říci oproti první půlce. Snad jen, že je to pořád stejná schizofrenie mezi pasážemi, které by se daly úplně vypustit (a ještě by to knize pomohlo) a pasážemi, kdy se člověk nemůže odtrhnout a musí číst další a další kapitolu.

Proti první půlce mi to přišlo o něco lepší a méně rozbité, protože zde chyběl nudný začátek, nicméně pasáž s drakem to zase srovnala. Ta byla opravdu ale opravdu zbytečná.

12.12.2016 3 z 5

Jméno větru I. Jméno větru I. Patrick Rothfuss

Celkem pohodová fantasy, jednou větou bych to shrnul asi jako Harry Potter pro dospělé. Nicméně bohužel spíš pouze tématem, nikoli kvalitou.

Číst se to dá, místy se od toho člověk nemůže odtrhnout, jinde je to zase docela roztahané. Na můj vkus trochu grafomanské, kdyby se to zkrátilo o třetinu až polovinu, byla by to svižně odsýpací knížka, takhle místy poněkud nudné čtení. Zvláště začátek, kdy je třeba protrpět cca 200 stran (četl jsem jako ebook, takže ten počet bude možná o něco menší) než se příběh rozjede.

Za mě tuctová fantasy, kterých jsem přečetl aspoň 20. Ale i tak se pustím do dalších dílů, protože tuctová je pořád lepší než špatná.

Ač je knížka podle mého názoru silně nadhodnocená, nechápu ty, co jí dávají odpad. Zkuste si přečíst třeba Erilian a pak to porovnejte. Opravdu nejsou na stejné úrovni. Když nic jiného, tak zde jsou dialogy čitelné a dávají jakýs takýs smysl.

07.12.2016 3 z 5

Pravěký člověk Pravěký člověk Vratislav Mazák

Není to žádné umělecké dílo, ale jako antropologický úvod do "naší" historie je to pěkné. Hlavně pak Burianovy ilustrace stojí za to.

07.12.2016 3 z 5

Zodiac - nejnebezpečnější ze všech zvířat Zodiac - nejnebezpečnější ze všech zvířat Gary Stewart

Tak tahle kniha mi doma ležela skoro dva roky až byla probuzena čtenářskou výzvou. Po několika stránkách mě docela chytla a musím uznat, že je hodně dobře a čtivě napsaná. Předpokládám, že spíš než Gary za to může Susan, ale to nic nemění na faktu, že je to zábava.

Na druhou stranu byla kniha psána poněkud obšírně a často za mě dost zbytečně popisovala podrobnosti, které se skoro nebo úplně vůbec netýkaly děje.

Každopádně co jsem si z knihy odnesl je, že nechci bydlet v USA, popsáno tam bylo několik incidentů se sériovými vraždami a přijde mi, že zrovna Zodiac byl z nich asi nejumírněnější.

22.11.2016 4 z 5

Hvězdný prach Hvězdný prach Neil Gaiman

Několikrát jsem viděl film a pořád se chystal zkusit si od Gaimana i něco přečíst. Nakonec mě postrčila výzva a jeden kamarád, takže jsem sáhl po Hvězdném prachu a rozhodně nelituji. Ač byl film vynikající, kniha mi připadala ještě lepší. Skvělý příběh, psaný nádherně vypravěčským stylem. I když možná v tom sehrál roli i překlad, zkusil jsem přečíst pár náhodně vybraných stránek v originále a vůbec to na mě nepůsobilo tak příjemně.

04.11.2016 5 z 5

Zlatí úhoři Zlatí úhoři Ota Pavel

Ta kniha má takřka vše - smutné i veselé pasáže, dobrodružství a hlavně poetiku. Je to asi ta nejpoetičtější próza, kterou jsem četl.

Po mnoha letech jsem si přečetl znovu v rámci čtenářské výzvy a nutno říci, že ani trochu nelituju.

30.10.2016 5 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Dlouho jsem přemýšlel, jak tuto knihu ohodnotit. Varianty se různily od * do *****. Nakonec jsem si řekl, že zážitek nemusí být příjemný, ale musí být intenzivní. A intenzivní rozhodně byl. No a jestli byl příjemný? Inu, asi od půlky knížky jsem se modlil ať už to skončí. Ač napsáno velmi čtivě a děj odsýpal, naturalistické scény trochu kazily motivaci číst intenzivně. Ovšem bez těchto scén by samozřejmě knížka nefungovala. Nejvíc mi ale asi vadilo neustálé opakování začarovaného kruhu detox - šlehnutí. Po pár odvykačkách to už začalo být dosti monotónní, což knihu za mě stálo tu poslední hvězdičku.

Doporučuji přečíst, snad i mladším generacím, aby viděli kam se až s drogami dá dostat. Nicméně podruhé už po ní tedy nesáhnu, jednou bohatě stačilo.

24.10.2016 4 z 5

Zaměněná identita aneb Zmýtěná neplatí Zaměněná identita aneb Zmýtěná neplatí Robert Asprin

Poněkud roztahaná kniha bez nějakého většího nápadu, nicméně mi připadá na úrovni ostatních dílů v rámci M.Y.T.H. sro. Humor prvních několika dílů celé série se vytratil a teď už to je jen taková nastavovaná kaše, kde člověk čte zbylé díly více méně jen ze setrvačnosti a doufá, že se to nějak zlepší.

08.10.2016 3 z 5